Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.12.2013., 03:23   #31
IcyTexx
Premium
Moj komp
 
IcyTexx's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,707
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
A jel istina da se ne možeš instant smrznuti u svemiru kad recimo, pukne trup svemirskog broda i odletis u svemir?
Kažu da su to gluposti iz filmova, jer da bi se smrznuo, trebaš negdje "predat" svoju toplinu, a kako nema ničeg oko tebe u svemiru, nemaš kamo predat i ne smrzneš se.
Druga stvar je šta se ugušiš, otruješ raznim zračenjem, itd.
http://youtu.be/lD08CuUi_Ek?t=8m50s
IcyTexx je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 07:45   #32
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,164
kad ćemo moći putovati warp brzinama ?
chief_wolfinjo je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 07:52   #33
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,323
Evo malo štiva u vezi smrzavanja, eksplozija u svemiru i sl.
http://idesh.net/report/pogreske-koj...lmu-o-svemiru/
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je online   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 08:17   #34
Thorax
Doomster
Moj komp
 
Thorax's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: Kraj Donji
Postovi: 396
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
kad ćemo moći putovati warp brzinama ?
Vezano uz to, evo jedan zanimljiv članak koji sam nedavno čitao: How NASA might build its very first warp drive
__________________


CPU: AMD Athlon 640 under TX3
MBO: Asrock 870 Extreme3
RAM: 8 GB DDR3 Mushkin @ 1333, CL8
VGA: XFX HD4830
HDD: WD 6400AAKS
Monitor: Samsung 2470H
PSU: Fortron PNF 400W
OS: Win 7 Enterprise x64 SP1
Net: 12 Mbit/1,25 Mbit
Sound: Logitech X-530




CPU: Intel Celeron T3100
MBO: HP 1526
RAM: 2 GB DDR3
VGA: GMA 4500MHD
HDD: WD3200BEVT
Monitor: 15,6“ LCD
PSU: HP 65 W
OS: Win 7 Enterprise x86 SP1
Sound: Arctic Sound P281




CPU: AMD Athlon M320 undervolt @ 0.975 V
MBO: AMD 785
RAM: 2 GB DDR2 800
VGA: Integrated HD4200
HDD: Hitachi 250 GB
Monitor: LCD 15,6“
PSU: Delta Electronics 65 W
OS: Win 7 Ultimate x86
Net: 8 Mbit/768 kbit
Sound: integrated
Thorax je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 09:50   #35
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
po svim zakonima fizike, mi ne mozemo putovati brze od cestice svijetlosti.

jedino sta bi se moglo je putovanje crvotocinama.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 09:57   #36
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Meni još najbolji pristup ala Firefly/Serenity. Lijepo su prikazali kako možeš napraviti scene u svemiru bez zvuka da izgledaju kul A za eksplozije, kaj sad.

Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
po svim zakonima fizike, mi ne mozemo putovati brze od cestice svijetlosti.

jedino sta bi se moglo je putovanje crvotocinama.
Pa kao kod 3D renderiranja igara. Možda nemaš dovoljno snage da bi sve kak spada bez ikakvih shortcuta izrenderirao jer fizički nemreš :P Tako i ovo. Ako nećeš većom brzinom moći putovati, možda da napraviš prećac tako da zapravo ne putuješ ti, nego se prostor warpa oko tebe :P
  Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 10:39   #37
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova

Nećeš se stić ugušit i otrovat zračenjem. Pošto u vakuumu nema tlaka, ubit će te tvoj krvni pritisak tj popucat će ti žile, umrijet ćeš od masivnog unutarnjeg krvarenja. Nakon toga će se ono što je ostalo od tebe zaledit u vrlo kratkom vremenu, pošto je oko tebe temperatura malo iznad apsolutne nule.
Nego, daj mi reci kako po tebi sunce predaje svoju toplinu zemlji? Između zemlje i sunca ima jedno 150 milja kilometara. Po tvojoj logici, pošto nema ničeg između zemlje i sunca, ta toplina sa sunca se nema kamo predat. Pa daj mi reci kaj nas onda grije???
Da se sunce sutra ugasi, mi smo mrtav planet u jako kratkom roku.
Imaš dovoljno odgovora u postovima ispod svog, pa prouči
Šta se tiče Sunca, nisam neki ekspert, ali pretpostavljam da radijacija zagrijava našu atmosferu, ne putuje toplina fizički do nas. Nešto kao staklenik.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 11:02   #38
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Davanjem gasa ili kočenjem u svemiru, nećeš postići ništa - nema gravitacije da bi to osjetio.
Uzmimo primjer space shuttlea. On se u svemiru kreće brzinom koja je nama na Zemlji nepojmljiva (cca. 28.000 km/h). Jesu li astronauti 'zaljepljeni' za svoje stolice od takve brzine? Nisu. Zašto? Jer nema gravitacije koja bi utjecala na to.
Tako lijepo napišeš gluposti da bi netko tko nema pojma čak i povjerovao.
Prouči malo inercijske i neinercijske sustave pa budeš sam shvatil da bi te na ovoj izjavi bilo koji profesor fizike srušio.

