Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 15.12.2007., 19:26   #1
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Posljednji pozdrav ATI-ju

http://www.xbitlabs.com/news/video/d...ics_Chips.html

I nakon svega čini se da će ATI uskoro završiti samo kao AMD-ov odjel za razvoj čipseta.

Zaista tužno
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2007., 19:41   #2
Crash009
Banned
Moj komp
 
Crash009's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Orahovica
Postovi: 7,361
jos jedan u skupini, sa kyro,3dfx...
Crash009 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.12.2007., 19:50   #3
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Vec ima tema:
http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=91169

I to "posljednji pozdrav atiju" je cista glupost, NHF.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2007., 19:53   #4
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Senzacionalizam za decu fanboye...
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2007., 19:58   #5
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor CatKiller Pregled postova
Senzacionalizam za decu fanboye...
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 15.12.2007., 20:10   #6
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Vlatka Pokos izgubila djete? (djetu??)
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 01:20   #7
Codiac
bycod
 
Codiac's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Zagreb / Dubrava
Postovi: 6,695
nadam se da nece zavrsiti kao 3dfx
__________________

Intel-i5-760 / Cooler-Master-Hyper-212 / Gigabyte P55-USB3
GSkill -2x4gb / MSI R7 370 2GB / Audigy SE Xtreme
Samsung EVO850 250GB / Samsung HD204UI / WDC 1TB/Samsung SH203b
Seasonic-430w / Chieftec-LCX-2x120 / DELL U2412M
Logitech Illuminated Keyboard / Logitech-G9 / Steelpad 4D / Rumble-pad-2 / Logitech-Z4


.i.
Codiac je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 01:44   #8
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
ATi je sad najbolji dio AMD-a

Imaju odlican mainstream GPU i odlican chipset (cak i int. graf je "odlicna"), a znacajno su napredovali i kod OEM-a (mislim na Dell i Apple),a oni su znacajni faktori.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 10:40   #9
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Imaju čipset sa zastarjelim southbridgem koji je u vrijeme izdavanja bio dosta popljuvan od strane recenzenata. Naravno, stvar radi, ali je u usporedbi s intelovim southbridgeovima sporija.

Činjenica da imaju dobar mainstrem GPU će postati irelevantna kada se pojave mainstream GPU-ovi iz GeForce 9 serije što će reći da će ATI izgubiti još više udjela na tržištu. Da ne spominjemo činjenicu da svi ove jeftine kartice s high-end GPU-ovima za proizvođača znače vrlo niski profit što je ATI-jevoj poziciji realno neprihvatljivo.

Ono što treba imati na umu je razlog zašto R700 neće biti izdan u 2008, a to je AMD-ovo kresanje troškova. Obzirom da je core biznis AMD-a proizvodnja procesora, sasvim je logično da su prvo krenuli kresati troškove u odjelu za grafiku i čipsete (ATI). Sve to nakon predstavljanja proizvoda (Radeon HD) koji nije ispunio očekivanja i koji je na kraju predstavljen kao bang for buck proizvod, a ne nešto što bi trebalo davati vodeće performanse na tržištu.

Možda najviše na kraju živcira bahati AMD-ov stav da još uvijek imaju najmoćnije procesore/čipsete/grafičke kartice na svijetu. Što je najgore, oni se drže ovakvog stava unatoč tome što svoje proizvode predstavljaju i kao najisplativije. Ne možeš imati i najbolji i najisplativiji proizvod, to jednostavno ne ide jedno s drugim. Jako malo ljudi zapravo ima prilike vidjeti tu bahatost na djelu (zapravo samo novinari i parneri koji pričaju direktno s AMD-om, idu na razna predstavljanja novih tehnologija), ali činjenica je da je ta bahatost vrlo izražena i sveprisutna, bilo da je riječ o predstavljanju nove grafičke kartice ili novog procesora.

Na isti je način paradoksalna njihova filozofija suradnje s partnerima i istovremeno predstavljanje platformi za stolna i mobilna računala. Dok nisu imali čipsete, onda je spika bila "mi radimo s manjim firmama da bi kupcu pružili otvorenu platformu koja nudi najbolja rješenja na tržištu po najboljoj cijeni". Čim su razvili nove čipsete, zabrijali su na vlastite platforme, po uzoru na Intel. Sasvim je jasno da AMD-u treba vlastita platforma s kojom će se suprotstaviti Intelovim platformama, ali onda to više nije politika "mi se s malim i potlačenim firmama borimo protiv Intelove dominacije" već "naša su rješenja najbolje i pružaju bolje performanse i mogućnosti od Intelovih".

