Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2024., 08:45   #6061
scrin378
Registered User
 
scrin378's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Ogulin
Postovi: 38
Da, tako i ja…oko 600, 700 max i to preko 5 GHz. Nemoj ocekivati 1 Gb preko WIFI..to imas samo preko zice!


Sent from my iPhone using Tapatalk
scrin378 je online   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 10:25   #6062
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,800
Za 1 Gbit preko wifija ce trebati malo posegnuti u dzep i provjeriti da li mu uopce klijenti podrzavaju te wifi brzine. Ovo sto mjeris je sasvim ocekivano i solidno i za skuplje rutere.

Ove brzine tipa 100 Mbps moze biti da ti se uredjaj prebacio na 2.4 Ghz band. I meni se to zna desiti, mjerim i nije mi bas jasno... A u postavkama gle nakacen na 2.4 Ghz.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 12:52   #6063
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
.
Ako imam na optici ugovorenu brzinu 1000/500 Mbps a dobivam na WiFi 100 ili 200 Mbps što će biti sa onima koji ugovaraju brzinu 300/100 ti će preko WiFi imati 10? Bolje onda zadržati 5G indor i imati preko WiFi 250 Mbps. Ni vrag ne zaj... te telekome. Profesionalna mafija, zna uzeti di, kada i kako treba.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 13.04.2024. u 13:23.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 13:09   #6064
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,800
Tko ima sporu optiku, preko wifija ce puno lakse imati punu brzinu. ili ne kuzim sto si mislio s tih 10 Mbps.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 13:39   #6065
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
.
ISP mora dati min 70 % od ugovorene brzine. Ako je ugovorena brzina na optici 300/150 onda treba razmisliti što uzeti. Još koji dan pa će aktivirati 5G SA, brzine će letit. Kod mene se brzina na 5G i sada ne spušta ispod 250 a 5G nudi mi A1 za 23 € mj. Uz UO na 24 mj sa 6 mj za 1€. Ako ne tražiš vezu /mnogi je niti ne nađu/ legalna cijena kod HT je 55€ za brzinu 1000/500, nije li to puno i previše. Maltene na silu nude Max tv a tek kako se ponašaju? Optička se mreža sagradila sredstvima EU i grada a optiku možeš dobiti samo preko HT tu je netko morao jamiti.Telemach sa odličnim cijena možeš zaboraviti A1 isto. Nigdje pravde, čujemo ove dane svašta od naših kandidata, isprsite se sad je ura za izbaciti nekoga iz kolotečine.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 13.04.2024. u 16:39.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 13:48   #6066
robimarko-bug
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jul 2013
Lokacija: Tenja(Osijek)
Postovi: 1,071
Brzina se nikada ne mjeri preko WiFi-a jer je to dijeljeni medij, uvijek se mjeri preko kabla.

Mislim da nije realno očekivati išta više od minuma od ISP opreme
robimarko-bug je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 13:52   #6067
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,800
Nisi ti to nesto dobro shvatio. To sto spominjes se ne odnosi na wifi brzine nego internet brzine.

Evo ti moj primjer: imam optiku 200/100 i wifi mi uredno daje tih 200/100. To je nikakva brzina za wifi protokol. ISP ne dira wifi brzine, samo to nam jos fali.

Da li ces imati brz wifi i uspjeti iskoristiti punu internet brzinu ovisi samo o opremi i klijentima koje imas.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 17:03   #6068
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 815
Dobio sam na crnjaka HT ONT Raisecom.
Zna li netko kako ući u njega i upisati serijski broj?

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 13.04.2024. u 18:53.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 17:32   #6069
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,406
Serial se u HT ONTu ne može promijeniti.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 13.04.2024. u 18:54.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 17:47   #6070
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 815
onda ga spojiti i trebao bi raditi?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 17:55   #6071
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Može se promijeniti na Raisecomu ako ti radi UART na njegovim pinovima. Malo je zapteljana procedura ali da se. Upute trenutno ne mogu iskopati, nađem ih ako treba.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 21:22   #6072
LeskiRM
Premium
Moj komp
 
