Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.08.2023., 22:58   #2341
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Može, 4x4 mimo radi i na samo jednom B3, nije potrebna B3+B3 agregacija

Pod uvjetom da je i na tornju uključen 4x4 mimo i nisi daleko za njegove integrirane antene
Definiraj ovo "Daleko"

Na Google Earth kaže 2600m zračne udaljenosti, toranj vidim bez ikakvih prepreka između (na brdu sam, a toranj isto na drugom brdu preko puta). Baš ću otići tamo kada se vratim sa godišnjeg i testirati da vidim jel MIMO uopće upaljen na tom tornju i da li mogu na tu duljinu išta postići...

Trenutno je tamo B618, kemijao sam uzeti ZTE 7010 baš zbog udaljenosti i buduće podrške za 5G (trenutna tarifa koju koristim je samo 4G), ali otkako su tom routeru u dva navrata povisili cijenu na satshop.fi odustao sam od toga do daljnjeg.
A u kombinaciji imam jedan B818, pa ako on odradi dobro sve zašto ne i njega ostaviti da odradi svoj životni vijek do kraja
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 23:08   #2342
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Definiraj ovo "Daleko"

Na Google Earth kaže 2600m zračne udaljenosti, toranj vidim bez ikakvih prepreka između (na brdu sam, a toranj isto na drugom brdu preko puta). Baš ću otići tamo kada se vratim sa godišnjeg i testirati da vidim jel MIMO uopće upaljen na tom tornju i da li mogu na tu duljinu išta postići...

Trenutno je tamo B618, kemijao sam uzeti ZTE 7010 baš zbog udaljenosti i buduće podrške za 5G (trenutna tarifa koju koristim je samo 4G), ali otkako su tom routeru u dva navrata povisili cijenu na satshop.fi odustao sam od toga do daljnjeg.
A u kombinaciji imam jedan B818, pa ako on odradi dobro sve zašto ne i njega ostaviti da odradi svoj životni vijek do kraja

Je, pomalo daleko je to, stavi router na mjesto da vidi taj toranj pa testiraj.
Jer možda ispadne da sa 2x2 mimo vanjskim antenama budu veće brzine nego sa njegovim integriranim antenama na toj udaljenosti na samo B3.

Ako imaš rootan mob i instaliran Network Signal Guru, stavi samo B3 i odmah možeš vidjeti koja je MIMO konfiguracija na tornju

Vidim da i B618 ima isto 4x4 mimo antene u sebi, ne znam kakve su po pitanju signala, možeš i s njim probati samo na B3 kakve su brzine
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 15.08.2023., 23:55   #2343
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
B818 je malo mušićav, ne može ga se natjerati da koristi određene bandove, barem ne stabilno i dugotrajno. I stalno mi preferira B1/3/28 sa slabijim signalom umjesto B20 sa jačim, ne znam zašto. Interface se ne može otvoriti ako nema vezu s netom i dosta opcija je ograničeno.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 00:38   #2344
franzD
Premium
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,367
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
B818 je malo mušićav, ne može ga se natjerati da koristi određene bandove, barem ne stabilno i dugotrajno. I stalno mi preferira B1/3/28 sa slabijim signalom umjesto B20 sa jačim, ne znam zašto.
Vjerojatno ovisi o lokaciji i operateru. Skripta mojeg šutne na B20 ili B7 u 6h ujutro i ostaje na tom bandu/cellu cijeli dan do ponoći kad ga Telemach vrati na B3. Mogu ga forsirati natrag na B20 ili B7, ali oni ga cijelu noć ćuškaju na B3 pa sam odustao od tih kombinacija.
franzD je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 05:12   #2345
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Jel se ovo može odraditi sa Huawei B818?
Router podržava 4x4 MIMO ali ne podržava B3+B3 agregaciju kod HT-a (ne znam jel potrebno i to da se iskorisit 4x4 ili ne)
B818-263 podržava HT 3+3 agregaciju.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 09:48   #2346
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
B818-263 podržava HT 3+3 agregaciju.
Da, može solo, ali ne u mojem slučaju di bi ga vezao i sa ostalim frekvencijama - a to ne može.
Već objašnjeno N-puta pa nisam znao da trebam opet to ponavljati, ali ok, evo, da još jednom utvrdimo gradivo...
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 16.08.2023., 22:52   #2347
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Kolege koji su mapirali HT N78 tornjeve po Istri, molim vas da mi napišete koji točno mob koristite, je li rootan i je li kupljen u nekom telekomu ili u slobodnoj prodaji.

