Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.08.2022., 16:16   #901
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma kakav vrt.
Znam.
To je zato jer televizija kvari ljude
Bar do sad hrana je bila dostupna i jeftina, nikoga nije zanimalo što je otkud i kakvi otrovi u njoj.
Drugo, tu je lijenost. Vidim da dosta ljudi, pa i ja, razmišlja o povratku domaćem.
Makar vidim i da dižu cijene zemljišta, vikendica itd.

Osobno bih bio lud za 50tak m2 krletke dati milijun kuna.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 16:46   #902
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor Sam Fischer Pregled postova
Neki dan sam pričao sa jednim mudrim dedicom na ovu temu, koji mi je poslovni partner i generalno ima dosta iskustva sa životom, ajmo tako reći

Samo mi je rekao, da u Zagrebu (i šire) ima jako puno droge, puno više nego što mi mislimo.

Većina novca od toga se "uloži" da ne kažem opere u nekretnine. Onda priča dalje, kaže sva ekipa koja je digla lovu u Cryptou (pazi, dedica od 75g) opet kupuje nekretnine.

Dodaj tu APN, dodaj tu jeftino financiranje (svatko tko je kreditno sposoban digne kredit, uzme stan i renta, i voila) i imaš perfect storm za ovaj uzlet cijena.

Neki dan sam se doslovno smijao 5 minuta kada sam vidio da agencija prodaje stan od 85 kvadrada (novi neboder na Vrbanima III, kod Jaruna) za 380k€. To je 4500€/m2.

Zbogom pameti
hm zanimljiv je ovaj dedica... volio bih ga poslušat uz čašu vina, da čujem što još zna...

nevjerojatno da netko od 75g ima tako dobar i realan overview, jer mogu potvrditi obje stavke koje je rekao (puno više ovu crypto stranu doduše), ali je zaboravio još jedne jako važne kupce... Dalmatinci nakon sezone, svi s kešom dolaze.
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 16:52   #903
Mario92
Omicron Alpha resident
Moj komp
 
Mario92's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Bistra
Postovi: 4,772
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Znam.
To je zato jer televizija kvari ljude
Bar do sad hrana je bila dostupna i jeftina, nikoga nije zanimalo što je otkud i kakvi otrovi u njoj.
Drugo, tu je lijenost. Vidim da dosta ljudi, pa i ja, razmišlja o povratku domaćem.
Makar vidim i da dižu cijene zemljišta, vikendica itd.

Osobno bih bio lud za 50tak m2 krletke dati milijun kuna.
Lako reć da je tu televizija i ljenost kriva, dok je situacija zapravo suprotna. Mladi ljudi moraju delati prekovremene, vikende da bi si mogli uopće priuštiti ikakav krov nad glavom, sa već desetljećima konstantnih ekonomskih kriza, rasta cena, nedostatka slobodnog vremena i vremena za osobni razvoj i rast samo zato da se starcima omoguće njihove penzije, beneficije i ostalo...

Da žena i ja ne delamo od doma frišku figu bi mogli živjeti van ZG-a. Prvo omogućiti mladima da mogu živjeti na periferiji a opet imati mogućnosti grada, pa onda možemo pričati o lijenosti i izboru života u krletkama. Ne volim stanove, doma se osjećam kak se spada sad, ali da sam imal grdu vagu između stana i kuće, bome jesam
__________________

Ryzen 7 5700G

AsRock B550 Pro4

HyperX Fury DDR4 3000MHz (4 x 16GB)

Kingston A2000 1TB NVMe

Intel 660p 1TB NVMe

Fortron Hexa 400W

Random PC case

Proxmox VE

95% of the world is retarded, I'm glad I am the 10%.
HP Elitebook 840 G7

Intel i5 10310U

Corsair Vengeance 2x16GB 3000MHz

SK Hynix P31 Gold 1TB

14" FHD IPS

Mario92 je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 18:35   #904
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Ne bih se bas slozio da APN ima zanemariv utjecaj na cijene, odnosno ovisi od lokacije do lokacije. Prema infu kojeg sam dobio za OS i okolicu - APN je nekih 30%, krediti sufinancirani od strane OBZ(i gradova/opcina) 20%, cash 25% i ostali krediti 25%.

