Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.08.2007., 10:23   #1
Matija_Kr
Premium
 
Matija_Kr's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagorje/zg
Postovi: 84
Otišao hard, ima li šanse?

Pozdrav svima. Frend je nedavno raskapao komp i odspojio sve žice da bi ih omotao s florescentnim kablovima. Tako je i odvojio žice od konektora za napajanje hdd-a i u povratku ih obrnuto posložio i hard je pregorio. Jel ima šanse da se popravi? npr. da se elektronika zamijeni i gdje toga ima? Hvala.
Matija_Kr je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 10:32   #2
Misak
Premium
Moj komp
 
Misak's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Donji Miholjac
Postovi: 391
kak je samo uspio okrenuti naopako napajanje.. to je zbilja moralo ici jako na silu... inace moze se promjeniti elektronika ako nadje takav potpuno isti model...
__________________
.....:::: There is no place like 127.0.0.1 ::::.....
Misak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.08.2007., 10:35   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,349
Naopako je stavio molex za napajanje harda? E, to stvarno moraš biti majstor i pol. Molex ima specifičan oblik i samo povelikom snagom ga možeš staviti naopako u utor. Savjet: ne daj mu više ni da pogleda tvoj komp, a kamoli da ga otvara i prčka po njemu.
Koji hard uopće imaš? Ima li garanciju? Na nekima je moguća zamjena elektronike, ali ta metoda uspjeva sve rjeđe. Elektroniku možeš nabaviti isključivo kao polovnu i mora biti točno od ISTOG modela. Dakle, ili neka ti frend kupi novi hard ili odi reklamirat pa ako prođe, prođe.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 10:39   #4
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
@Misak
Mislim da oće reći da je rastavljao, sleevao i slagao molexe pa je složio naopako konektore...
To se ljudima znalo dešavati - kad ne paze što rade...

@Matija-Kr
Ovako za kupit elektronike od hardova nemaš u dućanu, to su servisni djelovi i samo ovlašteni servisi ih imaju, ali danas ti malo ko uopće i popravlja hardove nego se šalju proizvođaču sa garancije kakvi jesu, a onda ih oni ili poprave kod sebe origigi djelovima pa ponovo vraćaju kao reparirane na tržište ili ih bacaju...

Elektronika se može zamjeniti relativno lako sa onom istog takvog diska - ovaj vanjski dio, ali ako je dio koji je unutra otišao (a sa +12V na +5V rejlu je to vrlo vjerojatan scenatrij) onda ti to samo pravi servis može rješiti (povratak podataka) koji košta, paaa recimo previše za onoga ko ide sleevat svoje napajanje sam da uštedi parsto kuna za ono koje je već sleevano...

Tako da slobodno reci frendu nek zaboravi nato ako nije u pitanju neki jako jeftin hard pa da se ipak odluči riskirati lovu i kupit isti takav da vidi dal će radit ako se zamjeni asmo tiskana pločica...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 15:36   #5
Matija_Kr
Premium
 
Matija_Kr's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagorje/zg
Postovi: 84
Citiraj:
Autor yedwy Pregled postova
@Misak
Mislim da oće reći da je rastavljao, sleevao i slagao molexe pa je složio naopako konektore...
To se ljudima znalo dešavati - kad ne paze što rade...

@Matija-Kr
Ovako za kupit elektronike od hardova nemaš u dućanu, to su servisni djelovi i samo ovlašteni servisi ih imaju, ali danas ti malo ko uopće i popravlja hardove nego se šalju proizvođaču sa garancije kakvi jesu, a onda ih oni ili poprave kod sebe origigi djelovima pa ponovo vraćaju kao reparirane na tržište ili ih bacaju...

Elektronika se može zamjeniti relativno lako sa onom istog takvog diska - ovaj vanjski dio, ali ako je dio koji je unutra otišao (a sa +12V na +5V rejlu je to vrlo vjerojatan scenatrij) onda ti to samo pravi servis može rješiti (povratak podataka) koji košta, paaa recimo previše za onoga ko ide sleevat svoje napajanje sam da uštedi parsto kuna za ono koje je već sleevano...