LeskiRM's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2015
Lokacija: Sveta Nedelja
Postovi: 599
Citiraj:
Autor tascam Pregled postova
onda ga spojiti i trebao bi raditi?
Ne bu to tak išlo. Njega ti samo HT može osposobit sa njihove strane da registriraju SN tog ONT-a kako bi radilo. Zato i trebaš ont koji može mijenjat serijski da prevariš sistem da misli da imaš ht opremu
LeskiRM je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2024., 22:42   #6073
perodot
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
ISP mora dati min 70 % od ugovorene brzine. Ako je ugovorena brzina na optici 300/150 onda treba razmisliti što uzeti. Još koji dan pa će aktivirati 5G SA, brzine će letit. Kod mene se brzina na 5G i sada ne spušta ispod 250 a 5G nudi mi A1 za 23 € mj. Uz UO na 24 mj sa 6 mj za 1€. Ako ne tražiš vezu /mnogi je niti ne nađu/ legalna cijena kod HT je 55€ za brzinu 1000/500, nije li to puno i previše. Maltene na silu nude Max tv a tek kako se ponašaju? Optička se mreža sagradila sredstvima EU i grada a optiku možeš dobiti samo preko HT tu je netko morao jamiti.Telemach sa odličnim cijena možeš zaboraviti A1 isto. Nigdje pravde, čujemo ove dane svašta od naših kandidata, isprsite se sad je ura za izbaciti nekoga iz kolotečine.
.
Da ti razbijem iluziju kad dođe 5G SA nećeš ni osjetiti neku razliku. N78 je NR i kad dođe SA ti samo znaći da će pageing ići preko N78 i nećeš trebati LTE sloj. Tada će taj dio pageinga zauzimat N78 resurse pa će teoretski biti i manje za data dio. 100MHz je 100MHz na N78. Zna se kolko maksimalno vode može proć kroz vodu koju imaš doma. Ubaci još pokoju kuglicu s informacijama i vode će biti manje.

Ajmo sada na optiku.
1. Sve što je izgradio HT uz pomoć EU MORA biti dostupno ostalim telekomima. Isto je i s A1 i drugima. Ono što je dobar dio ovoga je da će bilo koji telekom provider moći koristiti samo pasivni ali i aktivni dio drugog telekoma. Tako da gdje god ima A1 tamo će biti i HR i obrnuto a i TM i neki lokalni igrači. Za korisnike super!

2. HT je "monopolist" i cijena je regulirana od strane HAKOM-a. Neki djelovi HR su deregulirani ali u većini HR HT ne može imat cijenu 23eura kao kod A1 ili dat ti 6 mj. za jedan euro jer to ne dozvoljava HAKOM. Kada se to makne cijene će sigurno biti daleko bolje za korisnike, do tada žalite se HAKOM-u.

3. Recimo lokalna zajednica ima izgrađen fiber od svake kuće do nekih čvorišta. Ona to mora iznajmiti nekom telekomu. Spojni fiberi do čvorišta i aktivna oprema opet košta i moraju ju financirati telekomi. Dio optike koja je izgrađena po rurali će ostati prazna tj. nitko ju neće koristiti radi cijene koju telekomi moraju investirati da se ona upogoni. U teoriji super je što je pasiva izgrađena na teret gradova i EU fondova (EU je sufinancirao i više od 80 posto troškova), samo je pitanje kome će ju sada "izmajmiti" ili možda dati i
đabe samo da neki telekom dođe.

4. Zadnji HAKOM fail je što su dali investicijkoj kući da pokrije neka nova područja u iduće dvije godine pa ćemo vidjet što će biti s time.

5. Telemach ima super cijene i pokriva centre gradova i zgrade di im je to profitabilno. Nije isto gdje te izgradnja po kućanstvu košta 100 eura ili gdje košta 3000 eura.
perodot je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 08:38   #6074
perk
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 14
Primjetio sam da mi se svake noci izgubi internetska veza sa greskom: "PAP authentication error".

Nakon sto promjenim PPPoE lozinku preko mojtelekom portala na onu koja mi je namjestena na routeru opet se uspostavi veza.

Izgleda da mi se automatski resetira/mjenja lozinka tokom noci.

