Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.07.2021., 15:28   #631
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Citiraj:
Autor fre@k Pregled postova
Zanima me jedna informacija.

Trenutno sam u kuci ciji su vlasnici Baka i Djeda. Kuca svakako ide danas/sutra na moje ime, pa sam mislio pkrenuti APN kako bi dobio bolje uvjete za potrebe renoviranja. Mozda gledam na krivim mjestima ali nisam nigdje vidio dali moras dic kredit u vrijednosti nekretnine. Konkretno kuca vrijedi recimo 60k E dok bi s 30k E mogao sve rijesiti, dali postoji ta opcija da se uzima manji kredit od vrijednosti kuce.

Ili druga stvar 60k E podignes baba i djeda ti dignu cash i u tom slucaju nakon 1mj vratim 30k E, koja bi ovdje prica onda isla kroz APN, dali on ostaje 5 god na puni iznos ili proporionalno vracenoj lovi i on ide dolje.


Možeš ti dići manji kredit bez problema, tj. oni ti mogu prodati za manju cifru kuću bez problema, samo ćeš platiti porez na punu cifru. Bitno ti je da procjena banke pokrije sumu kredita koju hoćeš dići.


APN moraš vraćati redovno (godine koje primaš subvenciju)+2godine. Minimalno, nakon 7 godina otplate možeš zatvoriti a da ne plaćaš penale.
U svakom slučaju, idi na apn, te opcije s manje kredita na minimalan broj godina (15) su najisplativije.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 15:32   #632
fre@k
Premium
Moj komp
 
fre@k's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: osijek
Postovi: 1,860
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Možeš ti dići manji kredit bez problema, tj. oni ti mogu prodati za manju cifru kuću bez problema, samo ćeš platiti porez na punu cifru. Bitno ti je da procjena banke pokrije sumu kredita koju hoćeš dići.


APN moraš vraćati redovno (godine koje primaš subvenciju)+2godine. Minimalno, nakon 7 godina otplate možeš zatvoriti a da ne plaćaš penale.
U svakom slučaju, idi na apn, te opcije s manje kredita na minimalan broj godina (15) su najisplativije.
Ok onda imam podpitanje, ako tijekom kupovine uvedem baku i djeda na dozivotno uzdrzavanje dali to prolazi pod APN-om kako nebih platio porez?
__________________


CPU: I5 2500k
GPU: MSI TF 660 OC
MBO: Asrock Z68 PRO3
RAM: 2x4gb G. Skill (1333mhz)
PSU: Seasonic 620W
HDD: SSD 180gb Intel 520 | WD Green 2TB
CASE: CM Elite 370
Ostalo: MX518, Logitech Ultra Flat, DELL U2412M, Hyper 212+



Ako Vam je život tužan, ne brinite! Barem Vam je plaća smiješna
fre@k je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 15:43   #633
the_ghost
lar~
Moj komp
 
the_ghost's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,539
Ali onda nema prodaje, za sto bi ti dali APN kredit?

i porez nema veze s APN-om, to te porezna naganja.

Zadnje izmijenjeno od: the_ghost. 27.07.2021. u 15:56.
the_ghost je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 15:51   #634
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,999
Da li ti prodaju to ili poklanjaju?

Ja bih na tvom mjestu pregrmio taj porez i uzeo APN. Možda se i može, ali neznam tu informaciju. Inače, ja dok sam bio u APN shemi i rješavanju, 99% informacija koje sam trebao sam našao u grupi na fejsu https://www.facebook.com/groups/APNgrupa
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 17:43   #635
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Ja bi uzeo odvjetnika i neka im on lijepo objasni da je potpisan predugovor u kojem nije navedeno da ti moraš potpisati ugovor o posredovanju i da ako oni žele odustati od prodaje neka ti isplate duplu kaparu.

Jer sve ostalo nema smisla i samo će te navlačiti.
Dobro pročitaj uvjete u predugovoru i rokove u kojima im moraš isplatiti novce i potpisati ugovor.

kažem, bez odvjetnika ja opće više nebi pričao sa njima.
Citiraj:
Autor prileee Pregled postova
Kad ovako objasnis i meni se cini da je to APP metoda. Da si potpisao ugovor o posredovanju prije, onda ok moras platit proviziju. Ako si potpisao predugovor i platio kaparu i nigdje se ne spominje agencijska provizija nego samo: kupac, prodavac, cijena i iznos kapare onda im ne placaj nista. Niti nemoj sad dodatno pristajat potpisivat ugovor o posredovanju, kasno su se sjetili. Izgleda mi kao cisto supski pokusaj da se izvuce jos 3% cijene, pogotovo ako su oni prodavatelj nekretnine.

