Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.07.2005., 23:41   #1
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
OC Sempron 3000+ RESULTS

Evo malo sam se igrao sa procom.. i evo rezultata.. u obliku tablice.. da malo pojasnim prije, tam gdje nema rezultata (di je samo povlaka) tamo tada to mjerenje nisam obavio...benchmarkovi su radeni po nekoliko puta i zapisao sam najbolju vrijednost.
2. redak tablice sam samo malo isprobavao nesto s latencijama..koje su svugdje drugdje na default postavkama... Memorija i CPU rade naravno u 1:1 omjeru..
Prime95 benchmark rezultati su u obliku: "BROJ ITERACIJA/VRIJEME U ms"..na vrhu kolone pise da se radi o 384 i 2048 FFTa.
Evo sad slika pa cu jos malo prokomentirat...


Sve je islo OK, bez problema, dok nisam dosao do (psiholoske granice od) 200. Kao prvo, Primeov benchmark mi se rusio..tj. kod njega se cijeli komp rusio..smrznuo.. sve dok nisam podigo voltazu na 1.625. Nakon toga je benchmark bio OK, al mi se poco rusit sistem..blue screen "DRIVER_IRQ_NOT_LESS_OR_EQUAL"..prvo za USB driver a onda neki "vsdatant" file.. nakon par takvih rusenja sam podigo voltazu na 1.65 i odonda je sve stabilno. No mjerenja sam uspio obavit na 1.625 kao sto se vidi iz tablice.
S tim da ti tih 200 mi se Primeov Torture test za testiranje temperature... onaj test sa Large FFTs je sam stao nakon par minuta jer je nasao neki error, pa sam pokrenuo test sa small FTTs i taj je radio OK 10ak min dok temp ne naraste..
A sad pitanje sto se tice voltaze, imam novo napajanje iz siga..i za mjerenje voltaze koristim ASUSov Probe..no on tu i tam pokazuje neke bolesne vrijednosti, kao npr. ventovi na 0 RPM a svi normalno rade..u par navrata je cak za voltazu CPUa pisalo 3.3 V pa se nadam da je problem u programu...

Uglavnom, za sad sam stao sa OCom, pauza do sutra dok kupim jedan 120 Glacialov vent koji cu stavit na bok kucista da dere po procu... i nadam se da ce mi netko rec neki pametan savjet sto se tice daljnjeg dizanja...pogotovo sto se tice voltaze... brijem da ne bi smio preko 1.7 jer imam BOX CPU..
dal da dizem napon memorije, kada i za koliko? neko tehnicko objasnjenje nebi skodilo
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2005., 23:49   #2
masni
Premium
 
masni's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: Zagreb,Travno
Postovi: 2,110
svaka čast na trudu... zanimljivo...

inače, asus probe je kanta od softwarea i radije si stavi mbm5, to je ipak malo pouzdaniji program...i meni zna asus probe javiti da su vetovi na 0 rpm-a i takve gluposti...
masni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.07.2005., 23:51   #3
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Citiraj:
Originally posted by masni
svaka čast na trudu... zanimljivo...
inače, asus probe je kanta od softwarea i radije si stavi mbm5, to je ipak malo pouzdaniji program...i meni zna asus probe javiti da su vetovi na 0 rpm-a i takve gluposti...
tenks dude
da skuzio sam da je to kanta...evo skidam MBM 5.3.7 sa MajorGeeks as we speak..type

Edit: E ovaj Mbm je do jaja!! Mogo bi po njemu prckat do sutra
__________________
"I can resist everything except temptation"

Zadnje izmijenjeno od: Denzil. 02.07.2005. u 00:44.
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 11:17   #4
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Malo sam sad sa Primom mucio proc.. Torture test with large FFT's.. i opet mi je stao nakon par minuta.. tocnije 6min na drugom testu.. nasao 1 error.. pa, zasto??? digo sam u meduvremenu napon jezgre na 1.65 i mislio sam da ce to sredit probleme sa stabilnosti i ovim testiranjem...
pa nakon ovog, jel se to uopce moze sredit??? ili jednostavno moram smanjit FSB i dostigao sam maksimum??
(ima li mozda memorija veze s tim? latencije i napon? nisam jos dirao napon memorije... neki savjet?? )
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 11:21   #5
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Još digni napon proca ako imaš dobro hlađenje. Ide to i dalje. Mislim da bi granica trebala biti oko 235. Tada prekida ploča. Amožda te koći i memorija. Ima puno razloga da ne ide dalje a trbalo bi.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 11:23   #6
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
a probaj stavit na 1.7v, neče mu ništa bit

