Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Novosti
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 05.11.2012., 12:31   #121
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,531
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
ja mogu samo reci da nisam jos vidio banku na non *x-u
Imas neki primjer?

Zadnji puta kada sam bio u RBA, gotovo sve se vrtilo na Windows okruzenju, ukljucujuci i bankomate koji imaju modificiranu CE verziju na sebi. Jedino non-Windows okruzenje bili su transakcijski serveri, neka Sunovo djubrad ako me pamcenje dobro sluzi. To je bilo 2008., nekao ne vjerujem da su imali neku ozbiljniju migraciju van toga do sada.

Koja to banka u kojoj si bio vrti *nix desktop okruzenje i popratne resurse?

Citiraj:
Autor RAUL Pregled postova
Kako bi se reklo u mojem poslu safety first.Sve institucije/agencije/firme koje drze do svoje sigurnosti birati ce Linux ( koliko god to kostalo ) i to zbog toga jer "vidis" kod i mozes pokrpati vise manje sve sigurnosne rupe, dok recimo kod Windowsa taj kod neznas i mozes samo nagdjati gdje su propusti i nadati se najboljem.
***********************


Samo me podsjeti, kad si ti (ili tvoji prijatelji zabrinuti za sigurnost iz agencija/institucija/firmi) zadnji puta "pokrpao" "sigurnosne rupe" na Linuxu?

Takodjer, volio bih da mi objasnis ovo malo detaljnije:
Citiraj:
...koje drze do svoje sigurnosti birati ce Linux ( koliko god to kostalo ) i to zbog toga jer "vidis" kod i mozes pokrpati vise manje sve sigurnosne rupe, dok recimo kod Windowsa taj kod neznas i mozes samo nagdjati gdje su propusti i nadati se najboljem.
Dakle, obzirom da biras Linux i u njemu vidis kod te krpas rupe, docim kod Windowsa taj kod ne vidis pa "nagadjas" gdje su propusti, zasto onda samo Linux kernel ima rupa ko Čičolina nakon ozbiljnog DP-a? Buduci da imas kod i mozes pokrpati sve rupe i ne moras cekati i nagadjati gdje su propusti, covjek bi ocekivao kako je taj kod zaista savrseno napisan. Ili da Windowsi nemaju kod??!?

Znas li ti uopce koja je poanta FLOSS-a? Ne moras mi odgovoriti na to pitanje...

BTW: http://www.cvedetails.com/vulnerabil...ux-Kernel.html

Citiraj:
A budimo realni u takvom sektoru sigurnost mora biti na prvom mjestu.
Upravo tako. I zato svi koriste Windowse u takvim okruzenjima.

Citiraj:
Recimo ja gledam na Linux kao na lego kockice koje uvijek mozes nadogradjivati
Ti definitivno gledas na Linux kao na lego kockice, to smo vec ustanovili.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 05.11.2012. u 13:10.
Bubba je offline  
Staro 05.11.2012., 12:42   #122
antrax
Premium
Moj komp
 
antrax's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Vz - Zg
Postovi: 2,930
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Imas neki primjer?
Od velikih recimo hpb zadnje sto znam. Iako i to mozda se*em, da nije cli samo. S time da se danas okrece na web sve vise manje iz nekog razloga pa je svejedno.

No to nije poanta, poanta je da vi o kruskama ja o paradajzu Da, klijenti bi vjerojatno zbilja bili na winsima. Eto sta ucini poremecaj bioritma..

(poklopusima)

idem po novu kavu, mozda pocnem citat topice kak spada.
__________________

Msi x79a GD65
Intel i7 3930k @ 4.7 1.4V
4x 4GB Kingston 1866 9-11-9
Gigabyte gtx 460 1gb
Samsung 830 128GB
640GB WD AAKS
WD green 1.5TB
LG drzac za kavu
Seasonic S12 500W
Coolermaster Stacker 831
HP LP2065 / LG IPS231P
Logitech UltraX Media + Razer DeathAdder
Windows 7 Enterprise




Trenutno nepostojeci

antrax je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2012., 12:59   #123
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Imas neki primjer?

