Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2019., 16:49   #1441
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,431
Vezano uz vlagu, evo meni je bio seks pred 10-ak godina po stanu. Od tada sam malo pametniji. Dakle, privatna kuća, podrum/garaža preuređeni u stan. Betonski zidovi od 50cm. Napravljena je podna hidroizolacija, fasada je tu, ali bez izolacije, unutra je termo žbuka koja ne znam koliki efekt uopće ima, PVC prozori i vrata. Grijanje centralno, prvo na lož, kasnije prešli na pelete i spasili se, cca 50% manji računi, ali nije više samo pali i pusti, sada se peć treba punit svako toliko i čistit. Rijeka, dakle kiša-kiša-kiša i onda još malo kiše. Stan je orijentiran na sjever, a imamo i zapad, istok i jug su ukopani tj zatvoreni. Kad sam se tek uselio, nisam uopće zračio ako nije smrdilo i sa prozora se doslovno cjedilo. Nakon X vremena, gljivica i tih sranja sam kupio odvlaživač, neki bzvz Sinclair od mislim 25l/24h, kažu da je to za cca 25m2, stan je 105m2. Eno ga radi govno po cijele dane, nema više vlage, uz to sam počeo zračiti svaki dan. Vlaga mi padne i ako je vani potop, ovo važi samo za zimu. Po ljeti je nemoguće skinut vlagu bez odvlaživača, ali iskreno po ljeti nikad ni nisam skužio gljivice. Njih ako bi vidio, bi odmah pošpricao čistom varekinom i op, za 2-3min zid bijel.
Grijat na 24 mi nema smisla jer bi crko(suprotno od zimogrozan sam :P), ovako je 21-22, vlage nema osim 1-2 put se stvore 1-2 točkice ali to odmah saniram. BTW sa odvlaživačem sušim i robu.
Sve u svemu, kupit odvlaživač i zračit, što je prostorija hladnija, teže će se odvlažit. Mene spašava centralno jer se grije cijeli prostor.
Što hladnije vani, to će vlaga više pasti kod prozračivanja.
Minus svega ovoga je malo žešći račun na struju na koji sam se navikao kao konj na batine (troši cca 270w i upaljen je ajmo reći jedno 90% vremena u godini dana).

A apropos sjevera, betona i ostalog lošeg...hm pozitivno je da mi ljeti još nikad nije prešlo 26 stupnjeva u stanu, naravno klimu ne koristim.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 15:59   #1442
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,213
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
ovo tvoje kad malo duze gledam, ja bi to odradio da je sank nesto malo nize, znaci islo bi redom ovako radna ploca, pa element koji ide dolje bi bio nizi za visinu ploce. Na taj nacin dobivas radnu plocu po gornjoj strani jednaku nisi si naruznio gornji dio. radius se nevidi pa je opet oku ugodnije, jedino sto bi u ovoj soluciji morao biti radius i s druge strane da prode pored elementa koji je pored,mislim da neces propast za 4cm prostora sto ces ukrast donjem elementu.

Verzija 2 bi se dala izvest kao i verzija 1, kuglicne vodilice od 28cm ukopane u donju plocu na nju se usarafi 18mm iverica i na tu ivericu stavis ovaj okretni mehanizam. mada ako si rekao da te radius nesmeta i s ovom gornjom opcijom ga mozes sakriti nema potrebe za dodatnim kemijanjem.



https://drive.google.com/file/d/1E4y...ew?usp=sharing

Uf tek sad vidim ovo, ali razmatrao sam i o toj opciji ali šank bi mi bio prenizak onda, pošto će tu ići barske stolice dobro dođe tih 10tak cm razlike, javio sam im ali su na kolektivnom svi skupa vec sad tako da jos nisam odgovor dobio. Thnk!

Zadnje izmijenjeno od: OuttaControl. 26.12.2019. u 16:05.
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 16:14   #1443
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Zašto barske stolice? Mi smo to stavili u kuhinju i proklinjem ih od prvog dana. Toliko mi smeta i šank i te stolice da ću jedan dan sve pobacati kroz prozor.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 16:22   #1444
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Otprilike slično i kod mene. Nije da mi smetaju, ima dosta prostora, no fakat ih ne koristim.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 16:51   #1445
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,213
Svidja nam se šank
smetanje šanka je bio glavni prioritet zašto želim klizni mehanizam , a pošto je šank prazan iznutra stolice stanu ispod
OuttaControl je online   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 18:28   #1446
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Mi smo se odlučili na šank jer je kuhinja inače mala, ima malo radnog prostora i troja vrata pa ne stane normalan stol i stolice. Ako ne preselim u dogledno vrijeme, onda ga bacam van i slažem neki stol i stolice na rasklapanje.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 21:17   #1447
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Idem gledati kuću što planiram kupiti. Relativno je nova, no svaki savjet dobro dođe.

