Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > AMD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.06.2021., 14:46   #9211
Odinarius
All-rounder
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,160
Sve što bi mi kupci htjeli jest da AMD (ili bilo tko) skine Intel s trona (ili Intel AMD, svejedno) većim performansama i nižim cijenama, ali svijet ne funkcionira tako, najčešće je pick one, ponekad ni to.
Odinarius je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:02   #9212
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Da, kupci uvijek žele kupiti najbolji proizvod za manje novaca od onog drugog najboljeg.
Samo je problem taj što takav proizvod ne postoji i što kupci imaju nerealna očekivanja

"Najboljije (za igrice) se plaća" - neimenovani forumaš, cirka 2018.

AMD će biti best buy onda kad/ako opet bude lošiji od Intela u segmentu koji interesira kupca. Do tada, ta prednost će se naplaćivati. Isto što je radio i Intel godinama ranije. A do tada, kupovat će se ono za što se ima para.
Nemaš/nedaš 2500 kn za najbolji gejmerski procesor na tržištu? Ok, onda gledaš alternativu s mantrom "samo ~10% sporiji, ~50% jeftiniji". Ali ti bi baš najboljije jer vidiš tu razliku između 149 i 158 FPSova. Pa što ćemo onda? Logično - ebat mater AMDu kako nisu izbacili nonX modele i kako su digli cijene u odnosu na prošlu generaciju.

Budite kao Mladen. Bez žući i frustracija vrebati priliku i za 2200 kn složiti combo sa novom B460 pločom i i7 10700F.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:03   #9213
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
slažem se.
ali kako se da vidjeti amd to i ne čini tako da ih skinu. jer da tako rade, onda bi cijene bile jednake intelu ili niže. pa pošto imaju jače proizvode, time bi natjerali intel na kapitulaciju. ali amd drži cijene visoko. to sve govori da je igra u pozadini.
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:07   #9214
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
slažem se.
ali kako se da vidjeti amd to i ne čini tako da ih skinu. jer da tako rade, onda bi cijene bile jednake intelu ili niže. pa pošto imaju jače proizvode, time bi natjerali intel na kapitulaciju. ali amd drži cijene visoko. to sve govori da je igra u pozadini.
Kakva igra je to u pozadini, daj nam objasni molim te. Stvarno me zanima.

I zašto bi ITKO bolji proizvod naplaćivao JEFTINIJE od slabijeg konkurenta? Nemoj samo reći "zato jer je to AMD"
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:13   #9215
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
u tekstu sam napisao, te ako te zanima moje mišljenje, uzmi vremena pa pročitaj.
znači moje viđenje svega je "moje" nitko se sa time ne mora ni složiti niti ikoga tjeram na to.
i vjerujem da možemo dati svako svoje mišljenje bez ovakvog propitkivanja. jer svi imamo pravo na vlastito mišljenje.
a dali sam ima pravo ili ne, pokazat će godine ispred nas.
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:34   #9216
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
u tekstu sam napisao, te ako te zanima moje mišljenje, uzmi vremena pa pročitaj.
znači moje viđenje svega je "moje" nitko se sa time ne mora ni složiti niti ikoga tjeram na to.
i vjerujem da možemo dati svako svoje mišljenje bez ovakvog propitkivanja. jer svi imamo pravo na vlastito mišljenje.
a dali sam ima pravo ili ne, pokazat će godine ispred nas.
Bez obzira na to slažem li se s tobom ili ne, vjerujem da ti je poznatno da postoji razlika između mišljenja i egzaktnih informacija/brojki?

Ako je 1+1=2, zar ti stvarno možeš imati mišljenje da bi to moglo biti i 3 te reći da je to tvoje mišljenje, hoću li se ja s tobom složiti ili ne, jer ti smtraš da je to 1+1=2 nametnuto i sigurno je neka teorija zavjere u tome.

U biti je vrlo jednostavna stvar, ali što je jednostavnija, to je ljudima sumnjivija pa se traži dlaka u jajetu i "neke igrarije".

In a nutshell: kompanije poput AMD-a, Intela, nVidie, WD-a, Seagatea i slične su firme koje imaju svoje dioničare i svoj kapital. Nebi čovjek vjerovao, ali svi imaju isti cilj - zaraditi što više ne obazirajući se na bilo koga oko sebe u smislu "igramo mi igru pa ćemo skupa musti krave i šišat ovce".

Da ne kompliciram previše, imaš štand na placu i prodaješ paradajz. 10 metara dalje od tebe, kumica isto prodaje paradajz. Tvoj paradajz nije loš, ali nije baš da bi se ljudi trgali oko njega, dok od bakice je paradajz mrak. Ali OK, njezin je 10 kuna, tvoj je 7 kn. No nisi baš sretan jer prometa imate podjednako, čak i baba prodaje nešto više od tebe a cijene veće.

Ti uložiš u bolju opremu za uzgoj, uložiš u marketing da ti Kristina Mandarina uz cestu prodaje paradajz, podijeliš nešto paradajza i fino skenjaš neku zalihu para što imaš. Rezultat je - napravio si bolji paradajz od babinog, ali si i stanje na računu fino stanjio.

