Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Smartphone uređaji i mobiteli
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 04.01.2016., 21:19   #1
puzda_muterina
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2015
Postovi: 120
Koja memorija za ovaj laptop ?

Dobio sam laptop “Dell Inspiron 1501” s windows 7 koji ima memoriju samo 896 MB (DDR2 SDRAM)
Radi mi jako sporo te pretpostavljam da je to zbog slabe memorije.
Proširio bi memoriju (2 GB) i našao sam ovde nešto ali neznam koja memorija bi odgovarala mome compu.
Ima li ko da zna.
puzda_muterina je offline   Reply With Quote
Staro 06.01.2016., 16:32   #2
taip@n
Master of the VCR
Moj komp
 
taip@n's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Osijek
Postovi: 340
Tvoj lap podržava max 2x 1Gb DDR2 533 MHz memorije. Ima integriranu grafiku pa za grafiku odvaja 128 Mb kad ima 1 Gb memorije i 256 Mb kad bi imao 2 Gb.

Lap ima dva memorijska slota do kojih možeš doći skidanjem poklopca s donje strane. Moraš ustanoviti kakve memorijske pločice sada imaš u lapu, jer u lapu može biti jedna 1 Gb pločica ili 2 x 512 Gb pločice. Vjerojatnije je da su unutra 2 pločice jer je u vrijeme produkcije tog lapa memorija bila skupa, pa su radi povoljnije cijene vjerojatno ugrađene dvije pločice.

Prije kupovine to moraš provjeriti a za to postoje dva načina. Prvi je da otvoriš poklopac s donje strane i pogledaš, a drugi je da nekim programom (recimo CPU-Z) pogledaš memorijsku konfiguraciju.

Kad to pogledaš onda ćeš znati trebaš li jednu 1 Gb pločicu ili dvije. Gledaj da piše da su pločice(a) kompatibilne s tvojim lapom i možeš slobodno uzeti i brže pločice, 667 MHz. Nećeš imati neke koristi od njih ali će ih lap prepoznati i radit će na 533 MHz. No, ako pokušaš staviti pločice od 2 Gb unutra, lap ih neće uopće prepoznati.
__________________
♦ As i was going up the stair ♦ I met a man who wasn't there ♦ He wasn't there again today! ♦ I wish, I wish he'd stay away.♦
taip@n je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.01.2016., 18:46   #3
mef
Premium
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: zg
Postovi: 81
Moj savjet ti je da probaš posudit 2x2 gb sodimm ddr2 i testiraj...
U teoriji je kolega taip@n u pravu , ali praksa je često drugačija.
__________________


mef je offline   Reply With Quote
Staro 07.01.2016., 04:03   #4
osspaljeni
Silence
Moj komp
 
osspaljeni's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 671
Kaže Google da taj laptop radi čak i sa 2 x 4 GB (iako na official DELL stranici piše max 2 GB)

DDR2 je "backwards compatible" što bi reklo da možeš uštekati i DDR2-800 i laptop će ga sam spustiti na DDR-533.

Problem je što ti 32-bitni sustav koji je vjerovatno gore neće prepoznati više od 3.75 GB memorije ako se odlučiš za 4 GB i više.

Također može nastati problem ako pločica koja je unutra (ukoliko je 1 GB) ne bude htjela raditi sa drugom pločicom koju uzmeš.
Preporuka je uzeti 2 iste pločice (ili kit 2x1 GB; 2x2GB jer je jeftinije)
__________________
Pošteni trgovac: 1 2
771 to 775 for Dummies
osspaljeni je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na