Jel imao jos netko takav problem?
perk je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 09:12   #6075
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
Citiraj:
Autor perodot Pregled postova
Da ti razbijem iluziju ....
cijena bi kod svakog isp-a trebala biti ista za određenu uslugu, jer je korisniku svejedno (ili - nebi ga se trebalo ticati) preko čije infrastrukture će dobiti uslugu.

e sad, HT preko svoje optike ne daje brzine iznad 300mbita, logično u jednu ruku, da si ne preopterete gpon. i drugo - ovisno o lokaciji, cijena najma i niti i kazete se razlikuje. negdje je to 45kn, negdje 65, moguće da ide i više ali nisam puno istraživao. rune npr naplaćuje 100 ili 120kn za najam. s time da je to info od pred 2 godine pa sad, moguće da su mijenjali.

5G N78 ima 100mhz bw po ćeliji, a ne ukupno na svu sreću, i više je direkcionalan pa se na toranj može nakenjat više smjerova. nisam toliko doma ovdje - šta je praksa koliko stupnjeva pokriva 1 antena za n78?

tj koliko se takvih ćelija postavlja po tornjevima?

koliko ide brzine na 100mhz ćeliji - gigabit? ili 2gbit? ako ide 2 - onda jedna ćelija može parirati jednoj gpon grani na optici. svejedno, ja bi rađe optiku i ne razmišljao o tome.

fwa mislim da se vodi kao fiksni internet pa onih 70% vrijedi ovdje, za razliku od raznih 4g paketa koji se vode kao mobilni paketi pa je tu minimum 1mbit.

i za kraj zamolio bi filca da prestane koristit termin AUTDOR jer minimum engleskog bi bilo zgodno da zna
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 10:14   #6076
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 815
Citiraj:
Autor LeskiRM Pregled postova
Ne bu to tak išlo. Njega ti samo HT može osposobit sa njihove strane da registriraju SN tog ONT-a kako bi radilo. Zato i trebaš ont koji može mijenjat serijski da prevariš sistem da misli da imaš ht opremu
Nažalost bio si u pravu.Ne radi.Blinka PON i to je to.Ništa čekam G7.Prvotno je trebao stići u petak, pa pomakli na ponedjeljak,sada već i utorak.Kao da putuje iz Australije, a ne iz Poljske.
Kod tebe radi tip-top?
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 10:43   #6077
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
.
perodot
Nemam nikakvih iluzija da će 5G biti bolji dok god ne povećaju broj baznih stanica odnosno dok se ne poveća pokrivenost bio on preko 5G NSA ili SA. Ako sada meni ide brzina 250 Mbps sa 2,5 km udaljene bazne stanice /signal na ruteru 1-2 crte/, sutra kada se izgradi bazna na 500 m udaljenosti sa istim uređajem trebala bi biti brzina 2-3 puta veća /signal na ruteru 4-5 crta/.
Dokaz, sada ako idem bliže baznoj /nosim opremu/ brzina ide i do 800 Mbps.

Ajmo sada na optiku

1. „Sve što je izgradio Ht uz pomoć EU MORA biti dostupno ostalim telekomima”, gdje vi živite kolega, niste dugo bili u vašoj bazi Hta van ZG pa neznate mnoge stvari. Evo sviježeg primjera:

EU i Grad financirali opt mrežu, mreža je gotova, pred nekoliko mjeseci ht naveliko daje mogućnost opt priključka. Gledam kod rođaka na ht stranici da ima dostupnost optike i dobio je isti. Drugi susjed do njega kaže da bi on htio Telemach optički priključak ali rekli su mu da to neće biti moguće i da može dobiti samo ht priključak. Naravno na internet str. ht-a piše da je optika na njegovoj adresi nedostupna što nije istina. Naravno i na stranici Telemacha nema dostupnosti optike na njegovoj adresi. Tko uzima Ht odmah dobiva, tko želi drugi ISP, malo morgen. Di je HTu poštenje da ne ulazimo u još neke stvari, tko je kome dao, kada i koliko.
Jedno govore drugo rade.

2.Žaliti ćemo se HAKOMU i poslati ovaj dopis.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 14.04.2024. u 17:50.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 10:48   #6078
perk
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 14
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
perodot
Nemam nikakvih iluzija da će 5G biti bolji dok god ne povećaju broj baznih stanica odnosno dok se ne poveća pokrivenost bio on preko 5G NSA ili SA. Ako sada meni ide brzina 250 Mbps sa 2,5 km udaljene bazne stanice /signal na ruteru 1-2 crte/, sutra kada se izgradi bazna na 500 m udaljenosti sa istim uređajem trebala bi biti brzina 2-3 puta veća /signal na ruteru 4-5 crta/.
Dokaz, sada ako idem bliže baznoj /nosim opremu/ brzina ide i do 800 Mbps.