Na što obratiti pozornost, osim standardnih stvari, tipa vlaga (crnilo/miris vlage), pohabanost i sl. Čisto s ove tehničke strane.

tnx
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 21:19   #1448
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Krov i krovište obavezno.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 26.12.2019., 21:46   #1449
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Papiri i je li sve legalno sagrađeno, znači svaki stup/ograda dvorišta na pravoj zemlji, a ne tuđoj, balkon/terasa unutar okvira, prozor na dozvoljenoj strani, dodatni objeki itd. Nakon toga gledaš kako je kuća sagrađena s nekim tko se razumije. Nagledao sam se kuća s lošim ili nepostojećim papirima ajme...
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 27.12.2019., 18:05   #1450
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Ma to za papire je sve jasno ko dan.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 10:06   #1451
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Ekipa, molim za pomoc jer ne znam sta da radim i kako da rkesim problem.

Skidali smo tapete u sobi, i naravno to smo radili s vodom, pa su zidovi bili vlazni.

Nakon toga smo zidove maljali, onakve vlazne. I to jos s nekom jeftinom bojom (not my choice, ista od ovih radnji).

Sada vec 2 tjedna u sobi imam osjecaj te boje u ustima i na jeziku, stalno sam zedan i cak kad izadjem iz sobe mi je na jeziku neki grozan osjecaj.

Kako se rjesiti toga? Lufta se konstantno, ali cim zatvoris prozor isto sranje. Kad je otvoren sve 5 naravno.

Jel bi tu pomogao odvlazivac ako se zidovi ne mogu posusiti dobro posto su farbani na vlazno? Ili da ponovno prefarbamo s nekom kvalitetnijom bojom?
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 11:01   #1452
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,786
Kad sam ovo ljeto na +30 farbao stan u bijelo (bila tamnoplava), bacio sam na njega ruku impregnacije i 4 ruke kemopola plus (malo sam ga previse razrijedio). Uz non stop otvorene prozore imao sam i odvlazivac u funkciji. Stan je jos jedno tjedan dana mirisao na boju i onda jednog dana magicno prestao... Kao da je netko sklopku prebacio S obzirom koliko brzo su se susile ruke i da je bilo ljeto, iznenadilo me koliko je trebalo da to sve sjedne na svoje.

Odvlazivac bi sigurno pomogao + luftanje.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:03   #1453
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ekipa, molim za pomoc jer ne znam sta da radim i kako da rkesim problem.

Skidali smo tapete u sobi, i naravno to smo radili s vodom, pa su zidovi bili vlazni.

Nakon toga smo zidove maljali, onakve vlazne. I to jos s nekom jeftinom bojom (not my choice, ista od ovih radnji).

Sada vec 2 tjedna u sobi imam osjecaj te boje u ustima i na jeziku, stalno sam zedan i cak kad izadjem iz sobe mi je na jeziku neki grozan osjecaj.

Kako se rjesiti toga? Lufta se konstantno, ali cim zatvoris prozor isto sranje. Kad je otvoren sve 5 naravno.

Jel bi tu pomogao odvlazivac ako se zidovi ne mogu posusiti dobro posto su farbani na vlazno? Ili da ponovno prefarbamo s nekom kvalitetnijom bojom?
Situacija (kraj 11. mj. 2018.) kod mene je bila: impregnacija(zbog stare žbuke) 2 ruke + 3 ruke kvalitetnije boje, total oko 8l vode uglavnom zbog impregnacije. Jedan dan su se sobe susile 5kW grijalicama (stare spirale) a drugi dan je centralno pušteno pogon i odmah na max, prozori otvoreni na kip i tak dva dana. (3 total)
Dakle prazne sobe, nutra je bilo oko 30°C , prva dva dana je bilo jako zagušljivo i neugodno, a 4. dan se osjetil miris boje/impregnacije, ali se moglo normalno boraviti.

