Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 09.09.2018., 23:09   #1
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
PoE (802.3af) na Passive PoE switch?

Pozdrav,

Planiram kupiti switch Mikrotik RB260GSP koji ima 4 PoE out porta.
Na njega bi spojio PoE IP kamere.

U specifikaciji switcha je navedeno
PoE out: Passive PoE

U specifikaciji IP kamere je navedeno
PoE (802.3af)

Hoće li biti problema, hoće li kamere raditi?


Hvala!
__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 09.09.2018., 23:50   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,506
Hm, nisam baš siguran
moguće da će raditi, a moguće da neće ... ne bi trebalo ništa crknuti > PoE out se automatski gasi ako nešto ne štima ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet
https://mikrotik.com/product/RB260GS...specifications
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=134189
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manua...-Out_standards

Passive PoE > mode B > podrazumijeva staru šemu (100 MB Lan + pasivno napajanje parice 4/5+ i 7/8-).
PoE (802.3af) kamera > nisi naveo / našao jeli mode B ili mode A
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.09.2018., 00:29   #3
buljo
Strichek Moderator
Moj komp
 
buljo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zg
Postovi: 9,316
Passive PoE je obicno 24V PoE, ak na to spojis kameru skurit ces ju. Passive PoE se maltene vise ne koristi.
Trazi switch sa PoE to je af (taj ti treba) i za buducnost da ima i PoE + to je at.
At gura vise struje i neki jaci uredjaji traze at.
__________________


/// Asus Maximus VII Hero /// Intel i7 4790K with Cryorig H5 /// 4*8GB Kingston DDR3 1600 /// Gigabyte 1070 Ti Gaming 8GB ///
/// HDD_0 Samsung 970 Evo Plus 500 GB SSD /// HDD_1 Samsung 860 Evo 500 GB /// HDD_2 WD 1TB Black /// HDD _3 WD 2TB Red /// HDD _4 WD 3TB Red /// HDD _5 WD 4TB Red /// DVD-RW Pioneer DVR-212 ///
/// Creative Gigaworks T20 /// Fnatic Gear Red /// Logitech G502 /// Razer Goliathus /// HyperX Cloud /// Corsair 650D Obsidian /// DELL U2719D + DELL U2719D /// CorsairHX650W ///
/// Synology 918+ = 2 x 4 TB WD Red & 2 x 6 TB Seagate IronWolf ///





/// Lenovo T480s /// i5 8250u, 16 GB, NVME 500 GB /// Lenovo ProDock ///




žmnpp
buljo je online   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 00:40   #4
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
bit ce problema
mikrotik ti nebude dao dovoljno struje za kameru
kamera treba 2A , a mikrotik ti bude dao 500 mA
piše ti i u spesifikacijama
https://i.mt.lv/cdn/rb_files/RB260GS-151217112240.pdf


Power options
PoE: 8-30V DC on Ether1 (Non 802.3af). Jack: 8-30V DC


pa neka netko prevede šta točno to znači . ulaz non 802,3af ili izlaz
Pošto se spominje eth1, valjda je ulaz




za ovog čak piše 1A ..

btw koja kamera ?
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 06:51   #5
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Kamere prema 802.3af poe specifikaciji zahtjevaju cca 48-50V koje ovaj switch nemože dat.

Ako su kamere bullet ili male domice sa cca 20-30 metara IR njihova potrošnja je cca 10W.

Ovako nešto tebi treba https://www.senetic.hr/product/TL-SG108PE
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 08:14   #6
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Ako želiš Mikrotik, mogu ti iz prve ruke reći da hEX PoE radi bez ikakvih problema (a razlika u cijeni izmedju njega i RB260GSP je minimalna).
Jedina stvar koju moraš uzeti je jači power adapter, nešto ovako napr:
http://www.h2-shop.com/MIK-GM-4820
Jedan takav napaja 4 Hikvision kamere bez ikakvih problema.
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 20:08   #7
- punx -
Premium
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Rijeka
Postovi: 128
Ne mora biti Mikrotik switch...može bilo koji samo da mi napaja 2 ili 3 kamere.