Ajmo sada na optiku

1. „Sve što je izgradio Ht uz pomoć EU MORA biti dostupno ostalim telekomima”, gdje vi živite kolega, niste dugo bili u vašoj bazi van ZG pa neznate neke stvari. Evo sviježeg primjera:

EU i Grad financirali opt mrežu, mreža je gotova, pred nekoliko mjeseci ht naveliko daje mogućnost opt priključka. Gledam kod rođaka na ht stranici da ima dostupnost optike i dobio je isti. Drugi susjed do njega kaže da bi on htio Telemach optički priključak ali rekli su mu da to neće biti moguće i da može dobiti samo ht priključak. Naravno na internet str. ht-a piše da je optika na njegovoj adresi nedostupna što nije istina. Naravno i na stranici Telemacha nema dostupnosti optike na njegovoj adresi. Tko uzima Ht odmah dobiva, tko želi drugi ISP, malo morgen.
Jedno govore drugo rade.

2.Žaliti ćemo se HAKOMU i poslati ovaj dopis.
.
Meni je isto ovo bilo s optikom. Nudili su mi iskon i telemach optiku prije HT-a, kada sam poslao zahtjev receno je da nije moguce jer mi optika nije spojena do kuce, a stup mi je ispred kuce.

Onda su dosli prodavaci od HT-a koji su hodali po selu i rekli mi da mogu uzeti samo HT optiku, jer je njihova infrastruktura i da mogu preci na drugog providera tek kad mi ugovor istekne.

Tako da sam onda bio prisiljen uzeti HT optiku.
perk je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 10:52   #6079
deephouse
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2016
Lokacija: Rijeka
Postovi: 25
Pozdrav ekipa,

ja imam FGA2233 koji nije totalno zaključan ali isto ništa specijalno,
tražio sam promjenu, ont + speedport,
počeli su nešto zezat (prblem brzina ),tehničar je doneso ovaj "sve u jednom ".
Meni za sada to radi, brzina je oke, ali menađment je nula bodova i stavio bi svoj router ili neki mesh,
još nisam odlučio pa me samo zanima dali se se taj FGA2233 može prebaciti u bridge i kako ili moram tražiti vraćanje na staro ont + router pa staviti svoju opremu iza ONT-a.
hvala

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.04.2024. u 11:15.
deephouse je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 11:23   #6080
Karlo666
Premium
Moj komp
 
Karlo666's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: Kaštel Lukšić
Postovi: 1,406
Traži da ti donesu ONT+Speedport i onda svoju opremu nakači na HTov ONT i konfiguriraj.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
__________________
Pošten trgovac:
1,2,

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 14.04.2024. u 11:37.
Karlo666 je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 11:53   #6081
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Šta se tiče brzine wlana, imam 1000/500 od tcoma, dobio sam njihovu opremu, ali sam morao kupiti nove wlan kartice.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 15:19   #6082
BundyR
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2011
Lokacija: Samobor
Postovi: 29
Citiraj:
Autor perk Pregled postova
Onda ti nazalost ne preostaje nista drugo nego da se prvo prebacis sa RDK na stari sustav i da ti oni stave ONT+Router.
Nakon toga mozes radit sta hoces.
Evo zvao sam ih javi mi se na SD lik i kaže nemožemo vam to trenutno napraviti i onda mu ja kažem kako nemože pa masi ljudi je to vraćeno/promjenjeno pa na kraju javit ćemo vam se kroz dan-dva .
Naručio sam i G7 ONT ali koliko čitam po forumu i ako sam dobro skužio sa ovim HT Huawei ONTom javljaju se problemi ako imam 2 STBa.
Da li je to istina (kako se manifestiraju problemi) ?
Da li na G7 ONTu koji treba doci sa Sentica sve radi ok sa setupom 2x STB + tel.
Ovo mi je jako bitno pošto imam 2 penzića u kući i važno mi je da MaxTV i tel rade ok.
BundyR je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 16:58   #6083
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Blagus Pregled postova
Može se promijeniti na Raisecomu ako ti radi UART na njegovim pinovima. Malo je zapteljana procedura ali da se. Upute trenutno ne mogu iskopati, nađem ih ako treba.