Zadnji puta kada sam bio u RBA, gotovo sve se vrtilo na Windows okruzenju, ukljucujuci i bankomate koji imaju modificiranu CE verziju na sebi. Jedino non-Windows okruzenje bili su transakcijski serveri, neka Sunovo djubrad ako me pamcenje dobro sluzi. To je bilo 2008., nekao ne vjerujem da su imali neku ozbiljniju migraciju van toga do sada.

Koja to banka u kojoj si bio vrti *nix desktop okruzenje i popratne resurse?

*******************************

Samo me podsjeti, kad si ti (ili tvoji prijatelji zabrinuti za sigurnost iz agencija/institucija/firmi) zadnji puta "pokrpao" "sigurnosne rupe" na Linuxu?

Takodjer, volio bih da mi objasnis ovo malo detaljnije: Dakle, obzirom da biras Linux i u njemu vidis kod te krpas rupe, docim kod Windowsa taj kod ne vidis pa "nagadjas" gdje su propusti, zasto onda samo Linux kernel ima rupa ko Čičolina nakon ozbiljnog DP-a? Buduci da imas kod i mozes pokrpati sve rupe i ne moras cekati i nagadjati gdje su propusti, covjek bi ocekivao kako je taj kod zaista savrseno napisan. Ili da Windowsi nemaju kod??!?

Znas li ti uopce koja je poanta FLOSS-a? Ne moras mi odgovoriti na to pitanje...

BTW: http://www.cvedetails.com/vulnerabil...ux-Kernel.html

Upravo tako. I zato svi koriste Windowse u takvim okruzenjima.

Ti definitivno gledas na Linux kao na lego kockice, to smo vec ustanovili.
Moj virtualni prijatelju,nije ti ok nacin na koji komuniciras.

Zadnje izmijenjeno od: tor. 05.11.2012. u 13:10.
RAUL je offline  
Staro 05.11.2012., 13:14   #124
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
Bubba, smiri strasti, može se to i bez vrijeđanja.
Rasprava je u najmanju ruku zanimljiva, nemojte da moram zatvarati, brisati i slične podle rabote izvoditi
tor je offline  
Staro 05.11.2012., 13:22   #125
RAUL
Registered User
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Worldwide
Postovi: 2,547
Evo ja se ovim putem izvinjavam ako sam u ovoj temi sugovornika Bubbu uvrijedio bilo kojim mojim upisom.Moje iskrene isprike. A sto se tice sladoleda radje jedan brancin i litra Vodnjanske Malvazije,ja imam neke godine pa mi sladoled ne ide jer moram paziti na kolesterol
RAUL je offline  
Staro 05.11.2012., 13:56   #126
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
Da, vecinom se radi o a*x-u , al na veliku zalost nisi potpuno u pravu jer i l*x sa priucenim adminima postaje sve ucestalija pojava..
Tu i je problem. Imam ja puno firmi koje rade s linuxom, ali više kao low-cost nego profi rješenjima (čitaj RHEL i slično). A support je priča za sebe.

Citiraj:
Autor antrax Pregled postova
A da ne pricamo kako podrska za jedan veliki AIX u rvata isto nije bas narocito zavidna..
?

Znam puno više ljudi s AIX znanjem nego linux (i to ne priučenim). A znam puno ljudi...
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline  
Staro 05.11.2012., 14:45   #127
Trbonja
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 311
Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Još nešto, s održavanjem je skup k'o kuga...
Toliko o "besplatnom" OS. Draži mi je Windows preko torrenta, pa neka me hapse i globe kad sam sirotinja.
Trbonja je offline  
Staro 05.11.2012., 14:51   #128
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Mogli bi otvoriti novu temu pod forumom aplikacije u kojoj bi svatko mogao preporučiti besplatne aplikacije tj. programe za windows desktop računala, a koje bi ujedno bile korisne većini članova na forumu. Tako slično nešto već imamo pod smartphone forumom za android telefone.