Cisto sumnjam da ce odustat pa da ti moraju vracati duplu kaparu zbog 3% koje su zaboravili izmusti potpisivanjem ugovora o posredovanju.
Kažem, sve je pregledala pravna osoba i još k tome provjerila sa drugim kolegama na sudu.
Mi smo u poziciji da pregovaramo. Možemo im odbiti proviziju u potpunosti ili pristati samo na dio, čisto iz dobre volje. Što smo im na kraju i ponudili, čekamo odgovor.
A da ne bi u međuvremenu agent zvao i stvorio totalnu neugodnost jer nas proklinje, kao kako smo skroz neljudski potez napravili i želi nam da izgubimo stan tj. najviše bi želio da kupac odustane od nas i da nam da duplu kaparu za uzvrat. Radije nego da mi dobijemo stan. Poziv bio samo da nas popljuva uglavnom.
E sad sam pak na iberu da fakat od*ebem sve i da im ni lipe ne dam. Na što sam samo odgovorio da je sve biznis i da samo pregovaramo, nema potrebe za takvim riječima i "željama". Stvarno bezobrazno.

Imali su propust u namjeri da izmuze novac od nas kao što i svi drugi agenti rade. Samo što se svi uglavnom odmah ograde sa ugovorom o posredovanju. Pa nije niti bitno koliko su posla zapravo odradili, plaćaš toliko posto koliko si potpisao i amen.
Al ovi su se malo zeznuli i sad to muženje možemo okrenuti u svoju korist.
Fakat mi nije bed dati samo dio za proviziju jer je oglas njihov i dio posla odrađuju što je, je. Ali da u ugovoru piše da smo njih unajmili te da su nam našli stan, te da plaćam cijeli iznos usluge kao da sam došao tamo i zapravo ih unajmio. Prstom nisu pomakli da nam nađu stan, a naplatili bi proviziju kao da jesu. Sve što oni rade je onaj neizbježni dio što agencija radi kako god, oko papirologije i to.

Mah... Najgore mi je u cijeloj situaciji što se na kraju ja loše osjećam jer sam fakat uvijek fer i pošten a ispada da ja nekog veslam a ne oni mene.

Da ne spominjem onaj dio da se prikrivaju kao da nisu prodavači a u ugovoru lijepo piše da je agencija prodavač. Nigdje se ama baš nikakav prodavač ne spominje po drugim imenom ili nazivom.
Barem da taj dio nije bio mutan u startu...
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 18:14   #636
Exy
Premium
Moj komp
 
Exy's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb, Črnomerec
Postovi: 1,982
Čovječe, ti zbilja želiš taj stan
Ovaj agent.....samo ću reć da je žalosno kakvi ljudi se bave tim poslom.
Po meni je problem što si previše zagrizao za taj stan, samo se nadam da ta tvoja agencija to nije shvatila. Ovo sa dobrom voljom mi nema smisla, kakva točno dobra volja je tu potrebna ako te netko pokušava prevariti?
Jel bila navedena provizija u predugovoru? Nije. Kakav ugovor o posredovanju nakon predugovora u kupnji, nije mi jasno. Što da ti je kasnije mrtav hladan poslao na potpis ugovor o posredovanju sa 20% naknade? Jel bi mu dao 10% kao izraz dobre volje?
Strogo se drži onoga što si potpisao a oni neka si slažu kakve god žele ugovore o posredovanju (kojeg nije niti bilo) lol
Exy je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 18:24   #637
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor Exy Pregled postova
Čovječe, ti zbilja želiš taj stan
Ovaj agent.....samo ću reć da je žalosno kakvi ljudi se bave tim poslom.
Po meni je problem što si previše zagrizao za taj stan, samo se nadam da ta tvoja agencija to nije shvatila. Ovo sa dobrom voljom mi nema smisla, kakva točno dobra volja je tu potrebna ako te netko pokušava prevariti?
Jel bila navedena provizija u predugovoru? Nije. Kakav ugovor o posredovanju nakon predugovora u kupnji, nije mi jasno. Što da ti je kasnije mrtav hladan poslao na potpis ugovor o posredovanju sa 20% naknade? Jel bi mu dao 10% kao izraz dobre volje?
Strogo se drži onoga što si potpisao a oni neka si slažu kakve god žele ugovore o posredovanju (kojeg nije niti bilo) lol
Haha
A želim, al nisam sam u tome, tu je bolja polovica. Ona je više zagrizla.
Ali ne pokazujemo to definitivno. Kuže da se ne za*ebavamo i da nisu u boljem položaju.