U OS je kvadrat novogradnje narastao s cca. 1300€ koliko je bio krajem 2019. na trenutnih 1900€ (ako pričamo o kaparama do 20%).
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 19:22   #905
Juice
Fresh Juice
 
Juice's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,364
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Koji je razlog da je ekipa u 1g podigla cijene u POS Špansko-Oranice za nekih 50-70k€?

Žena je prodavala stan još od kraja 2020 za 175€ i kad sam nazvao je bilo da je cijena 10k€ veća, 185...sada za isti taj stan traži 250k€

Znači prodaješ stan 1.5g > i najlogičniji izbor je dizanje cijene

Jer generalno svi dižu cijene nekretnine pa i ta vlasnica. Frend je kupovao stan i ode gledat neki u zgradu koja je napravljena 2002. Pričaju o cijeni i lik mu kaže da je cijena malo viša sad već jer je materijal otišao gore. Kaže mu on kakve veze ima cijena materijala, zgrada je 20 godina stara. Samo je promrljo nešto u bradu i to je to bilo
Logika prodavača
Juice je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 21:40   #906
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Pa kad će sigurno prodati. Dobri stanovi odlaze s oglasnika u roku sat vremena. Prije 2 godine kada smo uzimali stan, imao sam situacije di mi lik kaze da nakon razgledavanja imam sat vremena za odlucit, jer dolaze drugi. Nakon par sati, stan je prodan za kesh. I to ne jedna takva situacija.

Dodje mi susjed nekidan ‘e gledao sam koliko mozemo dobiti za stan sad, 2500€ za kvadrat’. Reko super, sta mozemo kupit za te pare? ‘U Zagrebu nista’



@Akoj

Ma to je druga situacija totalno, Zg i eventualno Split su svoja prica. Neznam kako kotiraju drugi gradovi na moru
A moja Slavonija, tu je ugašeno svijetlo. Jos se vi u Os drzite iznad vode i to je to.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 22:32   #907
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Citiraj:
Autor Juice Pregled postova
Jer generalno svi dižu cijene nekretnine pa i ta vlasnica. Frend je kupovao stan i ode gledat neki u zgradu koja je napravljena 2002. Pričaju o cijeni i lik mu kaže da je cijena malo viša sad već jer je materijal otišao gore. Kaže mu on kakve veze ima cijena materijala, zgrada je 20 godina stara. Samo je promrljo nešto u bradu i to je to bilo
Logika prodavača
Vidjela žaba gdje se konji potkivaju pa i ona digla nogu...

Mene interesira kolko je to održivo. Jer su cijene bolesno otišle gore.
A još čudnije mi je da ima ekipe koja i kupuje po tim cijenama.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 23:05   #908
akoj
lijevo smetalo
Moj komp
 
akoj's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,115
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ma to je druga situacija totalno, Zg i eventualno Split su svoja prica. Neznam kako kotiraju drugi gradovi na moru
A moja Slavonija, tu je ugašeno svijetlo. Jos se vi u Os drzite iznad vode i to je to.
Nije samo OS u pitanju, novogradnje i u VK/NA/DJ idu za 1700€. Sto se samog OS tice cijene su najvise porasle prosle godine kad se dio ekipe zbog mogucnosti remotea vratio u OS iz ZG, a i potres je ocito utjecao. Ako gledas ono što se najvise gradi u OS - "urbane vile" s 3 sata - gotovo u svakoj ima stan kojeg je uzeo netko iz ZG.