Ono, ne možeš imati i ovce i novce, a AMD-a od kada je Intel predstavio Core 2 pokušava upravo to napraviti.
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 10:59   #10
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
..ma baš me briga,možda S3 nakon 30g izbaci poštenu grafu..neki S3 Savage Ultra ..po mogućnosti za obični PCI..
thedream je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.12.2007., 11:53   #11
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Imaju čipset sa zastarjelim southbridgem koji je u vrijeme izdavanja bio dosta popljuvan od strane recenzenata. Naravno, stvar radi, ali je u usporedbi s intelovim southbridgeovima sporija.
SB600 je na kraju zivotnog ciklusa
Dolazi SB700 koji (koliko sam moga primjetit) nedonosi puno novih stvari, a morali su na necemu raditi, pa se nadam da je to brzina.

Citiraj:
Činjenica da imaju dobar mainstrem GPU će postati irelevantna kada se pojave mainstream GPU-ovi iz GeForce 9 serije što će reći da će ATI izgubiti još više udjela na tržištu. Da ne spominjemo činjenicu da svi ove jeftine kartice s high-end GPU-ovima za proizvođača znače vrlo niski profit što je ATI-jevoj poziciji realno neprihvatljivo.
zar 8800 GT nije G92 chip? (nisam bash upucen)
ako je chip jeftin za proizvodnju
R600 420 mm² hd2900
RV670 192 mm² hd38x0 (BTW 8800GT 315mm²)
RV630 153 mm² hd2600
zasto bi MSRP morala biti visoka
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 12:09   #12
Ubleha
Premium
Moj komp
 
Ubleha's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: BiH
Postovi: 1,485
Ako AMD pokopa ATI-ja onda nije nista drugo zasluzio nego da i sam propadne, jedino sto mu danas donosi neku lovu je bas taj ATI pa ako to raz***u ko ih j.........
__________________
Nisam pijan sve dok mogu da ležim na podu i da se nizašta nedržim.
Ubleha je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 12:45   #13
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
..ma znaš šta se meni čini...da ih gase zato što su useri poludili za Core2 + ATi VGA kombinacijom...a AMD je u banani od izlaska C2D..budimo realni..i sad, ako već ne mogu protiv Intela..bar nek u svom dvorištu počiste...takvo je moje skromno mišljenje...opipali su malo feedback sa tržišta...koji je očito negativan..core2duo + 3XXX ili 2XXX serija..i malo,pomalo će gasit..
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 12:57   #14
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
..ma znaš šta se meni čini...da ih gase zato što su useri poludili za Core2 + ATi VGA kombinacijom...a AMD je u banani od izlaska C2D..budimo realni..i sad, ako već ne mogu protiv Intela..bar nek u svom dvorištu počiste...takvo je moje skromno mišljenje...opipali su malo feedback sa tržišta...koji je očito negativan..core2duo + 3XXX ili 2XXX serija..i malo,pomalo će gasit..
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 13:33   #15
Punio4
Premium
 
Punio4's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb, Maksimir
Postovi: 437
Hm... Kad malo bolje razmislim od 9700pro nije bilo niti jedne atijeve serije koja je u generaciji bila bolja od nvidiinih kartica...
X800 serija nije imala sm3.0
X1xxx je bila lošija od nvidijine serije 7
X2xxx je bila... ha isto tako...
X3xxxHD... još uvijek ju tuče serija 8 (iako ima dx10.1), a bojim se što će biti kad izađe 9.

Ne govorim sada o best buy varijantama, tj bang for buck.
Atiju treba nova "9700" koja će nuditi 30% bolji framerate nativno od najjače nvidiine uberturbomegaclockane9999GTXSSYZW kartice da se vrati na tron.

I samo da se zna, nisam nvidia fanboy. Dosada sam imao 9800pro, x1600xt, i sad sam na 7600gt. I navijam za ati jer nema raznih "optimizacija" u driverima.
Punio4 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 13:39   #16
Mar
Suit up!
Moj komp
 
Mar's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Šibenik
Postovi: 5,927
Ja neznam zašto su svi poludili zato šta ATI trenutno nema najjači GPU...
To je kao da tvrdite da će Volkswagen ili Renault propasti zato, jer eto - Mercedes CLS je bolji/brži od Golfa GTR/Megane-a Sport... ista stvar uspoređivati 8800GTX i HD3870 između kojih je ni manje ni više 2.5x razlika u cijeni...