A šta ja znam, previše sam miroljubiv valjda. Hoću da prođe što mirnijim putem.
Kao da me strah da mi neće zagorčati cijeli proces kupovine do kraja. Ili nakon?
Mislim ima svakakvih danas. Na svakakvo zlo su ljudi spremni, to me nekako kopka. Da nemam neka sranja kasnije. Šta ja znam...

U svemu sam totalno nov i na stan smo naletjeli neočekivano. Nakon cirka godinu i pol traženja, razgledavanja, kopanja po oglasnicima. Napokon nešto što nam oboje odgovara.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 19:00   #638
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Brijem da je agent zajebo i sad se ove izvući.
Sa takvim njegovim pristupom i ponašanjem im nebi ziher izašao u susret.

Pogotovo jer valjda 90% agencija protupravno naplaćuje duplu proviziju i prisile te na to.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 27.07.2021., 19:10   #639
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor PR3DA70R Pregled postova
Haha
A želim, al nisam sam u tome, tu je bolja polovica. Ona je više zagrizla.
Ali ne pokazujemo to definitivno. Kuže da se ne za*ebavamo i da nisu u boljem položaju.

A šta ja znam, previše sam miroljubiv valjda. Hoću da prođe što mirnijim putem.
Kao da me strah da mi neće zagorčati cijeli proces kupovine do kraja. Ili nakon?
Mislim ima svakakvih danas. Na svakakvo zlo su ljudi spremni, to me nekako kopka. Da nemam neka sranja kasnije. Šta ja znam...

U svemu sam totalno nov i na stan smo naletjeli neočekivano. Nakon cirka godinu i pol traženja, razgledavanja, kopanja po oglasnicima. Napokon nešto što nam oboje odgovara.
Osobno, ne bi platio.
Ako će inzistirati na tome da se plati, odustao bi.
Nikakvog odvjetnika ne bi angažirao, jer, vrlo vjerojatno bi vodu na svoj mlin nekako dobio, ne znam kako bi sam proces kupnje i svega ostaloga bio prijatan i pošten od strane agencije.

Ne bi platio nešto što nisam dužan platiti. Pogotovo ako se radi o 3%. Na cifru od 80-90k EUR to je lijepa lova.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2021., 11:17   #640
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Brijem da je agent zajebo i sad se ove izvući.
Sa takvim njegovim pristupom i ponašanjem im nebi ziher izašao u susret.

Pogotovo jer valjda 90% agencija protupravno naplaćuje duplu proviziju i prisile te na to.
Pa je da...
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Osobno, ne bi platio.
Ako će inzistirati na tome da se plati, odustao bi.
Nikakvog odvjetnika ne bi angažirao, jer, vrlo vjerojatno bi vodu na svoj mlin nekako dobio, ne znam kako bi sam proces kupnje i svega ostaloga bio prijatan i pošten od strane agencije.

Ne bi platio nešto što nisam dužan platiti. Pogotovo ako se radi o 3%. Na cifru od 80-90k EUR to je lijepa lova.
Odustao bi od kapare?

To je ono što mislim da će proces kupnje i ostaloga neće biti prijatan jer im smanjujemo proviziju, pogotovo ako im nećemo ništa platiti.
Legalno ne mogu ništa ali posla s njima još imamo zbog glavnog ugovora, to će bit napeto već vidim. xD

Pa e, za te novce opremim kuhinju bokte.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2021., 11:44   #641
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Pravno si čist i nitko te nekde nagovoriti da platiš nešto što nije navedeno u ugovoru.

Ja bi tu uključio odvjetnika da ti vodi to sve jer te i dalje mogu sjebat.
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2021., 12:22   #642
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Briješ?

Koliko uopće naplaćuju odvjetnici za takav posao?
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2021., 12:39   #643
zgmmax
(-(-(-(--)-)-)-)
Moj komp
 
zgmmax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,617
Bilo je govora i u ovoj temi već o tome mislim....

Mislim da ima ova fora neka...
Ti potpišeš ugovor i sa ugovorom moraš ići u katastar/gruntovnicu javiti da si vlasnik...
A oni nakon toga pokrenu ovrhu na nekretninu i ti se nemreš upisat kao vlasnik i onda se nateži po sudovima...