Mi smo kaparili za 1900€ tj. 1650€ kad racunas parking i dvoriste sa odgovarajucim koeficjentima prije par mjeseci. Idemo bez ikakvih subvencija.
__________________
Nvisen Y-GX01 // HP ProBook 470 G2 // BMAX Y11
akoj je offline   Reply With Quote
Staro 22.08.2022., 23:21   #909
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Kolko se isplati kupiti neki manji stan (<30m2) u Osijeku kao investicija za najam?
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 06:26   #910
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Kolko se isplati kupiti neki manji stan (<30m2) u Osijeku kao investicija za najam?
Zavisi o lokaciji i sređenosti stana.
Kum je za probu oglasio na njuškalu stan od 35m2 za 3000kn (imao neiskorišten plaćeni oglas), kaže u pola sata 3 poziva odmah dolaze, kad je rekao da je prije 5 minuta dogovorio već nude mu 300-400kn više od onog prethodnog. Ludost. Njegov je noviji ocjena 4/5

Samo pitanje je koliko bi to išlo dugoročno, pretpostavljam da ljudima treba hitno stan na 2-3-4 mjeseca dok čekaju realizaciju svoje kupnje.

Mislim da trenutno 2000kn za sređenih 30m2 realno možeš dobiti dugoročno.

Zadnje izmijenjeno od: SPLiFF. 23.08.2022. u 06:32.
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 07:50   #911
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
C/P Jutarnji:

"Kako objašnjavaju naši sugovornici, u strahu od galopirajuće inflacije, novac zarađen u sezoni neće se trošiti dugoročno, kako je to dosad bilo uobičajeno, nego "na brzinu", kako vrijednost novca ne bi padala. Najsigurniji i našem podneblju najprihvatljiviji način je ulaganje u nekretnine. Takav model ponašanja dodatno će potaknuti i skoro uvođenje eura te će oni s neprijavljenim gostima ili kešom koji ne mogu lako opravdati, također novac mijenjati za nekretnine. A takva će potražnja, smatraju, dovesti do novog rasta cijena nekretnina, koji je već ove godine oborio rekorde."

Daklem, idemo i dalje u revijalnom tonu
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 08:20   #912
Elven
Premium
Moj komp
 
Elven's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,721
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
Daklem, idemo i dalje u revijalnom tonu
Apsolutno. Ipak ima vise dalmatinaca koji rentaju apartmane, nego oni koji dilaju drogu i digli pare na kriptu, tako da kad oni sad navale...

Evo, ja gledam dignut kredit za stan i kupit na brzinu prije nego jos podivljaju.


Sent from my SM-G996B using Tapatalk
Elven je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 08:50   #913
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
I ipet dolazimo do apsurda, nerealna potražnja nekrtetnina ljudi kojima one ne trebaju i koji su ukratko vremenu digli lovu (koju ne mogu opravdati), dići će cijene nekretnina.

Tako da mladi ljudi koji žive od rada 12 mjeseci godišnje, neće moći do nekretnine koja im stvarno treba, banke postrožile uvjete (sad rata može biti max 1/4 plaće, ako se ne varam,a bila je 1/3 pa i 1/2), i još moraš imati 10% keša, jer ti banka daje 90% iznosa kredita.

Predobro.
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 08:53   #914
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Treba uvest porez na nekretnine pa će se to malo reducirati.

A i treba uvest financijsko obrazovanje jer kod nas ljudi ne znaju ulagat u ništa drugo osim u nekretnine.
A za te pare kaj ulože u nekretninu bi mogli okrenut puno više para da ulože u fondove.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 09:02   #915
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Treba uvest porez na nekretnine pa će se to malo reducirati.

A i treba uvest financijsko obrazovanje jer kod nas ljudi ne znaju ulagat u ništa drugo osim u nekretnine.
A za te pare kaj ulože u nekretninu bi mogli okrenut puno više para da ulože u fondove.
koji to fond u zadnjih godinu dana daje prinos od 13,5% u prosjeku, kao u slučaju nekretnina
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 09:04   #916
Pomo
Laughing Man
Moj komp
 
Pomo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: Volim grah koji peče
Postovi: 3,016
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Treba uvest porez na nekretnine pa će se to malo reducirati.

