Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 11.09.2023., 11:06   #8521
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Soda bikarbona neutralizira ocat jer je lužnata pa se ta kombinacija zapjeni ako je u dovoljnim količinama. Soda ne skida hrđu.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2023., 15:04   #8522
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Netko je bio tražio TL866ii Plus za Amigu nešto nešto:
https://www.kleinanzeigen.de/s-anzei...46019-168-6088

Da nisam već uzeo T48, uzeo bih ovaj.

Jbmu zakasnio, već je prodan ... jbmu kad vikendom nisam na forumu ...
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 09:37   #8523
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Evo rezultat nakon prve ruke na jednoj strani:
20230912-151129
20230912-151142

Danas još drugu stranu obojam i to je to što se tiče kaveza
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 09:42   #8524
Roy
15/JG52
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 724
Citiraj:
Autor Nbdy32 Pregled postova
Jbmu zakasnio, već je prodan ... jbmu kad vikendom nisam na forumu ...
https://www.ebay.com/itm/11585874561...mis&media=COPY
Roy je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 10:03   #8525
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Rekao bih da ništa više ne shipaju za A/CS/Plus.
A/CS su se dosta klonirali/piratizirali, zato su to otpilili. Doslovno su pingali sve velike sellere i tražili da im vrate stare modele ili ih unište.
T48 ima skroz novi/drugačiji chipset. Čudi me da softverski još podržavaju Plus. (A/CS rade samo sa starijim verzijama softvera.)

Zadnje izmijenjeno od: stef. 13.09.2023. u 10:12.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2023., 12:04   #8526
Nbdy32
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2016
Lokacija: Bestovje,Sv.Nedelja
Postovi: 2,636

Uffff ....


To je kinez, tak je i onaj koji sam kupio bio oglašen, onda su mi poslali noviji, jer on kao zamjenjuje ovaj ...


idem pitati sellera da li je to stvarno taj ...


THX
Nbdy32 je offline   Reply With Quote
Staro 19.09.2023., 16:31   #8527
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Screenshot-20230919-162504-Gallery
Screenshot-20230919-162347-Gallery

U zadnje vrijeme me ide sa Quantumima, povećava se kolekcija
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2023., 21:23   #8528
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
... a ovoga vidim prvi put u životu:
20230920-210326

Došao u kompletu sa ovom bezimenom ljepoticom:
20230920-210403

Radi se zapravo o QDI P5I430TX/250E (TX400), ploči koja ima BIOS za 128GB HDD support.

Btw...@stef: Nisi li ti danas nešto slično na Amibay-u utržio od onog talijana?
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 08:10   #8529
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Ima 128 GB support po defaultu ili ima patchani BIOS?

Ja imam rođaka od te matične, QDI P5I430TX (Titanium IB+) i po defaultu nema 128 GB support, tek sa patchanim BIOS-om.

Tu ima za dosta matičnih patchanih BIOS-a

http://www.steunebrink.info/k6plus.htm

Izgleda mi po footprintu jako slična ovoj mojoj, ima i mjesto za ATX konektor. Bilo bi zanimljivo znati da li ima sve potrebno za ATX pa da se samo ulemi ATX šteker i da onda ide sa modernim napajanjem 🤔


*EDIT*

Zapravo mi izgleda više kao https://theretroweb.com/motherboards...00-titanium-1e mada piše "also known as QDI P5I430TX-250E", vjerojatno su funkcionalno iste, samo kod ove 400 vidim da je BIOS čip PLCC, kao na tvojoj, ne DIP kao na 250.

Zadnje izmijenjeno od: Solo761. 21.09.2023. u 08:25.
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 08:32   #8530
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Btw...@stef: Nisi li ti danas nešto slično na Amibay-u utržio od onog talijana?
Da . Biostar 430TX neki s AT + PS/2. Imao je i ovu QDI Titanium jumperless do pred koji dan.


Mislim da je valjda pola 430TX ploča dolazilo s dvostrukim konektorima. S ATX je opet problem power switch na AT kućištu .
Za 128GB ima neka caka, nešto mora biti postavljeno na autodetect u BIOS-u ... zaboravio sam što.
Većina Asusovih 430TX ploča (TX97, TXP4) ima dostupne patchirane BIOS-e s full supportom za K6-2/K6-3 i 128GB. Čak su im i voltaže podržane kroz jumpere (2.2-2.4V).
stef je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 10:48   #8531
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Ja to sam prepravim 😅. Imam momentary switcheva, zalemim žicu, sa druge strane stavim konektor, na 3D printeru isprintam pločicu ležište za novi switch koje ima rupe da se može zašarafiti umjesto velikog AT switcha i na kraju još isprintam valjkasti nastavak za novi switch da bude dužine kao origigi. To samo nataknem na "pipac" od novog switcha i stvar šljaka.