Nisam pravnik i ovo govorim napamet, onak kak me sjećanje služi.
Mislim da plaćanje odvjetnika 1000€ je jeftino ako će sve proć bez problema, nego nekome dat 100k€ i onda se natezat po sudovima


Edit:
Post 294, na 10toj stranici ove teme

Ima hrpa stvari koje se mogu desit u pozadini..pogotovo sada kad je agencija/prodavač sjebao.....
Pitanje je sada kolko su u stanju daleko ići da se naplate
zgmmax je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2021., 17:16   #644
Franf
Premium
Moj komp
 
Franf's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2010
Lokacija: EU
Postovi: 181
Citiraj:
Autor PR3DA70R Pregled postova
Odustao bi od kapare?
Pa nećes odustati od kapare.
Potpisali ste predugovor o kupnji i ti pristajes na sve u tom predugovoru.
Ako oni sad pokusavaju tebe natjedati da potpises nesto dodatno, oni su ti koji odustaju od uvjeta u predugovoru....


Ponudi im tri opcije;
A) prodaja po uvjetima iz predugovora bez dodatnih troskova
B) vrate ti kaparu i razizilazite se ko ljudi
C) unajmljujes odvjetnika i tjeraš pravdu koja je na tvojoj strani
__________________
Franf je offline   Reply With Quote
Staro 28.07.2021., 17:42   #645
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Citiraj:
Autor zgmmax Pregled postova
Bilo je govora i u ovoj temi već o tome mislim....

Mislim da ima ova fora neka...
Ti potpišeš ugovor i sa ugovorom moraš ići u katastar/gruntovnicu javiti da si vlasnik...
A oni nakon toga pokrenu ovrhu na nekretninu i ti se nemreš upisat kao vlasnik i onda se nateži po sudovima...

Nisam pravnik i ovo govorim napamet, onak kak me sjećanje služi.
Mislim da plaćanje odvjetnika 1000€ je jeftino ako će sve proć bez problema, nego nekome dat 100k€ i onda se natezat po sudovima


Edit:
Post 294, na 10toj stranici ove teme

Ima hrpa stvari koje se mogu desit u pozadini..pogotovo sada kad je agencija/prodavač sjebao.....
Pitanje je sada kolko su u stanju daleko ići da se naplate
E vidiš, to me i brine. Mislim da će sad samo tražit dlaku u jajetu da nešto izvedu.
Hvala na poveznici na razgovor, pročitao sam sve.
Citiraj:
Autor Franf Pregled postova
Pa nećes odustati od kapare.
Potpisali ste predugovor o kupnji i ti pristajes na sve u tom predugovoru.
Ako oni sad pokusavaju tebe natjedati da potpises nesto dodatno, oni su ti koji odustaju od uvjeta u predugovoru....


Ponudi im tri opcije;
A) prodaja po uvjetima iz predugovora bez dodatnih troskova
B) vrate ti kaparu i razizilazite se ko ljudi
C) unajmljujes odvjetnika i tjeraš pravdu koja je na tvojoj strani
Normalno, nisam lud da odustanem od kapare.
Samo pitam kolegu jer je ovo napisao.
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Osobno, ne bi platio.
Ako će inzistirati na tome da se plati, odustao bi.
Mislim da će biti opcija C. Čisto da se ogradimo jer kakav god odgovor nam dali zaštiti ćemo se od daljnjih pokušaja. Upravo ovo što kolega gore spominje.
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:39   #646
PR3DA70R
Premium
Moj komp
 
PR3DA70R's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Yautja Prime
Postovi: 1,110
Gdje i kako mogu provjeriti ako me kači porez na nekretninu?
PR3DA70R je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:42   #647
Lika091
Premium
Moj komp
 
Lika091's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Zagreb - Brinje
Postovi: 786
Novogradnja nema porez ostali svi 3 posto. Osim ako nasljeđuješ.
Lika091 je offline   Reply With Quote
Staro 02.08.2021., 12:47   #648
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,113
Citiraj:
Autor Lika091 Pregled postova
Novogradnja nema porez ostali svi 3 posto. Osim ako nasljeđuješ.
Da malo proširim odgovor, kolega Lika je upravu, ali... za novogradnju se isto plaća porez, samo ju plaća investitor/vlasnik (i ona je uračunata u cijenu kvadrata stana). Znači NE plaća ga kupac.

Sve ostalo ide 3%, osim ako naslijediš, ali tamo plaćaš porez na dodanu vrijednost.
Mommistake je offline   Reply With Quote