i da prime ti preba biti stabilan barem 4-5h
Crash009 je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 11:27   #7
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Ako ćeš stavljati tolike voltaže razmisli o promjeni hladnjaka! Box cooler je solidan ali nije napravljen za takvo "mučenje".
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 11:33   #8
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Stavio sam 1.675 jer ipak mam samo BOX... a MBM mi inace ocitava malo vece voltaze od odabranih tak da mi sad pise 1.7V..pa jel to sad 1.7 ili 1.675??

idem pokrenut prime pa cemo vidjet sta se desava ...

sto se mog hladenja tice, imam BOX cooler [18. put ], 12cm front intake i rear exaust i idem danas u VeMil po jos jedan 12cm Galcial koji cu stavit na bok da puse po procu... sta kazete?
nemam para za ventove od 300tinjak kuna.. radije cu stavit manji FSB i voltazu neg to kupovat...
inace temperatura dok ovo pisem je 48.. one temperature gore u tablici, u IDLE modu nisu bas tocne jer komp nije bio idle niti 5min... jutros mi je kad sam ga upalio bio na 43 (1.65V) tak da je to recimo idle...
__________________
"I can resist everything except temptation"

Zadnje izmijenjeno od: Denzil. 02.07.2005. u 11:47.
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 11:48   #9
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Evo prezivio je za sad 2. test.. temperatura na 56. I mozete mi rec koji test uopce da radim? Ja radim ovaj large FFT's...hm, temp sad varira izmedu 55 i 56.. pa pretpostavljam da preko 56 nece ici...

gledam CPU hladnjake u Linksu... jel valja sta ovaj cooler arctic-cooling copper silent 2 rev 2.0, "light", socket a... 96kn?

EDIT: SELF TEST 1024K PASSED .. temp 55.
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 12:04   #10
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Skini SnM , ako on prođe onda imaš stabilan proc, diže temperaturu na 4C više nego prime... Samo uključi FPU test i samo čekaš da ti resetira cijeli komp
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 02.07.2005., 12:23   #11
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Citiraj:
Originally posted by CatKiller
Skini SnM , ako on prođe onda imaš stabilan proc, diže temperaturu na 4C više nego prime... Samo uključi FPU test i samo čekaš da ti resetira cijeli komp
Evo skinuo i pokrenuo
u meduvremenu je Prime radio 50minuta, digo temp na 55-56 i sve proslo OK...
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 12:30   #12
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Pod "processor test" ostavi samo "(CPU) FPU" uključeno, pod settings postavi "processor check" na long, load na 100%, disable safe mode i pod tests ostavi samo CPU (FPU) uključeno.

Pokreni najprije MBM pa zatim S&M i ovaj će ti pokazivati u grafikonu stanje temperatura
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 12:42   #13
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
imam verziju 0.3.2 beta (koju verziju ti imas i gdje mogu skinut novu?) ..cini se da je malo starija jer kod mene Settings uopce ne postoji .. jedino sta ima je CPU test ili memeory test.. uglavnom na CPU test je doso do kojih 80%, digo temp na 58 (dakle za 2 stupnja) i onda se srusili windowsi.. opet neki driver .. tak da pretpostalvjam da nije bas stabilno
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 13:09   #14
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Ja ti imam 1.7.1

Potraži i pod imenom SnM...
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 13:46   #15
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Evo imam 1.7.2... pokrenuo tvoj test i srusio se komp na 35%.. sad sam povecao napon na 1.7 i opet testiram.. ako se opet srusi pretpostavit cu da me memorija koci.. razmisljo sam cak da istekam ovih 512 PQI i da ostane samo jebacki G.E.I.L. - cisto radi clocka..i da vidimo dal je stvar u memi.

Nego daj mi reci, sta je pametnije kupid jedan 12cm vent i stavit ga bocno na kuciste ili da ubodem ovaj od Arctica za CPU sa 100kn koji sam gore spomenuo?