@pupo
Prošle godine smo kupili rupu bez dna, a obišli ih oko 30ak dok su za ostalih ~200 slike bile dovoljne da ih izbjegnemo. ^^

Ima tona detalja na koje treba paziti, ali 3 su primarna: vlaga, temelj i krov. Svježe ožbukani podrum je s razlogom "osvježen", kuća mora biti na jednom temelju iako su u rijetkim slučajevima proširenja dobro napravljena. Za krov sam uzimal stolara sa sobom, za grede koje su meni izgledale očajno, on je rekel da buju još 100 godina dobre

Kod novogradnje (subjektivno, 2000. na dalje) me odbijal fuš:
1. spajanje lima direkt na fasadu (naravno fasada puca); kad je to na opšavu dimnjaka, onda voda curi uz dimnjak, i gle čuda, sve prostorije u kući imaju tamno obojan zid na kojem je dimnjak...
2. Na balkonima su rubne pločice, pragovi vrata i pad vode katastrofa. Voda ulazi ili se zadržava.
3. Štedi se na ventilima za vodu, većina ima samo glavni ventil za kuću, eventualno za bojler....
4. Struja je opći kaos, žice svih boja, često bez razvodnih kutija ili bužira, žice istog promjera u utičnicama i u kutiji s osiguračima. (jedan primjer: utičnica ukupno oko 20, a 5 osigurača od 16A bez fidovke i glavnog osigurača, paralelno je u kuhinji 3.5 ili 5kW protočni bojler a u kupaoni 2kW ljestve)

...ima još toga, ali ne stignem tipkati sad, nadopunim naknadno.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 12:53   #1454
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
4. Struja je opći kaos, žice svih boja, često bez razvodnih kutija ili bužira, žice istog promjera u utičnicama i u kutiji s osiguračima. (jedan primjer: utičnica ukupno oko 20, a 5 osigurača od 16A bez fidovke i glavnog osigurača, paralelno je u kuhinji 3.5 ili 5kW protočni bojler a u kupaoni 2kW ljestve)
Pa žica mora ići nepromijenjenog presjeka od utičnice do osigurača, ne smiješ mijenjati presjek žice pri instalaciji ni na jednom mjestu. Presjek žice definira veličinu osigurača.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 14:21   #1455
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Citiraj:
Autor Elven Pregled postova
Ekipa, molim za pomoc jer ne znam sta da radim i kako da rkesim problem.

Skidali smo tapete u sobi, i naravno to smo radili s vodom, pa su zidovi bili vlazni.

Nakon toga smo zidove maljali, onakve vlazne. I to jos s nekom jeftinom bojom (not my choice, ista od ovih radnji).

Sada vec 2 tjedna u sobi imam osjecaj te boje u ustima i na jeziku, stalno sam zedan i cak kad izadjem iz sobe mi je na jeziku neki grozan osjecaj.

Kako se rjesiti toga? Lufta se konstantno, ali cim zatvoris prozor isto sranje. Kad je otvoren sve 5 naravno.

Jel bi tu pomogao odvlazivac ako se zidovi ne mogu posusiti dobro posto su farbani na vlazno? Ili da ponovno prefarbamo s nekom kvalitetnijom bojom?
Totalno krivo doba godine za raditi tako nešto. Nabij grijanje na 30°C kako god, ubaci odvlaživač i neki blower da tjera zrak što brže po sobi i prozor lagano na kip. Za dva dana će biti dobro.

Kod mene su susjedi uređivali stan iznad mene punih godinu dana i stalno mi je vlaga smrdila, ali oni nisu slušali nikakve savjete, niti ih sad slušaju, pa smo se mi davili mjesecima dok nisu završili.

Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Pa žica mora ići nepromijenjenog presjeka od utičnice do osigurača, ne smiješ mijenjati presjek žice pri instalaciji ni na jednom mjestu. Presjek žice definira veličinu osigurača.
Tako je, svuda bi trebalo biti 2.5 mm2, do rasvjete može 1.5 mm2, ali onda mora biti i osigurač od 10 A.

Zbog ovih novih smart rješenja i lakše buduće nadogradnje, sebi planiram staviti u cijelu kuću 5 x 2.5 mm2. Imao sam već situacija da mi je u stanu trebalo više faza ili žica, a provući je bilo nemoguće.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 14:38   #1456
Overclock
Premium
Moj komp
 
Overclock's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 993
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Pa žica mora ići nepromijenjenog presjeka od utičnice do osigurača, ne smiješ mijenjati presjek žice pri instalaciji ni na jednom mjestu. Presjek žice definira veličinu osigurača.
Ok, ali po tome bi ja trebal ormar za ~24 osigurača (bez fidovke i 3-faznog) za jednu etažu(75m2) i ogromne bužire (koji su ok dok su iza knaufa), ak se striktno držim toga (Ti tak radiš?)