Jer sam evo samo čitajući ovu temu već došao do par nevjerojatno jednostavnih, kvalitetnih i naravno besplatnih programa/aplikacija za koje prije nisam imao pojma da postoje.
Verbum je offline  
Staro 05.11.2012., 15:16   #129
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,099
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
može se to i bez vrijeđanja.
>>>>>







Visage je offline  
Staro 05.11.2012., 15:26   #130
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
hehehe, tako nešto, tako nešto
tor je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.11.2012., 15:36   #131
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
evo ga na... nema ga tjednima i odma mene na tapetu!!!
syss je offline  
Staro 20.01.2014., 08:43   #132
che
Premium
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: HR
Postovi: 89
Iskreno ja pokušam nabaviti SW po onoj staroj "milom ili silom" milom znači da je jeftino i onda kupuje a silom zna se ....
npr. kupio sam novu pržilicu i pri kupnji mi je ponuđen Nero 12 Essential Suite OEM za oko 3,50€ , naravno da sam kupio original. Bolje 30-ak kN nego se zajebavat sa skidanjem nera i misliti jeli neki trojan u paketu ili crack više ne radi...itd
Dok recimo za widowse ne dam 1000 kN da su 100-150 kN kupio bi. Ista stvar je bila s filmovima i glazbom da su CD-i DVD-i bili po 30 do 50 kN uvijek bi kupio original ali ne mora biti cijena 150-200 kN a da ne govorimo o igricam. Naravo da bi imao original za xbox i igrao online da je cijena do 100kn ali ne igrice su po 500 kN kada izađu. Eto neka se cijene usklade i onda će piratstva biti u puno manjim količinama.
che je offline  
Staro 20.01.2014., 08:58   #133
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
Jasno ti je da si dignuo temu iz 2012 godine, da bi manje više iznio svoje mišljenje koje se na ovoj temi iznijelo već x puta
Mislim, ok je da nisi otvorio novu temu, ali ono - malo baci oko na datume prije postanja
tor je offline  
Staro 20.01.2014., 14:30   #134
tigo95
Premium
Moj komp
 
tigo95's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zaprešić
Postovi: 142
Pa nije čovjek mogao izdržati. Možda ga to tišti još od 2012. Trpio i stiskao dok na kraju nije "puka"
tigo95 je offline  
Staro 20.01.2014., 17:39   #135
gnjepar
Premium
Moj komp
 
gnjepar's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 635
Znam da je OT ali zašto netko ne bi trebao pisati u staru temu. Ako tema više nije za postanje onda je zaključajte, ne vidim problem.
__________________
The Truth
gnjepar je offline  
Staro 20.01.2014., 19:04   #136
Grofaz
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 279
Zašto je win 8.1 jeftiniji od win 7? Postoji legitimni razlog u funkcionalnosti?
Grofaz je offline  
Staro 20.01.2014., 19:38   #137
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,939
Citiraj:
Autor gnjepar Pregled postova
Znam da je OT ali zašto netko ne bi trebao pisati u staru temu. Ako tema više nije za postanje onda je zaključajte, ne vidim problem.
kao što napisah, nije kraj svijeta - ali samo izraziti mišljenje je pomalo nepotrebno
Citiraj:
Autor Grofaz Pregled postova
Zašto je win 8.1 jeftiniji od win 7? Postoji legitimni razlog u funkcionalnosti?
Ne, jednostavno guraju novi proizvod...kao bi izgledalo da je 7-ca jeftinija? Sami sebi i pred svima bi priznali da im je novi proizvod lošiji od starog?
tor je offline  
Staro 20.01.2014., 19:52   #138
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor tor Pregled postova
Ne, jednostavno guraju novi proizvod...kao bi izgledalo da je 7-ca jeftinija? Sami sebi i pred svima bi priznali da im je novi proizvod lošiji od starog?
Nebo je žuto, a sunce je blu . To im je logika.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline  
Staro 21.01.2014., 09:30   #139
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,531
Citiraj:
Autor tor Pregled postova

Ne, jednostavno guraju novi proizvod...kao bi izgledalo da je 7-ca jeftinija? Sami sebi i pred svima bi priznali da im je novi proizvod lošiji od starog?
http://www.theverge.com/2014/1/20/53...popular-demand heh
the_ghost je offline  
Staro 02.06.2014., 23:59   #140
siny
Premium
 