@neo
da, prenosi se zračenjem
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 11:03   #39
Flood
Into my head it goes
Moj komp
 
Flood's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: space de luxe
Postovi: 776
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
ne putuje toplina fizički do nas
Ona se teleportira
Elektromagnetski valovi...svjetlost,toplina...
__________________
...help me understand the best I can...
Flood je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 11:12   #40
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
To što će ti krv i tjelesne tekućine prokuhat, također znači da će ti krvne žile popucat i da ćeš odapet u kratkom roku.
Radijacija zagrijava našu atmosferu? Istina. Zračenje je samo jedan od načina prijenosa topline i to je način kako se zemlja zagrijava. I kamin koji gori zračenjem zagrijava prostoriju.
Temperature na mjesecu variraju od -123 C do + 153 C. Ne znam dal ti je poznato, al mjesec nema atmosferu. U biti ima, al je gustoća u odnosu na zemljinu u omjeru 1 naspram trilijun. Zato je se praktički doživljava kao vakuum.
Iste temperature proživljavaju npr astronauti u zemljinoj orbiti (van atmosfere) zavisno od toga dal su na suncu ili u sjeni.
Citiraj:
Kažu da su to gluposti iz filmova, jer da bi se smrznuo, trebaš negdje "predat" svoju toplinu, a kako nema ničeg oko tebe u svemiru, nemaš kamo predat i ne smrzneš se.
Ti pokušavaš reć da vakuum nema temperaturu???? Sve ima neku temperaturu. Ako si npr van Neptunove orbite, to što je oko tebe praktički vakuum (mada nije, čak ni u dubokom svemiru nije potpuni vakuum, uvijek postoji određen broj čestica vodika ili nekog drugog elementa) ne znači da u tom vakuumu nije hladno. Toliko hladno da je blizu apsolutne nule. Misliš da bi astronauti nosili onu skalameriju od odijela za spacewalk da je to tak kak ti kažeš? Po tvom bi mogli i u ronilačkom.

To što neuki zračenje smatraju samo pod Černobil ili posljedice eksplozije atomske bombe je drugi par cipela.

@coconut; dok letiš tih 28000 kmh ne osjećaš nikakvo ljepljenje za stolicu. Kad ubrzaš npr na 34000 kmh, osjetit ćeš ljepljenje za stolicu. Ako upališ retro potisnike i ideš kočit nazad na 28000 kmh osjetit ćeš da ti se lice ljepi za šajbu space shuttlea. Zato je dobro vezati se. Sve se to lako sazna ak se malo progugla inercija.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE

Zadnje izmijenjeno od: fanATIk. 28.12.2013. u 11:18.
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 11:24   #41
Ivo_Strojnica
PRO
Moj komp
 
Ivo_Strojnica's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,177
Svijetlost je val, njemu ne treba medium da bi dosa od jedne tocke do druge, znaci njemu ne trebaju druge cestice da bi dosa do nas.
shvati sunce kao top koji ispucava metke (fotone), on ce putovati sve dok ne naidje na prepreku (planet, oblak, mjesec).