Reci nam iskreno, koji ti je slijedeći korak:

a) vraćaš se na plac, prodaješ bolji paradajz i dalje po 7 kuna jer brineš za narod i da se neko ne uvredi, a paradajz osjetno bolji od babinog

b) vraćaš se na plac, svjestan kvalitete svog proizvoda i kako je prihvaćen među ljudima, mećeš po 15 kuna i boli te kurac za babu jer prodaja ide ovako i onako, a ne zamaraš se sa par kenjatora kojima je skupo

c) predlažeš babi da skupa dignete cijene jer ti nisi kapitalist i ideš pomoć toj babi koju je bolio qrac za tebe i tvoj paradajz ranije te i dalje gaji isti osjećaj prema tebi jer ima fino uigranu priču i za sebe dovoljno.

U ovom igrokazu si ti AMD a baba je Intel. I veliš, ti bi se dogovarao sa babom i diktirao cijenu paradajza na tržnici?

Nemam svoju firmu tj nisam vlasnik iste, ali znam kako moja firma u kojoj radi posluje. Upravo ovako kako posluju gorenavedene firme (ne ko ti i baba s paradajzom nego ove veće korporacije) - digni pare gdje je moguće. Ako je netko bolji, pozicioniraj se odma iza njega. Ako si ti bolji, pozicioniraj se što više ispred njega Tako ti je to, pogotovo u konkurenciji.
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:42   #9217
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
svi volimo gledati svijet realno.
ali na svijetu je ipak previše veliki postotak ovaca.
da i vole da ih se šiša.
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:47   #9218
Brko
Protupožarac
Moj komp
 
Brko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Tamo gdje sunce vječno sja
Postovi: 22,222
Citiraj:
Autor igofanatic Pregled postova
svi volimo gledati svijet realno.
ali na svijetu je ipak previše veliki postotak ovaca.
da i vole da ih se šiša.
Čak ni to. Nego ljudi jednostavno nemaju vremena. Ne zastanu ni malo, duboko udahnu, promisle i na sekundu se stave u tu poziciju o čemu/kome govore nego odma drvlje, kamenje, žuć i ostalo prosipat po svuda "kradu nas, lažu nas, lopovi su, dogovaraju se međusobno" itd

Samo to...
Brko je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:48   #9219
stef
Premium
Moj komp
 
stef's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zabok
Postovi: 3,279
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nitko od nas ne čeka propast Intela, niti bude se to desilo, ali da je tragikomično da se takva firma s tolikim milijardama više od desetljeća praktički nije maknula s mjesta - e to je bome itekak tragično i komično. AMD je Intelu najmanji problem, jer nVidia + ARM već imaju fini zamah, TSMC i Samsung također ne čekaju da se Intel sredi i dogovori sam sa sobom. Ovaj put, za razliku od Conroe i Sandy Bridge ere, Intel ima puno više konkurencije, a AMD jednostavno više ne mari da li su ovi u rangu ili nisu. Nitko osim Intela ne priča toliko što će i kako će, već idu svojim putem i kontinuirano izbacuju nova rješenja. Iskreno, čak i s novim direktorom koji je kao inženjer trebal biti bolji od prethodnika, opet guraju samo marketing i kojekakva obećanja. I super, jedino je zajeb da konkurecnija obećano i isporuči, dok kod Intela imaju beskonačnu petlju Rajinih i Ryanovih teasera i prezentacija.
Pitanje dal je Gelsinger "the one" za Intel. AMD je imao Dirka Meyera, Rory Read-a te konačno Lisu Su.
Najteže odluke je vjerojatno donio Rory, koji je zapravo restrukturirao kompaniju.

Druga stvar s kompanijama veličine Intela (ili npr. IBM-a, koji je još bolji primjer) je da mogu propadati desetljećima, i usisavati druge kompanije "on the way down" (hint: Red Hat). Ovisno na kolko cash-a sjede i koji IP portfolio imaju da mogu zahebavati ostale.
stef je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 15:57   #9220
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Sve u svemu, trenutni best gaming cpu sa nesto lufta je 8 core cpu, oba konkurenta nude podjednak 8 jezgreni cpu, cak je intel i nesto bolji u nekim stvarima uz cijenu vece potrosnje struje i na kraju cijele price sve se svodi na budget kupca i kakva ploca uz taj cpu ga zadovoljava...

Razlika dolazi tek kad pricamo o 12 i 16 jezgrenim procesorima koje gameri vise manje ne iskoristavaju, ali kupuju jer je nicer to have...

