Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.08.2003., 10:02   #1
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Unhappy Isključivanje računala

Molim lijepo iskusnije članove foruma za savjet. Imam problem sa iznenadnim isključivanjem računala u radu. Problem se javlja i prilikom igranja igrica (kod auto save), zatim kod instalacije nekih programa, (npr. MS Office), ili kod ponovnog restartanja računala (najčešće prilikom provjere diskova zbog nepravilnog isključivanja računala). Napominjem da nisam početnik, ali niti dovoljno iskusan u hardverskim problemima. Inače, promijenio sam već 2 napajanja (400 i 550 W), ugradio 2+2 ulazno-izlazna coolera, reinstalirao Win ME više puta, ali problem ostaje. Procesor je naravno, premazan termovodljivom pastom i cooler TT 9 je postavljen OK. Temperatura procesora se kreće od 40 C (u mirovanju) do 49 (u radu), a sustava oko 7-10 C manje, tako da ne vjerujem da je problem u zagrijavanju. Zaista ne znam više što da radim. Unaprijed se zahvaljujem na korisnom savjetu.

Konfiguracija:
Athlon XP 2500+ (Barton), MSI K7N2 Delta, 512 Mb DDR PC 400 Brandname (Twin...), Thermaltake Volcano 9, HDD 40 Gb Maxtor ( x 2), CDRW Sony 16/10/40, DVD Pioneer 106, VGA Manli Radeon 8500 LE 128 Mb, napajanje MS 550 W ATX, monitor Samsung SM 959 NF
billie je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 11:45   #2
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Provjeri memoriju memory testom, i probaj posuditi od nekog baš napajanje a ne MS!
marac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.08.2003., 12:06   #3
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Odgovor

Hvala na savjetu, ali molim te za savjet u svezi s memory testom, jer nisam baš doma s time, ima li kakav program za to, kako to napraviti?
Hvala unaprijed!
billie je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 12:20   #4
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Evo mislim da je to to pa skini!

http://marac.dyndns.info/downloads/memtest.exe
marac je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 12:34   #5
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Mem test

Prijatelju, ono ti je NEC-ov test za testiranje monitora.
Imaš li možda neku drugu adresu za taj program?
Hvala
billie je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 12:44   #6
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Re: Mem test

Citiraj:
Originally posted by billie
Prijatelju, ono ti je NEC-ov test za testiranje monitora.
Imaš li možda neku drugu adresu za taj program?
Hvala
Uf, moj zajeb sory!

evo prave adrese:

http://marac.dyndns.info/downloads/memtest.zip
marac je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 16:51   #7
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
memtest2

Eto, probala sam sve,ukljucujuci i ovaj test. Pokrenem test i sve funkcionira dok ne dodje otprilike do 7-10 dijela testa i opet se ugasi.Koliko dijelova ima u tom testu i koja mu je svrha, dal javlja za kakve greske?
billie je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 19:42   #8
msvrtan
..
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,735
Re: Isključivanje računala

1)msi ploce vole rikavati...ali su uglavnom problemi na paljenju a ne u radu...

2)ram ti je preagresivno postavljen ili pokvaren...ako nemozes nekome dati da ti provjeri ram na svom kompu odi do mjesta kupovine i reci im u cem je problem..ak si pristojna nebus imala problema budu ti besplatno provjerili..najcesece...samo prvo pitaj da te ne okinu 100-200kn a memorija radi...
msvrtan je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2003., 20:10   #9
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Odgovor na savjet

