Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.12.2012., 10:29   #1
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Zvuk napona iz PC zvučnika

Dobio sam stare pc zvučnike DTK SP-699, točnije ovo:


problem je da kad ih upalim iz njih konstantno izlazi zujanje napona. dakle zvučnici rade normalno samo zuje. pretpostavljam da je to isti problem kao i kod ostale elektronike tipa starih monitora i televizora koji krenu zujati nakon nekog vremena pa me zanima što trebam zamijeniti da bi prestali zujati
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2012., 12:21   #2
Master_Hrc
Premium
Moj komp
 
Master_Hrc's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Zagreb/Bec
Postovi: 1,113
Najcesce to zujanje uzrokuju trafo.....Meni i na novim logitech-ovim 2.1 zvucnima isto se tu i tamo cuje.....
Master_Hrc je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 24.12.2012., 13:43   #3
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Otvori "glavni" zvučnik u kojem je ispravljač i pojačalo, za početak promjeni elektrolite u ispravljaču.
Zujanje koje čuješ je posljedica nedovoljnog filtriranja i stabiliziranja napona.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2012., 14:20   #4
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
za početak promjeni elektrolite u ispravljaču.
molio bih detaljnije objašnjenje: što su elektroliti?
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2012., 14:26   #5
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Tebi ne radi ??
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2012., 14:47   #6
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
ne. tvoje objašnjenje je u razini "imaš problema sa strujom"

dakle ako ti se ne objašnjava u detalje, lijepo izignoriraj temu jer da mi google pomaže na meni razumljiv način nebih tu pitao
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2012., 15:28   #7
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,564
Gore piše dovoljno natuknica u čemu je problem i kako ga pokušati riješiti.
Za njegovo samostalno rješavanje treba imati osnovno znanje o elektroničkim komponentama i kako osnovni sklopovi rade.
Ako me sjećanje dobro služi, gradivo 8. razreda oš.

Evo precizan pojam: http://www.google.com/search?hl=en&s....1.nbXSvS6KNzg
Ponekad treba modificirati ugrađeni ispravljač pa dodati u paralelu obični blok kondenzator od cca 100nF a sve kako bi se riješio brujanja / zujanja.
Pomoći ti može svaki elektroničar / serviser ali je upitna isplativost kada je cijena novih i vjerojatno ispravnih zvučnika već od cca 80 Kn pa dalje.

Također provjeri i napravi ako nije:
- neka je pc spojen na "šuko" utičnicu, dakle onu sa uzemljenjem
- ako je preko produžnog neka je onaj sa uzemljenjem
- da je napajanje tih zvučnikai spojeno na isti produžni
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 24.12.2012., 23:50   #8
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Gore piše dovoljno natuknica u čemu je problem i kako ga pokušati riješiti.
nisam došao po natuknice već po riješenje, pogotovo jer meni nije dovoljno natuknica. aglede natuknice, čista je logika da je problem sa elektronikom pošto se čuje čim se upale zvučnici i stoga da znam što je problem bih to već i riješio a ne čekao da mi netko pametan kaže da je problem u elektronici...
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Za njegovo samostalno rješavanje treba imati osnovno znanje o elektroničkim komponentama i kako osnovni sklopovi rade.
Ako me sjećanje dobro služi, gradivo 8. razreda oš.
krivo te sjećanje služi. mi smo od struje radili samo spoj šteker-žarulja-sklopka krug. ovo se definitivno za srednju el.-teh. školu
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Evo precizan pojam: http://www.google.com/search?hl=en&s....1.nbXSvS6KNzg
Ponekad treba modificirati ugrađeni ispravljač pa dodati u paralelu obični blok kondenzator od cca 100nF a sve kako bi se riješio brujanja / zujanja.
zar ti je ovo bilo teško napisati u prvom postu? ajde mi pliz objasni točno gdje se treba dodati taj kondenzator
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Pomoći ti može svaki elektroničar / serviser ali je upitna isplativost kada je cijena novih i vjerojatno ispravnih zvučnika već od cca 80 Kn pa dalje.
imam lemilicu i imam gro komponenti sa gore spomenutim kondenzatorima tako da bi se sam igrao, čisto zbog iskustva, samo neznam što i kako
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Također provjeri i napravi ako nije:
- neka je pc spojen na "šuko" utičnicu, dakle onu sa uzemljenjem
- ako je preko produžnog neka je onaj sa uzemljenjem
- da je napajanje tih zvučnikai spojeno na isti produžni
- spojen je PC na utičnicu s uzemljenjem...
- i to na produžni s isto uzemljenjem...
- zvučnici nemaju uzemljenje na strujnom kabelu jer su u plastični
+ imam druge vrlo slične zvučnike koji su spojeni kao i ovi i ne rade probleme, dakle problem je isključivo u ovim zvučnicima a ne struji u tom sistemu općenito i zbog toga sam precizirao pitanje za same zvučnike
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 08:20   #9
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
Citiraj:
Autor gesaugen Pregled postova
nisam došao po natuknice već po riješenje, pogotovo jer meni nije dovoljno natuknica. aglede natuknice, čista je logika da je problem sa elektronikom pošto se čuje čim se upale zvučnici i stoga da znam što je problem bih to već i riješio a ne čekao da mi netko pametan kaže da je problem u elektronici...
Nema riješenja prema tvom stavu za čovjeka koji ti pokušava pomoći.