Budget varijanta je 6 jezgreni cpu koji na kraju price uopce nije budget, a da ce netko u igrama osjetit razliku od 6 jezgrenog intela vs 6 jezgrenog amd, sumnjam...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 16:25   #9221
igofanatic
Guest
 
Postovi: n/a
da, 8 jezgreni će biti neko vrijeme standard, to sam već komentirao.
s time da ovi sad inteli za koje svi vele da više troše, je vjerujem kod full load. u običnom radu, igrama i svakodnevnom korištenju je moguče čak i manji potrošač. slabo ima usporednih takvih testova.

a kaj se tiče markentiga oko paradajza, ja bi stavio uz Kristinu Mandarinu i Lidiju Bačić u mini gumeni bazen prepun zgaženog paradajza i da se onako filmski lagano bore. to bi bio marketing uz štand za prodaju paradajza.
  Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 16:29   #9222
Sn4k3
Premium
Moj komp
 
Sn4k3's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zd
Postovi: 4,681
Citiraj:
Autor zwer54 Pregled postova
Sve u svemu, trenutni best gaming cpu sa nesto lufta je 8 core cpu, oba konkurenta nude podjednak 8 jezgreni cpu, cak je intel i nesto bolji u nekim stvarima uz cijenu vece potrosnje struje i na kraju cijele price sve se svodi na budget kupca i kakva ploca uz taj cpu ga zadovoljava...

Razlika dolazi tek kad pricamo o 12 i 16 jezgrenim procesorima koje gameri vise manje ne iskoristavaju, ali kupuju jer je nicer to have...

Budget varijanta je 6 jezgreni cpu koji na kraju price uopce nije budget, a da ce netko u igrama osjetit razliku od 6 jezgrenog intela vs 6 jezgrenog amd, sumnjam...
Naglasak sa nesto lufta, ja bi rekao solidnog lufta... Jer objektivno kao sto velika vecina ljudi nece primjetiti razliku izmedju 6-core AMD-a i 6-core Intela, tako nece ni izmedju 6-core i 8-core AMD-a
Ja i dalje mislim (kao i vecina recenzenata) da je zapravo Ryzen 5 najbolji gejming cpu (cijena aside) jer razlika izmedju njega i 8-core/12-core modela je minimalna, u igrama naravno.
S druge strane, razlika u cijeni je poprilicna za te 2 dodatne jezgre, no u tudje dzepove se ne petljam... Oni pak koji rade nesto drugo osim gejminga na svom pc-u zna se sto uzimaju...
__________________
Sn4k3 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 16:33   #9223
zwer54
Premium
Moj komp
 
zwer54's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Dublin
Postovi: 1,977
Citiraj:
Autor Sn4k3 Pregled postova
Naglasak sa nesto lufta, ja bi rekao solidnog lufta... Jer objektivno kao sto velika vecina ljudi nece primjetiti razliku izmedju 6-core AMD-a i 6-core Intela, tako nece ni izmedju 6-core i 8-core AMD-a
Ja i dalje mislim (kao i vecina recenzenata) da je zapravo Ryzen 5 najbolji gejming cpu (cijena aside) jer razlika izmedju njega i 8-core/12-core modela je minimalna, u igrama naravno.
S druge strane, razlika u cijeni je poprilicna za te 2 dodatne jezgre, no u tudje dzepove se ne petljam... Oni pak koji rade nesto drugo osim gejminga na svom pc-u zna se sto uzimaju...
Ma treba rezerve, ja recimo cesto u pozadini vrtim chrome i muziku, nekad i streamam nesto pa je 6 core na rubu...
__________________
zwer54 je offline   Reply With Quote
Staro 03.06.2021., 17:45   #9224
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,773
Citiraj:
Autor stef Pregled postova
Pitanje dal je Gelsinger "the one" za Intel. AMD je imao Dirka Meyera, Rory Read-a te konačno Lisu Su. Najteže odluke je vjerojatno donio Rory, koji je zapravo restrukturirao kompaniju.

Druga stvar s kompanijama veličine Intela (ili npr. IBM-a, koji je još bolji primjer) je da mogu propadati desetljećima, i usisavati druge kompanije "on the way down" (hint: Red Hat).

Ovisno na kolko cash-a sjede i koji IP portfolio imaju da mogu zahebavati ostale.
Da, novi Intelov CEO je trebal par godina nagovaranja da napokon uz ponudu od 100 milijuna dolara u kombinaciji plaće i dionica, veli OK - to je to, dajte da vam pomognem, odjednom me uhvatila nostalgija. I onda odmah početni uzdasi i zanosi, a evo frajer prodaje istu spiku ko i svi prije njega, dok na onoj Computex prezentaciji koju je Heavy Metal Steve rastavil na sastavne dijelove, djeluje ko neka zbunjena bakica koja luta dućanom u potrazi za jeftinim mladim krumpirom kojeg je vidla u katalogu za akcije. Mislim da sam čak i u jednoj od ovih tema rekel da je samo pitanje vremena kad i Pat Gelsinger digne sidro, ovisno o tome koliko pizdarija bude moral plasirati u eter prije odlaska. Lisa Su je pak sasvim druga klasa u usporedbi s ovim.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 04.06.2021., 16:47   #9225
BusMaster
Premium
Moj komp
 
BusMaster's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: Zadar
Postovi: 343
Google Replaces Millions of Intel's CPUs With Its Own Homegrown Chips