Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2021., 10:19   #5071
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Zašto misliš da će rutirati gigabit?
Kanim uzeti 200mbit paket. Sasvim dovoljno za naše potrebe.
Imam hex, koji bi trebao bit sposoban oko 800mbita gurat.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 11:39   #5072
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Kolega je dobronamjerno napomenuo da za GB brzine ipak treba hw jači "router", za manje brzine mogu ovi "slabiji".
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2021., 12:58   #5073
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Mikrotik radi sigurno, imam jedan MaxTV koji se već godinama vrti preko 2.4 ghz ptp linka.
The AC je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 15:47   #5074
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Kolega je dobronamjerno napomenuo da za GB brzine ipak treba hw jači "router", za manje brzine mogu ovi "slabiji".
više je bacalo na zajebanciju, jer danas ima na tržištu puno "gigabitnih" routera koji to nisu, odnosno taj gigabit se odnosi na brzinu lan portova, a ne na njihove (ne)mogućnosti rutiranja gigabita.

ima na openwrt forumu cijela tema o preporukama routera za gigabit.
hex se bori , ali za do 500mbita ide bez problema čak i sa sqm-om navodno.
mada ne vidim svrhu sqm-a na takvim brzinama, šta ću koji drek išta limitirat i shape-at kad pri toj brzini opterećenje bude kratkotrajno.

u idućih 5 godina kada gigabit postane norma, tehnika će napredovati pa će se pojaviti jeftini 2+ghz quad core routeri sa 1+gb rama koji će to gurati bez problema.
a i do tada će valjda postati norma i 2.5gbit portovi, koji se još uvijek jako sramežljivo pojavljuju na consumer uređajima.

zapravo jedino gdje vidim usko grlo je kada u mreži imamo NAS-eve i brzi net, pa data transfer s nas-a na neki pc pojede cjelokupni bandwidth mreže.

to se meni uredno događa kada radim sync s mobitela na synology, zakuca mi wifi link na 100mbita i tih par minuta se internet svima vuče. sad namjerno držim mob na 2.4ghz wifiju da to ne ide preko 40tak mbita i da preostalih 50-60mbita bude slobodno za net.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 17:03   #5075
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Bome, tko je knap sa prostorom brzo će trebati nabavljati ovakve "igračke":
https://www.amazon.com/dp/B07FKMJGD6/
https://www.amazon.de/-/en/Pfsense-M...dp/B06XR1K9FM/
- da je Pentum / i3 10 - 15W, obavezno da ima AES-NI
- da su I210 / I211 mrežne
- dodaj napajanje + ram + pohranu

Sad su još cijene išle gore ... veselje

Tko ima prostora fino uzme neki SFF PC u njega uvali 2x ili 4x Intel mrežnu i pjevaj

Šta se Lan - a tiče, ići će 2.5 / 5 / 10 gbit portovi, samo će vas prvo gledat opljačkati prije nego dođe u main stream i po normalnim cijenama.
Ne računajući "hvaljene" TP-Link TL-SG10xE samo vidi pošto su GB switch - evi a da ne govorim 10 gbit.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2021., 18:49   #5076
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
to šta trenutno na tržištu nema takve tehnike, ne znači da je neće biti za 5 godina.
kinezi neće kupovati intel ili plaćati licencu za nešto intelovo, napravit će svoje kao i svaki put do sada.
bit će to neki realtek, mediatek, broadcom čip koji će bit taman sposoban gurati koliko treba da može dobiti deklaraciju za 2.5gbita.

2.5 će zadovoljavati potrebe kućnim korisnicima kao šta je to danas gigabit, i očekujem otprilike taj rang cijena kao šta je to danas za gigabit. samo treba na pločicu zakeljiti čip koji podržava veće brzine i to je to.

po meni kroz koju godinu, kada se us&a i eu dogovore oko novih wifi bandova (6ghz wifi) i maknu iz draftova, pa krene proizvodnja ax uređaja više klase, tu će se naći i 2.5gbit portovi. neki već sad imaju sfp+ port, ali obzirom da optika po doma nije zgodna, zamijeniti će ih 2.5gbit portovi samo se treba strpiti.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 12:32   #5077
bobanmilan
Premium
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 37
Je li netko nedavno ugovarao optiku? Zanima me kakvu najbolju ponudu se trenutno može dobiti.

Provode upravo optiku u zgradi pa se nadam da će biti neke posebne ponude. I je li zna netko je li nudi HT otplatu preostalog ugovora drugog providera?
bobanmilan je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 14:14   #5078
Ecips Dlo
Premium
 
Ecips Dlo's Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: brlog
Postovi: 488
koliko znam ne nude nikakvu otplatu..


najjeftinije je 169kn/mj uo24
Ecips Dlo je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 21:02   #5079
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
Zašto misliš da će rutirati gigabit?
Kanim uzeti 200mbit paket
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
više je bacalo na zajebanciju, jer danas ima na tržištu puno "gigabitnih" routera koji to nisu, odnosno taj gigabit se odnosi na brzinu lan portova, a ne na njihove (ne)mogućnosti rutiranja gigabita.

ima na openwrt forumu cijela tema o preporukama routera za gigabit.
hex se bori , ali za do 500mbita ide bez problema čak i sa sqm-om navodno.
mada ne vidim svrhu sqm-a na takvim brzinama, šta ću koji drek išta limitirat i shape-at kad pri toj brzini opterećenje bude kratkotrajno.
Nije zajebancija, nego kad si spomenuo OpenWrt i gigabitni ruter, mislio sam da mi je promaklo nešto otkad sam zadnji put prolistao njihov forum. Znam i sam da je situacija s gigabitom na OpenWrt-u loša (osim x86).

I ja sam u potrazi za takvim nečim, i za sad mi se najbolji za moje potrebe čini hex S, ima MT7621 koji bi trebao dosta izgurati s HW flow offloadom, SFP slot za optiku i PoE za spojiti UniFi. Možda i riskiram 100 eura za njega i GPON SFP pa javim dojmove nekad.

U budućnosti je, prema trenutnoj situaciji, najizgledniji kandidat za pristojan ruter Mediatek s nekim novim SoC-om, ali vidjet ćemo hoće li nastaviti s istom politikom s Linux driverima kao do sad.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 22:06   #5080
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
nismo li negdje čitali da ht-ova optika ne voli mikrotikove sfp module? osim toga trebaju ti onda i adapteri sa sc-a na lc jer moduli u pravilu dolaze sa lc konektorima. a onda imaš i problem šta su takvi moduli duplex sa 2 niti, a ht optika ima 1 nit.
i blabla, šta ako to nije 1310nm nego u futuru promijene? uostalom mi koristimo lasere sa 2 valne duljine za gpon deployment, možda to bude radio i HT u nekom futuru povećanja kapaciteta...
HT ti daje ont džabe, i to je njihova briga. uslijed promjene konfiguracije mreže, dobiješ novi ont.

tako da sigurnija kupnja ti je običan hex 750gr3, unutra je ionako isti chipset kao i u ovom skupljem. nemaš poe out ali btk, unifi je ionako 48V a mikrotik i dalje 24V pa ti ovdje poe ne igra ulogu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2021., 22:37   #5081
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Samo prva serija UniFi tanjura radi isključivo na 48V, noviji rade na 24V, znam jer ih sam ih napajao tako.

Što se tiče SFP-a, već je pisano na forumu kakvi se moduli uzimaju, nisu "obični" BiDi ili duplex, nego ima GPON SFP-ova s SC konektorom. Pisao sam o tome nedavno u ovoj temi: http://forum.pcekspert.com/showpost....postcount=5030
Tu su i linkovi na njemački thread gdje ljudi po Europi skupljaju iskustva i upute za različite GPON module, i sumnjam da će se ta tehnologija tako skoro mijenjati, po HR su takoreći tek počeli, i svugdje vuku GPON. Jedino ne znam što Telemach koristi ondje gdje nudi 10Gbit, jel 10G-PON ili aktivnu optiku...
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2021., 22:57   #5082
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
da u međuvremenu sam bacio oko na net i vidim da ima gpon sfp modula sa sc konektorom. svejedno , ne kanim se s time davit a sve radi nekakve estetike. nametalo bi se i pitanje ht supporta kada vide da nemaš ont nego vlastiti sfp modul.



za ubnt ufo-e, nisam novije imao u rukama.



ako se budeš igrao sa tim, budi to malo popratio na forumu.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 17.12.2021., 21:44   #5083
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505