Sori, ali dosada nisam imala nikakvih problema sa MSI pločama, a kupila sam ju jer je po mnogim testovima među najboljima...
Ne znam što znači ovo u vezi preagresivno postavljenog RAM-a, jer nisam OC računalo, sve je po default postavkama...
inače evo još jednog zanimljivog detalja, kad igram Harrya Pottera 2 i u igrici dođem do auto save, dolazi do gašenja računala...isto tako primijetila sam da ujutro rijetko dolazi do gašenja računala, dok u popodnevnim satima se to gotovo redovito događa (mislim ima li ovo veze sa većim temperaturama u sobi popodne, ne znam nisam više pametna kaj da mislim, (a u računalu su dodatna 4 coolera)...
Hvala unaprijed na pomoći i apeliram i na druge forumaše za pomoć...
billie je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 04:12   #10
gospar
Faraon
 
gospar's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: Cork
Postovi: 948
oprosti sto se mijesam ali u prvom postu govoris: pocetnik, promijenio, iskusan; a u sljedecim govoris: imala, kupila, itd pa sto si musko ili zensko. inace problem ti je u maticnoj onda najvjerovatnije ili da nesto nije u redu s elektornikom harda ali to je vec naucna fantastika nevjerujem tek mi je palo na pamet. da ti objasnim kako se rijesavaju ti problemi. odneses ga u servis i kazes GASI mi se popravite eto.
__________________
Konane, koja je najbolja stvar u životu? Skršiti svoje neprijatelje, gledati ih pod sobom poražene i slušati naricanja njihovih žena!
gospar je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.08.2003., 07:05   #11
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Ma, prvi post je napisao moj stari, a dalje sam se onda uključila ja (pošto najviše koristim računalo kod kuće)...
hvala na savjetu, ali servis je naravno zadnje što mi preostaje, pokušavam prvo spoznati da li se nešto može učiniti doma...
billie je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 08:53   #12
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
@ Billie:

marac je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 10:28   #13
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Provjeri memoriju memory testom, i probaj posuditi od nekog baš napajanje a ne MS!
NEVALJA????!!!!!
Jesi li ti ikad vidio MS napajanje u radu????
Moje 450W je odlično, nemam nikakvih problema i nemislim ga mijenjati.
Ventovi na njemu su tihi i nečuju se (iako je bolje kad se skine fangril onda je još tiše).

Ja mislim da je MS dosta dobro napajanje i da netrebaš mijenjati napajanje.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 11:59   #14
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Citiraj:
Originally posted by MadBoY
NEVALJA????!!!!!
Jesi li ti ikad vidio MS napajanje u radu????
Moje 450W je odlično, nemam nikakvih problema i nemislim ga mijenjati.
Ventovi na njemu su tihi i nečuju se (iako je bolje kad se skine fangril onda je još tiše).

Ja mislim da je MS dosta dobro napajanje i da netrebaš mijenjati napajanje.
Nisam nikad vidio MS u radu ali mi se jedno spalilo u ne radu

Ajde nemoj srat MS napajanje je šrot, nekom drži nekom ne ali općenito gledajući NE valja!
marac je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 13:54   #15
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Originally posted by marac
Nisam nikad vidio MS u radu ali mi se jedno spalilo u ne radu

Ajde nemoj srat MS napajanje je šrot, nekom drži nekom ne ali općenito gledajući NE valja!
Jedno???
Ako je samo jedno pa šta?
Pokvari se i Enermarx.
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 14:14   #16
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Originally posted by MadBoY
Jedno???
Ako je samo jedno pa šta?
Pokvari se i Enermarx.
ajde madboy ne forsaj... MS ne valja i točka .... a iz zadnjih testova se vidi da baš ni enermax ne treba previše hvaliti. ovaj tjedan sam nakon duuuugo vremena slagao nekih 5 strojeva s MS kućištima... i ostavila su dubok trag u meni... tj mnogo plitkih tragova - mikroposjekotine na rukama! pleh je jadan do bola i imaju kao neko bolje MS napajanje. i od tih napajanja mi jedno nije htjelo buditi računalo. (jump-start hoće, ali normalno ne radi). nadalje... ako itko ima iskustva, znati će... napajanje ima ventilator za izbacivanje zraka i još jedan za uvlačenje odmah iznad procesora.... ali je nemoguće montirati cooler na procesor bez vađenja napajanja, a čak i kada se PSU izvadi problem ga je vratiti na mjesto. KATASTROFA ! toliko o MS-u... što se napajanja tiče... imam iskustva s njihovim 400W napajanjima (30-ak komada) i od toga mi nekoliko uopće nije radilo, a s nekoliko su računala nestabilno radila. naravno da kada naletiš na neko dobro napajanje da će ti ono i raditi. to je tako sa svim napajanjima... problem kvalitete je u postotku neispravnih napajanja. ti si očigledno naletio na neko dobro.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 17:22   #17
MadBoY
MadModerator
Moj komp
 