Za 486 koristim CF kartice umjesto harda (i DOS 6.22), i Gotek sa flash floppy-em umjesto disketne. Na 3D printeru sam isto tako isprintao novo kućište za Gotek, koje dodatno ima i slot za CF karticu odgovarajuće mjesto za CF na IDE adatper. Tako da po potrebi mogu switchati CF karticu bez otvaranja kante.

Imam i hardova i disketa, ali praktičnije mi je prebacivati stvari sa glavnog kompa na USB, bilo image disketa na USB od Goteka, bilo CF karticu u reader pa opet u USB. nego da moram pikati USB floppy i IDE na USB adapter sa hardom. Ako bi ovo zadnje uopće i radilo jer dosta IDE na USB adaptera očekuje modernije hardove 😅.

Za Pentium na dalje koristim SSD-ove od 120 GB sa PCI Via SATA kontrolerima jer imaju drivere za Win98. Brzine nisu blistave što se SSD-a tiče, 50-60 MB/s na P233 MMX, ali opet daleko brže nego bi bilo sa origigi HDD-ovima, a SATA kontroler nema problem sa HDD-ovima koji su veći od 128 GB jer to preuzme BIOS Sata kontrolera.

Alternativa bi bila staviti SATA na IDE adapter pa preko internog IDE kontrolera. I to sam probao i radi OK. Samo je mana što onda ovisimo o BIOSu matične što se tiče veličine. No ima i jedna prednost, preko ovih adaptera se može okidati TRIM komanda iz DOS-a, dok za ove koji su spojeni preko SATA Kontrolera kaže da nije podržano (sa istim SSD-om).
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 11:20   #8532
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Zanimljivo. Daj linkaj neki od adaptera i SATA kontrolera koje koristiš.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 13:02   #8533
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Ovakav kontroler

www.aliexpress.com/item/1005005631429733.html

Samo treba paziti da se ne kupi ovakva

https://www.ebay.com/itm/113245317211

Ta nema BIOS čip tako da radi samo kada već dođemo u Windowse, nije bootabilno. Mada ni ovaj prvi nije garancija...

Te kontrolere imam cca 15 godina, nabavio davnih dana za flashanje XBox 360 DVD drivea, bili su preporučeni kontroleri i koštali su ispod 10$ 😅.
Nisam imao problema, no nisam bootao sa njih pa nisam ni skužio muljanciju.
Problem je bio u flash čipu koji zapravo nije služio ničemu. Bio je zalemljen samo na 4 nožice, tek toliko da ne otpadne i nije uopće bio od podržanog tipa, samo footprint je bio ispravan...

No ni to nije nepopravljivo, nabavio sam ispravne eeprom čipove, zalemio, flashnuo sa firmware-om i stvar radi. Čak je možda i jeftinije kupiti ove "čiste", posebno eeprom čipove, zalemiti i flashnuti jer nije garancija ni kod ovih sa čipom da će biti OK...


Adapteri su ovakvi

https://www.aliexpress.com/item/1005005250074254.html

imaju Master/Slave jumper pa je i to konfigurabilno (ima ih više tipova, neki nemaju, ja sam sa ovima radio i OK su, imam ih i u origigi XBox-u i isto rade OK).
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 17:33   #8534
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nego, da se pohvalim ... išao sam danas u lov na blago i našao Asus A7N8X matičnu. Bude trebala nove kondenzatore, ali sve u svemu i ne izgleda loše. Uz to sam pokupio ATI Rage128 sa TV output opcijom, tu sam karticu tražio nekoliko puta ovdje na forumu.
Nego, da se i ja napokon javim. Eto, trajalo je "samo" dva mjeseca ali napokon sam uredio Asus A7N8X matičnu. Prelemljena je Sanyo kondićima i uredno POSTa, a stavio sam joj i jači (Barton) procesor što je nadogradnja od Thoroughbred modela koji je došao sa njom.

Nažalost, nije sve prošlo bez poteškoća - od 4 USBa sa stražnje strane radi samo 2. I to ne onaj gore ili dolje već od oba rade samo po jedan (lijevi na gornjem i mislim desni na onome dolje, kod RJ45) ali ploča ima i port za ekstenziju i može se pridodati još 2 porta koja u potpunpsti rade.

Pa sam je odlučio prodati, mijenjati ili čak proslijediti ovdje na forumu - da budem iskren previše me nervira problem sa USBom da bih je ostavio za eventualno korištenje a i nisam toliko veliki fan AMDa i nForce čipseta da bih je se toliko čvrsto držao. Provjereno radi u Dual-Channel modu sa 2x 1GB DDR400 (za što mi je @Overclock rekao da je rijetkost) i uredno POSTa do BIOSa i učitavanja harda. Dalje je nisam testirao jer nisam spajao nikakvu optiku ili hardove, pa možemo samo nagađati iako iskreno vjerujem da radi bez problema.