Datum registracije: Feb 2013
Lokacija: Zgb Dubrava
Postovi: 52
Opcenito mi se nemozemo usporedjivat niti sa jednom zemljom EU koja ima visok standard i njima je lako kupiti original glazbu, film, program itd... Kod nas tako nije... Recimo CD od "Passo sempio, Ivo Josipović opus za klavir i cembalo CD košta 75 kuna u ducanu, to bi realno kostalo 25 kuna
siny je offline  
Staro 03.06.2014., 05:35   #141
borny
Too much busy
Moj komp
 
borny's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,536
Citiraj:
Autor siny Pregled postova
Opcenito mi se nemozemo usporedjivat niti sa jednom zemljom EU koja ima visok standard i njima je lako kupiti original glazbu, film, program itd... Kod nas tako nije... Recimo CD od "Passo sempio, Ivo Josipović opus za klavir i cembalo CD košta 75 kuna u ducanu, to bi realno kostalo 25 kuna
Ne bih se složio u potpunosti.
Curina frendica je imala dečka u Londonu i redovito mu je nosila desetke skinutih filmove jer se kod njih to ne može skidati.
__________________

It's nice to be important, but it's more important to be nice!

borny je offline  
Staro 03.06.2014., 18:02   #142
seno
Registered User
Moj komp
 
seno's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2009
Lokacija: Bosna
Postovi: 760
Ma uvijek je isto, ko ima veca primanja nije mu tesko izvdojit malo vise love za originale. Dok sitna raja se snalazi kako na balkanu tako i u drugim eu zemljama.

Cisto bi bilo logicno da se u odnosu na prosjecnu platu racuna i taj softwer pa da i sitna raja moze kupiti sebi nesto legalno.
seno je offline  
Staro 03.06.2014., 19:24   #143
natal
Registered User
Moj komp
 
natal's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Virovitica
Postovi: 129
70% računalnih korisnika u Hrvatskoj nabavlja piratski softver

Kaj da vam velim ja sam konobar i koristim sve orginal softwer.

Racunajte kolko ljudi izgube vremena da bi isprogramirali nest a vi bi sada djabe.

Takvima bi ja dao da rade djabe pa da vidim da radite misec dana a na kraju nema place.

Niko nas ne tera da koristimo skupi softwer, uvik ima djabe alternativa.
natal je offline  
Staro 03.06.2014., 22:12   #144
Tarjan
Premium
Moj komp
 
Tarjan's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 94
Citiraj:
Autor natal Pregled postova
Racunajte kolko ljudi izgube vremena da bi isprogramirali nest a vi bi sada djabe.

Takvima bi ja dao da rade djabe pa da vidim da radite misec dana a na kraju nema place.
Upravo si upro prstom u jedan od problema. Mnogi rade misec dana a na kraju ne vide place. Mnogo njih i kad dobije placu vrlo brzo se rastane s njome na ime osnovnih zivotnih troskova. A sto se tice besplatnih alternativa, slazem se, ali to opet zahtjeva nesto visi stupanj interesa za problematiku i uopce svijest o tome da medij naslovljen ofis mozda sadrzi nesto sto ima svoju cijenu povrh one koja je isplacen a za prazan medij.
__________________
baaaa baaaa ba ba
Tarjan je offline  
Staro 03.06.2014., 22:31   #145
natal
Registered User
Moj komp
 
natal's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Virovitica
Postovi: 129
Tema je piratski softwer. I ja sam dok sam bio mladji koristio piratski jer sam mlad bio i nisam razumio to sve. Nema sanse da sad kad sam stariji da koristim piratski. Kak volim da dobijem placu i da se moj rad plati isto tako volim platit tudji rad. A softwer je piratski vecinom upravo zato jer ljudi(hrvati) ne cijene tudji rad. Ko se iole bavio informatikom zna o cem prica. Ista Stvar u mojoj struci.

