Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 19.02.2018., 18:04   #1
vicro
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Kako poboljšati wi-fi u stanu?

Molio bih vas za savjet i preporuku.

Koristim HT optiku, brzina 200/100, a od uređaja imam njihov Speedport W724V ruter. On je u dnevnoj sobi i tamo je wi-fi jako dobar, no u udaljenim dijelovima stana (posebno u dvije spavaće sobe) je vrlo loš, stalno veza puca, ili uređaji uopće ne mogu pronaći mrežu. Živim u zgradi i u svakom trenutku je osim moje mreže aktivno još barem 10-15 tuđih mreža (toliko ih barem uređaji prikazuju).

Zanima me koja mi je najbolja opcija kako bih ostatak stana pokrio s wi-fijem. Kupiti novi ruter umjesto ovog Speedporta, kupiti powerline, pokušati s pojačivačem signala?

Možda može pomoći što je u jednoj od ove dvije sobe koje imaju loš signal doveden LAN kabel na koji je spojen drugi MaxTV prijamnik, pa možda mogu na njega spojiti nekakav novi ruter?

Svi prijedlozi su dobrodošli.


E da, budžet mi je nekih 1000kn.
vicro je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2018., 18:18   #2
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor vicro Pregled postova
Molio bih vas za savjet i preporuku.

Koristim HT optiku, brzina 200/100, a od uređaja imam njihov Speedport W724V ruter. On je u dnevnoj sobi i tamo je wi-fi jako dobar, no u udaljenim dijelovima stana (posebno u dvije spavaće sobe) je vrlo loš, stalno veza puca, ili uređaji uopće ne mogu pronaći mrežu. Živim u zgradi i u svakom trenutku je osim moje mreže aktivno još barem 10-15 tuđih mreža (toliko ih barem uređaji prikazuju).

Zanima me koja mi je najbolja opcija kako bih ostatak stana pokrio s wi-fijem. Kupiti novi ruter umjesto ovog Speedporta, kupiti powerline, pokušati s pojačivačem signala?

Možda može pomoći što je u jednoj od ove dvije sobe koje imaju loš signal doveden LAN kabel na koji je spojen drugi MaxTV prijamnik, pa možda mogu na njega spojiti nekakav novi ruter?

Svi prijedlozi su dobrodošli.


E da, budžet mi je nekih 1000kn.


ne treba ti tu 1000 kn, dovoljno je uzet ovo https://www.mall.hr/pojacalo-wi-fi-s...ala-tl-wa855re

i ustekas ga i upogonis za za tocno 1 minutu, vrlo jednostavno, kao repeater, mozes preko wifia ili preko lan kabela i odlicno funkcionira, stavi ga u tu jednu od soba, ja sam nedavno uzeo ovaj model, odlicna stvarcica
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 19.02.2018., 18:37   #3
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ako je loš wifi signal u sobama taj extender ako se stavi u sobu će imati isti problem kao i vaši uređaji u tim sobama...loš prijem.
Lan kabal postojeći se koristi ili za maxtv ili za internet...nikako oboje.
Ako se raspari pa dobijemo dva lan priključka može tada raditi oboje ali je limit brzina od 100Mbps.....i na to može ići wifi adapter kao gore predloženi ali u AP modu.
Kakav je signal na 5GHz ?...vjerujem da je manje smetnji jer se može pronaći čistiji kanal.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 19.02.2018., 19:26   #4
vicro
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Ako je loš wifi signal u sobama taj extender ako se stavi u sobu će imati isti problem kao i vaši uređaji u tim sobama...loš prijem.
Da, ovo sam i ja pretpostavio da će se dogoditi.

Citiraj:
Kakav je signal na 5GHz ?...vjerujem da je manje smetnji jer se može pronaći čistiji kanal.
Hm u postavkama tog Speedporta vidim jedino 2.4 Ghz, nigdje 5.

Probao sam se igrati s biranjem različitih kanala u postavkama, ali nisam primjetio nikakvu razliku.
vicro je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 22:10   #5
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
treba ti posteni wifi AP s 5GHz...
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 23:24   #6
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Pozdrav, da ne otvaram novu temu.
Frend mi ima Philips TV i taj tv ne moze nikako hvatati Wifi signal od rutera koji je u susjednoj kuci. Ali laptop i mobitel mogu hvatati taj signal...
Sada je pitanje, kako mogu dobiti Wifi na tvu? Posto samo tv ne moze hvatati, pretpostavljam da je njemu los taj prijemnik... jel dovoljno kupiti neki router na njuskalu od oko 100kn i njega preko wifia spojiti na glavni router pa tv na taj router?
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2018., 23:57   #7
vicro
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
treba ti posteni wifi AP s 5GHz...
Imaš možda kakav prijedlog koji kupiti?
vicro je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 12:54   #8
ivo_k
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: .hr, .com
Postovi: 448
Citiraj:
Autor vicro Pregled postova
Imaš možda kakav prijedlog koji kupiti?
imam, meraki, no to ti je izvan budzeta i overkill