Nije sve u performansama, bang for buck je daleko važnija stavka u globalnom poslovanju nego to tko ima trenutno najjači procesor.

Denise, za Bug si svojedobno napravio recenziju 7800GTX (Leadtek) gdje si naveo kako je to fantastična kartica, brža od Radeona X1900XTX (iako u RL nije bila), a kao dokaz se naravno predoče testovi u Doom3/Prey/ID (nvidia) optimiziranim engine-ima) i posebno se ističe kako ATI trenutno kaska za Nvidiom zbog veličine čipa od 300ak mm2 (za razliku od oko 200mm2 nvidie), dok je sad to nebitno...

AMD ionako sad radi na integraciji svega u CPU, možda je i to razlog slabijeg razvoja novih nezavisnih grafičkih rješenja...

Citiraj:

Možda najviše na kraju živcira bahati AMD-ov stav da još uvijek imaju najmoćnije procesore/čipsete/grafičke kartice na svijetu. Što je najgore, oni se drže ovakvog stava unatoč tome što svoje proizvode predstavljaju i kao najisplativije. Ne možeš imati i najbolji i najisplativiji proizvod, to jednostavno ne ide jedno s drugim. Jako malo ljudi zapravo ima prilike vidjeti tu bahatost na djelu (zapravo samo novinari i parneri koji pričaju direktno s AMD-om, idu na razna predstavljanja novih tehnologija), ali činjenica je da je ta bahatost vrlo izražena i sveprisutna, bilo da je riječ o predstavljanju nove grafičke kartice ili novog procesora.
Da, to je vrlo bahato, ne kao u vrijeme kad je Intel gledao u leđa AMD-u (pune 2 godine) po performansama/potrošnji/cijeni pa je Intel svojedobno davao "poticaje" velikim dealerima u vidu povoljnijih cijena procesora u slučaju da budu ekskluzivni distributeri za Intelove procesore

Da ne govorimo o famoznom RAMBUSU
__________________
"When I get sad, I stop being sad and be awesome instead. True story."
- Barney Stinson
Mar je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 13:43   #17
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
Citiraj:
Autor Punio4 Pregled postova
Hm... Kad malo bolje razmislim od 9700pro nije bilo niti jedne atijeve serije koja je u generaciji bila bolja od nvidiinih kartica...
X800 serija nije imala sm3.0
X1xxx je bila lošija od nvidijine serije 7
X2xxx je bila... ha isto tako...
X3xxxHD... još uvijek ju tuče serija 8 (iako ima dx10.1), a bojim se što će biti kad izađe 9.

Ne govorim sada o best buy varijantama, tj bang for buck.
Atiju treba nova "9700" koja će nuditi 30% bolji framerate nativno od najjače nvidiine uberturbomegaclockane9999GTXSSYZW kartice da se vrati na tron.

I samo da se zna, nisam nvidia fanboy. Dosada sam imao 9800pro, x1600xt, i sad sam na 7600gt. I navijam za ati jer nema raznih "optimizacija" u driverima.

fora je da 3870 dođe 1300kn..a 8800GT 1800-2500...o tome se radi..bang for buck..i ne bi se složio da serija 8 tuče 3870..možda GTX...ali GTS nikako..čak ni GT/G92...trebalo bi pogledati na nečemu više..osim benchmarku.. i Crysisu..
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 15:43   #18
greg SE
Premium
Moj komp
 
greg SE's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2001
Lokacija: Vinkovci
Postovi: 5,231
beren se pretvorio u jedan od onih razloga zasto sam davnih dana prestao citati bug (inace isti onaj casopis koji je prije 10-12 godina najavio propast nvidie) . utjecaj okoline je uzasna stvar
greg SE je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 16:00   #19
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Citiraj:
Autor thedream Pregled postova
fora je da 3870 dođe 1300kn..a 8800GT 1800-2500...o tome se radi..bang for buck..i ne bi se složio da serija 8 tuče 3870..možda GTX...ali GTS nikako..čak ni GT/G92...trebalo bi pogledati na nečemu više..osim benchmarku.. i Crysisu..
Bas maloprije citam, po meni, najbolji test aktuelnih kartica na netu:
http://www.worldlingo.com/S1790.5/tr...hd_3850_rv670/
Nazalost je na njemackom, ali prevodilac fino radi. Obratite paznju na dijagrame, kad dovedete kursor misa na odredjenu karticu, ispisu se performanse drugih kartica skaliranih u odnosu na tu koju ste odabrali. Jako zgodna stvar.