Tako da slobodno reci frendu nek zaboravi nato ako nije u pitanju neki jako jeftin hard pa da se ipak odluči riskirati lovu i kupit isti takav da vidi dal će radit ako se zamjeni asmo tiskana pločica...
ok puno hvala yedwy, a sto se tice ostalih, nije krivo okrenuo molex, nego krivo zice poslozio kad ih je vracao natrag,

Znaci samo mi treba srece da netko prodaje isti takav riknut hard kojemu je dobra elektronika? A na servis se ne isplati jelda?
Matija_Kr je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 15:49   #6
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,064
Citiraj:
Autor Matija_Kr Pregled postova
ok puno hvala yedwy, a sto se tice ostalih, nije krivo okrenuo molex, nego krivo zice poslozio kad ih je vracao natrag,

Znaci samo mi treba srece da netko prodaje isti takav riknut hard kojemu je dobra elektronika? A na servis se ne isplati jelda?
Ako imaš garanciju i ništa se ne vidi spaljeno na elektronici, probaj izreklamirat.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 17:04   #7
yedwy
Beskorisna bitanga...
Moj komp
 
yedwy's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Sesvete (Zg)
Postovi: 6,956
Citiraj:
Autor Matija_Kr Pregled postova
Znaci samo mi treba srece da netko prodaje isti takav riknut hard kojemu je dobra elektronika? A na servis se ne isplati jelda?
Vidim da nisi dobro čitao što sam ti napisao...

NEMORA značit da će ti delat s novom tiskanom pločicom jer je dio elektronike diska unutra i ako je on izgorio možeš se pozdravit jer da bi zamjenio taj dio moraš ga otvorit, a valjda ti nemoram crtati zašto su diskovi tako čvrsto zavareni jelda?

Da stvar bude gora u nekih modela diskova je to tako ku***nski napravljeno da čak i kad staviš potpuno identičnu elektroniku neće raditi jer su tiskana pločica i ono unutra posebno "usklađeni" da bi ti pokvarili dan...
Što ti u prijevodu znači da u tom slučaju ponovo moraš OBA diska otvoriti i svu elektroniku zamjeniti...

Zato sam i rekao da zaboravi na to...

Mislim kaj ima na tom disku uopće toliko bitnoga...
Pron kolekciju od zadnjih 20g ili možda supertajne planove za novi reaktor na bazi hladne fuzije koje još nije patentirao?

AKo mu baš trebaju podaci ima Infolab, ima člana po imenu RAK tu na forumu koji rade recovery pa nek se s njima dogovori...

Inače ako se baš oće okušati u lemljenju nove pločice - da treba mu identičan hard disk u svakom pogledu dakle isti model, ista revizija, ista količina cachea...
__________________
--
Have a nice day...
yedwy je offline   Reply With Quote
Staro 18.08.2007., 21:52   #8
Matija_Kr
Premium
 
Matija_Kr's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2006
Lokacija: Zagorje/zg
Postovi: 84
hehe sve to ok. Al ono, ako baš uleti netko s istim pokvarenim hardom, zašto bi kupovao novog?

Inače hard je WD Caviar SE 200gb.
Matija_Kr je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2007., 13:57   #9
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,739
Citiraj:
Autor Matija_Kr Pregled postova
hehe sve to ok. Al ono, ako baš uleti netko s istim pokvarenim hardom, zašto bi kupovao novog?

Inače hard je WD Caviar SE 200gb.

Na tom hardu zaboravi zamjenu elektronike: Ne radi. Tek toliko da ne bacaš novce bez veze.

Spašavanje podataka sa takvim diskom je moguće jedino u specijaliziranm servisu za tu namjenu. No, kada ti je bitno da spasiš hard, vjerujem da ti podaci nisu previše važni.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na