Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Problemi > Hardverski problemi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.07.2002., 11:52   #1
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Angry Win98 vs WinXP - beauty and the beast

1. Kupili ste novi disk koji je već radio neko vrijeme u kompu. Kako preseliti WinXP sa jednog na drugi tako da sve radi kao prije??

Naime, reći ćete "Pa Norton Ghost pobogu". Errr. Sorry, wrong answer. U biti da, Ghost će uredno napraviti svoj posao, ali to NEĆE raditi. Winbloze zapamte točno modele diska i prema tome ih numeriraju. Probajte prebacivati diskove po IDE kanalima i vidjet ćete da je npr. WD uvijek C:, a Seagate npr. uvijek D:. OK, idem ja to njemu unistit u registry-ju... ali, pizdek neda da mu se to izbriše od tamo! Pa ni u safe modu!

2. OK, fuckin' shit! Idem ja instalirati stvar 'from the scratch' na drugi disk - ionako je stara instalacija stara gotovo godinu dana. Instaliram ja to, VIA Service Pack, drivere, sve. Spojim se na Net, napravim windowsupdate, sve pet. Instaliram si i Norton Antivirus, ma sve kako sam prije imao, niš novoga nisam skidao.

I tako, rebootam ja mašinu i prilikom bootanja me dočeka plavi ekran. Meni oći ispadnu, ne mogu vjerovat: "The registry hive..... [HKEY_......._SOFTWARE] is corrupted or not writable..." tak nešto. I neće startat da se upucaš!


Eto, sad imam dva diska sa dvije ne radeće WinXP particije, tj. jednom poluradećom iz koje vam i pišem ovo (bez detonatora na 60Hz). Inaće, oba diska čekirana, oba u redu, S.M.A.R.T. ništa sumnjivoga ne javlja.

Mislim da je na portalu bilo nešto u vijestima o ovom problemu, tj. da XP ima neku bugčinu sa registryjem.

Pomagajte!
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2002., 12:15   #2
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Nisam još klonirao WinXP pa neznam u ništa praksi ... dosta ljudi po usenetu ima sličan problem. Koju si verziju ghosta koristio? Probaj s Ghost 2002 ili Ghost 7.5 Corporate edition oni bi trebali raditi s winXP (barem symantec tak veli).
Prouči si sysprep tool. Eto tolko na brzinu moram na ručak ...
razlo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 18.07.2002., 16:34   #3
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Hvala! Baš gledam taj sysprep... no, problem je HIGHPOINT!!!

U idućem threadu...
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2002., 17:05   #4
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Vec me pomalo zivcira kada ljudi usporedjuju Win98se i Win XP.
LJUDI, ALI JEDAN S DRUGIM NEMAJU AMA NIKAKVE DODIRNE TOCHKE, ZAPAMTITE TO VEC JEDNOM.
Win9x (95/98/98SE/ME) je OS baziran na MSDOSu i u osnovnoj ideji je 16bitni, te komunikaciju s hardwareom ostvaruje na svoj specifican (DOS-ovski) nacin.
NT jezgra (NT4.0/2000/XP) je cisti 32bitni OS koji nema MSDOS mod niti se moze na NT jezgri pokrenuti DOS. Zbog svoje sasvim drugacije osnove, NT s hardwareom komunicira na sasvim drugaciji nacin.

Za laike i obicne korisnike, disk prikljucen na dodatan ATA kontroler se pod Win98 moze koristi bez da se instaliraju driveri za taj kontroler. NT jezgra (XP) prvo trazi instalaciju drivera samog kontrolera prije nego disk postane vidljiv, a uz to pamti i tocno odredjeni disk.

Nastavak slijedi, sada nemam vremena.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2002., 18:16   #5
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
ok, win xp sam koristi mozda tjedan maksimalno....ali nema li neka opcija za prebacivanje sustava na drugi disk????ili je to za na drugi komp???
ima li netko pojma o cemu pricam???
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2002., 20:43   #6
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Točno, ne može se uspoređivati ova dva sustava po kernelu i arhitekturi, ali se itekako može uspoređivati po funkcionalnosti, brzini i pouzdanosti!

Sa ovim NT-oidnim OSovima je sranje kada padnu - na Win98 si bez beda zbootao stroj u MS-DOS modu, imao si pristup file-ovima i svime. Ovdje imas neki "Recovery Console" koji je za k---c ili fino rečeno, neupotrabljiv. Na 98-ici si mogao bar startati i neke programe, a ovdje se možeš j---t! A još ako si sve formatirao na NTFS, da vidiš veselja! Da nemam Linux, uopće ne znam kako bi došao do fajlova na NTFSu bez da disk furam na drugu mašinu.

Navodno da postoji program koji se zove ERD Commander 2002 - prekrasna stvar (OS sam za sebe) koja se boota s CDa i spašava stvari (file transfer, registry editing....) i navodno to radi vrlo dobro!

Toliko o "novom" i "naprednijem" OSu....