Ako već postoji toliko utičnica, onda bi ih voljel koristiti bez straha za instalacije ili izbacivanja osigurača. U primjeru kojeg sam navel, nule su bile 1.5mm2 (vidle su se na sabirnici), a po izolaciji, faze su bile jednako debele. Dakle jedna 1.5mm2 faza na 5 utičnica, super za punjače mobitela, a za fen/usisavač/toster/klimu/bojler....

Tak da je moj savjet kod kupnje kuće, gledati razvodni ormar/kutije/bužire/žice i bježati od sličnih rješenja ili složiti kak spada.
Overclock je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 18:41   #1457
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Ok, ali po tome bi ja trebal ormar za ~24 osigurača (bez fidovke i 3-faznog) za jednu etažu(75m2) i ogromne bužire (koji su ok dok su iza knaufa), ak se striktno držim toga (Ti tak radiš?)

Ako već postoji toliko utičnica, onda bi ih voljel koristiti bez straha za instalacije ili izbacivanja osigurača. U primjeru kojeg sam navel, nule su bile 1.5mm2 (vidle su se na sabirnici), a po izolaciji, faze su bile jednako debele. Dakle jedna 1.5mm2 faza na 5 utičnica, super za punjače mobitela, a za fen/usisavač/toster/klimu/bojler....

Tak da je moj savjet kod kupnje kuće, gledati razvodni ormar/kutije/bužire/žice i bježati od sličnih rješenja ili složiti kak spada.
Nema mijenjanja presjeka žice. Nigdje. I nikad. To je osnova osnovi.

Doći će netko drugi, vidjet će negdje možda žicu od 2.5 kvadrata u kutiji, vidjet će da je osigurač 10 ampera, a neće možda imat pojma da je negdje drugdje u zidu presjek žice 1.5 kvadrat, stavit će osigurač od 16 ampera jer to može na 2.5 kvadrata, netko će uštekat nešto više od 2.5, 3 kilovata i žica će se počet cmoljit i palit.

Upravo to se dogodilo mojim susjedima nedavno, negdje se mijenjao presjek i bila je žica 0.75 ili 1, upalili su klimu i još nešto jer se ta grana negdje razdvaja i žica se počela palit, onda se počela cmoljit i plastika klime kad se to zagrijalo pored, pa se raširilo, a namještaj kad se ta plastika od klime počne dimit i palit možeš bacit, to više ni dragi Bog ne očisti. Servis za čišćenje je koštao u peteroznamenkastom iznosu. Sve to zbog jedne žice.

Ja za svoj kat koji je rađen 80-ih imam 20 osigurača, plus jedna 500mA FID i plus druga 30mA FID sklopka samo za kupaonu. Još planiram stavit odvodnik prenapona. Do svake sobe idu bužiri, nigdje se nikakve žice ne prespajanju niti brikaju, a rađeno je prije 40 godina. Prizemlje koje je rađeno nekih 60-ih pa smo sad renovirali ima 12 osigurača, što nije idealno, ali je i dalje prolazno, za 21. stoljeće to je premalo osigurača.

U 21. stoljeću stvarno nema izgovora da do svake utičnice nemaš bužir, stavi se deblji, 25mm ili 32mm bužir pa stane više kabela unutra, u nekoj kutiji u sobi to razgranaš na manje bužire. Najbolje je povući gotovi instalacijski kabel s plastikom direktno od kutije do potrošnog mjesta i gotovo, nema nikakvog petljanja. Pa ako imaš 3 ili 4 redne utičnice, nećeš za to vući sad tri kabela, to se spaja radno, jedna na drugu, to su utičnice za 16 ampera i tu ide 2.5mm kabel, pa to je 3.7 kilovata na potrošnjom mjestu, trebao bi zakupit vlastiti transformator da imaš kapacitet za tolike utičnice kad bi svaku spajao zasebno.

Bojler od 2kw vuče 8.5 ampera, fenovi imaju po 1100-1200 vata, klima 3.5kw troši maksimalno 1200-1300 vata struje, usisavači uglavnom imaju po 700-800 vata motore danas, rijetko koji ima više od 1000. Većina stvari u kući su razni adapteri za mobitele, televizori, stolne lampe, zvučnici, routeri i slične stvari kaj troše siću ali trebaš ih imat nekoliko uštekano.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 21:09   #1458
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Vidim da ovdje svi znaju svašta pa da pitam...