Ako ti bude negdje pri ruci, slobodno postaj te upute
Ima tih raisecoma okolo praktički badava, mogao bi se koji pripremiti da se ima za rezervu
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 17:34   #6084
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Citiraj:
Autor maki040 Pregled postova
Pitanje za sve koji imaju optiku 1 Gigu s technicolor ruterom. Koju brzinu hvatate s mobitelom ako ste pokraj rutera?

Prijavio sam smetnju jer mi ide samo do nekih 120 Download, kažu navodno ruter ne povlači neke podatke … nebitno. Zanima me sto je normalno? Na početku (optiku imam mjesec dana) sam znao imati 600 u downloadu i 500 u uploadu. Jel to ok ili bi trebao Download ići bolje? Da znam što da tražim jer nemam mogućnosti testirati putem LAN kabela.
preko wifi-a 500-600 brzina preko rutera operatera je normalno uzrok je slabiji wi-fi chip
i broj antena recimo kod mene na tp-linku Archer AX72 ax5400 sa 6 antena je brzina između 895 najniža do 950 jednaka žičnoj brzini,vjerojatno se moram poigrati sa kanalima pa će biti stabilno uvijek 950
to vrijedi samo ako ugradiš u kom/laptop odgovarajuču wifi karticu kod mene je intelova wifi 6e kartica,o tom ax... ti ovisi brzina wifia ,veće je bolje

moraš od nekog susjeda posuditi laptop i probat lan kablom da vidiš jeli do wifi-a,
ako se dešava da nejde preko 120 moraš tražiti mjerenje ,kod mene su pustili preslab signal pa se točno to dešavalo kad su ga pojačali bilo je normalno,
ali kod prijatelja na črnomercu,na friško uvedenoj optici nikako nije išlo preko 600,i ništa nisu ni pokušali ni popravili tri mjeseca nakraju je raskinuo ugovor i prešao na a1,i tamo mu sve radi normalno
__________________
-

-


Zadnje izmijenjeno od: skalar. 14.04.2024. u 17:42.
skalar je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 18:32   #6085
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Ja imam Archer TX50 i vuče preko wlana sa Tehniccolora koliko mi Tcom može dati. I kineske kartice rade dobro.
Preko Tehnicolora ide fiksni telefon, 2 maxtva, 2 smart TVa, mobiteli, laptopi, android box i kompovi.
Nema rušenja, smrzavanja, trzanja. Sve 5.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 20:29   #6086
perodot
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
cijena bi kod svakog isp-a trebala ...

e sad, HT preko svoje optike ne daje brzine iznad 300mbita, logično u jednu ruku, da si ne preopterete gpon. i drugo - ovisno o lokaciji, cijena najma i niti i kazete se razlikuje. negdje je to 45kn, negdje 65, moguće da ide i više ali nisam puno istraživao. rune npr naplaćuje 100 ili 120kn za najam. s time da je to info od pred 2 godine pa sad, moguće da su mijenjali.

5G N78 ima 100mhz bw po ćeliji, a ne ukupno na svu sreću, i više je direkcionalan pa se na toranj može nakenjat više smjerova. nisam toliko doma ovdje - šta je praksa koliko stupnjeva pokriva 1 antena za n78?

tj koliko se takvih ćelija postavlja po tornjevima?

koliko ide brzine na 100mhz ćeliji - gigabit? ili 2gbit? ako ide 2 - onda jedna ćelija može parirati jednoj gpon grani na optici. svejedno, ja bi rađe optiku i ne razmišljao o tome.

fwa mislim da se vodi kao fiksni internet pa onih 70% vrijedi ovdje, za razliku od raznih 4g paketa koji se vode kao mobilni paketi pa je tu minimum 1mbit.
Bilo bi krivo da je cijena kod svakoga jednaka. Tu se ruši tržišno natjecanje i samo bi korisnici patili jer svakih par mjeseci bi mogli dizati i spuštati cijene.