Može i u poruku ako ne želite javno.


Treba nam da istražimo koji modem koriste jer neki ne mogu nikako da love te gNB tornjeve na NR only a neki ne mogu ni da očitaju bandwidth na N78 u NetMonsteru.

Pa da to sve malo istražimo i vidimo u čemu je razlika da znamo za daljnje mapiranje N78.




EDIT:
Eno i u ZG-u HT 5G tornjevi (link)


Zadnje izmijenjeno od: Tirkiz. 16.08.2023. u 23:15.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 00:29   #2348
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Ja večeras lunjao po Zadru i mapirao, ali ništa od SA tornjeva se nije ukazalo, ili mob nije uspio izmapirati…
Kartica je bila trenutno u Motoroli Moto G 5G Plus….

Edit: mob nije rootan, kupljen kod A1, 5G uredno radi na A1 i HT (NSA), ali kod Telemacha ne želi (samo 4G).
U ponedjeljak se vraćam u redovan život pa mogu još HT karticu prebaciti u S22 Ultra i vidjeti kako se i u njemu ponaša sa SA signalom…

Zadnje izmijenjeno od: the chosen one. 17.08.2023. u 00:34.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 07:23   #2349
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Ja večeras lunjao po Zadru i mapirao, ali ništa od SA tornjeva se nije ukazalo, ili mob nije uspio izmapirati…
Kartica je bila trenutno u Motoroli Moto G 5G Plus….

Edit: mob nije rootan, kupljen kod A1, 5G uredno radi na A1 i HT (NSA), ali kod Telemacha ne želi (samo 4G).
U ponedjeljak se vraćam u redovan život pa mogu još HT karticu prebaciti u S22 Ultra i vidjeti kako se i u njemu ponaša sa SA signalom…
E hvala, javi za S22 Ultra, već imam frenda koji je probao na S22 Ultra po ZG-u pa nije ništa pronalazio na NR only, vidi jel kod tebe pronalazi tamo di si mapirao HT N78
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 07:58   #2350
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,253
@Tirkiz jel ti ZG SA tornjevi rade ili isto ko u Istri "nema ničeg" gore??
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 08:33   #2351
sharkri
Premium
Moj komp
 
sharkri's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 675
Pretpostavljam da ovaj 5G na N78 radi jedino na t-mobile, ne i na bonbonu?
__________________
Sig-5 redova normalne veličine max
sharkri je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 09:01   #2352
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
@Tirkiz jel ti ZG SA tornjevi rade ili isto ko u Istri "nema ničeg" gore??
Tako je - "nema ničeg gore"
Promijenit će se i to uskoro



Citiraj:
Autor sharkri Pregled postova
Pretpostavljam da ovaj 5G na N78 radi jedino na t-mobile, ne i na bonbonu?
Radi i na bonbonu kada je uređaj spojen na 5G NSA
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 17.08.2023., 09:14   #2353
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,253
Valjda ce pustiti nesto od SA i u austrougarskoj. Probao s telefonom i ruterom, SA, no signal
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 10:36   #2354
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
E hvala, javi za S22 Ultra, već imam frenda koji je probao na S22 Ultra po ZG-u pa nije ništa pronalazio na NR only, vidi jel kod tebe pronalazi tamo di si mapirao HT N78
Jučer navečer bio u centru Zgb-a, pokušao i sa Motorolom i sa S22 Ultra - nulla bodova, uopće ne hvatam SA od HT-a. Krug napravio po Đorđićevoj, Draškovićevoj, trgu...
Mjerio brzine, cucla do 1.8Gbit ali sve na NSA. Od NR-a ni N ni R

Jel moguće da samo određeni chipset hvata to? Malo mi to van svake pameti, al ok... Ili je potrebna možda Business tarifa?
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 10:54   #2355
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 635
Ma kakav SA, o čemu vi pričate. Pa valjda će se pohvaliti u javnosti kad ga puste. Bez veze testirate; nitko nema SA dok oni to ne odluče, pa ni business korisnici.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 11:25   #2356
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Jučer navečer bio u centru Zgb-a, pokušao i sa Motorolom i sa S22 Ultra - nulla bodova, uopće ne hvatam SA od HT-a. Krug napravio po Đorđićevoj, Draškovićevoj, trgu...
Mjerio brzine, cucla do 1.8Gbit ali sve na NSA. Od NR-a ni N ni R

Jel moguće da samo određeni chipset hvata to? Malo mi to van svake pameti, al ok... Ili je potrebna možda Business tarifa?
Je, do čipseta je to, zato sam i pitao. Tarife nemaju veze.