pogledaj ubiquity, netgear.. https://www.tomsguide.com/us/best-wi...view-2498.html
ivo_k je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 15:08   #9
mann
Premium
 
mann's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 2,139
Ja sam imao isti problem kao i tvoj frend, tv je bio u igri. Zamjenio sam ga sa Meraki MR18, upucao na njega LEDE i vrh. Strasan hardware, jedino sto nevalja je licenca sto se rijesi sa LEDE-om. Nadje se za 400 - 500 kn (odmah kreni dalje od one cijene sa licencom po 1000-2000kn). Inace imam i sam a i nadju se na njuskalu par starijih CISCO AP-a ali su samo A/G (non N) no za TV i to je dovoljno.

Poanta mene je 5G na N-u rjesilo pucanja na TV-u. P.s. Sada tek vidim da su i neke susjedne kuce u igri sto mozda i nije najbolje za vece frekvencije. Prosnifaj eter dali je zagusen ili je snaga u igri. Ako je snaga ona kita, nemoj na 5GHz.
mann je offline   Reply With Quote
Staro 22.02.2018., 17:04   #10
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Ma ne, treba mi jednostavno rjesenje. Pitanje je dali se moze s dodatnim routerom rijesiti problem? U cemu je razlika izmedju routera i wifi pojacivacem?
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.02.2018., 17:38   #11
vicro
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2018
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4
Citiraj:
Autor ivo_k Pregled postova
imam, meraki, no to ti je izvan budzeta i overkill

pogledaj ubiquity, netgear.. https://www.tomsguide.com/us/best-wi...view-2498.html
Budem, hvala.
vicro je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 12:31   #12
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Jel mi mozete rec koji Wifi pojacivac kupiti pa da moze tv hvatati signal? Na sta moram obratiti pozornost? Koje funkcije mora imati?
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 12:39   #13
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,156
domis je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 14:00   #14
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
Ma ne, treba mi jednostavno rjesenje. Pitanje je dali se moze s dodatnim routerom rijesiti problem? U cemu je razlika izmedju routera i wifi pojacivacem?
WiFi ruteri imaju više mogućnosti pa na njima imaš i USB , više lan portova i za wifi više modova za način rada , normalno i kao repeater (extender), a i jače procesore koji omogućuju više korisnika itd.

Extender može raditi samo u repeater modu a poneki sa lan portom i kao AP. U svakom slučaju repeater mod za razliku od AP moda ima duplo manju propusnost (Mbps).

Izlazna izračena snaga bi trebala biti ista za sve wifi adaptere kao i rutere i extendere po propisu u EU 20dBm (100mW).

ps: Ovaj link od tomshardware sa novim wifi uređajima prikazuje max mogućnosti u idealnim uvjetima a ne kad imaš prepreke, smetnje i više korisnika.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 14:52   #15
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Hmmm...
Ovako da malo preciziramo...
Frend zivi u kuci pokraj, tj kuca je odmah spojena uz tu kucu koja ima net. Udaljenost od glavnog routera je nekih 10m bih rekao... Znaci s mobitelom i laptopom prima signal (slabo, ali ga prima). On bi htio samo imati net u taj TV jer da moze vrtiti youtube, preko Kodi-a streaming etc...

Vezu ima mislim onu od Amisa jos od 24mbps il i manje, to ne znam sada tocno. Znaci pitanje je samo kako napraviti bezicni net (jer kabel se ne moze provesti) u tu prostoriju da ima net za TV i eventualno malo jaci za laptop i mobitel?

Dali opcija router, Extender/wifi pojacivac ili onaj Powerline sto sam vidio da postoji...? Mozete mi neke preporuciti pa da frend kupi u ducani i svi sretni...

Zadnje izmijenjeno od: CROXXX69. 23.02.2018. u 15:01.
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 15:06   #16
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,103
Kupiš access point (AP) i bok. Mikrotik je oko 200kn neki osnovni i to je to.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 15:13   #17
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Kupiš access point (AP) i bok. Mikrotik je oko 200kn neki osnovni i to je to.
Hmmm... a to je sada sta tocno? Kao router? U cemu je razlika izmedju njega i neki router/extender?

EDIT: Kako citam taj AP treba se spojiti s Lan kablom?
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 15:35   #18
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,103
A velika je razlika, ali jednostavno.
Router omogućava korisnicima iz lokalne mreže pristup internetu a AP samo extenda wifi signal. AP mora biti spojen na router u tvom slučaju.