Citiraj:
Autor gesaugen Pregled postova
zar ti je ovo bilo teško napisati u prvom postu? ajde mi pliz objasni točno gdje se treba dodati taj kondenzator
Poslije grec-a.

Citiraj:
Autor gesaugen Pregled postova
imam lemilicu i imam gro komponenti sa gore spomenutim kondenzatorima tako da bi se sam igrao, čisto zbog iskustva, samo neznam što i kako

- spojen je PC na utičnicu s uzemljenjem...
- i to na produžni s isto uzemljenjem...
- zvučnici nemaju uzemljenje na strujnom kabelu jer su u plastični
+ imam druge vrlo slične zvučnike koji su spojeni kao i ovi i ne rade probleme, dakle problem je isključivo u ovim zvučnicima a ne struji u tom sistemu općenito i zbog toga sam precizirao pitanje za same zvučnike
Pojačalo bi ti se tako ponašalo ako bi falila masa od audio signala, provjeri si multimetrom kabel/konektor.
Problem s napajanjem možeš eliminirat tako što ćeš mu dovesti napajanje s kompa(vjerovatno 12V), na kondenzator o kojem ti je nikky govorio, zalemiš dve žice i bocneš na neki od molexa u kompu, naravno ne ukopćevaš ga tada u struju.
Ako nemaš bruma onda je problem s filtracijom napona(kondenzator)
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 10:13   #10
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Nema riješenja prema tvom stavu za čovjeka koji ti pokušava pomoći.
od kad je kritiziranje pokušaj pomoći?
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Poslije grec-a.
što je grec? google ne izbacuje ništa o grecu...
Citiraj:
Autor Alvin Pregled postova
Pojačalo bi ti se tako ponašalo ako bi falila masa od audio signala, provjeri si multimetrom kabel/konektor.
Problem s napajanjem možeš eliminirat tako što ćeš mu dovesti napajanje s kompa(vjerovatno 12V), na kondenzator o kojem ti je nikky govorio, zalemiš dve žice i bocneš na neki od molexa u kompu, naravno ne ukopćevaš ga tada u struju.
Ako nemaš bruma onda je problem s filtracijom napona(kondenzator)
hvala, budem probao. nedavno sam si složio ATX napajanje u vulgaris transformator s 12, 5 i 3,3 vodovima, tako da se mogu igrati na tu shemu
hvala!
gesaugen je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 25.12.2012., 10:25   #11
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Probaj "gretz"
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 11:05   #12
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
Citiraj:
Autor borny Pregled postova
Probaj "gretz"
ništa. sve mi se čini da je to u rangu "kante štroma"

stoga bih molio screenshot onoga na što se misli
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 11:08   #13
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Punovalni ispravljač s 4 diode?
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 11:12   #14
Alvin
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 853
poslikaj
Greczov spoj je spoj 4 diode i služi za ispravljanje
Ili je dakle izveden s doslivno 4 diode ili su iste kao element u kućištu.
Filtriranje napona u kratko je također tu ukratko obješnjeno
http://hr.wikipedia.org/wiki/Ispravlja%C4%8D
Alvin je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 11:53   #15
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
hvala na pojašnjenju
"gretz ispravljač" daje logične rezultate
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 12:22   #16
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
isuse..........

