Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.08.2010., 19:08   #1
foggykt
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Windows 7 kreiranje particije HELP

Ovako, uboo sam novi laptop na kojem mi je došao već instalirani Windows 7. Problem je što je samo jedna particija od 450GB pa bi ja htio sad nekak ako je moguće napravit još jednu. Kako da to napravim?
foggykt je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2010., 20:06   #2
Branx
kripl. ing.
Moj komp
 
Branx's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 289
Desni klik na Computer / Manage.
Disk Management.
Desni klik na tu jedinu particiju, pa Shrink Volume. E sad pošto je to sistemski, pitanje je da li će ti dozvoliti baš da smanjiš particiju koliko ti želiš...
Enihau, kad to završi, imat ćeš unpartitioned space... desni klik na to i Create Partition.
Formatiraj, i to je to.
__________________


ALL SOLD :\
|

Lap: MacBook Pro 2019
CPU: 8th gen i5-8257u (4c/8t)
RAM: 8GB DDR
HDD: 256GB NVME | 512GB NVME USB-C (TB)
Dock: HP Thunderbolt Dock G2
Monitori: 2* Dell P2418D 2K
Periferija: Lenovo Essential Keyboard | Logitech MX Master 2S | Sennheiser HD 4.40 BT
OS: MacOS Big Sur | BootCamp Windows 10
Branx je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.08.2010., 20:16   #3
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
1.Skini si ovaj program on ti je free.
http://freewarelinker.com/2010/08/do...e-edition-5-2/
2.Instaliraj.
3.Odaberi particiju i idi na Move/Resize, neka ti prva particija gdje je os nebude manja od 35-45 gb. Ovisno o tome za što ti služi lap.
4.Primjer: http://img217.imageshack.us/img217/5417/primjer1.jpg
Kada si to sve obavio potvrdi sa apply, potom potvrdi da ti se kreira prazna particija .
Nakon toga imamo jednu unallocated particiju koju moramo formatirati sa Create , yes , apply i ponovo yes.
I evo nas sa novom particiom . (Moje isprike zbog ovakvoga načina objašnjavanja jer ne znaju svi sve).
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2010., 21:27   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Sve navedeno je ok osim ako laptop (kojeg je bilo teško navesti) nije HP novije serije, kod njih su genijalci u tvornici već "potrošili" 4 primarne particije (uključujući onu gdje je os instaliran) i nemožeš navedeno napravit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.08.2010., 22:18   #5
foggykt
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 32
Dell je laptop, i uspio sam sredit sa programom navedenim, sve šljaka super Hvala puno
foggykt je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2010., 00:31   #6
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Nema na čemu zato i služi ovaj forum.
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2010., 11:53   #7
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Citiraj:
Autor hardflat Pregled postova
1.Skini si ovaj program on ti je free.
http://freewarelinker.com/2010/08/do...e-edition-5-2/
2.Instaliraj.
3.Odaberi particiju i idi na Move/Resize, neka ti prva particija gdje je os nebude manja od 35-45 gb. Ovisno o tome za što ti služi lap.
4.Primjer: http://img217.imageshack.us/img217/5417/primjer1.jpg
Kada si to sve obavio potvrdi sa apply, potom potvrdi da ti se kreira prazna particija .
...
Da li ovo Move/Resize funkcionira ako želim povećati sistemsku [C:] particiju?
Disk je jedan, dvije particije, a prvu bih htio povećati.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2010., 19:09   #8
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Možeš.
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2010., 19:17   #9
hardflat
Premium
Moj komp
 
hardflat's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 250
Možeš, ali ti nije baš jednostavno. Moraš sa druge particije odabrati za koliko bi povećao C:
Particiju i onda tu odabranu obrisati, tek onda bi mogao povećati particiju. Jednostavno moraš napraviti praznan neformatirani prostor na disku.

(nisam skužio da sam već postao moje isprike)
hardflat je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2010., 19:25   #10
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Ne moraš ništa brisati. Move/resize drugu particiju za odabrani broj GB s time da namjestiš da ju makne na kraj diska. Zatim resize prve particije koliko je moguće i to je to. Ne znam kako taj program funkcionira, ali acronis to tako radi, a vidim da i ovaj ima opciju move/resize.
D1viry je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.08.2010., 18:32   #11
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Da objasnim nakon što sam sve uspješno napravio.
Koristio sam Acronis Disk Director Suite v.10.

Program se brzo instalira i kad se otvori odmah sa strane ima opcija za povećati particiju.
Tipkanje traje možda pola minute ako znate engleski, sve je vrlo jednostavno. Odabere se koju particiju želite povećati, pa koju smanjiti (gdje se uzima da bi se dodalo prvoj) te za koliko.
Komp se restarta i sve sam obavi. Kad se upali, sve sređeno, a podaci na obje particije netaknuti u mom slučaju. (D particija je velika i poluprazna i nisam puno oduzimao sa nje).

Eto, valjda će nekome pomoći.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 26.06.2012., 14:19   #12
kimica
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Sremska Mitrovica
Postovi: 1
Vidi ovako borny, kod mene nije uspelo ovo kako si ti naveo a skinuo sam i instalirao verziju 11 Acronis Disk Director
nego sam morao ići varijantom kreiranja unlocated space sa diska D (skladište kod mene) pa sam onda na tom
unlocated prostoru išao create partition, pa onda format i na kraju merge partition gde sam označio da mi se na C (sistemsku particiju)
nadovezuje taj unlocated space, posle opcije commit išao sam na restart kompa i on mi je napokon povećao C particiju.