BTW: NTFS je također u k...cu! Imam 30000 fileova u nekih 7GB na jednoj particiji - pretrazivanje i pristup je užasno spor! Daleko sporije nego na FATu.
medo je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2002., 21:13   #7
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by medo
Točno, ne može se uspoređivati ova dva sustava po kernelu i arhitekturi, ali se itekako može uspoređivati po funkcionalnosti, brzini i pouzdanosti!

Sa ovim NT-oidnim OSovima je sranje kada padnu - na Win98 si bez beda zbootao stroj u MS-DOS modu, imao si pristup file-ovima i svime. Ovdje imas neki "Recovery Console" koji je za k---c ili fino rečeno, neupotrabljiv. Na 98-ici si mogao bar startati i neke programe, a ovdje se možeš j---t! A još ako si sve formatirao na NTFS, da vidiš veselja! Da nemam Linux, uopće ne znam kako bi došao do fajlova na NTFSu bez da disk furam na drugu mašinu.

Navodno da postoji program koji se zove ERD Commander 2002 - prekrasna stvar (OS sam za sebe) koja se boota s CDa i spašava stvari (file transfer, registry editing....) i navodno to radi vrlo dobro!

Toliko o "novom" i "naprednijem" OSu....


BTW: NTFS je također u k...cu! Imam 30000 fileova u nekih 7GB na jednoj particiji - pretrazivanje i pristup je užasno spor! Daleko sporije nego na FATu.
Eto, to se desi kada netko umisli da poznaje NT OS i tvrdi da oni nekaj ne mogu. Mogu oni i vise i pametnijih stvari od Win9x, pa cak i za to sto ti tvrdis da ne mogu. Samo ih treba znati.
Uostalom, usporedjivati brzinu, funkcionalnost i stabilnost bas i nema veze s mozgom kada usporedjujes Win9x i NT (NT4, 2000, XP). Druga stvar je sto je XP nedovrsen OS prepun djecjih bolesti (koje iskreno nisu smijeli dozvoliti, ali to ti je tako kada firmu vode manageri).
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2002., 11:58   #8
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Navodno da postoji program koji se zove ERD Commander 2002 - prekrasna stvar (OS sam za sebe) koja se boota s CDa i spašava stvari (file transfer, registry editing....) i navodno to radi vrlo dobro!
Ima sigurno ... www.winternals.com
razlo je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2002., 12:19   #9
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by greg SE
ok, win xp sam koristi mozda tjedan maksimalno....ali nema li neka opcija za prebacivanje sustava na drugi disk????ili je to za na drugi komp???
ima li netko pojma o cemu pricam???
Moze se XP prebaciti s diska na disk unutar istog racunala, i to bez nekih suvisnih problema. samo treba znati kako. Trenutno sam jako gladan, tako da mi se neda sada pisati.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2002., 13:22   #10
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Kada ja to napravim, numeracija diskova se ne mijenja, pa sve ostane kao i prije, stoga bi me jako zanimalo kako se to radi...
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.07.2002., 13:24   #11
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by medo
Kada ja to napravim, numeracija diskova se ne mijenja, pa sve ostane kao i prije, stoga bi me jako zanimalo kako se to radi...
Ajde, sto te tocno zanima? Pitaj i bit ce ti odgovoreno.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2002., 15:52   #12
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by gpremec
Moze se XP prebaciti s diska na disk unutar istog racunala, i to bez nekih suvisnih problema. samo treba znati kako. Trenutno sam jako gladan, tako da mi se neda sada pisati.
dakle u tri dana koristenja sam uocio nesto sto ljudi nisu mjesecima koristenja???
o boze sto mrzim sto sam tako inteligentan
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2002., 16:41   #13
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by greg SE
dakle u tri dana koristenja sam uocio nesto sto ljudi nisu mjesecima koristenja???
o boze sto mrzim sto sam tako inteligentan
I ja te mrzim sto si tako inteligentan.
hehe
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2002., 12:16   #14
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Evo koliko su Win2000 fleksibilni: jucer navecer sam maknuo SCSI kontroler i nadodao jos jedan modul od 256MB RAMa u stroj. Pri bootanju je stroj otisao u plavi ekran s porukom ntoskernel.sys (srce wina crklo). Mrtav stroj? Nije. Bootam ga u safe mode, maknem sve drivere koji bi mogli smetati (preko add/remove softwarea, tako lako) i dignem Windowse. A da se i nisu digli, mogao sam lagano dici safe mode with networking i preko mreze spasiti sve podatke koji su mi zanimljivi, ako ih ne bi iz nekog razloga htio spasavati na drugu particiju istoga diska.
Inace, iako je ova instalacija stara tek mjesec dana, kroz nju je proslo nekoliko desetaka razlicitih komada hardwarea. Bile su tu tri TV kartice, cetiri zvucne, raznolike memorije (od tri razlicita proizvodjaca), dva SCSI kontrolera, pet-sest razlicitih diskova (IDE i SCSI), dvije graficke, maknut je 3.5" Floppy, racunalo je bilo u workgroupi, domeni, active directoriu, izbaceno iz domene, vraceno u AD, itd, itd, itd...