Dalje, test ima i mjerenje potrosnje, i mjerenje buke, i mjerenje temperature, i indeks cijena/performanse, veliki broj igara testiranih, mjerenje zauzeca CPU-a prilikom tjeranja VC-1 i H.264, ma SVE!

Ono sto mi je bilo neobicno za primjetiti je da je stara 8800GTS 640MB sporija od 3850 256MB! 320MB model je naravno jos sporiji.

Svejedno ce Nvidia fanboy-i i dalje pricati kako je G92 superioran i kako ce ATi propast...
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 16:15   #20
thedream
Banned
Moj komp
 
thedream's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: Zagreb ( Šibenik )
Postovi: 5,456
ma 3870 ATi FTW...ako mi sutra frajer ne pošalje,vrištat ću..uzeo Club3D overclocked edition..512tica..ddr4...fijuuu
thedream je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 16:15   #21
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Ma ja sam uvijek za ATi. Imao sam samo 2 nVidie, a 5 ATI-a. Iskreno driveri su mi kod ATi draži. Što se tiče politike draži mi je ATi koji je uvijek donosio realne performanse bez optimizacija. Isto tako bi bilo loše kad bi ATI propao jer bi onda svi morali uzet nVidiu, te bi tako kvaliteta pala, a cjena porasla. Bilo bi dobro da ima još jakih proizvođača tako da cjene budu niže a proizvod bolji. Uglavnom
velika štete ako se ATi ugasi!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 17:25   #22
Bimbix, Drago klon
Banned
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VT
Postovi: 81
Ako AMD ugasi ATI, napravit če veliku uslugu Nvidii, mada samo kratkoročno, iz jednog jedinog razloga koji se zove Fusion. Fusion bi mogao označiti početak nove ere u razvoju računala, jer bi tada jedan jedini čip mogao obavljati višestruku ulogu. Dakle imali bi memorijski kontroler, GPU-PPU, CPU, SPU sve na jednom čipu. Dakle, imali bi nešto što bi se skračeno zvalo UPU odnosno univerzalna procesna jedinica. Pošto je prednost takve koncepcije u ekonomskom pogledu nedvojbena, ostaje još samo pitanje brzine izvođenja grafike na takvom čipu. Mislim da je upravo sporost radne memorije odnosno slaba propusnost RAM-a dosad ograničavala brzinu takve integrirane jedinice, ali pojavom brze DDR5 memorije iz Samsunga, i ta barijera bi mogla biti srušena. Ako AMDu bude išlo po planu, do 2009. godine bi mogao imati dovoljno brz proizvod koji bi bio prihvatljiv večini mainstream korisnika. Međutim, i dalje če na tržištu postojati proizvodi tipa GTX i ULTRA na koje AMD jednostavno neče imati pravi odgovor.
Bimbix, Drago klon je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 18:09   #23
Beren
PC Ekspert šerif
Moj komp
 
Beren's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: Vječno u labu...
Postovi: 1,496
Je, ja sam nvidia fanboy i ne znam što pričam.

Ajd sam trkom na NY burzu provjerite koliko je cijena AMD-ovih dionica, a možete usput odslušati i AMD-ove konferencije za investitore u zadnjih godinu dana.

Jamačno, oni imaju teh plan, hebu mamu i nvidiji i intelu, samo eto ja zadojeni fanboy novinar ne želim to vidjeti i shvatiti.

Iskreno, cca 1-2 kasnije nakon što napišem svaki post na ovom forumu se zapitam zašto sam ga napisao. Većina ljudi ovdje razmišlja u okvirima "daj bang for buck karticu za 1,5k, to je poso" i smatraju da je to recept po kojem neka firma ima ili nema tržišnog uspjeha.

I naravno, nitko na ovom hebenom forumu ne zna normalno diskutirat nego se uvijek cijela rasprava svede na osobno prepucavanje uz neizostavno spominjanje Buga, te jadne novine koju nitko ne čita i ništa ne valja, ali svi je kupuju.

Ugodno vam diskutiranje, kolege forumaši
__________________
Beren je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 18:19   #24
CatKiller
al se nekad dobro jelo...
Moj komp
 
CatKiller's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Samobor
Postovi: 3,310
Dok je WC šolje i dasaka na njima, bit ce i BUG-a!