mislim, cijenim ljude koji zele nesto nauciti. ali bez uvrede, kud se upustas u ista sto je vezano za elektroniku ako ne znas sta je elektrolit ili grec? ako to ne znas, opet ponavljam - bez uvrede, kako da ti covjek objasni ista ovako preko foruma? pa jebemu, ne postajes laik (a ja sam laik, pocetnik, zelembac) u elektronici na ovaj nacin, osnove moras poznavati...........


to sto imas multimetar ne znaci bas nista. jos jednom, da ne navucem odmah ljutnju kao sto je nikky dobio "po njonji", ali isto kao da ja trazim savjet kako sagraditi peterokatnicu, jer imam eto libelu i spahtlu, pa nije to tako tesko?

ej......... treba imati nekakve limite ipak, upoznaj se iole sa osnovama osnova, pa tek onda malo kreni u prakticki radi.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 14:56   #17
gesaugen
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 347
nismo svi isti a inzistiranje na ukalupljenom načinu razmišljanja ne uzrokuje inovacije, stoga meni je dovoljno bilo reći smjernice preko kojih ću naći detaljnije na netu o čem je problem. mislim u najgorem slučaju ću spalit stare zvučnike :/

al ono što je meni fascinantno je stav koji jako vlada tu na pcekspertu: svaka čast iznimkama, al mnogo vas očekuje valjda da ovdje dolaze samo eksperti i čim netko pita nešto banalnije odmah dobije izdrkavanje od nekoliko postova umjesto strpljivo laički razumljivo objašnjenje problema ili barem link na takvo objašnjenje. mislim fascinantnije je još da ako vam se neda tako detaljno objašnjavati, čemu se uopće javljate? da pokažete svoju mitsku pamet preko "noobčino, ti si se usudio pitati mene tako pametnog?" stava? strašno...

još jednom, hvala svima koji su mi detaljnije objasnili jer sada imam temelja za takvo znanje a za dublje shvaćanje ću ići po potrebi - jer nije da gradim nuk. elektranu i nije da mi je potrebno razumijevanje zašto tu ide kondenzator od cca 100nF ako će mi to riješiti ovaj "one time only" problem...
gesaugen je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 15:13   #18
Vjeko
V.I.P. član
Moj komp
 
Vjeko's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Hennef, DE
Postovi: 762
Citiraj:
Autor gesaugen Pregled postova
al ono što je meni fascinantno je stav koji jako vlada tu na pcekspertu: svaka čast iznimkama, al mnogo vas očekuje valjda da ovdje dolaze samo eksperti i čim netko pita nešto banalnije odmah dobije izdrkavanje od nekoliko postova umjesto strpljivo laički razumljivo objašnjenje problema ili barem link na takvo objašnjenje. mislim fascinantnije je još da ako vam se neda tako detaljno objašnjavati, čemu se uopće javljate? da pokažete svoju mitsku pamet preko "noobčino, ti si se usudio pitati mene tako pametnog?" stava? strašno...
Ovdje čak ima i puno istine i čvrsto se slažem sa tobom.

On toppic:
Vjerojatno i jesu elektroliti (kondenatori) u pitanju ako ima bruma. Pokušaj ugrijati pločicu pojačala sa fenom za kosu. Na taj način kondenzator dobije kapacitet, pa ako ti se na ugrijanom pojačalu smanji/nestane brum, onda lemilicom zagrij jedan po jedan dok ne ustanoviš koji je zapravo neispravan.
Vjeko je offline   Reply With Quote
Staro 25.12.2012., 15:15   #19
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
ja podrzavam svakoga tko se trudi oko bilo cega, jer je svaciji rad zapravo vrijeme, volja, trud, znanje - u kombinaciji. i to uvijek pozdravljam, jer vecina vecina stvari koje ja mogu reci da znam - znam jer sam sam naucio uz necije ponekad savjete, literatura, metoda pokusaja - promasaja i slicno. ako ista mrzim je lijenost i gotov posao serviran na tacni, no ima nekih ogranicenja........


no, ono sto jest problem je tvoj stav. "a sta je to elektrolit?". "sta je grec, greatz?".