MadBoY's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: N/A
Postovi: 5,190
Citiraj:
Originally posted by Horza
ajde madboy ne forsaj... MS ne valja i točka .... a iz zadnjih testova se vidi da baš ni enermax ne treba previše hvaliti. ovaj tjedan sam nakon duuuugo vremena slagao nekih 5 strojeva s MS kućištima... i ostavila su dubok trag u meni... tj mnogo plitkih tragova - mikroposjekotine na rukama! pleh je jadan do bola i imaju kao neko bolje MS napajanje. i od tih napajanja mi jedno nije htjelo buditi računalo. (jump-start hoće, ali normalno ne radi). nadalje... ako itko ima iskustva, znati će... napajanje ima ventilator za izbacivanje zraka i još jedan za uvlačenje odmah iznad procesora.... ali je nemoguće montirati cooler na procesor bez vađenja napajanja, a čak i kada se PSU izvadi problem ga je vratiti na mjesto. KATASTROFA ! toliko o MS-u... što se napajanja tiče... imam iskustva s njihovim 400W napajanjima (30-ak komada) i od toga mi nekoliko uopće nije radilo, a s nekoliko su računala nestabilno radila. naravno da kada naletiš na neko dobro napajanje da će ti ono i raditi. to je tako sa svim napajanjima... problem kvalitete je u postotku neispravnih napajanja. ti si očigledno naletio na neko dobro.
Nemam pojma kakva su MS kućišta
Ja imam neko shrot kućište (neznam sad kako se zove proizvođač al su oznake MO3-A). Znam da je u BUG-ovom testu kućišta bilo jedno od najlošijih (i najbučnijih).
Napajanje je postavljeno okomito (ne vodoravno kao kod svih "normalnih" kućišta).