Svaki toranj ima određen broj smjerova. 2 ako pokrivaš recimo samo autocestu ili dolinu između dva brda, 3 je najčešće i 4 veoma rijetko kada za to postoji potreba ali tada smjerovi mogu interferirati. Širina snopa aktivnih N78 antena ti je 65+-5 stupnjeva.

Pošto se radi o TDD sustavu u teoriji se možeš približiti 2GB bez uploada ali realnije je da to bude daleko niže jer sve ovisi o radijskim uvjetima, modulacijama,MIMO,...

HT ima u rezervi još 20MHz tako da može imati na jednom smjeru jednu 100 i jednu 20 ćeliju.

Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
EU i Grad financirali opt mrežu, mreža je gotova, pred nekoliko mjeseci ht naveliko daje mogućnost opt priključka.
....
.
Živim svaki dan po 8 i više sati blizu tema o kojima vi pišete.

Prvo morate znati da telekomi imaju B2C i B2B poslovanja.
Prvo se odnosi na prodaju privatnim kupcima, a drugo je prodaja prema poslovnim korisnicima u koji spadaju i telekomi.
Recimo A1 dogovori s telekomom dvija tipa usluge, jedan je da na pristupnim čvoru dozvoli da TM postavi svoju aktivnu opremu dok u drugm slučaju samo propušta promet kroy svoju infrastrukturu. Svaka usluga ima svoju cijenu i TM dalje radi resale A1 infrastrukture. Recimo da pristupni čvor ima 800 korisnika, TMu je možda isplatljivije staviti svoju opremu dok na 30 nema smisla. Naravno ako telekomi između sebe nemaju dogovorene komercijalne uvijete prodaje onda dolazi do problema. Resale može biti samo zonski i ne mora biti dostupan svuda ovisno o njihovim B2B ugovorima.

Ako je grad izgradio pasivni dio mreže i HT spoji svoju aktivnu opremu tada opet ovisi što od koga iznajmljujete. Ugovor grada s HTom može i ne mora dozvoliti da HT radi resale, nego grad može reći A1 mora platiti Xeura nama i HTu dalje plaća Xeura.

Citiraj:
Autor perk Pregled postova
Meni je isto ovo bilo s optikom.
Svatko od telekoma pokušava akvizirati korisnike na određenom području. Morate uzet u obzir da TM i A1 u 99% slučajeva prodaju vanjske firme koje su polaćene po akviziranom korisniku pa ide APP. U teoriji ako je HT ponudio optiku, sigurno je mogla biti realizirana preko Iskona, za TM nisam siguran. Također moguće je, ako se radi o tuđoj infri,da je TM pokušao akvizirati određen broj korisnika prije nego je išao stavljati svoj dio pasivne.

Nije telco biznis baš simple dok ne uđeš u to. Ja sam bio jednak Vama u razmišljanju dok mi to nije postao posao.
perodot je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2024., 22:03   #6087
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
.
Cijeli problem se vrti oko jedne stvari a ti ju niti spomenuo nisi. Pišete o stvarima o kojima vas nitko niš ne pita /HT poslovanje, marketing, prodaja/ a ni riječi o onom MORA poboldanom. Još uvijek stoji pitanje zašto HT neda pristup drugim operaterima ako je mreža izgrađena sredstvima EU i grada. Mnogi korisnici su zbog toga ogorčeni na HT baš zbog nemogućnosti da se dobije navedeno.
Ovakav pristran vaš stav imati kontra korisnika vaših usluga je zaista nevjerojatan i puno govori o vama kao pojedincu a i kao ISPu. To potvrđujete i zadnjom rečenicom gdje ste rekli da ste kao obični građanin nekada imali isto mišljenje o tome kao i mi, da bi se danas kao htejac prodali tuđinu za jednog crnog i jednog bijelog i sve nas neutralizirali, kada bi mogli.
Ako je i od vas previše je, čisti bezobrazluk i ciganija.
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 14.04.2024. u 22:35.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 00:09   #6088
perodot
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
Cijeli problem se vrti oko jedne stvari a ti ju niti spomenuo nisi. Pišete o stvarima o kojima vas nitko niš ne pita /HT poslovanje, marketing, prodaja/ a ni riječi o onom MORA poboldanom. Još uvijek stoji pitanje zašto HT neda pristup drugim operaterima ako je mreža izgrađena sredstvima EU i grada. Mnogi korisnici su zbog toga ogorčeni na HT baš zbog nemogućnosti da se dobije navedeno.
Ovakav pristran vaš stav imati kontra korisnika vaših usluga je zaista nevjerojatan i puno govori o vama kao pojedincu a i kao ISPu. To potvrđujete i zadnjom rečenicom gdje ste rekli da ste kao obični građanin nekada imali isto mišljenje o tome kao i mi, da bi se danas kao htejac prodali tuđinu za jednog crnog i jednog bijelog i sve nas neutralizirali, kada bi mogli.
Ako je i od vas previše je, čisti bezobrazluk i ciganija.
.
Filc ja Vam ne mogu reć zašto TM nema tamo pristup. Znam da je HT uvijek glavni krivac u korisničkim očima ali mislim da sam Vam dovoljno opisao zašto je moguće da TM ne pruža uslugu preko HT infrastrukture ili pogotovo gradske infrastrukture di je optika građena tamo gdje se nikada ni od jednog telekoma neće koristiti, pogotovo ne telekom koji ni ne pomišlja graditi nešto u rurali. Ne možete to banalizirati.