Kolko se love ostavi po birtijama a za softwer se nema jelte, da ne pricam o iphone sta svi furaju, markirana roba itd...pusti price.
Di ima volje ima i nacina. Sve ostalo su price za dicu malu.
natal je offline  
Staro 04.06.2014., 14:47   #146
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,756
+ u današnje vrijeme digitalnog downloada i konstantnih popusta cijene su postale prihvatljivije. Isto tako u većini slučajeva nove verzije alata donose samo sitna poboljšanja tako da primjerice Office 2010, pa čak i 2007 može bez problema ispuniti potrebe 99,9% korisnika.

Potrebno je samo pričekati neko vrijeme pa da se ulovi nekaj na popustu.
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline  
Staro 04.06.2014., 16:21   #147
Burko
Osobni opis - pitaj me
Moj komp
 
Burko's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,313
to sto pricate nema veze sa generalnim stanjem: da ja imam placu od 1000 jura (hell, da radim uopce, jer ne radim), naravno da bi imao barem vecinu legalno. takoder bi uplatio neki shit online, gledao online serije, filmove, bolio bi me tuki za torente itd. takoder, da zivim u nekoj finijoj drzavi, uz navedeni standard, imao bi i kablovski net ili dsl naspram kojeg je nas adsl - smijesan.


da li zivim(o), vecina barem, u takvim uvjetima? takvim standardima? - ne.
clean & simple.
__________________
Hey love crusader, I want to be your space invader. For you I will descend the deepest moon crater. I is most stronger than darth vapor.
Obey me, I is your new dictator. For you is Venus, I am Mars. With you I is more richer than all the czars. Make a wishes on a shooting stars, then for you I will play on my cosmic guitars!

Burko je offline  
Staro 04.06.2014., 19:31   #148
chief_wolfinjo
Premium
Moj komp
 
chief_wolfinjo's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2009
Lokacija: DS9
Postovi: 4,140
istina, da imamo veća primanja sigurno bi radije kupio tu i tamo i original.

nažalost neke igre znaju biti i 400kn a za hrvatski đep je to too much...
chief_wolfinjo je offline  
Staro 04.06.2014., 20:41   #149
D1viry
Premium
Moj komp
 
D1viry's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Slavonija
Postovi: 2,062
Citiraj:
Autor chief_wolfinjo Pregled postova
istina, da imamo veća primanja sigurno bi radije kupio tu i tamo i original.

nažalost neke igre znaju biti i 400kn a za hrvatski đep je to too much...
Ja ne vidim problem u cijeni igara. Ima ih i besplatnih, a ima i smeća percijenjenih. Njih ne kupujem i to je to. Jedino sam diablo platio malo više. Ostale kupujem vani, a ako je moguće kupim ruske verzije. Na steamu su igre često na akcijama, humble bundle ima dobrih bundleova, BF3 je free....

Windoze koštaju desetinu nekog poštenog računala. Ljudi se žale na software, a imaju računala skuplja od mog clia.

S druge strane, cijene specijaliziranog i produkcijskog softwarea su pre-bolesne. Mislim da sam prethodno napisao, ali ponavljam: nama su računala gratis. Nisu besplatna, ali naspram licenci su zanemariva stavka.
Primjera radi, 2 hosta sa hrpom rama i po 2 procesora vrte desetke virtualki. Oba koštaju ispod 100k kuna. Samo AutoCAD licence koštaju 50k kn svaka. SAP je bolesno skup, vMware je skup, Siemensov NX je papren, Windows data centar je skup pa antivirus, pa mail adrese. Lista je podugačka.

Sve se to na kraju isplati, ali mora se vrtiti velika lova. Ne vidim kako bi to mogla podnijeti neka manja firma. Tu ja vidim problem.
__________________
I'd rather have a bottle in front of me than a frontal lobotomy.
Pošten trgovac: 1,2,3,4,5,6
D1viry je offline  
Staro 05.06.2014., 10:14   #150
natal
Registered User
Moj komp
 
natal's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Virovitica
Postovi: 129
Tocno to. Ja isto sve prek steam kupim i imam dost igara. Cak ne stizem ni igrati sve. Kad ima neka igra da ima popust kupim pa cu igrat kad stignem. Ma hrvati su navikli mukte sve i to je to. .
natal je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na