Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Softverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 23.04.2019., 21:16   #1
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Excel - uvjetni Data validation

Pozdrav svima,

obzirom da se razumijem u Excel ko Marica u krivi kurac, pitanje je sljedece (ne znam spada li u kategoriju "joj pa kako to ne znas, odi si na ECDL tecaj Excel za tetkice" ili "treba ti 100 kila macroa za to).

Imam dvije kolone u kojima su napravljene liste s Data validation opcijom, A i B. Recimo da kolona A sadrzi unose "1, 2, 3, 4" a kolona B "1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2,3, 3.1, 3.2, 3.3, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4"

Opcenito prikazivanje lista s Data validationom radi bas kako treba, no je li moguce napraviti, obzirom da su (u mojoj glavi) te dvije kolone vezane, takvo nesto da je:

a) nemoguce odabrati bilo sto iz liste u koloni B dok se ne odabere nesto u koloni A
b) kada se u koloni A odabare "1", da to u koloni B "izlista" samo "1.1, 1.2, 1.3, 1.4", odnosno jednako za ove druge izbore (2; 2.1, 2.2... i tako dalje)

Liste nisu radjene "rucno", nego su odabrane kao Data range iz sheeta.

Nadam se da je ovo bilo dovoljno jasno, cak ce i hint za Googlanje pomoci.

TIA!

Bubba
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 23.04.2019., 21:34   #2
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,505
A tko i kako radi odabir?
Jedna od opcija:
VBA > napravi formu za odabir > sa rezultatom radiš šta ti treba.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.04.2019., 21:48   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Pa korisnik radi odabir.

Daklem, ako klikne na kolumnu A i odabere 1, hocu da mu se u kolumni B prikazuju 1.1, 1.2, 1.3... I tako za sve ostale.

Probao sam sa Googlanjem "conditional data validation" i slicno, ali to je izgleda van domene mojeg shvatjanja; javim ako pronadjem suvisli i iskoristivi tutorial.



Ovako nesto mi treba, s time da ja imam dva razlicita sheeta. Ali mi stalno baca neke ne bas bistre errore...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2019., 08:14   #4
markotornic
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 132
Ovako nesto mi treba, s time da ja imam dva razlicita sheeta. Ali mi stalno baca neke ne bas bistre errore...[/QUOTE]Nisam siguran da mozes napraviti ako ti lista nije rucno definirana. Npr za 1 pa ispod toga 1.1, 1.2 itd. Pa za listu 2 ispod toga 2.1 itd...Ako je ovako onda mozes preko indirecta i substitute. Doduse nisam probao ako je na vise sheetova. Probam

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: nino. 24.04.2019. u 14:49.
markotornic je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2019., 09:50   #5
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Možda postoji mogućnost i da ti uvijek prikazuje sve u "drop down", ali da preko conditional formatting obojaš crveno ukoliko odabere u drugom polju unos koji nije ispravan.


EDIT: @Bubba Evo rješenje u LibreOffice, možda je slično u Excelu.
https://libreofficehelp.com/data-val...reoffice-calc/
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2019., 10:02   #6
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Na kraju sam to rijesio na nacin da sam uboo pakistanku za Fiverru koja mi je odradila tablice i napravila walkthrough za 10$ pa cu postati ovdje kad uhvatim vremena i skuzim sto je uopce napravila... Uglavnom, moze se i radi!
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 24.04.2019., 10:21   #7
markotornic
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 132
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Na kraju sam to rijesio na nacin da sam uboo pakistanku za Fiverru koja mi je odradila tablice i napravila walkthrough za 10$ pa cu postati ovdje kad uhvatim vremena i skuzim sto je uopce napravila... Uglavnom, moze se i radi!
Salji

mozda ovako nesto
https://youtu.be/aidOWOsMdD8


Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Zadnje izmijenjeno od: markotornic. 24.04.2019. u 10:27.
markotornic je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 22:42   #8
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
ljudi, molim vas za pomoć oko conditional formattinga ilitiga uvjetnog oblikovanja na naški... imam popis ljudi/zaposlenika i pored njih dva stupca različitih edukacija na koje moraju ići i koje im mora stalno biti važeće/up to date, font slova ću svakako ostaviti crna, a ono šta me najviše zanima pošto mogu oba stupca filterom From Oldest to Newest (to mi i treba) i obrnuto sortirati te svakako želim napraviti sljedeće: 30 dana do isteka roka/odnosno važenja edukacije da mi se cell automatski ofarba u žuto, kao i kada istekne da se boja ćelije (pozadina) oboji u crveno... eto, i to je nekako to što bi mi trebalo malo sam se gubio po conditional formattingu i New Rules, ali nisam uspio nikako kako to napraviti (btw, jedino šta sam uspio pohvatati je da npr. ako napišem datum 05.08.2019. neće mi dozvoliti u filteru da ga sortiram od najstarijeg do najnovijeg ili obrnuto, a ako pišem 5.8.2019 -> da je to zapravo ispravni način unošenja datuma u excel). hvala
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Staro 05.08.2019., 23:01   #9
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,453
Napravi novi stupac u kojem ćeš računati da li je isteklo tih 30 dana, recimo da je to stupca E1 pa do E100. Koristi IF i neka rezultat bude nešto jednostavno, tipa 1 ili "DA".
Označi sva polja na koja želiš primjeniti CF i kreni u izradu. Umjesto da koristiš jednako, idi na formulu i u nju stavi $E1="DA" (ako je rezultat IF formule DA ili 1 ako je to rezultat). Odredi bojanje i to je to.


Obojat će ti sve redove gdje je u stupcu E=DA
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 06.08.2019., 15:39   #10
ALiEN17
Premium
Moj komp
 
ALiEN17's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Histria
Postovi: 1,128
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Napravi novi stupac u kojem ćeš računati da li je isteklo tih 30 dana, recimo da je to stupca E1 pa do E100. Koristi IF i neka rezultat bude nešto jednostavno, tipa 1 ili "DA".
Označi sva polja na koja želiš primjeniti CF i kreni u izradu. Umjesto da koristiš jednako, idi na formulu i u nju stavi $E1="DA" (ako je rezultat IF formule DA ili 1 ako je to rezultat). Odredi bojanje i to je to.


Obojat će ti sve redove gdje je u stupcu E=DA
to nije ono što sam tražio, svakako hvala na pomoći

conditional formatting -> highlight cell rules -> less than... -> =NOW() *crvena podloga sa crvenim upečatljivim slovima* i drugi rule je =NOW()+30 sa žutom podlogom i žutim upečatljivim slovima, nakon toga pravila treba posložiti, odnosno crveni iznad žutog i označiti kvačicama stop if true oba! to je to! hvala!
__________________
ševa!
ALiEN17 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na