Do sada smo skužili da ovi mobovi vide 5G GNB tornjeve:
- Samsung Galaxy A52s (Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G)

I čekamo da se još tko javi tko lovi SA tornjeve i napiše koji mob ima.


EDIT: s popisa maknuta Motorola Moto G 5G Plus (Qualcomm SM7250 Snapdragon 765 5G) jer je ispalo da ne lovi N78 tornjeve

Zadnje izmijenjeno od: Tirkiz. 20.08.2023. u 11:13.
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 11:26   #2357
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Ma kakav SA, o čemu vi pričate. Pa valjda će se pohvaliti u javnosti kad ga puste. Bez veze testirate; nitko nema SA dok oni to ne odluče, pa ni business korisnici.
Pa sam si si dao odgovor - dok ga puste pohvalite će se, zato i "nema ničega" na tim ćelijama koje su se ukazale na CM mapi jer nije u pogonu, ali neki shit je aktivan jer kako bi se inače ukazali SA tornjevi?

A propos tih njihovih pohvala - prije koliko su rekli na onoj famoznoj predstavi od prezentacije novinarima da kreću sa 5G FWA pa im je trebalo godinu dana da se pokrene? Tak da pretpostavljam da ćemo prije mi entuzijasti otkriti neke stvari nego što će oni to pustiti u pogon i javno omogućiti svima.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 12:19   #2358
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,253
Ja mislim da je ta SA skalametrija aktivna, ali u test modu, vjerojatno neki "burek.spivom.hr" APN kojeg samo "testeri" znaju i mogu koristiti
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 13:59   #2359
Avan7garde
Premium
Moj komp
 
Avan7garde's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Pula
Postovi: 235
moguce da su ti tornjevi za pokucni 5G. ja doma imam signal SA ali sve mrtvo.
Avan7garde je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 14:37   #2360
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,318
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Ma kakav SA, o čemu vi pričate. Pa valjda će se pohvaliti u javnosti kad ga puste. Bez veze testirate; nitko nema SA dok oni to ne odluče, pa ni business korisnici.
Joj Marko, kad sjetim koliko si dugo nahvalio na Telemach temi čekanjem SA mreže. Još malo ljeto prošlo i prošla baba s kolačima.

Ali uvijek postoji mogućnost da potiho puste testnu fazu pa poslije javno objave.
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Je, do čipseta je to, zato sam i pitao. Tarife nemaju veze.

Do sada smo skužili da ova dva moba vide SA tornjeve:
- Motorola Moto G 5G Plus (Qualcomm SM7250 Snapdragon 765 5G)
- Samsung Galaxy A52s (Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G)

I čekamo da se još tko javi tko lovi SA tornjeve i napiše koji mob ima.
Qualcommovi modemi su trenutno najkvalitetniji.
Još nisam vidio SA umjesto NSA. Gdje si to vidio i može screnshoot?
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 21:54   #2361
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 635
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Pa sam si si dao odgovor - dok ga puste pohvalite će se, zato i "nema ničega" na tim ćelijama koje su se ukazale na CM mapi jer nije u pogonu, ali neki shit je aktivan jer kako bi se inače ukazali SA tornjevi?

A propos tih njihovih pohvala - prije koliko su rekli na onoj famoznoj predstavi od prezentacije novinarima da kreću sa 5G FWA pa im je trebalo godinu dana da se pokrene? Tak da pretpostavljam da ćemo prije mi entuzijasti otkriti neke stvari nego što će oni to pustiti u pogon i javno omogućiti svima.
Rekao bih da je neka greška, ne da se radi o SA. Kao što je netko naveo, SA tornjevi su "pronađeni" na mobitelima s mid range čipovima. Ajde da je tornjeve vidio veći broj uređaja i s flagship čipom, a ne mid range. Jednostavno mi nema logike da mid range čip hvata SA, a high end ne.

Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Ja mislim da je ta SA skalametrija aktivna, ali u test modu, vjerojatno neki "burek.spivom.hr" APN kojeg samo "testeri" znaju i mogu koristiti
I to nije isključeno. Ili da je SA testno aktivan ta određen broj uređaja eksperimentalno.

Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Joj Marko, kad sjetim koliko si dugo nahvalio na Telemach temi čekanjem SA mreže. Još malo ljeto prošlo i prošla baba s kolačima.

Ali uvijek postoji mogućnost da potiho puste testnu fazu pa poslije javno objave.

Qualcommovi modemi su trenutno najkvalitetniji.
Još nisam vidio SA umjesto NSA. Gdje si to vidio i može screnshoot?
Gle, ja to nisam tvrdio, to su oni sami rekli. Ja sam prenio što firma kaže, nisam izmislio sigurno.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 19.08.2023., 22:59   #2362
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Jučer navečer bio u centru Zgb-a, pokušao i sa Motorolom i sa S22 Ultra - nulla bodova, uopće ne hvatam SA od HT-a. Krug napravio po Đorđićevoj, Draškovićevoj, trgu...
Mjerio brzine, cucla do 1.8Gbit ali sve na NSA. Od NR-a ni N ni R

Jel moguće da samo određeni chipset hvata to? Malo mi to van svake pameti, al ok... Ili je potrebna možda Business tarifa?
Od kolege koji se bavi tim stvarima:

Čim je on dobio 1.8Gbit/s znači da koristi NR. NR je radijski dio definiran 3GPPom i koristi se u svim vrstama 5G (dinamičko dijeljenje spektra, NSA i SA)

Ovo što cellmapper definira ko 5G SA je ubiti 5G NSA ćelija. Svaka 5G ćelija ima svoj NCGI i čim ga detektira mapira ga kao SA gNB + CI što vidimo da je krivo. Isto tako svaki "toranj" broadcasta identitete svih svojih ćelija i trenutno aplikacija može doći do NR ćelija samo preko određenih čipseta.

LTE u svom EPC coru ima dva strima poruka, control plane i user plane. CP služi da mobitel uspostavi kontakt s "mrežom". Preko njega se recimo šalje paging zove li Vas netko, na kojem ste tracking području, šalju se neki measurementi, autentifikacija samog mobitela... User plane se koristi za data strimove podataka.

Kod DSSa će se dinamički 20MHz-a će se dinamički raspoređivati između LTE-a i 5G-a. Znanstveni članci s mjerenjima u 99% slučajeva dokzuju da je ova kombinacija samo može biti sporija nego da cijelih 20MHz-a koristiti za LTE.

NSA koristi LTE za CP dio. To znači da anchor za 5G je neka LTE ćelija. Recimo B3 nam je 5G anchor i preko nje će se razmjenjivati CP poruke dok će se N78 ćelija koristiti samo kao data stream. U slučaju iznad kada je mjerena ovakva brzina telefon je koristio sve resurse koji su mu bili omogućeni, LTE + 5G što je ubiti dual connectivity. Agregirao je B20+B3+B1+B7 i na to dodao 5G N78 NSA ćeliju. Ispod niže je slika koja objašnjava kako radi NSA 5G. Isprekidano su kontrolni podatci, a punim crtama su user podatci. Što će običan korisnik dobiti sa SA? Par postotaka veću brzinu i možda nešto niži ping.


Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 00:58   #2363
johnsmith
Premium
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: vž
Postovi: 1,253
Ova slikica je malo nespretna, barem meni. Desna strana bi trebala biti ustvari samo 5G strana za pristup 5G - direktno, bez 4G CP kao u nsa. Eeee ali ispada da 5G nema native voice support, nego se koristi Vo5G (5G ekvivalent volte ). Pa brijem da je 4G na slici zbog volte. Ali kad bi telefon imao Vo5G u SA uopce ne bi vise 4G u 5G SA trebao.
johnsmith je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 08:00   #2364
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,061
Zar ne bi pravi 5G SA trebao ići do 20Gbps uz zanemarivu latenciju? Ovih par postotaka veće brzine što tvoj izvor spominje naspram 4G je zanemarivo ustvari ostaje nam 4G na steroidima.
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 10:45   #2365
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Zar ne bi pravi 5G SA trebao ići do 20Gbps uz zanemarivu latenciju? Ovih par postotaka veće brzine što tvoj izvor spominje naspram 4G je zanemarivo ustvari ostaje nam 4G na steroidima.
Ide, samo na mmWave-u, tj. na višim frekvencijama.
A što se tiče ping-a, kretao mi se oko 10-12ms u centru grada kada sam testirao.
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 11:12   #2366
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,318
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Kolege koji su mapirali HT N78 tornjeve po Istri, molim vas da mi napišete koji točno mob koristite, je li rootan i je li kupljen u nekom telekomu ili u slobodnoj prodaji.