[i]EDIT: da, opet se srusio..al primjetio sam da se rusi samo dok ja pokrecem druge aplikacije .. mozda bi ga trebo ostavit na miru dok test ne zavrsi ?
__________________
"I can resist everything except temptation"

Zadnje izmijenjeno od: Denzil. 02.07.2005. u 13:56.
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 14:41   #16
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Pa provjeri da li ti baca greške, ako ti piše "check..." tamo pod processor test onda je sve OK, ali ako ti počne nabrajati (1,3,6 itd.), znači ako piše neki broj to znači da procesor generira greške i da je nestabilan na toj frekvenciji.

Pusti ga da se odvrti sat vremena i ako neće biti grešaka onda je procesor stabilan.

Za 100kn ti preporučam neki jeftiniji cooler (npr. Glacialtech Igloo 2470 - 50kn u ve-milu) i obavezno Arctic Ceramique pastu jer će ti onda skinuti dodatna 3-4C pa i više.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 14:51   #17
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
neka si uzme colermaster xdeam 2 dode kojih 70 kuna i jedan od boljih kulera koje sam vidio ili si uzme falkona+pasta= mlrak hladenje na zrak
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 16:23   #18
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
OK ajde pustite sad cooler za CPU i skoncentrirajte se na problem at hand
mene zanima da li ako snizim temperaturu cu automatski moc napraviti veci clock ili to ovisi iskljucivo o hardwareu???

i sad sam malo isprobavo... spustio FSB na 195, napon na default 1.6V i opet pokrenuo S&M i ovaj put je test uspjesno dosao do kraja.. wheeee:clap:
al glupi program je odma poceo testirat i memoriju, a kak sam ja u meduvremenu otiso nekam kad sam se vratio zateko sam ga na pol testa memorije i iso "otvarat aplikacije" i OPET se zrusio
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 16:30   #19
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
znaci mema ti ima premalo napona ili se pregrijava
kolok ovisi o tome kolko je komponenta kvalitetno napravljena...tj kolka voltaza je potrebna za odredenu frekvenciju (npr mobilci)...eh sad daj jos 0.1v ramu i trebalo bi biti stabilno (koji ram imas)

edit evo vidio sam ti sig: kolko je star pqi?preorucio bi ti da napravis mem test na ramima
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 16:33   #20
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Pa pise ti prilicno detaljno u sigu... I kao sto rekoh, za potrebe clockanja (a i da vidimo dal me mema koči) sam mislio ištekat PQI i ostavit samo GEIL..pa da vidim dokle ide i sta se desi kad ONDA ustekam PQI...

znaci moj clock takoder ovisi o memoriji? Da li i konkretno latencije igraju ulogu? I ja sam mislio da moram povecavat napon memorije tek kada predem sa FSBom nazivnu frekvenciju RAMa.. u ovom slucaju je to 400Mhz dakle FSB 200... a posto sam stao na 200 nisam povecavao napon na RAMu... daj mi reci molim te konkretno kako to funkcionira ako ti nije tesko... tenks
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 16:44   #21
mc_fish
the luda ribetna
 
mc_fish's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Riblja mjesta u zagrebu:D
Postovi: 3,947
naravnod a latencije utjecu
isto kao i efektivna frekvencija,za nize frekve trebas vise struje za visi klok isto trebas vise struje stoga je dobro da imas dost jako napajanje probaj vidjet koji te stik koci(jer se obicno rami razlicitih proizvodaca znaju klat)
__________________
blup

mc_fish je offline   Reply With Quote
Staro 02.07.2005., 21:01   #22
Emissary
ČLAN FKTa
Moj komp
 
Emissary's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Split
Postovi: 2,264
Fenomenalni rezultati proca...nažalost uz ne baš visok FSB

Izvrti superPI

Kolika ti je sobna temperatura?
Emissary je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 00:03   #23
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Kao prvo, cestitam na OC-u, lijepe frekve...

Drugo, nebih ti preporucio Glacialtecha 2470, imao sam ga i nije me sluzio najbolje, istina, tih je kolko tolko...
temp s njim su isle do 56 na load...