@coconut: U krivu si, shuttle putuje konstantnom brzinom od 26 maha. Kad putujes konstantnom brzinom od 100 km/h, ne osjecas brzinu, no osjetija si akceleraciju do te brzine.
da bi se doslo do 26 maha, treba veliki potisak, zato se trenira pilote i astronaute na velike G sile, da bi izdrzali tu akceleraciju, koja je, kad se upale rakete za lift-off nekad i do 4ipo G.
__________________
"Who is your daddy and what does he do?"
Ivo_Strojnica je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 11:49   #42
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Ivo_Strojnica Pregled postova
po svim zakonima fizike, mi ne mozemo putovati brze od cestice svijetlosti.

jedino sta bi se moglo je putovanje crvotocinama.
Ma sve se moze, malo ti treba beskonacna energija i slicna zezanja, ali batali to.

http://en.wikipedia.org/wiki/Alcubierre_drive
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 12:08   #43
Broken Arrow
The Man
Moj komp
 
Broken Arrow's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 1,252
Uf... fizika... i like it... idem se malo raspisati...

Sve u svemu sila teža zemaljske kugle uzrokuje da svako tijelo u vakuumu (bez djelovanja ikakvih drugih sila (npr. otpora zraka)) ubrzava akceleracijom od 9,80665 m/s2... taj iznos akceleracije se naziva gravitacija pa od tuda oznake 1G, 2G... i u stvari su to oznake za silu koja djeluje na tijelo, prilikom promjene brzine gibanja, prikazane preko etalona tj. iznosa zemljine akceleracije...
Pošto je F=m*a... čim ti djeluješ na tijelo mase m silom F uzrokuješ akceleraciju jer je a=F/m.
Iz iste formule F=m*a se i vidi da ako je iznos sila 0, da je i iznos akceleracije 0... jer masa uvijek postoji, jer je masa ustvari mjera za inerciju, tj opiranje promjeni gibanja... pa da bi izjednačili jednadžbu na desnoj strani jedino a može biti 0... što govori da se možeš gibati brzinom kolikom god hoćeš i da će sila na tijelo biti 0, tj. tijelo neće uopće osjećati gibanje... dok pri usporavanju ili ubrzavanju sila je različita od 0 i tijelo osjeti gibanje.

A što se tiče toga što bi se dogodilo da čovjek se odjednom nađe u svemiru... doslovno bi sve naše tekućine proključale...
E to je zato jer je temperatura vrelišta tekućina vezana za tlak... što je veći tlak potrebna je veća temperatura da dođe do ključanja (princip express lonca, ne daš pari da izađe kako bi povećao tlak i omogućio kuhanje na temperaturi većoj od temperature ključanja vode pri atmosferskom tlaku ~100C).
Pošto je tlak u svemiru ~0 Pa, temperatura vrenja vode u našem tijelu će se momentalno sniziti ispod temperature našeg tijela (37C) i sva voda u našem tijelu će proključati...
__________________
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes"
Broken Arrow je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 12:28   #44
Broken Arrow
The Man
Moj komp
 
Broken Arrow's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
To što će ti krv i tjelesne tekućine prokuhat, također znači da će ti krvne žile popucat i da ćeš odapet u kratkom roku.
Radijacija zagrijava našu atmosferu? Istina. Zračenje je samo jedan od načina prijenosa topline i to je način kako se zemlja zagrijava. I kamin koji gori zračenjem zagrijava prostoriju.
Temperature na mjesecu variraju od -123 C do + 153 C. Ne znam dal ti je poznato, al mjesec nema atmosferu. U biti ima, al je gustoća u odnosu na zemljinu u omjeru 1 naspram trilijun. Zato je se praktički doživljava kao vakuum.
Iste temperature proživljavaju npr astronauti u zemljinoj orbiti (van atmosfere) zavisno od toga dal su na suncu ili u sjeni.
Ti pokušavaš reć da vakuum nema temperaturu???? Sve ima neku temperaturu. Ako si npr van Neptunove orbite, to što je oko tebe praktički vakuum (mada nije, čak ni u dubokom svemiru nije potpuni vakuum, uvijek postoji određen broj čestica vodika ili nekog drugog elementa) ne znači da u tom vakuumu nije hladno. Toliko hladno da je blizu apsolutne nule. Misliš da bi astronauti nosili onu skalameriju od odijela za spacewalk da je to tak kak ti kažeš? Po tvom bi mogli i u ronilačkom.

To što neuki zračenje smatraju samo pod Černobil ili posljedice eksplozije atomske bombe je drugi par cipela.
Samo nemoj ovo reći nekom profesoru termodinamike...
Ubijali su nas s tim logičkim igricama...