Može i u poruku ako ne želite javno.


Treba nam da istražimo koji modem koriste jer neki ne mogu nikako da love te gNB tornjeve na NR only a neki ne mogu ni da očitaju bandwidth na N78 u NetMonsteru.

Pa da to sve malo istražimo i vidimo u čemu je razlika da znamo za daljnje mapiranje N78.




EDIT:
Eno i u ZG-u HT 5G tornjevi (link)

Ne vidim A1 5G tornjeve po ZG. Kako treba mapirati?
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 12:04   #2367
spep
Premium
Moj komp
 
spep's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Pula,Croatia
Postovi: 144
Koristio sam tarifu neograničeni mobilni internet za 10 dana.
Koristio sam je na računalu.
10 dana prošlo i nisam umao dosta na računu internet se ugasio.
OK u platio 10 eura i sa ostatkom što sam imao na računu išao u Maj Telekom aplikaciji aktivirati Flat Surf za 7,96 eura i aktivirao - BAREM SAM JA TAKO MISLIO.
Vidim na računalu internet se pojavio i više na to nisam obračao pažnju.
Danas ujutro šok i vjeverica. Nema para ni interneta. Otišo na simpa chat i tamo me ubjeđuju da nisam aktivirao Flat Internet. Nemogu dokazati da jesam,
I oni aktivirali internet po prometu i to je otišlo vjerojatno za minut - dva.
Chat ponavlja da nisam imao nikakvu opciju aktiviranu - da je to i točno a izgleda da je, nitko ih nije tražio da u tom slučaju aktivirau naplatu po prometu.

Zato pažnja da ne ostanete bez love na računu.
Pisat ću žalbu ali ne vjerujem u ikakvu korist od toga jer chat ponavlja niste imali aktiviranu tarifu i pokupili svu lovu sa računa.
__________________
Moje trgovine: 1,2

Zadnje izmijenjeno od: spep. 20.08.2023. u 12:06. Razlog: izmjena teksta
spep je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 12:33   #2368
the chosen one
Premium
Moj komp
 
the chosen one's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 618
Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Ne vidim A1 5G tornjeve po ZG. Kako treba mapirati?
Trenutno nikako jer ih nema. Ukazali su se samo od HT-a i to ih vide samo određeni mobiteli. A kada dođu mapiraš ih isto kao i 4G tornjeve - upališ CM na mobitelu koji ima 5G, vozikaj se naokolo i uploadaj podatke
Od A1 na CM možeš jedino okvirno vidjeti (gdje je izmapirano) jačinu 5G NSA signala (kada pod filter odabereš prikaz na karti samo 5G-a)
the chosen one je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 12:45   #2369
Tirkiz
Poludrago kamenje
 
Tirkiz's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2023
Lokacija: Ogulin
Postovi: 198
Citiraj:
Autor johnsmith Pregled postova
Ova slikica je malo nespretna, barem meni. Desna strana bi trebala biti ustvari samo 5G strana za pristup 5G - direktno, bez 4G CP kao u nsa. Eeee ali ispada da 5G nema native voice support, nego se koristi Vo5G (5G ekvivalent volte ). Pa brijem da je 4G na slici zbog volte. Ali kad bi telefon imao Vo5G u SA uopce ne bi vise 4G u 5G SA trebao.
Ova slikica je najjednostavniji prikaz kako pokazati trenutno vs buduće stanje. Eh sada ni LTE nema native voice nego se koristi IMS core za VoLTE i VoWiFi, a koristit će se za VoNR. Najjednostavnije bi taj dio objasnio da VoLTE voice funkcionira kao whatsapp poziv gdje se koristi data za prijenos voice-a u određenom codecu i dalje IMS to forwarda na mobitel u istom codecu ili prema nekoj fiksnoj mreži preko legacy voice-a.