:P


Rusi pokušavaju predvidjeti tržište 1-2 god unaprijed, što je nemoguće u tako dinamičnoj industriji i vjerovatnost da stvarno stanje slijedi njihovu zacrtanu krivulju je premala da bi je ozbiljno shvatili.

"AMD/Ati će iduće godine propasti"

"AMD/Ati će iduće godine postati tržišni lider"

Vjerovatni rasplet je sakriven negdje između ta 2 ekstrema.
__________________
Zenfone 9 | Zephyrus M16 | HP Chromebook X2 | Tesla Model Y LR
CatKiller je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:24   #25
danij3l
Premium
 
danij3l's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: NA
Postovi: 2,620
[QUOTE=Bimbix;897772]
Citiraj:
Ako AMD ugasi ATI, napravit če veliku uslugu Nvidii, mada samo kratkoročno, iz jednog jedinog razloga koji se zove Fusion.
nemoj bash igrat na te karte da ce pojavom fusiona ili nekog intelovog slicnog rijesenja nestati dedicated GPU.
F
Citiraj:
usion bi mogao označiti početak nove ere u razvoju računala, jer bi tada jedan jedini čip mogao obavljati višestruku ulogu.
I danasnji CPU moze obavljati sve to, pitanje je brzina.
Citiraj:
Dakle imali bi memorijski kontroler, GPU-PPU, CPU, SPU sve na jednom čipu. Dakle, imali bi nešto što bi se skračeno zvalo UPU odnosno univerzalna procesna jedinica.
samo bacash kratice
Citiraj:
Pošto je prednost takve koncepcije u ekonomskom pogledu nedvojbena, ostaje još samo pitanje brzine izvođenja grafike na takvom čipu.
ukoliko dodje do toga, to ce biti ogroooman chip, a puno lakse je napraviti puno manjih
Citiraj:
Mislim da je upravo sporost radne memorije odnosno slaba propusnost RAM-a dosad ograničavala brzinu takve integrirane jedinice, ali pojavom brze DDR5 memorije iz Samsunga, i ta barijera bi mogla biti srušena.
link
Citiraj:
Ako AMDu bude išlo po planu, do 2009. godine bi mogao imati dovoljno brz proizvod koji bi bio prihvatljiv večini mainstream korisnika. Međutim, i dalje če na tržištu postojati proizvodi tipa GTX i ULTRA na koje AMD jednostavno neče imati pravi odgovor.
fusion i dedicated gpu ne ciljaju na isto trzishe.
danij3l je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:29   #26
Bimbix, Drago klon
Banned
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VT
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Beren Pregled postova
Je, ja sam nvidia fanboy i ne znam što pričam.

Ajd sam trkom na NY burzu provjerite koliko je cijena AMD-ovih dionica, a možete usput odslušati i AMD-ove konferencije za investitore u zadnjih godinu dana.

Jamačno, oni imaju teh plan, hebu mamu i nvidiji i intelu, samo eto ja zadojeni fanboy novinar ne želim to vidjeti i shvatiti.

Iskreno, cca 1-2 kasnije nakon što napišem svaki post na ovom forumu se zapitam zašto sam ga napisao. Većina ljudi ovdje razmišlja u okvirima "daj bang for buck karticu za 1,5k, to je poso" i smatraju da je to recept po kojem neka firma ima ili nema tržišnog uspjeha.

I naravno, nitko na ovom hebenom forumu ne zna normalno diskutirat nego se uvijek cijela rasprava svede na osobno prepucavanje uz neizostavno spominjanje Buga, te jadne novine koju nitko ne čita i ništa ne valja, ali svi je kupuju.

Ugodno vam diskutiranje, kolege forumaši
Problem je samo u tome što ni HD 3850 ni HD 3870 nisu bang for buck kartice, one imaju odnos performanse/cijena baš onako kako ima i konkurencija.
A ona izjava Bang for buck za 1.5K, to više zvuči kao marketinški trik.
Bimbix, Drago klon je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:31   #27
Mortal
Rambus 3xtr1m
Moj komp
 
Mortal's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Umag
Postovi: 2,694
S ekonomskog pogleda:
Nije važno tko ima brži čip trenutno. Ubijanje jednog branda u koji je toliko godina uloženo i koji je prodan u toliko primjeraka, nije isplativo i to AMD zna. AMD neće ime ATI povući iz grafičkih kartica sigurno jer sam brand ATI košta mnogo milijardi dolara bez tvornica, ljudi i znanja iz njih.

