Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.05.2008., 01:18   #1
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
Laptopi iz Amerike (utičnice)

Poštovanje!
Ovako, razmišljam kupiti laptop preko eBay-a pa imam jedno pitanje u vezi toga... Zanima me dali neko ima iskustva sa laptopima iz amerike što se tiče punjača za struju (tj. adaptera). Dali je moguće to uštekati ovdje u naše utičnice, a ako nije, šta bi mi za to trebalo? hvala unaprijed
marke je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 01:39   #2
Matth€w
Premium
Moj komp
 
Matth€w's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: NaN
Postovi: 3,438
Na napajanjima ima onaj switch sa 220V na 110V i obratno, kod laptopa koliko ja znam nema, jedino ako se dobije na punjaču, pa ima poput i napajanja taj switch. Inače imaš za kupit tih adaptera 110V > 220V, i obratno, za kojih 100kn.
Matth€w je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.05.2008., 01:49   #3
Misek_Chipsy
Someone :D
Moj komp
 
Misek_Chipsy's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2008
Lokacija: kk
Postovi: 332
ili pogledas koji je output na adapteru i kupis kod nas takav adapter sa istim konektorom za lap i istim outpus specifikacijama ali za 220V ..po meni je glupo 220V-110V pa onda 110V->...... visak robe....visak tezine.....a malo doplatis i dobis adapter....a stari prodas...

ili promjenis uticnicu i transformator u njemu.....
__________________
Svi uređaji rade na bijeli dim...kada dim izađe,uređaj više ne radi!
Misek_Chipsy je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 04:21   #4
Dule
Premium
Moj komp
 
Dule's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Zagreb, Sesvetski Kraljevec
Postovi: 547
imam ja Dell Latitude D610 na americki napon... evo kako sam to rjesio:

Dule je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 07:47   #5
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
UZ HP laptop sam u USA dobio adapter koji objedinjuje oba ulazna napona mreže. Jedino što sam promijenio je kabel koji ide u utičnicu na zidu, jer ti ne odgovara utikač.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 07:52   #6
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Dobar dio novijih laptopa dolazi sa univerzalnim punjačima koji podržavaju i 220V/50Hz i 110V/60Hz (bez ikakvih prekidača na sebi) tako da tu ne bi trebalo biti problema. Svejedno, bilo bi dobro raspitati se kod prodavača prije kupnje i inzistirati da navede sve što piše na adapteru.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 11:08   #7
perodot
Premium
 
Datum registracije: May 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
ka sam uzel apple macbook i radi i na 220 i na 110v. samo rokneš u struju i on se sam prilagodi. možda i drugivproizvođaći imaju tak rješeno
perodot je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 12:36   #8
marke
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 355
ok, budem se raspital... a di bi onda trebo kupit taj adapter i kolko to košta? u slučaju da ima taj adapter, kolko košta onda samo utikač?

i dali znate kaj je s garancijom? recimo da mi dođe laptop iz amerike ili australije s jednogodišnjom HP garancijom, di ju ja tu mogu potvrdit i iskorstit?

i još jedna stvar, dal možda neko zna šta je s carinom i porezima? tj. kolko bi ja trebo platit carine ili poreza na laptop koji s poštarinom košta oko 4500kn?
marke je offline   Reply With Quote
Staro 08.05.2008., 13:07   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Već je X puta ovdje spominjano, kompjuteri su oslobođeni plaćanja carine (dakle nebi ti smjeli naplatit istu), trebali bi ti naplatit PDV (22% vrijednosti).
Prilikom kupovine naznači da želiš EU / Germany priključak za napajanje, a kako je gore već rečeno večina proizvođača je prešla na univerzalne switching ispravljače i samo se mjenja kabel od ispravljača do utičnice.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2008., 11:34   #10
Hrvoje_24
Kobe Bryant fan
Moj komp
 
Hrvoje_24's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 226
Imao bi jedno pitanje u vezi ovih univerzalnih adaptera za laptope.Kolega je također u SAD-u kupio laptop tako da ga sada nema čime puniti pa me zanima da li bi moglo biti kakvih problema sa tim univerzalnim punjačem,treba li na što obratiti pozoronost i sl.

Hvala!
Hrvoje_24 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 10.05.2008., 11:41   #11
panoramix
driver
Moj komp
 
panoramix's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,080
Citiraj:
Autor Hrvoje_24 Pregled postova
Imao bi jedno pitanje u vezi ovih univerzalnih adaptera za laptope.Kolega je također u SAD-u kupio laptop tako da ga sada nema čime puniti pa me zanima da li bi moglo biti kakvih problema sa tim univerzalnim punjačem,treba li na što obratiti pozoronost i sl.