Druga slika samo prikazuje dual connectivity. Da sada bilo koji naš telekom pusti SA, to samo znači da će se na n78 ćelije moći spojiti bez LTE-a, tj. N78 CP poruke će se razmjenjivati preko 5G core-a. Ako LTE padne ti i dalje možeš sve raditi preko NR-a. Trenutno ako LTE padne NR je neiskoristiv. To je taj dependency. Ovisno o opciji 5G core-a, vjerujem da će telekomi ić na verziju gdje 5G core će preuzeti i ulogu EPC cora tako da će sve odrađivati isti 5G core (googlat 5g core option 4). Znači da trenutno bez dual connectivity-a i CA koji se radi na LTE-u nema brzina od skoro 2Gb/s bez obzira na SA ili NSA.




Citiraj:
Autor Nikox Pregled postova
Zar ne bi pravi 5G SA trebao ići do 20Gbps uz zanemarivu latenciju? Ovih par postotaka veće brzine što tvoj izvor spominje naspram 4G je zanemarivo ustvari ostaje nam 4G na steroidima.
Brzine od 20Gbita su naravno teoretske. Ima na internetu kalkulatora prema kojem se može točno izračunati max bandwidth koji je moguć. U linku ima koliko koji telekom ima spektra pa ko ima volje neka izračuna. Naravno treba uzet u obzir koliko je uopće n257 upotrebljiv za eMBB. FWA će tu imati koristi pogotovo s HT-ovih 400MHz spektra.
https://www.hakom.hr/UserDocsImages/...df?vel=4349151

Mi pričamo ovdje o eMBB. John je spomenuo i network slicing ali mislim da to samo komplicira stvari za objasniti.



Citiraj:
Autor Dottore Pregled postova
Ne vidim A1 5G tornjeve po ZG. Kako treba mapirati?
Citiraj:
Autor the chosen one Pregled postova
Trenutno nikako jer ih nema. Ukazali su se samo od HT-a i to ih vide samo određeni mobiteli. A kada dođu mapiraš ih isto kao i 4G tornjeve - upališ CM na mobitelu koji ima 5G, vozikaj se naokolo i uploadaj podatke
Od A1 na CM možeš jedino okvirno vidjeti (gdje je izmapirano) jačinu 5G NSA signala (kada pod filter odabereš prikaz na karti samo 5G-a)
Stavio sam u svoj potpis kako mapirati 5G tornjeve, da me se ne pita stalno
__________________

Celmmapper karte tornjeva: A1 4G / HT 4G / Telemach 4G / HT 5G NR
Moj 4G/5G setup i brzine (FOTO)
Tema routeri 4G/5G LTE-A,4G+ - usporedbe internet i govornih tarifa mobilnih operatera...

Kako mapirati HT N78 tornjeve preko Cellmappera?
Mob koji ima Exynos ili Snapdragon čipset i Telemach SIM u mobu.
Instalirati NetMonster app, dolje u kutu desno klik na tri točkice > Phone info > kada se otvori app naći polje "Set Preferred Network Type" i odabrati "NR only".
Treba restartati mob.
Upaliti Cellmapper i šetati gradom. Neće raditi ni data ni voice ali spajat će se na HT N78 gdje može.
Poslije mob spojiti na WiFi ili SIM prebaciti na 5G/4G/3G/2G mode i normalno uploadati podatke da se pojave na cellmapper karti.
Do sada potvrđeno da ovo radi na Samsung Galaxy A52s 5G (Qualcomm Snapdragon) i S21 (Exynos)
Tirkiz je offline   Reply With Quote
Staro 20.08.2023., 14:34   #2370
BinaryJesus
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2021
Lokacija: Sveti Petar
Postovi: 176
Citiraj:
Autor Tirkiz Pregled postova
Da sada bilo koji naš telekom pusti SA, to samo znači da će se na n78 ćelije moći spojiti bez LTE-a, tj. N78 CP poruke će se razmjenjivati preko 5G core-a....
A šta je sa n28 (700 MHz)? Za sada neki telekomi puštaju 4G preko njega (Telemach, a možda i ostali). Cijela priča oko prelaska na DVB-T2 se vrtila oko oslobađanja frekvencijskog pojasa za ruralni 5G.
BinaryJesus je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na