Eliminirao sam jedna nepotrebna vrata u stanu i sad mi tu stoji ružni štok. Da li postoji varijanta dekorativnog kamena da je 5mm ili 1cm debljine da ga samo "obrubim" ? Ako da, gdje? Nalazim samo dosta deblje opcije.

Tnx
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 21:14   #1459
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Vidim da ovdje svi znaju svašta pa da pitam...

Eliminirao sam jedna nepotrebna vrata u stanu i sad mi tu stoji ružni štok. Da li postoji varijanta dekorativnog kamena da je 5mm ili 1cm debljine da ga samo "obrubim" ? Ako da, gdje? Nalazim samo dosta deblje opcije.

Tnx
Imas u bauhausa, oko 1 cm debljine s tim da moras dodat jos par mm ljepila

https://www.bauhaus.hr/plocice/dekor....html?___SID=U

Al ako sam ja dobro shvatio ti bi stavljao to gdje stok ide samo ?

Ima jos raznih boja i varijanta u bauhausa, a postoji li sansa da srusis jos dio oko vrata da to lici na nesto... ide li jos ijedan dio zida u dekorativni kamen da to povezes, ili zasto jednostavno taj dio ne ozbukas i ofarbas, jednostavnije od ljepljena kamena, ako vec samo stok problem

Btw. Mos li sliku neku okacit, mozda netko bude kreativniji
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 21:19   #1460
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Da, u principu skinio bi stari drveni štok, nabacio žbuke da zagladim i krenio ljepiti. 10cm debljina zida i 5cm po rubovima npr.

Nažalost to s linka ne paše s obzirom na dimenzije, hvala svejedno.
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 21:23   #1461
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Pa koji god kamen da nadjes svejedno ces ga morat rezat brusilicom, ko ti brani ovog rezat na domenziju koja ti pase

Lp
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 21:38   #1462
Bluzer
Premium
Moj komp
 
Bluzer's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: localhost
Postovi: 1,060
Da, samo u mojoj priči ovdje bi se svaki komad mora rezati.

Doduše, posudim potezni cirkular u nekoga, stavim dijamant ploču i vozi...
__________________
Udomljujem 386/486/P1 hardver. Više na PM.
Bluzer je offline   Reply With Quote
Staro 28.12.2019., 22:08   #1463
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Možeš staviti i lamperiju umjesto kamena, drvo mi izgleda ljepše od bilo kakvog kamena.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 09:07   #1464
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor Overclock Pregled postova
Situacija (kraj 11. mj. 2018.) kod mene je bila: impregnacija(zbog stare žbuke) 2 ruke + 3 ruke kvalitetnije boje, total oko 8l vode uglavnom zbog impregnacije. Jedan dan su se sobe susile 5kW grijalicama (stare spirale) a drugi dan je centralno pušteno pogon i odmah na max, prozori otvoreni na kip i tak dva dana. (3 total)
Dakle prazne sobe, nutra je bilo oko 30°C , prva dva dana je bilo jako zagušljivo i neugodno, a 4. dan se osjetil miris boje/impregnacije, ali se moglo normalno boraviti.

@pupo
Prošle godine smo kupili rupu bez dna, a obišli ih oko 30ak dok su za ostalih ~200 slike bile dovoljne da ih izbjegnemo. ^^

Ima tona detalja na koje treba paziti, ali 3 su primarna: vlaga, temelj i krov. Svježe ožbukani podrum je s razlogom "osvježen", kuća mora biti na jednom temelju iako su u rijetkim slučajevima proširenja dobro napravljena. Za krov sam uzimal stolara sa sobom, za grede koje su meni izgledale očajno, on je rekel da buju još 100 godina dobre

Kod novogradnje (subjektivno, 2000. na dalje) me odbijal fuš:
1. spajanje lima direkt na fasadu (naravno fasada puca); kad je to na opšavu dimnjaka, onda voda curi uz dimnjak, i gle čuda, sve prostorije u kući imaju tamno obojan zid na kojem je dimnjak...
2. Na balkonima su rubne pločice, pragovi vrata i pad vode katastrofa. Voda ulazi ili se zadržava.
3. Štedi se na ventilima za vodu, većina ima samo glavni ventil za kuću, eventualno za bojler....
4. Struja je opći kaos, žice svih boja, često bez razvodnih kutija ili bužira, žice istog promjera u utičnicama i u kutiji s osiguračima. (jedan primjer: utičnica ukupno oko 20, a 5 osigurača od 16A bez fidovke i glavnog osigurača, paralelno je u kuhinji 3.5 ili 5kW protočni bojler a u kupaoni 2kW ljestve)

...ima još toga, ali ne stignem tipkati sad, nadopunim naknadno.