Sto se tice S&m-a, sad isao potraziti noviju verziju od ove moje i naisao na zgodnu raspravu na extreme overclocking forumu gdje je ekipa imala prime stabile komp, a na S&M-u se rusio u roku od 20 min...tolko o tome
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 00:18   #24
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Kad rus napravi program...


S&M
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 00:58   #25
Emissary
ČLAN FKTa
Moj komp
 
Emissary's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Split
Postovi: 2,264
A kad Bill i ekipa naprave program, onda se mašina ruši 3-4 puta češće nego od S&M-a
Emissary je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 01:02   #26
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Citiraj:
Originally posted by Emissary
Fenomenalni rezultati proca...nažalost uz ne baš visok FSB

Izvrti superPI

Kolika ti je sobna temperatura?
Stvarno su dobri rezultati? Ne bavim se previse time pa ne znam bas za usporedbe.. a FSB JE malen.. majku mu nemrem prek 200 a da mi se ne rusi.. no nakon ovih komentara o S&Mu cini mi se da je to malo previse..jer mislim da ja NIKAD necu tolko opteretit proc...kakvi bi to uopce uvjeti trebali biti? I da li je to moguce u normalnoj upotrebi kompjutera?!? mislim da nije. A jos se k tome bavim programiranjem, matematikom i programima koji dugo racunaju

sto se sobne temerature tice, oko 20 stupnjeva... to sam radio sinoc i danas popodne..mozda u sobi 25 MAX..
__________________
"I can resist everything except temptation"
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 01:19   #27
Vuco
Moderator
Moj komp
 
Vuco's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Zagreb, Tresnjevka
Postovi: 9,500
Je, al onda mos rec da imas rock stable masinu...

EDIT: Za koga Boga koristi onaj gumbic u S&M-u tamo dole kraj tipke continue i wizard? Ona kao nula u zagradama [0] ???
__________________
"Everything with a heartbeat can knock you down"

Zadnje izmijenjeno od: Vuco. 03.07.2005. u 01:43.
Vuco je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 02:27   #28
Emissary
ČLAN FKTa
Moj komp
 
Emissary's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2004
Lokacija: Split
Postovi: 2,264
Citiraj:
Originally posted by Denzil
Stvarno su dobri rezultati? Ne bavim se previse time pa ne znam bas za usporedbe.. a FSB JE malen.. majku mu nemrem prek 200 a da mi se ne rusi.. no nakon ovih komentara o S&Mu cini mi se da je to malo previse..jer mislim da ja NIKAD necu tolko opteretit proc...kakvi bi to uopce uvjeti trebali biti? I da li je to moguce u normalnoj upotrebi kompjutera?!? mislim da nije. A jos se k tome bavim programiranjem, matematikom i programima koji dugo racunaju

sto se sobne temerature tice, oko 20 stupnjeva... to sam radio sinoc i danas popodne..mozda u sobi 25 MAX..
Rezultat od 2400 MHz je odličan s obzirom na 1.6V

Moj ide do 2200 sa 1.75V, istina Sempron 2400+.
Nastojao sam uzet proc sa što većim Performance Rating-om (da me ne bi kočili ram i ploča), a da nije preskup (jer je tada bila poprilična razlika u cijeni između 2400+ i 2500+, a o jačim Sempronima da i ne govorim).

Na kraju sam zadovoljan, a ti možeš bit PREzadovoljan.
Emissary je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 10:16   #29
Denzil
Secret Undercover Agent
Moj komp
 
Denzil's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2004
Lokacija: Parallel Universe
Postovi: 1,127
Citiraj:
Originally posted by Emissary
Rezultat od 2400 MHz je odličan s obzirom na 1.6V
mmm, nisi li procitao thread? Na 2400 ga NEMREM ustabilit cak ni na 1.7V..

al evo rezultata od nocas:clap:

12x195, 2341Mhz na 1.675V, max temp 55...vrtio je Pime95 Small FFT's test 9 SATI BEZ GRESAKA!!! :clap: :clap:
__________________
"I can resist everything except temptation"

Zadnje izmijenjeno od: Denzil. 03.07.2005. u 18:44.
Denzil je offline   Reply With Quote
Staro 03.07.2005., 11:45   #30
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
odlično:clap:


meni nebi vrag dao mira dok ne dođem na 2400...1.725v
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na