Temperatura nije svojstvo tijela da sve ima temperaturu... temperatura je samo fizikalna veličina koja prikazuje toplinu tj. unutarnju energiju tijela...
A pošto je vakuum ustvari odsutstvo tvari... točno... vakuum nema unutarnju energiju (unutarnju energiju čega? (skoro) ničega) pa tako niti temperaturu...
Što se tiče vakuuma tu možemo govoriti samo o odsutstvu topline, tj. unutarnje energije.

Točno je ustvari samo izraz da je u svemiru "hladno" jer je to objektivni, opisni izraz...
__________________
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes"
Broken Arrow je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 12:38   #45
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
OK, vidim da si tu stručan, al ja sam laik pa tak i pišem. Zašto se onda kaže da je temperatura u dubokom svemiru (npr daleko od nekakve zvijezde) blizu apsolutne nule? Zašto temperature na mjesecu toliko variraju? Zašto astronauti nose ona odijela koja ih moraju čuvat od strahovitih temperaturnih razlika koje se javljaju zavisno od toga da li si na suncu ili u sjeni? Ja si sve nekak mislim da bi neki sofisticirani toplomjer u Neptunovoj orbiti pokazao vrlo niske vrijednosti, sumnjam da bi ispisao error. Ponavljam, čak ni u dubokom svemiru ne postoji apsolutni vakuum, potpuno odsustvo ikakvih čestica.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 13:00   #46
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Ajde da tu pitam pa da vidim ako mogu dobiti kraći, ali jasni odgovor na ovo pitanje (pa da vidim sve stručnjake :P )

Zašto je po noći nebo tamno? Zar ne bi trebalo biti skroz bijelo kada bi se uzela ogromna količina svih galaksija, zvijezda u njima itd.

Pitao me frend ovo ljeto pa mu nisam mogao dati kratki i jednostavni odgovor :P
  Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 13:15   #47
Broken Arrow
The Man
Moj komp
 
Broken Arrow's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Novi Zagreb
Postovi: 1,252
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
OK, vidim da si tu stručan, al ja sam laik pa tak i pišem. Zašto se onda kaže da je temperatura u dubokom svemiru (npr daleko od nekakve zvijezde) blizu apsolutne nule? Zašto temperature na mjesecu toliko variraju? Zašto astronauti nose ona odijela koja ih moraju čuvat od strahovitih temperaturnih razlika koje se javljaju zavisno od toga da li si na suncu ili u sjeni? Ja si sve nekak mislim da bi neki sofisticirani toplomjer u Neptunovoj orbiti pokazao vrlo niske vrijednosti, sumnjam da bi ispisao error. Ponavljam, čak ni u dubokom svemiru ne postoji apsolutni vakuum, potpuno odsustvo ikakvih čestica.
Zbog toga što je masa materijalne čestice svemira (to je čestica koja je dovoljno mala da se gleda kao jedna čestica, ali sadrži dovoljno čestica nekog medija da bi se uzele u obzir sve fizikalne veličine tog medija) zanemariva, i toplina koju svemir može akumulirati je zanemariva... tako da se može reći da nema topline tj. da je temperatura bliska apsolutnoj ništici (temperatura ničega). Ovo što nasa mjeri toplinu svemira su u stvari 99,9999% toplina točke u prostoru kada se zbroje sve energije koje dolaze zračenjem u tu točku... jer ako nema materije i kondukcija i konvekcija kao načini prijenosa topline otpadaju i ostaje samo zračenje... tj. ta temperatura ne predstavlja temperaturu te točke u svemiru nego izvora energije koji djeluju na tu točku...
Zato i je rečeno da je u dubokom svemiru temperatura 0K tj. -273,15C... ili kako bi fizičari rekli "dovoljno daleko" od izvora topline...
__________________
"Everybody's at war with different things...I'm at war with my own heart sometimes"
Broken Arrow je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2013., 13:22   #48
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Stručan odgovor, svaka čast, al ja bi ko laik reko, nije govno nego se pas posro.
U svakom slučaju, prilikom izlaganja ljudskog tijela svemiru, ohladilo bi se (izgubilo toplinu, whatever) na temperaturu okoline (ili nepostojanje temperature, kak god hoćeš), u ovom slučaju, 0 kelvina.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk