Forumi
Home Pravila i pomoć Članovi Kalendar Današnji postovi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.02.2022., 02:48   #1
Gjur0
Registered User
Moj komp
 
Gjur0's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Kutina
Postovi: 53
Laptop - NAS spora veza

Pozdrav,

evo muku mučim sa svojim NAS-om, imam QNAP TS230 koji ima 1 Gigabit Ethernet network port, router mi je ZTE MF286R znači CAT6 uređaj i nikako ne mogu natjerati da brzina preko Wi Fi bude viša od 16-18MB/s, kad se spojim žicom na router brzina bude nešto malo preko 20MB/s. NAS i router spojeni su CAT5e kabelom. Laptop wireless kartica podržava do 433mbps, pa bi brzina trebala biti veća. Disk je TOSHIBA N300, 3.5", SATA III, 256 MB, 7200 rpm, NAS, HDWG180UZSVA.

Molim pomoć, može li se nešto napraviti da brzina bude veća?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk
Gjur0 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2022., 08:25   #2
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,395
Citiraj:
Autor Gjur0 Pregled postova
Pozdrav,

evo muku mučim sa svojim NAS-om, imam QNAP TS230 koji ima 1 Gigabit Ethernet network port, router mi je ZTE MF286R znači CAT6 uređaj i nikako ne mogu natjerati da brzina preko Wi Fi bude viša od 16-18MB/s, kad se spojim žicom na router brzina bude nešto malo preko 20MB/s. NAS i router spojeni su CAT5e kabelom. Laptop wireless kartica podržava do 433mbps, pa bi brzina trebala biti veća. Disk je TOSHIBA N300, 3.5", SATA III, 256 MB, 7200 rpm, NAS, HDWG180UZSVA.

Molim pomoć, može li se nešto napraviti da brzina bude veća?

Poslano sa mog Redmi Note 7 koristeći Tapatalk

https://www.speedguide.net/routers/z...-3g-4g-5g-4924


Po ovome LAN portovi su 10/100. Drugo - WLAN je sranje tesko ako zelis max performase izvuci - ovisi previse o pokrivenosti prostora, smetnjama okolo i samoj WLAN kartici u lapu. ovih 433mbps mozes nazalost objesit macku o rep. U praksi sve to izgleda malo drukcije. Probaj promijeniti WLAN Kanal (mozda je zagusen susjedovim WLAN--om)....Prvo sto bih izmjenio je router i uzeo nekaj ...adekvatnije (al ponavljam opet imaj na umu pokrivenost WLAN signala kod sebe - zidovi pogotovo knauf su koma za WLAN...plus ak imas vise susjeda sa WLAN-om...). Nadalje koji je laptop u pitanju - konkretnije koja WLAN kartica je nutra? Ubacivanjem neke Intel AX200 (primjerice) mozes dobiti tu dosta - ako je ruter kak spada. Neznam dal na Qnapu mozes ista tog tipa optimirat, tu temu prepustam nekome ko se vec igrao sa Qnap uredajima...Ukratko - pobrini se da preko LAN-a dobijes punu brzinu....tako mozes iskljuciti Qnap kao najslabiju kariku.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.02.2022., 08:51   #3
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,153
20MB je 160mbit. Prešao si granicu od 100 tako da nije do autosense. Ja bi probao posuditi neki gbit switch i spojiti laptop i nas preko tog sw.

Znači jedan kabel iz switch u ruter, qnap u switch, laptop u sw. Probaj onda vidjeti dali se što mijenja. S time ćeš eliminirati i kabel koji te muči (probaj da drugim kablovima) i router ćeš izbaciti iz priče.

Sent using Tapatalk
mann je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2022., 10:28   #4
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@ tomek@vz
..ne razumijem što će mu Intel AX200 kad mu ruter ne podržava 802.11ax mod.
Lakše bi bilo sa nekim dual band 1200Mbps adapterom koji sa njegovim ruterom može raditi u .ac modu na 867Mbps tj. radnom brzinom do 400Mbps (ovisno o smetnjama i dometu).


@mann


Zadnje izmijenjeno od: D/G. 20.02.2022. u 10:36.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2022., 11:56   #5
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,395
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
@ tomek@vz
..ne razumijem što će mu Intel AX200 kad mu ruter ne podržava 802.11ax mod.
Lakše bi bilo sa nekim dual band 1200Mbps adapterom koji sa njegovim ruterom može raditi u .ac modu na 867Mbps tj. radnom brzinom do 400Mbps (ovisno o smetnjama i dometu).


@mann




Jer kosta vecinom isto ko i sve ostalo malo bolje u rangu AC/N tehnologije. Ak se kupuje - nek ima "najbolje" sta se nudi na trzistu


@Gjuro > probaj sa switchem kako je mann napisao...onda treba dalje trazit.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2022., 12:18   #6
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Da se traži samo veća brzina naj bolji je LAN kabal (da ne spominjemo optiku) , a danas je većini problem wifi domet tj. pokrivenost stambenog prostora gdje je wifi koji ima uži bandwith i nižu frekvenciju puno boljeg dometa ali su manje brzine .
Dakle treba izabrati nešto između što odgovara prostoru i potrebama.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2022., 14:26   #7
Gjur0
Registered User
Moj komp
 
Gjur0's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Kutina
Postovi: 53
Zahvaljujem svima na odgovorima, wireless kartica u laptopu je Intel(R) Dual Band Wireless-AC 3160, laptop je stariji Lenovo Z70-80, gledao sam i razmišljao o drugoj kartici, ali Lenovo ima nekakvu zaštitu, a nisam baš voljan petljati i mijenjati bios.

Router je na 3m od laptopa, povezivanje kablom nije opcija, stalno sam spojen na 5Ghz mrežu i često prebacujem gigabajtne datoteke pa sam zato mislio da se može malo pvečati brzina.

Kanal je promjenjen u okolini ima samo jedna mreža interent mreža i wifi od printera, tako da sam otklonio tu mogućnost.

Probat ću provjeriti svakako s switchem...
Gjur0 je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2022., 14:39   #8
tomek@vz
Premium
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,395
Citiraj:
Autor Gjur0 Pregled postova
Zahvaljujem svima na odgovorima, wireless kartica u laptopu je Intel(R) Dual Band Wireless-AC 3160, laptop je stariji Lenovo Z70-80, gledao sam i razmišljao o drugoj kartici, ali Lenovo ima nekakvu zaštitu, a nisam baš voljan petljati i mijenjati bios.

Router je na 3m od laptopa, povezivanje kablom nije opcija, stalno sam spojen na 5Ghz mrežu i često prebacujem gigabajtne datoteke pa sam zato mislio da se može malo pvečati brzina.

Kanal je promjenjen u okolini ima samo jedna mreža interent mreža i wifi od printera, tako da sam otklonio tu mogućnost.

Probat ću provjeriti svakako s switchem...

Isto sranje sam imao sa svojim Y520. Odkad sam promijenio WLAN modul transfer preko WLAN-a varira od 60-80 MB/s (ruter je TP Link Archer-2100, Gbit LAN kabel na Microserver - jednostavan Samba Share). Probaj sa switchem pa bumo vidli dalje.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na