Ovo je super tip, ovo za struju mi uopce nije palo na pamet.
Svakalo sam mislio obici favorite jos jednom prije odluke, a sam imam materijala.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 29.12.2019., 11:16   #1465
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor Bluzer Pregled postova
Vidim da ovdje svi znaju svašta pa da pitam...

Eliminirao sam jedna nepotrebna vrata u stanu i sad mi tu stoji ružni štok. Da li postoji varijanta dekorativnog kamena da je 5mm ili 1cm debljine da ga samo "obrubim" ? Ako da, gdje? Nalazim samo dosta deblje opcije.

Tnx
Izvadiš štok i naljepiš knauf. Kant šine po ćoškovima, pregletaš, pofarbaš i to je to.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 02.01.2020., 23:33   #1466
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,393
Trebam silikon ili nešto čime bih zatvorio pukotine oko cijevi radijatora s tim da mi ona plastika što dođe uz silikon ne odgovara za tu namjenu, trebam nešto dulje i fleksibilno da mogu pristupiti s druge strane i iza elemenata. Onda bih nakon ispunjavanja pukotina natakario ukrasne prstene i opet učvrstio silikonom.

Susjedi ispod mene puše kao Turčini 0-24 i ako uključim zidne ventilatore u WC-u, sve mi povuče u stan i ne može se disati. Drugo, i ovi gore i ovi dole se svađaju i vrište svako malo, uključuju veš mašinu i fen u pola noći i baš kod cijevi mi se najviše čuje pa se nadam da će i zvukove malo stišati.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2020., 00:01   #1467
hrwii
Registered User
 
hrwii's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 21
Razumijem te kolega isti raspored problema sam i ja imao, identičan...ispod mene TDR iznad “lete ptice lete avioni”... svađe su ostale ali dim sam zabrtvio ovim https://bison.hr/proizvod/bison-rubb...uca-guma-tuba/.

Super stvar samo preporuka nanesti kad su vertikale radijatora mlake ili hladne ako je moguce.
hrwii je offline   Reply With Quote
Staro 03.01.2020., 00:05   #1468
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,849
Ja sam stavljao silikon onaj otporni na temp do 250 celzija

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 12:26   #1469
pero_dinamit
Registered User
 
pero_dinamit's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 39
Trebao bi probusiti 2 rupe izmedu procica, cca 4mm promjer. Mogu to s svrdlom za zeljezo mozda da ne moram samo za to kupovati onu krunu? Minimalno bi trebalo dirati plocicu s obje strane.
pero_dinamit je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2020., 19:04   #1470
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Trebam silikon ili nešto čime bih zatvorio pukotine oko cijevi radijatora s tim da mi ona plastika što dođe uz silikon ne odgovara za tu namjenu, trebam nešto dulje i fleksibilno da mogu pristupiti s druge strane i iza elemenata. Onda bih nakon ispunjavanja pukotina natakario ukrasne prstene i opet učvrstio silikonom.

Susjedi ispod mene puše kao Turčini 0-24 i ako uključim zidne ventilatore u WC-u, sve mi povuče u stan i ne može se disati. Drugo, i ovi gore i ovi dole se svađaju i vrište svako malo, uključuju veš mašinu i fen u pola noći i baš kod cijevi mi se najviše čuje pa se nadam da će i zvukove malo stišati.
Najobičniji silikon ti treba, nikakvi otporni na temperature i slično, pošto cijevi od grijanja ne razvijaju tolike temperature. Ako te zajebava pristup, uzmi onu deblju slamku za sok, natakni je na špicasti tuljak koji dobiješ sa silikonom, zalijepi izolir trakom i to je to. Ili ako imaš višak plastičnu slamku za pur pjenu.


Citiraj:
Autor pero_dinamit Pregled postova
Trebao bi probusiti 2 rupe izmedu procica, cca 4mm promjer. Mogu to s svrdlom za zeljezo mozda da ne moram samo za to kupovati onu krunu? Minimalno bi trebalo dirati plocicu s obje strane.
Možeš probat, mada sumnjam. No šta ti nije jednostavnije kupit svrdlo za beton od 4 mm, 10,90 kn.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na