Ako AMD poćne proizvoditi grafičke kartice, recimo AMD "3D 4500+" ljudi to neće poznat a moramo znati da u svijetu nisu svi stručnjaci za komponente kao mi na forumu, nego su obični ljudi koji su čuli za ATI, možda su ga i imali u prijašnjem kompu i hoće ga ponovo...

Možda meni malo bliži primjer Sirele iz Bjelovara, Dukat ju je kupio ali Dukat nije marka u proizvodnji sireva i nikada nije izvozio van, dok Sirela već 30 godina izvozi sireve po cijelome svijetu. Ime je moralo ostati zbog marketinga. No dobru Dukat je prodan ali primjer važi.

ATI će ostat kao ime, nitko lud to ne bi ugasio. Ako smo već u automobilskom primjeru, zašto se ne gasi ime "golf"
__________________


Ryzen 7 2700X
Sonic Tower rev.1 (polirani) + 12cm Chieftec
2x 8gb Crucial
B450 Aurus Elite
Segate 500GB Server edition
Silwerstone Strider 560W +12@11.97-11.94V
GTX 1060
Samsung p2770, Hanns G 22' landscape
Samsung pleomax& Microsoft Sidewinder
Kensington Duo Wawe Pad



1. 2xP3 933, Intel OR840 Server, PCI MX440, 4x128Mb Rambus, 80gb segate, SmartBox 400W
2. P4 2.0 wille, Intel i850, 4x128 Rambus, GF2 GTS PRO, 80gb segate, MS 480w
3. P4 1.6 willie@2.0 - Abit th7 II, 4x128Mb Rambus@ 1078mhz, 9000pro, 80gb segate, silwerstone 400w
3 x Prestigio 710, 3 x Microsoft Optical desktop v2.0


i5 530
640gb
1x4gb, 1x2gb ddr3
GT330M
16' wide - white body
Harman Kardon
MX revolution
Online with nokia E70



Battery grip
Beercan: 35-70, 28-85, 35-105, 70-210
Minolta: 28-80, 35-70, 28-100, 35-80, 28-105xi, 75-300
Sigma: 35-70, 28-135, 18-200, 70-300
Sony: 18-70, 55-200
m42: Zenit 135mm, Crestar 135mm, Helios 44m





Zadnje izmijenjeno od: Mortal. 16.12.2007. u 19:43.
Mortal je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:37   #28
horza
ono ispred konpjuktora
Moj komp
 
horza's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: zagreb
Postovi: 3,659
čitam i ne vjerujem. bez novaca AMD ne može ulagati u R&D. nikako. i neće imati ni izdaleka najbolji GPU dok god od platformi ne zaradi beskonačno mnogo para da bi mogao uložiti u R&D grafičkih čipova - rupu bez dna. oni će od platformi takvu lovu eventualno moći zaraditi tek negdje 2010. i to samo ako 2009. uspiju nadj. Intel sa on-chip grafikom i dobrom platformom. ako im to ne uspije, jedini GPU koji ćemo gledati sljedećih 5 godina imati će nvidia logo.

denis - ne kužim zakaj još uvijek očekuješ kvalitetnu raspravu kad znaš da rijetko tko ovdje ima dovoljan uvid u IT industriju da bi mogao komentirati trenutnu situaciju sa dovoljno širokog aspekta. ono... kao što si i sam rekao, nitko od ljudi koji su ovo komentirali ne prati stanje na burzi, a kamoli da zna planove firmi za budućnost i odnose s investitorima. ono... "K8 je bio super, amd je bio najjači, pa će se ponovo vratiti na vrh jer stvari tako idu". ljudi baš ne kuže koliko je AMD financijski trenutno u banani i koliko će još više biti u banani na kraju 2009. jer do tada neće zaraditi ni približno dovoljno para da bi mogli nastaviti razvijati stvari dovoljno brzo da ostanu u igri s konkurencijom. i ljudi totalno ne kuže da je K8 zapravo podbacio, točnije da je AMD masno podbacio jer se za vrijeme K8 nije uspio progurati u OEM koliko je trebao, kako bi u ovim trenutcima mogao dovoljno podmazati R&D kako bi odgovorio na Intelov podmazani R&D.