Izgledao bi ovako:

ISP (internet) -> router -> AP

Da, AP mora biti kablom spojen na router.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 15:59   #19
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Evo jedan dobar AP za primjer :

https://www.tp-link.com/au/products/....html#overview

Montiraš ga na vanjski zid kuće gdje je glavni ruter i spojiš ga lan-kablom preko PoE napajanja na lan port rutera .
AP usmjeriš prema prozoru prostorije gdje je TV.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 16:02   #20
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,103
Treba zid kuće bušiti s tim, treba router koji ima POE interface ili mora imati POE injector. Po meni to nije najbolje riješenje.

Iz routera povućeš kabel (rekao si da je moguće) u sobu, staviš AP i na miru si.

Zadnje izmijenjeno od: Mommistake. 23.02.2018. u 16:10.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 16:12   #21
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
10 m kabla nije tak puno
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 16:59   #22
CROXXX69
KAVA.hr
 
CROXXX69's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: zg
Postovi: 362
Hmmm... mozda nisam dobro shvatio...

Znaci napisao sam da se kabel NE moze provest od glavnog routera do te sobe/kuce... Zato mi treba bezicno rjesenje...
A kako vidim onda je njemu najjednostavnije uzet neki extender i bok? Znaci ukopca extender u struju, da je sto blize moguce glavnom routeru, pa taj signal od glavnog routera dobiva bezicno (Wifi) i salje dalje bezicno (Wifi) na TV (i mobitel i laptop...)?
To je kao teorija? Jer zvuci jednostavno i dobro je da je bezicno sve.

Sada je pitanje na sta treba paziti kada kupi extender? Treba imate AC ili to nije bitno u ovom slucaju?
CROXXX69 je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 17:02   #23
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Treba zid kuće bušiti s tim, treba router koji ima POE interface ili mora imati POE injector. Po meni to nije najbolje riješrije.
U kompletu dobiješ i napajanje 24V/1A sa PoE
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 17:07   #24
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Citiraj:
Autor CROXXX69 Pregled postova
Hmmm... mozda nisam dobro shvatio...
.... Znaci ukopca extender u struju, da je sto blize moguce glavnom routeru, pa taj signal od glavnog routera dobiva bezicno (Wifi) i salje dalje bezicno (Wifi) na TV (i mobitel i laptop...)?
To je kao teorija? Jer zvuci jednostavno i dobro je da je bezicno sve.

Sada je pitanje na sta treba paziti kada kupi extender? Treba imate AC ili to nije bitno u ovom slucaju?
Extender neide što bliže, već što dalje u pravcu TV , a da ima dobru vezu sa ruterom (ako nema , neće imat što slat prema TV).
Na čistini bez prepreka bi to bilo na sredini puta od rutera do TV-a.

... i ne...nije dobro sve bežično...rekao sam da je sporije a i veće mogućnosti smetnji drugih korisnika, dakle AP tj. žično pola puta je BOLJE.

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 23.02.2018. u 17:13.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 17:18   #25
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
Meni ovo gore vise vuce na spiku
Susjed ima net, al neka
Evo mojih 2 centi
Za youtube i kodi treba safta ili ti ga megabita
Ako on sad nema signala, nece ga imat nit z extenderom
Taj kodi i youtube danas zadovolji samo kabel
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 19:33   #26
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
jebate da ideš s kabelom okolo izvana po kući opet dobro.
u prozoru kroz plastiku/drvo zbušiš rupu točno kolko ide kabel i provedeš. i tak u drugi prozor u prostoriju u kojoj treba signal i u ruter koji širi dalje.
nebu puhalo niti ulazila toplina. kasnije se može i to malo lufta ispuniti ili zatvoriti bilo čime.
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 19:55   #27
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Evo jedan prijedlog.

Kupi si jedan ubiquiti unifi uap LR i postavi njega da odasilje wifi signal (wifi u tcom routeru ugasi) i podesi mu izlaznu snagu na high.

Ako pak u drugom dijelu stana budes imao problem onda kupi jos jedan takav i povezi ga bezicno na ovaj prvi unifi ap (wireless uplink mode).

Nikakve petljancije s kablovima i powerlineovima, po meni najbolje rjesenje.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 21:17   #28
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
@Cuky - ..ne radi se o stanu već o dvije kuće ..... i nitko nije spominjao powerline a njemu ne odgovara najbolje rješenje sa kablom ili bar sa AP već zapeo za produživač dometa (extender) kojim gubi na max brzini i da ne spominjemo kod wifi smetnje drugih korisnika

@tizhu - da to je najbolje i naj jeftinije rješenje utp kablom od rutera pa na TV
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 21:22   #29
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,919
Ma.replayao sam na prvi post u temi, mada sad vidim da je to bilo prije 10 dana. My bad.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 23.02.2018., 22:01   #30
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,514
powerline nitko ne spominje jer smo pročitali da su to 2 kuce..
dakle 2 brojila..
a može probat, možda prođe
al i dalje kabel je kabel
buši, ili prozor.. imas i flat kabli, pa ide kroz prozor ko da ga nema
dadoremix je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na