Što se tiče napajanja. Meni je ovo super (samo da vidiš ono moje staro, neko MEICO, ). A može bit i to što kažeš da sam zahvatio neko dobro. A jesi li imao iskustava sa 450W i jačim?
__________________
skupi-dupi-du, skupi-dupi-du, pam pam... pf
MadBoY je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2003., 18:13   #18
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
imam i ja MS napjanje i radi odlicno.....ali da nebude da sam naletio na neko dobro - frend radi u trgovini malo dalje od mene, vecina strojeva koje prodaju ode u MS kucistima (dakle s MS napajanjem) i ni s jednim nisu imali problema nikada.....
sad kucista vec imaju svojih mana, ono o teskom postavljanju coolera stoji kod ploca kojima je CPU skroz gore (meni nije pa me zaboli ) i bio sam se jednom dosta napatio s tim.ali sad sam skuzio foru pa ide ko bog - ako ti Horza nakon 3 od tih 30 komada o kojima pricas nisi se ufurao pa ti je i dalje predstavljalo problem onda rijesenje trazi u svojim genima
inace, kako si se uspio izrezati na taj pleh samo da mi je znat?????
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 12:39   #19
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Originally posted by greg SE
imam i ja MS napjanje i radi odlicno.....ali da nebude da sam naletio na neko dobro - frend radi u trgovini malo dalje od mene, vecina strojeva koje prodaju ode u MS kucistima (dakle s MS napajanjem) i ni s jednim nisu imali problema nikada.....
sad kucista vec imaju svojih mana, ono o teskom postavljanju coolera stoji kod ploca kojima je CPU skroz gore (meni nije pa me zaboli ) i bio sam se jednom dosta napatio s tim.ali sad sam skuzio foru pa ide ko bog - ako ti Horza nakon 3 od tih 30 komada o kojima pricas nisi se ufurao pa ti je i dalje predstavljalo problem onda rijesenje trazi u svojim genima
inace, kako si se uspio izrezati na taj pleh samo da mi je znat?????
nisam imao 30 kućišta, nego 5... a 30 napajanja nisam stavljao u MS kućišta(da, MS kućišta su krivac, a ne napajanja) nego u ostala (uglavnom DTK). kako sam se porezo? tanak je lim, loša je kvaliteta obrade, tako da nije sav onako savijen na rubovima kako bi trebalo, nego je na dijelovima savijen nekako do pola, tako da ne vidiš da je u qurtzu, a kad se potegneš po nečemu što izgleda kao obli rub ali je s druge strane oštro onda normalno da se zrežeš. i znate ono kad idete na normalnim kućištima izbijat stražnju "blendu" (ono gdje idu PS/2, LPT i sl, ali ploča ima nestandarno) e, to bi trebalo ići korištenjem normalne sile, ali na ovim kućištima lim je tanak, a te blende su prejako pričvršćene tako da se cijela zadnja stranica savije (doslovno) kada se to izbija i onda ju treba ravnati. nadalje, nosač za disk i floppy se mora odšarafiti iako ima nekakvu polugu za skidanje. (2 šarafa, jedan je nepristupačan). zatim, prednja maska je zašarafljena tako da kod otvaranja 5,25' slotova se ne može skinuti, pa se lim mora iznutra savijati, nakon toga iznutra izbiti plastika i tek onda slomiti lim s vanjske strane i ugraditi CDROM or somethin'. to je totalno glupo i na takve stvari treba misliti. i da se razumijemo, to nije neko jeftilen kućište. ne znam koliko košta, ali obzirom da je bilo navedeno u natječaju s ostalim komponentama za koje znam da su dobre (skupe) pretpostavljam da je i kućište u rangu kakvih 300-400kn.

nemam iskustva s MS napajanjima >400W
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 15:59   #20
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Halo decki, a sta se dogodilo s mojim problemom??? Jos uvijek cekam neko moguce rijesenje, pa molim da obratite pozornost...
billie je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 17:32   #21
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Originally posted by billie
Halo decki, a sta se dogodilo s mojim problemom??? Jos uvijek cekam neko moguce rijesenje, pa molim da obratite pozornost...
gdje je kupljeno računalo? jel' pod garancijom? ako je odnesite ga u servis i recite da se gasi u radu. ako ste ga sami sastavljali, nađite nekoga tko ima sličnu konfu i probajte prvo napajanje, onda memoriju, onda ploču, pa grafulju. nešto negdje neće dobro raditi.
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 17:43   #22
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Ok, ovo zvuci malo zafrknuto, ali budem probala kod nekog sa slicnom kantom, drugog izbora takitak nemam jer je kanta samostalne izrade..thx..
billie je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 18:00   #23
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
Citiraj:
Originally posted by billie
Ok, ovo zvuci malo zafrknuto, ali budem probala kod nekog sa slicnom kantom, drugog izbora takitak nemam jer je kanta samostalne izrade..thx..
pa ono... potraži pomoć.... marac se nešto nudio par postova višlje
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 18:02   #24
marac
Premium
 
marac's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: zg
Postovi: 2,030
Citiraj:
Originally posted by Horza
pa ono... potraži pomoć.... marac se nešto nudio par postova višlje


marac je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2003., 18:08   #25
billie
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2003
Lokacija: Krapina
Postovi: 9
Svaka ti cast, ak se potrudis jos malo, mozda dodjes u obzir, pa majicu mozes poklonit nekom drugom...
billie je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na