"Senzacionalizam za fanboye" - da, Denis i Shilov su baš poznati po senzacionalizmu. bravo.
"posljednji pozdrav ati-u je čista glupost" - bravo, ati je bezveze došao u situaciju da ga AMD može kupiti baš zato što ima para. da ih nije kupio AMD, kupila bi ih nvidia. ati je davno imao svoj posljednji pozdrav, a njihov brand trenutno postoji samo zato što AMD-u to tako paše u ovom trenutku. uskoro ni toga neće biti, baš kao što ga ne bi bilo da ga je kupila npr. nvidia. ovo nije nagađanje, nego činjenica. to njihov vlasnik - AMD, namjerava napraviti. a AMD-u je odgovaralo kupiti ati baš zato da napokon dobiju vlasitiu platformu. grafulje su im sporedne jer u njima ne mogu zaraditi novce. barem ne pokraj ovakve nvidije. chipseti su daleko vredniji jer je to AMD-ova ulaznica za OEM tržište. grafulje im ništa ne znače. da AMD ima para, možda bi se i natjecao protiv nvidie, ali u trenutnoj situaciji to nikako ne mogu. a neće moći ni za 2 godine jer im trenutna platforma neće donijeti dovoljno para.
"intel gledao amd-u u leđa" - blah. intel je cijelo vrijeme daleko prebogat i predobro stoji da bi amd-u gledao u leđa. bez obzira na to kakve procesore rade. za razliku od AMD-a intel si bez prevelikog beda može priuštiti fijasko poput prescotta. dokaz - čak i u trenutcima kad je amd vladao cpu tržištem, intel je više zarađivao.

ljudi pliz probajte shvatiti da je firmama nebitno koliko je neki proizvod dobar ili loš. i nije im toliko bitno je li ROI na nekom određenom proizvodu visok ili nizak. bitan je kontinuitet. jer kad igrate u ligi s firmama poput intela, možete se uredno predati u startu ako nemate kontinuitet. dakle, stalnu zaradu bez prevelikog obzira na kvalitetu proizvoda.
u sljedećih 2 godine ćemo vidjeti koliko je AMD vješt u toj igri. R&D CPU-a i GPU-a su jako skupe stvari i ono... nadajmo se nekom "deus ex machina", iliti u IT-u "IBM investirao u AMD".
__________________

Horza (death dwarf)
birthsign: rebel

character perks
+95 excel organisation, +50 weather resistance, -20 energy, -35 image of reality, -80 house choirs

major skills
open-source, discussion, self-hypnosis, poetry, schtulichism

greater powers
final waves (alcohol hypnosis +30, self)
bat brotherhood (skip sleeping, -20 energy/night)
misunderstanding jokes (demoralise +50 in 30ft radius)
summon unknown female (demoralise +75 on target)

artifacts of choice
tv remote (hibernate +20 on self)
lounge chair (fortify sleeping +60 on self)
linux (destabilise system +45 on target)

little is known about this dwarf. he is known to be active overnight and unpredictable.
Cyrodiil citizens have witnessed him in a "thompson" tavern near his lair.
horza je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:44   #29
Bimbix, Drago klon
Banned
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VT
Postovi: 81
Citiraj:
Autor Mortal Pregled postova
S ekonomskog pogleda:
Nije važno tko ima brži čip trenutno. Ubijanje jednog branda u koji je toliko godina uloženo i koji je prodan u toliko primjeraka, nije isplativo i to AMD zna. AMD neće ime ATI povući iz grafičkih kartica sigurno jer sam brand ATI košta mnogo milijardi dolara bez tvornica, ljudi i znanja iz njih.

Ako AMD poćne proizvoditi grafičke kartice, recimo AMD "3D 4500+" ljudi to neće poznat a moramo znati da u svijetu nisu svi stručnjaci za komponente kao mi na forumu, nego su obični ljudi koji su čuli za ATI, možda su ga i imali u prijašnjem kompu i hoće ga ponovo...

Možda meni malo bliži primjer Sirele iz Bjelovara, Dukat ju je kupio ali Dukat nije marka u proizvodnji sireva i nikada nije izvozio van, dok Sirela već 30 godina izvozi sireve po cijelome svijetu. Ime je moralo ostati zbog marketinga. No dobru Dukat je prodan ali primjer važi.