Dajem baš i SAMO ploču bez ičeg drugog, ali ako se ponudi neki deal (recimo, zamjena za Asus CUSL2-C, TUSL2-C ili slično) spreman sam zasladiti paket sa Barton procesorom, možda čak i DDR400 RAMom od 1GB, sve ovisi o tome što imate za ponuditi.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 18:49   #8535
Iluzionist
Premium
Moj komp
 
Iluzionist's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2019
Lokacija: Oovaj...zapravo...čekaj malo...
Postovi: 381
Citiraj:
Autor Solo761 Pregled postova
...
Zapravo mi izgleda više kao https://theretroweb.com/motherboards...00-titanium-1e mada piše "also known as QDI P5I430TX-250E", vjerojatno su funkcionalno iste, samo kod ove 400 vidim da je BIOS čip PLCC, kao na tvojoj, ne DIP kao na 250.
20230920-200551
Iluzionist je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 19:29   #8536
Solo761
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 60
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Nažalost, nije sve prošlo bez poteškoća - od 4 USBa sa stražnje strane radi samo 2. I to ne onaj gore ili dolje već od oba rade samo po jedan (lijevi na gornjem i mislim desni na onome dolje, kod RJ45) ali ploča ima i port za ekstenziju i može se pridodati još 2 porta koja u potpunpsti rade.

Hm... Da li ima napona na njima? Mada ako bi i bio slučaj da nema naći razlog je opet veselje...

http://forum.pcekspert.com/newreply....eply&p=3698909


Citiraj:
Autor Iluzionist Pregled postova
Možda ju je netko flashnuo sa tim bios-om, koliko mi izgleda osim tog detalja su iste...

Imam dvije baby AT super socket 7 matične, jedna je Manli, druga PC Partner, no u osnovi iste, isti raspored, jumperi... samo što je isto tako, Manli ima DIP bios, PC Partner PLCC. I mada su različito brendirani i u samom BIOS-u, mogu se switchati međusobno.
Solo761 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 19:35   #8537
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Solo761 Pregled postova
Hm... Da li ima napona na njima? Mada ako bi i bio slučaj da nema naći razlog je opet veselje...
Slično razmišljamo, ali ne ... nije voltaža.

Prvo sam išao provjeriti +5VDC pinove, ali nakon troubleshoota multimetrom pokazalo se da je Data "-" otvoren, negdje je ili otišao kondić ili vjerojatnije odvaljen ili podrapan pa je linija prekinuta. Sve sam pregledao, ništa se ne vidi a ploča (barem na izgled) izgleda savršeno.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 20:59   #8538
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nemaš taj Data - naprijed na samom konektoru ili ga nema ni na pcb pinu ispod ?
U prvom slučaju je vjerojatno nekako razvaljen kontakt u onom metalnom bloku ... koji je vjerojatno gnjavaža promijeniti ali ipak moguće,
u drugom slučaju je baš neki zaheb na vodovima pcb - a ... trebalo bi pratiti cijeli put od chipseta prema portovima ....

Čisto kontrolno, ako ima interni header, kako je stanje na njemu ?
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.09.2023., 21:58   #8539
Trekkie4
Registered User
Moj komp
 
Trekkie4's Avatar
 
Datum registracije: May 2023
Lokacija: Out of Sight, Out of Mind
Postovi: 252
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Nemaš taj Data - naprijed na samom konektoru ili ga nema ni na pcb pinu ispod ?
U prvom slučaju je vjerojatno nekako razvaljen kontakt u onom metalnom bloku ... koji je vjerojatno gnjavaža promijeniti ali ipak moguće,
u drugom slučaju je baš neki zaheb na vodovima pcb - a ... trebalo bi pratiti cijeli put od chipseta prema portovima ....

Čisto kontrolno, ako ima interni header, kako je stanje na njemu ?
Sve ti piše gore, ali budem ponovio

Dakle, gore radi samo jedan USB port (desni) a dolje radi samo lijevi. Isto sam mislio da je do samog porta dok nisam skužio da nema kontinuiteta ni na pinovima kojima je konektor zalemljen, a isti problem je i na drugom portu ispod ... dakle, nedostaje im D- koji je negdje otvoren, prekinut.

Postoji i interni header, ali on je na sasvim drugom kraju ploče (blizu CMOS baterije) i na njemu sam uredno izmjerio/povrdio kontinuinet, stoga interni header u potpunosti radi. Problem je očito negdje između čipseta i ova dva porta, dakle kod I/O shielda. Ali sve na oko izgleda OK i nema vidljive štete, a tražimo i govorimo o SMD komponentama koje su milimetarskih dimenzija i jedva vidljive golom oku bez kamere ili povećala.
Trekkie4 je offline   Reply With Quote