Ako telekom hoće staviti svoju opremu na pristupne čvorove koje je izgradio drugi operater/grad on to MOŽE zakupiti, pitanje je zašto nije! Morate shvatiti da svatko ima pristup pasivi koju je financirala EU samo se nekima očito ne isplati stavljati svoju opremu tamo. Prodaju svoje usluge pa kad ne vide vraćanje investicije u 24 mj. odustanu od tog područja.

I HTu je u interesu da TM, Iskon ili A1 nudi optiku preko njihove mreže, a ne da koriste mobilne tarife ili bakar od kojih nema ništa prihoda. Prihod je prihod i svaki telekom želi prihode bez obzira jesu li od direktne prodaje ili prodaje drugom telekomu.

Ja kao korisnik bi uvijek birao jeftiniju i bržu vezu bez obzira na telekom (btw. ne koristim samo HT usluge). Imao sam takvo mišljenje jer nisam vidio širu sliku svega. Ja Vam pokušavam dati širu sliku svega, samo je ne želite vidjeti niti prihvatiti.

Da ovisimo o nekim telekomima, optiku bi imali samo korisnici koji žive u velikim gradovima i to isključivo u većim zgradama.
perodot je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 06:55   #6089
Filc
Registered User
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: Rijeka
Postovi: 443
.
Nikako nećete shvatiti, ne zalažemo se da se samo telemachu dopusti opt priključak. SVIM operaterima treba dati mogućnost da mogu priključiti svoje korisnike ravnopravno i bez naplate rente htu. Uporno ističete samo TM, kako ga vi nazivate. Kada bi imali priliku i drugi operateri postavili bi pristupne čvorove ali im vi nedate ni da pomirišu. Razlog koji navodite ne drži vodu.
Pitamo se zašto i dokle tako i gdje je u svemu tome regulatorna agencija??
.

Zadnje izmijenjeno od: Filc. 15.04.2024. u 09:44.
Filc je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2024., 10:09   #6090
perodot
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Filc Pregled postova
.
Nikako nećete shvatiti, ne zalažemo se da se samo telemachu dopusti opt priključak. SVIM operaterima treba dati mogućnost da mogu priključiti svoje korisnike ravnopravno i bez naplate rente htu. Uporno ističete samo TM, kako ga vi nazivate. Toliko ste u euforiji da ističete da grad može zakupiti pristupne čvorove, pa grad (i EU) je sufinancirao opt mrežu i sad bi trebao istu zakupiti???
Kada bi imali priliku i drugi operateri postavili bi pristupne čvorove ali im vi nedate ni da pomirišu. Razlog koji navodite ne drži vodu.
Pitamo se zašto i dokle tako i gdje je u svemu tome regulatorna agencija??
.
Ističem Telemach jer on je bio primjer koji je netko naveo. Idemo ponovo.

Projekt preko kojega se sufinancirala gradnje optičke mreže je bio EU Broadband na koji su se mogli prijaviti svi.