Hvala!
Pa kaj je kupio od crnca u Bronxu ? Uz svaki lap ide i osnovni pribor a to je pretvarač 220/njčešće 18 V. Neka kupi ovdje, odgovarati će bilo koji za taj brand.
__________________
SPECTRUM ZX 48 K, Grundig Cassette player, RIZ Color TV - 16 kanala UHF, sobna antena Čajavec SA-3 s lampicom,
software : River Raid & Jet set Willie
panoramix je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2008., 13:17   #12
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Citiraj:
Autor Hrvoje_24 Pregled postova
Imao bi jedno pitanje u vezi ovih univerzalnih adaptera za laptope.Kolega je također u SAD-u kupio laptop tako da ga sada nema čime puniti pa me zanima da li bi moglo biti kakvih problema sa tim univerzalnim punjačem,treba li na što obratiti pozoronost i sl. Hvala!
Treba čitati i razumiti specifikacije na ispravljaču / pretvaraču. Ako je navedeno za AC input 100-240V 50/60Hz (upravo pročitao sa ispravljača mog R51) znači da je univerzalnog tipa i isti će jednako radit u USA i ovdje. Kod ovakvog slučaja najčešće se samo mjenja (ili zamjeniš sam) odvojivi kabel od ispravljača prema utičnici.
Ako pak na ispravljaču piše AC input 100-120V 60Hz onda ili nabavi univerzalni tip kao iz prethodnog slučaja ili transformator 220/110V. Snagu (veličinu) transformatora definira potrebna struja na sekundaru (110V). Za primjer opet navodim podatak sa mog ispravljača za R51, ukoliko je AC input 100V - struja je 1,5A. Zna se da je iskoristivost transformatora 75 - 85%, pa je račun: (100 * 1,5) * 1,2 (80%) = 180W. Iz ovoga se vidi kako je rješenje sa transformatorom vrlo nepraktično zbog dimenzija i težine istog.
Prilikom nabavke zamjenskog ispravljača treba paziti da je izlazni napon (V) isti a struja (A) jednaka ili veća nego je specificirano na originalu.

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 10.05.2008. u 13:35. Razlog: Nadopuna
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.01.2009., 20:55   #13
ivankoke
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Durdevac
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Dule Pregled postova
imam ja Dell Latitude D610 na americki napon... evo kako sam to rjesio:

Jel mogu da te pitam gdje si kupio taj kabel koji ide na 220v?
ivankoke je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2009., 12:50   #14
Smartguy
Spiderpig
Moj komp
 
Smartguy's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,042
unaprijed isprike jer mi se neda mi se čitat sve postove..., no iz onoga šta sam vidio mislim da većina vas komplicira i odabire skuplje opcije. Bio sam u istim govnima kad sam dobio američku utičnicu pa sam iša do čipoteke i tamo se raspitao. Čiko mi je dao konverter sa naše(valjda europske) na američku za 10kn i adapter koji je bio snage 45W što je naravno bilo nedovoljno. Međutim ja sam se odvažio i sve to ljepo spojio i...... RADILO JE . Ali do sutra

Nakon toga sam išao tražit jači adapter u chipoteku ali ga nije bilo pa sam se vratio kući i počeo proučavat njihov punjač da bi vidio da na njemu piše: input: 110-220V. Lijepo sam direktno spojio konverter sa us na eu utičnice i samo ga uštekao u struju i sve još dan danas radi. Dakle ako na punjaču piše input 110-220v sve što vam treba je taj konverter.

btw dule moj "setup" sa punjačem je izgledao slično tako dok nisam pročitao što piše na punjaču. Pogledaj svakako.

Također napominjem da nisam odgovoran za nikakvu štetu nastalu korištenjem moje procedure svi punjači koje sam gledao su bili input:110-220V, ali isto tako svi ti punjači su bili od novih laptopa.
__________________
Smartguy je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2009., 21:21   #15
ivankoke
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Durdevac
Postovi: 8
Citiraj:
Autor Smartguy Pregled postova
unaprijed isprike jer mi se neda mi se čitat sve postove..., no iz onoga šta sam vidio mislim da većina vas komplicira i odabire skuplje opcije. Bio sam u istim govnima kad sam dobio američku utičnicu pa sam iša do čipoteke i tamo se raspitao. Čiko mi je dao konverter sa naše(valjda europske) na američku za 10kn i adapter koji je bio snage 45W što je naravno bilo nedovoljno. Međutim ja sam se odvažio i sve to ljepo spojio i...... RADILO JE . Ali do sutra

Nakon toga sam išao tražit jači adapter u chipoteku ali ga nije bilo pa sam se vratio kući i počeo proučavat njihov punjač da bi vidio da na njemu piše: input: 110-220V. Lijepo sam direktno spojio konverter sa us na eu utičnice i samo ga uštekao u struju i sve još dan danas radi. Dakle ako na punjaču piše input 110-220v sve što vam treba je taj konverter.

btw dule moj "setup" sa punjačem je izgledao slično tako dok nisam pročitao što piše na punjaču. Pogledaj svakako.

Također napominjem da nisam odgovoran za nikakvu štetu nastalu korištenjem moje procedure svi punjači koje sam gledao su bili input:110-220V, ali isto tako svi ti punjači su bili od novih laptopa.
Baš tako, to sam i ja uradio. Neznam samo koliko če dugo radit, al budući da ti već koristiš to duže vrijeme i kažeš da je dobro, nemam razloga sumnjati.
ivankoke je offline   Reply With Quote
Staro 14.01.2009., 22:07   #16
T0mB1ll
420
Moj komp
 
T0mB1ll's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: Le Molve
Postovi: 1,571
ja isto imam punjač sa SAD standardom, i ja sam dobio mali adapter koji ima izgled po euro standardu, i u njega se upikne onaj američki, dok slikam, stavim sliku... jer na punjaču piše ulaz od 110 do 220V..

EDIT: evo kako to izgleda, slike su slikane mobitelom pa su loše..


Zadnje izmijenjeno od: T0mB1ll. 16.01.2009. u 13:53.
T0mB1ll je offline   Reply With Quote
Staro 23.01.2009., 22:41   #17
tozinjox
Premium
Moj komp
 
tozinjox's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Sisak
Postovi: 69
Da li netko zna gdje se može taj konverter kupiti u Zg.. kupio sam Popcorn Hour A110 i nisam dobio taj konverter... a ima američku utičnicu?

Hvala

EDIT: Riješeno

Zadnje izmijenjeno od: tozinjox. 24.01.2009. u 15:46.
tozinjox je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na