ATI će ostat kao ime, nitko lud to ne bi ugasio. Ako smo već u automobilskom primjeru, zašto se ne gasi ime "golf"
Neradi se ovdje o gašenju imena već o gašenju proizvodnje grafičkih kartica, kako je Beren napisao.
Bimbix, Drago klon je offline   Reply With Quote
Staro 16.12.2007., 19:53   #30
Bimbix, Drago klon
Banned
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: VT
Postovi: 81
Citiraj:
Autor horza Pregled postova
čitam i ne vjerujem. bez novaca AMD ne može ulagati u R&D. nikako. i neće imati ni izdaleka najbolji GPU dok god od platformi ne zaradi beskonačno mnogo para da bi mogao uložiti u R&D grafičkih čipova - rupu bez dna. oni će od platformi takvu lovu eventualno moći zaraditi tek negdje 2010. i to samo ako 2009. uspiju nadj. Intel sa on-chip grafikom i dobrom platformom. ako im to ne uspije, jedini GPU koji ćemo gledati sljedećih 5 godina imati će nvidia logo.

denis - ne kužim zakaj još uvijek očekuješ kvalitetnu raspravu kad znaš da rijetko tko ovdje ima dovoljan uvid u IT industriju da bi mogao komentirati trenutnu situaciju sa dovoljno širokog aspekta. ono... kao što si i sam rekao, nitko od ljudi koji su ovo komentirali ne prati stanje na burzi, a kamoli da zna planove firmi za budućnost i odnose s investitorima. ono... "K8 je bio super, amd je bio najjači, pa će se ponovo vratiti na vrh jer stvari tako idu". ljudi baš ne kuže koliko je AMD financijski trenutno u banani i koliko će još više biti u banani na kraju 2009. jer do tada neće zaraditi ni približno dovoljno para da bi mogli nastaviti razvijati stvari dovoljno brzo da ostanu u igri s konkurencijom. i ljudi totalno ne kuže da je K8 zapravo podbacio, točnije da je AMD masno podbacio jer se za vrijeme K8 nije uspio progurati u OEM koliko je trebao, kako bi u ovim trenutcima mogao dovoljno podmazati R&D kako bi odgovorio na Intelov podmazani R&D.


"Senzacionalizam za fanboye" - da, Denis i Shilov su baš poznati po senzacionalizmu. bravo.
"posljednji pozdrav ati-u je čista glupost" - bravo, ati je bezveze došao u situaciju da ga AMD može kupiti baš zato što ima para. da ih nije kupio AMD, kupila bi ih nvidia. ati je davno imao svoj posljednji pozdrav, a njihov brand trenutno postoji samo zato što AMD-u to tako paše u ovom trenutku. uskoro ni toga neće biti, baš kao što ga ne bi bilo da ga je kupila npr. nvidia. ovo nije nagađanje, nego činjenica. to njihov vlasnik - AMD, namjerava napraviti. a AMD-u je odgovaralo kupiti ati baš zato da napokon dobiju vlasitiu platformu. grafulje su im sporedne jer u njima ne mogu zaraditi novce. barem ne pokraj ovakve nvidije. chipseti su daleko vredniji jer je to AMD-ova ulaznica za OEM tržište. grafulje im ništa ne znače. da AMD ima para, možda bi se i natjecao protiv nvidie, ali u trenutnoj situaciji to nikako ne mogu. a neće moći ni za 2 godine jer im trenutna platforma neće donijeti dovoljno para.
"intel gledao amd-u u leđa" - blah. intel je cijelo vrijeme daleko prebogat i predobro stoji da bi amd-u gledao u leđa. bez obzira na to kakve procesore rade. za razliku od AMD-a intel si bez prevelikog beda može priuštiti fijasko poput prescotta. dokaz - čak i u trenutcima kad je amd vladao cpu tržištem, intel je više zarađivao.

ljudi pliz probajte shvatiti da je firmama nebitno koliko je neki proizvod dobar ili loš. i nije im toliko bitno je li ROI na nekom određenom proizvodu visok ili nizak. bitan je kontinuitet. jer kad igrate u ligi s firmama poput intela, možete se uredno predati u startu ako nemate kontinuitet. dakle, stalnu zaradu bez prevelikog obzira na kvalitetu proizvoda.
u sljedećih 2 godine ćemo vidjeti koliko je AMD vješt u toj igri. R&D CPU-a i GPU-a su jako skupe stvari i ono... nadajmo se nekom "deus ex machina", iliti u IT-u "IBM investirao u AMD".
Izvrsno objašnjeno,
Bimbix, Drago klon je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na