A i treba uvest financijsko obrazovanje jer kod nas ljudi ne znaju ulagat u ništa drugo osim u nekretnine.
A za te pare kaj ulože u nekretninu bi mogli okrenut puno više para da ulože u fondove.
Jedino što tržište i nije tolko bedasto koliko misliš.
Ljudi su izgubili puno novaca na (doduše Hrvatskim) fondovima.
Nekretnine su doslovno jedina stvar u RH gdje mali čovjek NIJE popušio pare.
Očekivati da će preko noći prestati ulagati u nekretnine radi poreza je iluzija.
Prva nekretnina nije oporeziva ili ima najniži porezni razred, što će sigurno biti, eto rješenja. Ja ću prvi prepisati drugi stan na juniora.
Neću ni spominjati kako, dokle god se mogu kupovati za keš, nekretnine služe za pranje love. Ne nužno od prodaje ilegalnih narkotika, ali definitivno za skrivanje od porezne. I to je činjenica. Konkretno, kupac nosi keš, a prodavač meće u banku s porijeklom od prodaje nekretnine. I pare čiste ko suza.
I treće, porez na nekretnine bi značio uvođenje reda na tržište nekretnina.
Što znači da bi se trebalo točno u svakom trenutku znati koliko nekretnina vrijedi, sređivanje vlasničkih knjiga i ostali kupus.
A to ne paše apsolutno nikome, ponajmanje građevinskoj branši (koja ima jak lobi) i agencijama koje na svemu ubiru masnih 6%.
Riječju, da može se uvest porez na nekretnine. Da bi funkcionirao morao bi prvo državu napravit. A ne ovo što imamo.
Eh, i zaboravio sam, u SAD je primjetan trend gdje Blackrock i slični fondovi masovno kupuju obiteljske kuće. I to je njima nabilo cijene.
__________________
Citiraj:
I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched c-beams ... glitter in the dark near Tanhauser Gate. All those ... moments will be lost ... in time, like tears ... in rain. Time ... to die.

Zadnje izmijenjeno od: Pomo. 23.08.2022. u 09:21.
Pomo je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 09:14   #917
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor lowrider Pregled postova
I ipet dolazimo do apsurda, nerealna potražnja nekrtetnina ljudi kojima one ne trebaju i koji su ukratko vremenu digli lovu (koju ne mogu opravdati), dići će cijene nekretnina.

Tako da mladi ljudi koji žive od rada 12 mjeseci godišnje, neće moći do nekretnine koja im stvarno treba, banke postrožile uvjete (sad rata može biti max 1/4 plaće, ako se ne varam,a bila je 1/3 pa i 1/2), i još moraš imati 10% keša, jer ti banka daje 90% iznosa kredita.

Predobro.
Kako misliš ne trebaju nekretnine? Pa nema stana praznog. Sve je u najmu.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 09:27   #918
lowrider
Premium
Moj komp
 
lowrider's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: KR
Postovi: 1,101
Ne trebaju u smislu da rješavaju stambeno pitanje, životnu potrebu tipa prva nekretnina, ili s nekog stančića u malo veći radi djece itd.

U najmu su jer ima ljudi koji nemaju potrebu nešto imati u vlasništvu (da, ima ih ccc..) ili neki posao u nekom mjestu na kojem neće biti možda predugo itd.

A opet, sve to se svodi na središnji dio države tj. Zagreb.
I naravno da to paše cijelom lancu, Dalmacija (tj. taj dio) okreće u kratkom vremenu velku lovu, i onda ide u Zg kupovat stanove
lowrider je offline   Reply With Quote
Staro 23.08.2022., 09:30   #919
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
koji to fond u zadnjih godinu dana daje prinos od 13,5% u prosjeku, kao u slučaju nekretnina
nemoj gledat zadnju godinu i naše fondove.
Gledaj period od zadnjih 10g stranih fondova.

Gledam po netu nekih top 10 fondova po "dobiti" i nikom nije dobit ispod 200%

Ovo je rezultat do 2021, ne da mi se kopat za 2022



Citiraj:
Autor Pomo