mislim, rekao sam ti, to ti je kao da ja idem muckati sa kemijom, a doslovce ne znam niti jedan elemenat od nekih osnova osnova! razumijes u cemu je stvar? ne da serem ja ili netko drugi, i nikako nisi u pravu jer su i nikky i alvin i ja pomogli ljudima u raznoraznim situacijama, i napisali se stvarno dosta - bezveze, za nicije zadovoljstvo nego cisto radi pomoci drugome. mislis da je razlog da se pravimo pametni, iznad ljudi koji to ne znaju? vjeruj mi - jako tesko da je to razlog.


ne mozes ici tako, oprosti, zato sam i napisao gore tako. da si ti ijednom napisao "ja blage blage nemam veze sa elektronikom", mislim da bi ti prvi odgovor bio - okani se toga bez da znas ista iole o tematici. pa nije to nesto sto eto, znas odmah i na temelju "dobio sam volju popraviti nesto".........


ja cu ti reci prije svega i to ti je najbolja preporuka - literatura. neki pocetnik za elektroniku, cemu sluze osnovni elementi, kakvi naponi postoje, ne znam...... stari brojevi sam svoj majstor gdje su se znali naci stvarno jednostavni i laki uredaji, skuzis cemu tocno sluzi kondenzator elektrolitski, npr. ja sam sve to prosao u srednjoj pa znam, meni se to podrazumjeva. no kako rekoh, nikako nebi isao glavom kroz zid i nabasao ko' manijak "e ljudi, ja hocu napravit bajrov aspirin, imam kod kuce vapna, kako da to napravim???". i onda kada bi se nasao netko sa voljom, ja krenuo "a sta ti je to? a sta ti je ono? a kako to radi uopce i zasto?".............



EOD od mene. ako poberem koji karton neka, vrijedilo je. ispricavam se jer nikako nije nista napisano bilo sa namjernom da povrijedi, ali ne ide to tako! ovako kada gledam kako pises bi rekao da imas pojma nemam, 16 godina i najpametniji si, i ako ti se prigovori (sa razlogom) - odmah ide kontra. stoga sretno sa zvucnicima, brum moze biti jednostavno tu jer su losi kvalitetnom, ili kako ti je rekao alvin - masa, ili dodatna stabilizacija napona (ovo najmanje vjerujem, jer je unutra 99% neko integrirano sranje sa nekim TDA integrircom od mozda vat po kanalu).


e ovo cu posebno napisati:
Citiraj:
Autor gesaugen Pregled postova
al ono što je meni fascinantno je stav koji jako vlada tu na pcekspertu: svaka čast iznimkama, al mnogo vas očekuje valjda da ovdje dolaze samo eksperti i čim netko pita nešto banalnije odmah dobije izdrkavanje od nekoliko postova umjesto strpljivo laički razumljivo objašnjenje problema ili barem link na takvo objašnjenje. mislim fascinantnije je još da ako vam se neda tako detaljno objašnjavati, čemu se uopće javljate? da pokažete svoju mitsku pamet preko "noobčino, ti si se usudio pitati mene tako pametnog?" stava? strašno...
e, kada je vec ovo istina, izazivam te da das recimo 10 primjera u posljednjih recimo 6 mjeseci. eto, samo toliko, kada idu tolika izdrkavanja. ja ne pratim niti jedan forum aktualno bas kao PCE, i niti uopce u pravu. zato kazem - daj primjere. a da nisu od bubbe .

dok drugo, kakvi linkovi? mislim, razumijes sto pitas? ne mozes ici tako bez ikakvog znanja, podrazumjeva se da moras znati sta je elektrolit ako ides popravljati brum....... nije to nesto sto je nepoznato, ono, koristi se unazad barem 50 godina, vjerovatno i vise....... greatz isto, govorimo o osnovama osnova, dobivanju istosmjernom naponu od izmjenicnog. razumijes, osnove! kakvi linkovi, to je kao da trazis link na benzinsko gorivo . ili ono, sta mi treba da spojim zvucnik sa pojacalom, pa ti netko kaze - žica, a ti doslovce ne znas sto je žica . hej........
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!


Zadnje izmijenjeno od: Burko. 25.12.2012. u 15:22.
Burko je offline   Reply With Quote
Staro 01.07.2014., 21:42   #20
Zagorhac
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagorje
Postovi: 410
Bok decki! ima li tko iz zagorja tko bi mi mogao srediti zujanje iz mojih x530 zvucnika (srediti u smislu da zujanje nestane )
Zagorhac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na