Postojeće kamere koje bi za sada išle na taj switch su Dahua IPC-HFW1300SP
12VDC / PoE

__________________
- punx - je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 22:03   #8
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
sve te điđi miđi kamere su passive poe.
a i osim toga gigabit poe uređaji, ako im baciš passive poe, radit će i tako ali uz 100mbit brzinu. s druge strane passive poe uređaji neće radit na "gigabit poe" napajanju jer se neće dogovorit oko napona. da to nije tako, mi bi u firmi zapalili pol kompjutera i printera, jer su nam na 48V 3com switchevima koji imaju poe out.

mikrotik hex koji ima poe-out na lan portovima, će ti na njih baciti onaj napon koji mu je na ulazu. ako mu na ulaz staviš 12V, na lan portovima će bit 12V.

ps mislim da ti je jeftinija varijanta neki od switcheva koji ima poe out...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2018., 23:07   #9
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
sve te điđi miđi kamere su passive poe.
U stvari, nisu. Konkretno njegova je 802.3af
http://www.genius.com.hr/download/da...0datasheet.pdf
I moje Hikvision su takodjer 802.3af a velika vecina novijih kamera su takodjer.


Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
a i osim toga gigabit poe uređaji, ako im baciš passive poe, radit će i tako ali uz 100mbit brzinu. s druge strane passive poe uređaji neće radit na "gigabit poe" napajanju jer se neće dogovorit oko napona. da to nije tako, mi bi u firmi zapalili pol kompjutera i printera, jer su nam na 48V 3com switchevima koji imaju poe out.
Ovdje te nisam razumio. Pod "gigabit poe" mislis na "active poe", odnosno 802.3af/at uredjaje ili ?
Jer passive poe moze biti i gigabit i 100mbit, to ovisi o samom injectoru i uredjaju.

Citiraj:
mikrotik hex koji ima poe-out na lan portovima, će ti na njih baciti onaj napon koji mu je na ulazu. ako mu na ulaz staviš 12V, na lan portovima će bit 12V.
Tako je, dati će napon koji mu daš na ulazu, tako rade svi PoE uredjaji, bez obzira bili passive ili active.
No, malo kada će se na ulazu dati 12v jer to nece biti dovoljno da se napoji i sami uredjaj i uredjaj(i) koji se napaja(ju) preko poe out. Konkretno za IP kamere (pogotovo ako ih se više napaja sa istog POE uredjaja) uglavnom moras koristiti 48voltni adapter da bi iste dobile dovoljnu količinu struje za rad. Same kamere rade interno rade konverziju voltaze tako da ne brini da ces sprziti nesto.
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 15:36   #10
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
802.3af podrazumijeva "minimum 44VDC", tj standardnih 48V.
ako u specifikaciji kamere piše poe 12V - onda je to passive poe.
kombinacija "12v poe" i "802.3af" za isti uređaj je oksimoron. ili je jedno, ili je drugo.

mislio sam na active poe gigabit uređaje.

mikrotik koji radi na klasičnih mikrotikovih "8-30V" se na 48V neće upaliti. neće se ni skuriti, ali neće se ni upaliti.

uglavnom - testiraj yebogati. ako ti rade na 12V passive poe, riješen problem. hex i vozi.
ako rade na , kako piše u specifikaciji, 802.3af, onda nabavi takav switch.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 11.09.2018., 19:34   #11
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Prema specifikacijama na netu

http://www.genius.com.hr/download/da...0datasheet.pdf

ta kamera ima konektor za 12VDCza napajanje a može se i napajat preko POE-a((802.3af).

Sigurnije riješenje je ići na POE switch (802.3af specifikacije)

Uzmeš npr poe switch sa 4 (POE izlaza) + 4 obična izlaza te spojiš na njega kamere, snimač i mrežu sa rutera za izlaz na internet te kako bi mogao pregledavati snimke preko računala. Snimač i poe switch spojiš na UPS.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 20:21   #12
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Ja ti konkretno mogu reći.

24V poe ti je passive, dok je ovo POE+.

POE kamere ne rade s Mikrotik switchevima, bar ove koje mi imamo.

Što se tiče da ćeš nešto skuriti, nećeš. Nikad nisam ništa skurio, radim to već 3 godine.
I da, ovo što kaže kolega da nitko ne koristi, je glupost. Svi UniFi AP-ove i kamere koriste 24V passive poe.

Ali uglavnom, mislim da neće raditi.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 21:09   #13
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
802.3af podrazumijeva "minimum 44VDC", tj standardnih 48V.
ako u specifikaciji kamere piše poe 12V - onda je to passive poe.
kombinacija "12v poe" i "802.3af" za isti uređaj je oksimoron. ili je jedno, ili je drugo.
U specifikacijama kolegine kamere ne piše "12v poe", nego "DC12v, PoE (802.3af)". Kao što je kolega pinkskin konstatirao vjerovatno ima DC konektor za napajanje direkt preko 12voltnog adaptera. Sve Hikvision kamere imaju i DC12v konektor i 802.3af/at PoE In, i tako je navedeno u specifikacijama.

Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
mikrotik koji radi na klasičnih mikrotikovih "8-30V" se na 48V neće upaliti. neće se ni skuriti, ali neće se ni upaliti.

uglavnom - testiraj yebogati. ako ti rade na 12V passive poe, riješen problem. hex i vozi.
ako rade na , kako piše u specifikaciji, 802.3af, onda nabavi takav switch.
Opet ponavljam,Mikrotik hEX PoE koristi 802.3af/at specifikaciju i kao takav MOŽE raditi sa koleginim kamerama bez problema.
RB260GSP je druga stvar je koristi passive PoE. Neću reći i da će raditi i neće jer nisam takav setup probao.


Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Ja ti konkretno mogu reći.
POE kamere ne rade s Mikrotik switchevima, bar ove koje mi imamo.
I da, ovo što kaže kolega da nitko ne koristi, je glupost. Svi UniFi AP-ove i kamere koriste 24V passive poe.

Ali uglavnom, mislim da neće raditi.
4 x Hikvision DS-2CD2T55FWD-I5 radi na Mikrotik hEX PoE bez problema;
3 x Hikvision DS-2CD2055FWD-I rade na Mikrotik OmniTIK 5 PoE ac;
1 x Hikvision DS-2CD2155FWD-I radi na Mikrotik cAP ac koji, uzgred, ima passive Poe Out.

I kolega ne govori glupost. Svaki iole ozbiljniji prozivođač opreme za nadzor se već odavno prebacio sa passive PoE na 802.3af/at. Čak i Ubnt, kojeg spominješ, se na svojim novijim modelima kamera i AP-ova prebacio sa passive-a (ili ga nudi istodobno i sa 802.3af/at na nekim modelima). Ubnt je ovoliko dugo koristio 24v passive PoE is praktičnog razloga - da je lakše noviju opremu spariti sa starijim modelima.
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Staro 11.09.2018., 21:24   #14
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,010
i da se mrvu odmaknemo od poe-nepoe tematike a više na same kamere. dal ti u životu treba kamera koja ima 802.3af poe, ili klasičan pasivni, je na tebi. ja sam dovoljno škrt da nisam htio doplaćivati 10tak usd (za kameru od 20 usd) da bi ona imala support za 802.3af, već sam za dolar kupio 5 setova muško-ženskih dc konektora i vozi miško. SVE kamere sam tako spojio (klasičan poe injector kod switcha, i lan konektor plus dc konektor s druge strane). svaka kamera ima svoj 12V 1A adapterčić s druge strane kabela, najdulja razdaljina je 20tak metara. i sve rade već neko vrijeme.

i da - passive poe se i dalje masovno koristi i ne vidim da će to prestati, jer je najlakši i najjeftiniji način za poe.

edit
imam mikrotik hex (750 poe) i nema support za 802.3af, već klasičan poe out na portovima 2-5. tako da ćeš trebati specificirati KOJI hex imaš...
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 12.09.2018., 09:32   #15
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,815
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
i da se mrvu odmaknemo od poe-nepoe tematike a više na same kamere. dal ti u životu treba kamera koja ima 802.3af poe, ili klasičan pasivni, je na tebi. ja sam dovoljno škrt da nisam htio doplaćivati 10tak usd (za kameru od 20 usd) da bi ona imala support za 802.3af, već sam za dolar kupio 5 setova muško-ženskih dc konektora i vozi miško.
i da - passive poe se i dalje masovno koristi i ne vidim da će to prestati, jer je najlakši i najjeftiniji način za poe.
Kao što rekoh, kod većine "ozbiljnijih" proizvođača opreme za video nadzor nema uopće više izbora, odnosno imaš dva - ili 802.3af/at ili DC 12V preko strujnog adaptera. Prilikom postavljanja ovih 10-tak kamera gledao sam Hikvison i Dahua. Ama baš svi modeli koje sam pregledao imaju 802.3af. Za druge proizvođače iskreno ne znam jer me nije zanimalo. Ali evo, sinoć sam pogledao ponudu od Ubnt-a i njihoviji noviji (i stariji skuplji modeli) podržavaju 802.3af/at, a usto pojedini čak više i ne podržavaju Ubnt-ov proprietary "24v passive" nego iskljucivo 802.3af/at.


Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
edit imam mikrotik hex (750 poe) i nema support za 802.3af, već klasičan poe out na portovima 2-5. tako da ćeš trebati specificirati KOJI hex imaš...
Pa specificirao sam više puta: Mikrotik hEX PoE
Možda sam trebao i navesti product code (RB960PGS) ali to je jedini uređaj koji se zove baš hEX PoE.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	hEX_PoE.gif‎
Views:	173
Size:	23.4 kB
ID:	20169  
__________________
Matta je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na