Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.10.2023., 16:22   #8641
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Za tu namjenu materijal treba biti ABS ili neki drugi "čvrsti",
mala brzina printa da izađe što precizniji,
danas cijena nebi smjela biti više od ex 50 - 75 Kn po komadu,
odmah uzmeš / napraviš 2 kom.

Sve skupa je za onu temu o 3d printevima
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2023., 19:25   #8642
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za tu namjenu materijal treba biti ABS ili neki drugi "čvrsti",
mala brzina printa da izađe što precizniji,
danas cijena nebi smjela biti više od ex 50 - 75 Kn po komadu,
odmah uzmeš / napraviš 2 kom.

Sve skupa je za onu temu o 3d printevima
Sorry na offtopicu, ne bih se ovog ni sjetio da ekipa nije spomenula i ponudila 3D print kao opciju, ali i činjenice da je to isplativo. Stvar je u tome da su mi svi do sad rekli kako je ovako nešto ekonomski neisplativo za VHS popravke, sa čime bi se i složio. 50kn još ajde, ali 75kn za popravak jednog videa od 80-100kn definitivno ne. Ovo su moderni aparati, iz razdoblja 2004-2008 i jedni su od novijih (ili čak možda zadnji) koji su došli sa VHS proizvodne trake. Možda jedino onih malo boljih, sa full opremom koji se prodaju po cijenama od 150kn...

Edit
Ako nekog zanima, part number spomenutog zupčanika je AC66-20581A

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 20.10.2023. u 20:42.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2023., 20:45   #8643
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Stoji šta kažeš, lakše kupiti novi - stari za 150 Kn (20 € da se prebacimo na novu valutu)
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 20.10.2023., 20:54   #8644
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Stoji šta kažeš, lakše kupiti novi - stari za 150 Kn (20 € da se prebacimo na novu valutu)
Ma nema više "novih", ali da lakše je kupiti ispravnog po cijeni od 10, 15€.

U svakom slučaju poslao sam PP svima koji su mi poslali poruke, da više ne zagušujem temu VHSom pa budemo vidjeli da li nešto bude bilo iz svega ovog
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 08:44   #8645
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Mislim da znam o kojem zupčaniku pričaš, onaj "kuplung". Originalno je bio bijeli koji je pucao, pa su ga mijenjali plavim koji je bio ok. To sad majstori krpaju na način da lemilicom zatope komad žice u njega.
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 21.10.2023., 12:44   #8646
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Mislim da znam o kojem zupčaniku pričaš, onaj "kuplung". Originalno je bio bijeli koji je pucao, pa su ga mijenjali plavim koji je bio ok. To sad majstori krpaju na način da lemilicom zatope komad žice u njega.
Nije to nikakav kuplung, sam kuplung je stavljen ispod pogonske remenice. Ali vidim da ti je dizajn poznat

Ne, ovo je samo zupčanik na dvije razine. Kod premotavanja se koristi jedna polovica, a kod playback-a druga, a položaj se kontrolira "vilicom" ispod ovog zupčanika kojeg sam spomenuo.

I da, u pravu si - postojali su ti od plave plastike koje je Samsung distribuirao (Sony recimo nije nikad imao zamjenu za ovo, čak ni part number) ali toga više nema i jako je teško (i skupo) pronaći tako nešto ... vjeruj mi, raspitao sam se. Postoji više metoda popravka, od ovog što si napisao sve do super ljepila i to u nekim slučajevima (privremeno?) drži, ali onda se opet razleti. Vrti se velikom brzinom i pod velikim naprezanjem, pogotovo kad premotava E240 kazetu. Stoga jedina realna solucija ostaje 3D print.

Da sad opet ne zagušujem temu off-topicom, dogovorio sam se sa kolegom u vezi toga, ali budem negdje morao napraviti 3D model. Možda čak i platim firmi, budem vidio. Dobivam dosta tih uređaja na popravak, svako-malo me netko pita da popravim takvu mehaniku (i naravno, gotovo uvijek je isti problem), tako da mi se dugoročno gledano isplati. Eto, baš mi je @Roy neki dan rekao da ima jedan Sony DVD-VHS combo koji gužva traku za popravak, i za kojeg sam 90% siguran po opisu kvara da ima problem sa ovim dijelom. Ali budem bio siguran tek kad ga otvorim
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2023., 10:13   #8647
tiki66
tiki
Moj komp
 
tiki66's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,539
Vjerojatno mislimo na ovo:



Imao je Sony kao rezervni dio samo se više ne sjećam po kojem service manualu se moralo čačkati da bi se došlo do toga, znam da ima neka caka. Slali su plave, apgrejdane. Ja sam imao SLV-SE740 ako mje sjećanje dobro služi kojeg sam dalje poklonio jer ga više nisam koristio, a prije poklanjanja me baš zanimalo koji je bio unutra i bio je plavi. I da, u dokumentaciji su to nazvali "clutch"
tiki66 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2023., 11:59   #8648
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor tiki66 Pregled postova
Vjerojatno mislimo na ovo:



Imao je Sony kao rezervni dio samo se više ne sjećam po kojem service manualu se moralo čačkati da bi se došlo do toga, znam da ima neka caka. Slali su plave, apgrejdane. Ja sam imao SLV-SE740 ako mje sjećanje dobro služi kojeg sam dalje poklonio jer ga više nisam koristio, a prije poklanjanja me baš zanimalo koji je bio unutra i bio je plavi. I da, u dokumentaciji su to nazvali "clutch"
Da, to je taj dio. Zanimljivo, ovo je samo dokaz da čovjek svaki dan nešto nauči

Vezano uz kuplung, vjerojatno su napravili pogrešku ili su ga pomiješali. Ovo je u najboljem slučaju komponenta kuplunga, a ne sam kuplung. Naime, ideja je da se kod playback-a i sporog premotavanja zupčanici preslože preko kuplunga i redukcije, čime se smanjuje brzina okretaja, a i samim time mehanizam ne zateže, odnosno nasilno vuče traku. Međutim, kad se mehanika presloži u višu brzinu, onda se kuplung "zaključa", i odnos rotacije je 1:1. Dakle, nema više kompenzacije kroz kuplung i sva sila koja ide iz motora završi na kazeti. Ovaj mod se koristi za brzo premotavanje, a ključna komponenta je upravo ovaj zupčanik, zato se ispod njega i nalazi ova vilica (između remenice i zupčanika), koja ju gurne gore ili dolje, ovisno o potrebi. Evo video kako to funkcionira, pa možeš i sam vidjeti:


Vremenski index 0:21, mehanika prelazi iz niže u višu brzinu, kuplung se zaključava. Ovo traje kroz cijeli proces sve do 1:38 kad elektronika usporava motor, a mehanika ostaje zaključana, što rezultira naglim padom okretne snage, cijela kazeta gotovo da je zastala ali onda na 1:39 mehanika opet mijenja položaj, stupanj mehanike i kao takva ostaje sve do kraja.

Inače, ja imam SLV SE840. Kupio sam ga preko Njuške svojevremeno za 40kn neispravnog, rekao mi je tip (da citiram) "gužva traku". I naravno, gle čuda imao je puknut zupčanik kojeg sam uspio zakrpati super ljepilom, drži i dan-danas, iako sam se uvijek nadao zamijeniti ga plavim ili printanim da budem miran.

Edit
Kolega Roy mi je danas isporučio svoj Sony DVD-VHS combo za popravak, pa sam ga odmah otvorio da saznam istinu. Na njegovu sreću i moju nesreću (obzirom da volim izazove), kvar je bio jednostavan, a video je nakon potpunog čišćenja i malog servisa spreman za akciju. Očišćena je video glava, stavljen novi remen i testiran, vrti bez ikakvih problema.

Inače, bio sam u pravu ... ovo i JE Sony TS10 mehanika, sa problematičnim zupčanikom ali ovo je valjda jedan na 20-ak slučajeva gdje problem nije bio u njemu već u nečemu drugom.


Glavni problem je bila kontaminacija na glavi, najvjerojatnije rezultat mokre kazete ili (ono vjerojatnije), mokrog rolera za čišćenje, koji dolazi u kontakt sa video glavama svaki put kad diže ili spušta traku. Stvorio se debeli i hrapavi sloj koji je derao i lijepio se za traku, zbog čega nije mogla vrtiti.


Sve sam sastavio natrag kako je bilo, i gle čuda nije mi ostalo dijelova viška. Pa sam si mislio, u duhu današnjeg razgovora da barem nešto ostavim i to službeno dokumentiram

Šalim se naravno, riječ je o gore spomenutom roleru za čišćenje koji stvaraju više štete nego koristi, i uvijek ih poskidam kad mogu, prije nego što naprave veću ili ozbiljniju štetu.

Zadnje izmijenjeno od: Trekkie4. 22.10.2023. u 16:16.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 22.10.2023., 17:36   #8649
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Ajd da se malo pohvalim današnjim ulovom: ubo sam IBM R50e na štandu na pijaci za 5EUR, potpuno ispravan (baterija mrtva) i jako dobro očuvan
Da, bez punjača, no to mi je najmanji problem.
Origigi winXP gore nekakva aplikacija za skinuti slike sa moba i nešto prastarih sličica (obrisano dakako), ništa drugo instalirano... sve leti, ne treba niti frišku instalaciju OS-a.
Hdd ispravan, defragmentiran u trenu.
Rastavio, cooler čist...
Ništa za raditi na lapu...nikakav problem...niti problemčić...
Bože, koja dosada! Katastrofa!

Tolika da nisam niti poslikao, ne znam šta da slikam, sve ionako ima na netu, sve identično
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 24.10.2023., 09:58   #8650
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Od nedjelje, Macase kučište u jako dobrom stanju, P1 133. Jedna pločica maske nije bila original pa dok ne nađem odgovarajuću stavio sam Mits