Stabilno djubre, nema sto...
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2002., 20:27   #15
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Gotovo sam siguran da ti se komp skršio zbog dodatnih vjerajatno pokavrenih 256MB RAMa...
medo je offline   Reply With Quote
Staro 20.07.2002., 23:06   #16
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
Citiraj:
Originally posted by medo
Gotovo sam siguran da ti se komp skršio zbog dodatnih vjerajatno pokavrenih 256MB RAMa...
ej, pa to je ipak premec....mislim da je to prvo provjerio...

ili se varam??
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2002., 00:28   #17
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by medo
Gotovo sam siguran da ti se komp skršio zbog dodatnih vjerajatno pokavrenih 256MB RAMa...
RAM je OK, provjereno.
Problem je sto su se pobili VIA 4in1 4.40, DX 8.1b i DualHead driveri od Matroxice. Zanimljivo je sto sam probao sa raznim verzijama drivera za Matroxicu (5.72, 5.82, 5.84) i dva DXa (8.1a i 8.1b). Moj zakljucak je da nesto nije kako treba s VIA 4in1 4.40 na VIA KT133A ploci, jer jedino jos njega nisam promijenio u ovoj akciji.
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2002., 11:46   #18
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
a znas da je VIA uvjek kriva za sve
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2002., 21:11   #19
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by greg SE
a znas da je VIA uvjek kriva za sve
Nasao sam krivca i ne mogu vjerovati!
Potukla su se dva noname modula (ista!) s Infineon (istim!) chipovima. Da stvar bude zajeanija, zajedno su uredno radili na 100MHz (na BX ploci), ali nisu htijeli suradjivati na 133MHz (na VIA KT133A ploci). Oba modula su 256MB PC133 CAS2/3.

Ipak je bila memorija...
Ili me jee ploca?:confused:
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 21.07.2002., 22:28   #20
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
ploca.....
kad moduli krivi sto se nepodnose cak i kad nisu isti ili isztog proizvodjaca....kriva je MB.....
ova moja (kao i ona prije) trpi sve sto joj ubacis bez pogovora
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2002., 08:31   #21
gpremec
matroxfanatic
 
gpremec's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb, na zapadu
Postovi: 2,444
Citiraj:
Originally posted by greg SE
ploca.....
kad moduli krivi sto se nepodnose cak i kad nisu isti ili isztog proizvodjaca....kriva je MB.....
ova moja (kao i ona prije) trpi sve sto joj ubacis bez pogovora
Ma zanimljivo je to sto dva razlicita modula 256MB PC133 rade savrseno na toj ploci...
gpremec je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2002., 15:49   #22
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Sve vise mi se cini da nekompatibilnost oko memorije ima izravne veze sa chipsetom.

Primjer: KingMax 256MB PC133 CAS3 (po deklaraciji) na Matsonicovoj maticnoj sa SiS chipstom (dakle, malo bolja nego najgora) radi na 133MHz CAS2 bez najmanjeg problema (Prime95, Seti@Home itd). Kod mene na Abitici ta ista memorija ne moze raditi na vise od PC100 CAS3, koliko god muljao po I/O voltazi, frekvenciji sabirnice, te postavkama memorije u BIOSu. U paru sa Infineonom 256MB PC133 CAS3 u nekim kombinacijama pokazuje da je samo 384MB u masini :confused:

Na svim drugim plocama ta uparena memorija radi kao PC133 CAS2 bez ikakvih dodatnih intervencija.

Kako mi se cini, mozda je chipset malo
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2002., 19:33   #23
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,940
Citiraj:
Originally posted by Trash
Sve vise mi se cini da nekompatibilnost oko memorije ima izravne veze sa chipsetom.

Primjer: KingMax 256MB PC133 CAS3 (po deklaraciji) na Matsonicovoj maticnoj sa SiS chipstom (dakle, malo bolja nego najgora) radi na 133MHz CAS2 bez najmanjeg problema (Prime95, Seti@Home itd). Kod mene na Abitici ta ista memorija ne moze raditi na vise od PC100 CAS3, koliko god muljao po I/O voltazi, frekvenciji sabirnice, te postavkama memorije u BIOSu. U paru sa Infineonom 256MB PC133 CAS3 u nekim kombinacijama pokazuje da je samo 384MB u masini :confused:

Na svim drugim plocama ta uparena memorija radi kao PC133 CAS2 bez ikakvih dodatnih intervencija.

Kako mi se cini, mozda je chipset malo
Ta ista Kingmax kod mene na Epoxici radi bez problema na CAS2 (AMD 761 +via chipset).
tor je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2002., 20:05   #24
razlo
Somewhere around Barstow
 
razlo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
Citiraj:
Ta ista Kingmax kod mene na Epoxici radi bez problema na CAS2 (AMD 761 +via chipset).
I kod mene ...
razlo je offline   Reply With Quote
Staro 22.07.2002., 20:34   #25
Trash
Premium
 
Trash's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 786
Citiraj:
Originally posted by razlo
I kod mene ...
Cini se da je krajnje vrijeme da upogonim nesto tipa Abit KX7-333 ili Epox 8K3A
__________________
Trash je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na