Primjer 1. (primjeri su izmišljeni) - Općina Buje prijavljuje projekt i dobiva i gradi pasivni dio mreže. Znači vuče se optika i nakon izgradnje grad ponudi telekomima najam. Dolazi A1 i zakupi mrežu za X eura po priključku i na pristupnom čvoru instalira aktivnu opremu i krene s prodajom prema tanovnicima. U istom trenu i HT krene u prodaju ali shvati da od 2000 kuća već 1900 ima A1 priključke i da nema smisla dolaziti u idućih 24. mjeseca dok ne završe ugovorne obveze i odluči da će doći za 18 mj. i staviti svoju opremu. Gradu Bujama dolazi novac od najma i vraćaju svoju investiciju. BTW mislim da je cijena regulirana od strane HAKOM-a i nije proizvoljna. Ako i je proizvoljna mora imati nekog komercijalno smisla tj. ne može biti free i mora biti amenovana od HAKOM-a.

Primjer 2. HT gradi mrežu putem EU fondova u dijelu Istre (Poreč,Vrsar, Višnjan, Baderna, Sveti Petar, Jakovci, Kanfanar i okolica ). Mreža ima 15k priključaka i 34 pristupna čvora. Šalje se poziv i ostalima telekomima za spajanje. A1 odluči da mu je isplativo doći na čvorove u Poreču, Višnjanu i Baderni i instaliraju svoju opremu i krene prodaja. Telemach odluči e nema je isplativo sam Poreč i Vrsar i tamo ćemo platiti instalirati opremu. Znači tri operatera nude uslugu u gradovima dok selo je dužan pokriti bez obzira na to je li isplativo samo HT koji je prijavio projekt. A1 i Telemach plaćaju najam po kućanstvu jednako kao i da je gradio skup gradova. Najam je realna cijena amenovana od HAKOMa. Nakon pola godine A1 odluči e pa ajde da koristimo i HT aktivni dio opreme. Najam nam je X eura mjesečno i to je i dalje profitabilno. HT se brine o svemu, a A1 prodaje. A1 i HT potpišu ugovor s realnom veleprodajnom cijenom i sada cijelo područje unutar tog područja može birati kojeg operatera želi. HT je skuplji 5 eura ali mangenta je dobra pa uzimam njih, dok neko A1 nudi PS5 po odličnoj cijeni i 6 mj. free pa uzimate njih. Naravno HAKOM amenuje dealove i pazi da nema dogovornog boostanja cijena. Tu nemojte zaboraviti da je HT cijena regulirana od strane HAKOM-a jer su "monopolisti" dok A1 može raditi što hoće dok god nejde s cijenom manjom od troškova. Na sve to može doći novi PCExpert telekom koji od HT-a iznajmi cijelu mrežu zajedno sa službom za korisnike po principu ključ u ruke i prodaje uslugu s maržom od 1 euro. HAKOM amenuje deal i krećemo s prodajom. Telemach i dalje ne vidi svoj interes na ostatku mreže osim na onih par čvorova i tog se drži ali zato gradi svoju mrežu u recimo Opatiji.

Kod prijave na fondove svaki telekom se mogao prijaviti. Na zadnjem predzadnjem natječaju se gradilo više manje jednako između sva tri telekoma.

Nadam se da je sada malo jasnije. Znači bez obzira ko je bio investitor, pasivna mreža je dostupna svima da se spoje po realnim cijenama. Cijena sa aktivnom opremom je podložna dogovoru između dva telekoma ali ne smije rušiti tržišno natjecanje npr.

Ljepota ovoga je što konkurencija donosi niže cijene i Telemach i A1 se mogu dumpat dok HT mora imat svoju HAKOM odobrenu cijenu ali može nuditi tipa MAX TV s biše programa i Netflixom za neke OK novce pa taj paket bude kolko tolko konkurentan.

Nije konkurencija dobra samo radi najnižih cijena nego i dobre korisničke podrške, brzog rješavanja žalbi, normalne prodaje, ... Svakom telekomu je u cilju zadržat korisnike, a često je cijena samo dio korisničkog iskustva.

Regulatorna agencija je u svemu i vjeruj da je više nego mi mislimo. Da se malo više liberaizira tržište i dopusti HTu da ima konkurentne cijene korisnicima bi sigurno bilo dobro jer bi i drugi tada spustili cijene ali eto. Jednog dana možda će i to napraviti.
perodot je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na