Zadnje izmijenjeno od: Jelc. 26.06.2012. u 14:47.
kimica je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2013., 15:54   #13
dambos
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: croatia
Postovi: 2
Pomoć oko kreiranja particije na Windows 7

Nadam se kako će mi netko uspjeti pomoći oko jednog problema ...Naime, pokušao sam nakon instalacije windowsa napraviti još jednu particiju i to mi je kao uspjelo. Išao sam na upravljanje diskovima i od C: koji je 1 TB odvojio nekih 700 GB koji su dodani novoj particiji F:...ali prilikom idućeg podizanja sistema ona je nestala a s njom i onih 700 GB...kada kliknem na C: properties pokazuje mi da imam još 230 GB slobodno, Dakle nema onih 700 GB ali kada odem na upravljanje diskovima pokaže mi da je C: particija 930 GB...pokušavao sam opet odvojiti tih 700 GB i napraviti novu particiju ali mi ne da...
Ovaj problem nadilazi moje znanje informatike pa bih bio vrlo zahvalan kada bi mi netko pomogao ovo riješiti ...pokušao sam i sa Easeus partition masterom ali ne ide ...
Unaprijed zahvaljujem na pomoći !!!
dambos je offline   Reply With Quote
Staro 26.01.2013., 07:12   #14
dambos
Registered User
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: croatia
Postovi: 2
Citiraj:
Autor dambos Pregled postova
Nadam se kako će mi netko uspjeti pomoći oko jednog problema ...Naime, pokušao sam nakon instalacije windowsa napraviti još jednu particiju i to mi je kao uspjelo. Išao sam na upravljanje diskovima i od C: koji je 1 TB odvojio nekih 700 GB koji su dodani novoj particiji F:...ali prilikom idućeg podizanja sistema ona je nestala a s njom i onih 700 GB...kada kliknem na C: properties pokazuje mi da imam još 230 GB slobodno, Dakle nema onih 700 GB ali kada odem na upravljanje diskovima pokaže mi da je C: particija 930 GB...pokušavao sam opet odvojiti tih 700 GB i napraviti novu particiju ali mi ne da...
Ovaj problem nadilazi moje znanje informatike pa bih bio vrlo zahvalan kada bi mi netko pomogao ovo riješiti ...pokušao sam i sa Easeus partition masterom ali ne ide ...
Unaprijed zahvaljujem na pomoći !!!
riješeno
dambos je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 11:52   #15
dfranc
Premium
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Daruvar
Postovi: 308
Citiraj:
Autor dambos Pregled postova
riješeno
A da malo pojasniš,ja sam na, novi lenovo g780g,sa fre dosom instalirao win 7.Napravio sam osim već original napravljenih 3 particije ćetvrtu od 100 gb i na nju stavio win7.Ostalo mi je 300 gb nedodjeljeno i sad nemogu kreirati od toga particiu.Nejde ni sa http://freewarelinker.com/2010/08/do...e-edition-5-2/
pozz
dfranc je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 15:13   #16
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Gore ti piše zašto nemožeš, potrošio si max. broj primarnih particija - 4.
Treba to pogledati netko iskusniji, pa viditi šta se može skombinirati, šta brisati / micati.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 01.02.2013., 17:33   #17
dfranc
Premium
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Daruvar
Postovi: 308
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Gore ti piše zašto nemožeš, potrošio si max. broj primarnih particija - 4.
Treba to pogledati netko iskusniji, pa viditi šta se može skombinirati, šta brisati / micati.
Rješio tako što sam izbrisao, drugu particiju po redu,30 gb,te umjesto nje napravio 300 giga,stim da mi je tih 30gb zasad nedodjeljeno i sad nemogu kreirati od toga particiju.Kad budem rušio winse onda ću to spojiti sa C od 100 gb.pozz
dfranc je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2013., 21:14   #18
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
Citiraj:
Autor dfranc Pregled postova
A da malo pojasniš,ja sam na, novi lenovo g780g,sa fre dosom instalirao win 7.Napravio sam osim već original napravljenih 3 particije ćetvrtu od 100 gb i na nju stavio win7.Ostalo mi je 300 gb nedodjeljeno i sad nemogu kreirati od toga particiu.Nejde ni sa http://freewarelinker.com/2010/08/do...e-edition-5-2/
pozz
ja imam isti ovaj problem sa istim laptopom.. laptop je imao 3 neke particije i cetvrta je bila oko 400gb (hard je 500) pa sam od tih 400 napravio jednu (c sistemsku od 100.. sad imam tu sistemsku od 100, ali nema ovih 300 )) di je to???


EDIT:

sad sam izbrisao jednu particiju i onda mi je dozvolio da napravim d: od unallocated space..

sad imam

c: 100gb
d: 300gb

ali imam i 30gb unalocated space, koje bi najrade dodao na d:

imam i jednu particiju od 30gb fat32, (system, active, primary partition) koja mi ne treba, jer imam c: i to bi isto najrade dodao na d:

i imam oko 1gb (oem partition) za koju nemam pojma cem sluzi..

imam tko kakav prijedlog?

Zadnje izmijenjeno od: Santana. 02.02.2013. u 22:47.
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 02.02.2013., 23:25   #19
Santana
Premium
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: V. Gorica
Postovi: 59
jeli netko zna cemu sluzi ova sistemska particija fat32 od 30gb na windowsima 7? ja sam sebi napravio c: od 100gb i sad mi ne treb (bar mislim da mi ne treba) ta particija od 30gb.. najrade bi ju spojio sa d: za storage..

jel slobodno to napravim?
Santana je offline   Reply With Quote
Staro 09.02.2013., 14:05   #20
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Formatiraj je u ntfs i preko disk managmenta je spoji sa zeljenom particijom. Backupaj podatke sa te particije, ako su ti potrebni.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na