Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.07.2022., 11:01   #43141
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Citiraj:
Autor LAcy Pregled postova
Pa kako ces to vozit?! Nema pedale, nit kotace... a da ne govorimo da nema ni zvonce za sigurnost u prometu
Ako ce me ovako periodicki castiti s novim okvorm, stavit cu i zvonce ako treba
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2022., 18:00   #43142
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
Bio sam u lidlu, ruksak je a ono koliko para toliko muzike. Zgrabio plavi malo bacim oko iznutra poderan. Stalaka je zadnji put u mom lidlu bilo cijela palita sad ih je bilo 8 kom. ne vjerujem doduse da su se rasprodali.
devaa je online   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.07.2022., 18:16   #43143
Rovanpero
Premium
Moj komp
 
Rovanpero's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 96
Citiraj:
Autor devaa Pregled postova
Da zgodna stvar za garažu i neka jeftinija verzija stalka za manji servis.
Ja sam si naručio ovo za balkon.
Ak sam dobro skuzio na ovu gornju se stavlja pedala i na taj način se bajk fiksira na zid???? Ili sam krivo skuzio...
__________________
...o kako je lijepo biti glup...
Rovanpero je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2022., 18:20   #43144
quazar912
Premium
 
quazar912's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: north-northwest
Postovi: 1,691
Citiraj:
Autor devaa Pregled postova
Bio sam u lidlu, ruksak je a ono koliko para toliko muzike. Zgrabio plavi malo bacim oko iznutra poderan. Stalaka je zadnji put u mom lidlu bilo cijela palita sad ih je bilo 8 kom. ne vjerujem doduse da su se rasprodali.
Takav sam ja kupio jer mi je stari poderan na naramenici..
Ono, materijal je OK ali sa onom žicom iza (za zrak po leđima) unutra jedva da stanu 2 boce vode. Ako maknem žicu i spustim ruksak na zemlju složi se ka da je vreća i sve stvari se pretumbaju unutra.
I na kraju mali...ne vredi te novce.
__________________
...and fly...
quazar912 je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2022., 19:22   #43145
markotornic
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2017
Lokacija: Zagreb
Postovi: 133
Citiraj:
Autor Rovanpero Pregled postova
Ak sam dobro skuzio na ovu gornju se stavlja pedala i na taj način se bajk fiksira na zid???? Ili sam krivo skuzio...
Dobro si skuzio. Predala ide na gornju. Ja imam u sobi, doduse diy i sve 5. Imas i u Bauhausu, vidio neki dan. Cca 80tak kuna bilo ili tak nekaj.
markotornic je offline   Reply With Quote
Staro 14.07.2022., 20:39   #43146
Ari
Registered User
 
Ari's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Cro
Postovi: 180
Hvala na odgovorima i pojašnjenjima.

Znači, ne bi trebali zabrinjavati tanji zupčanici i lanac, manji razmaci među njima, moguća kraća trajnost, ili potreba za češćim održavanjem i podešavanjem. Ok.

Na ovom topicu, pred oko 10 stranica, sam vidio da ste se složili da novije verzije Deore i boljih mjenjača, koji imaju kvačilo (clutch), je to kvačilo nespretno napravljeno i da se ako se ne održava redovno, počme korodirati ili što, pa dolazi do zaglavljivanja ili tako nekih problema.

Ono, baš sam pročitao da su ta kvačila na boljim mjenjačima super stvar, jer spriječavaju padove lanca i preskakanje brzina, tiši su kod šaltanja i sl., i sad vidim ovdje da može biti i izvor problema...
Inače zanima me za:

Zadnji mjenjač: Shimano Deore M5120, long cage.
Kazeta: Shimano Deore M4100, 11-46, 10-speed.
Ručice mjenjača: Shimano Deore M4100, 10 speed.
Lanac: KMC X10, 10-speed.

Staru biciklu nisam ni jednom u 12 godina oprao, bar tu zonu lanaca, kasete i mjenjača. Ostalo (ramu vilicu) sam pobrisao kad se skupilo prljavštine i praha. Podmazivao je samo serviser, možda 1-2 puta godišnje, ako vidi baš potrebu....i tim načinom mi je stara kanta zadovoljavajuće gurala 12 godina i još radi, ima Altus stražnji mjenjač. (istina da sam pažljiv vozač, i 98% asfalt, 2% makadam ili zemljani puteljci). Uglavnom, nemam baš želju prelaziti na nešto ako je osjetljivije, možda da radije opet nađem nešto sa Altus opremom ?

Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Ako si držao stalno na srednjem zupčaniku naprijed, provjeri koliko je on imao zubaca. Iza si najvjerojatnije imao raspon 11-34...pa si onda usporedi sa ovih 40 i 11-46.

Što se tiče tolerancija i štelanja nije 10 brzina iza ništa posebno. Naštelati jednom godišnje bi trebalo biti sasvim dovoljno. 12 brzina je već zabavnije.
Sada sam se malo pozabavio brojeći zubce na staroj bicikli, tako da otklonim sve sumnje oko mogućnosti 1x10, koji mi je kandidat.

Dakle, moja 12 godina stara trekking Nakamura bicikla (3x7 brzina) ima srednji zupčanik na kojem sam stalno, od 38 zubaca. Pozadi najveći zupčanik ima 34, a najmanji 14 zubaca. Onaj prije spomenuti 1x10 ga očigledno gazi rasponom u oba smjera (za uzbrdice i brzinske dionice).
Ari je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 08:56   #43147
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
@Ari

Ovaj 10sp sistem koji si naveo sa kazetom 11-46 je svjetlosnim godinam ispred onog sto si do sada vozio. Koliko lagano ces ici uzbrdo ovisi o tvojoj kondi i prednjem lancaniku - pozeljno je da bude 30T (vrijedi za MTB i sumu) i nemas brige. Svaka nova generacija bi trebala biti bolje i kvalitetnije napravljena te trajati duze - nisam jos presao na 1x12 pa ne mogu tvrditi, ali izgleda da je tako.

Tocno takav 10sp prijenos ganjam unazad mjesec dana po Sljemenu, otkako sam upokojio starog Jekylla , i kaj da velim, u subotu smo udarili za Zagorje i nazad - nikad laksi dvostruki uspon na Sljeme.

Samo ova tvoja nebriga i neodrzavanje bicikla, sigurno skracuje vijek trajanja istoga, a posto je i tako dozivio 12g uopce necu misliti koliko bi trajao uz redovit odrzavanje

Iako je kod mene apoteka glede odrzavanja, nekako kod mene sve to kratko traje i brzo se trosi.
Ako napisem nece ljudi vjerovati

Zadnje izmijenjeno od: Nik. 15.07.2022. u 09:01.
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 09:17   #43148
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
Citiraj:
Autor Rovanpero Pregled postova
Ak sam dobro skuzio na ovu gornju se stavlja pedala i na taj način se bajk fiksira na zid???? Ili sam krivo skuzio...
Tako je gornji dio na pedale, a kotaci na dvije "police" ima u marko projektu za manje para, ali nemaju ovako "2u1" nego 1 pa ti zadnji kotac visi po zidu.

Citiraj:
Autor quazar912 Pregled postova
Takav sam ja kupio jer mi je stari poderan na naramenici..
Ono, materijal je OK ali sa onom žicom iza (za zrak po leđima) unutra jedva da stanu 2 boce vode. Ako maknem žicu i spustim ruksak na zemlju složi se ka da je vreća i sve stvari se pretumbaju unutra.
I na kraju mali...ne vredi te novce.
Ma treba ganjati neki Deuter ruksak samo mi se ne daje 100€+ za njega 😁
Za ovaj iz lidla radije okrenem rundu jedne poštene pive.

Kolega immortalis i ja se spremamo u ned u jutarnjim satima na sljeme pa vjerojatno na pivu, ako netko zeli slobodno se pridruzi sljemenskoj avanturi.
devaa je online   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 09:36   #43149
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Nakon duže pauze ponovo počeo biciklirat i prebacio se sa: Shimano HG8110 11-36, 10 speed; Shimano Deore XT, 42/32/24 na 11-51t 12-Speed; Pogon 32t.
Osobni dojam je da nisam ništa posebno oduševljen sa novim deore 12-Speed u odnosu na stari XT 10-speed.
Recimo nakon 37km/h više nema smisla pedalirati a u brdo mi se čini teže kad stavim na najlakše (ovo zadnje je možda i do mene zbog konde i koje kg viška ).
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 09:39   #43150
Ari
Registered User
 
Ari's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Cro
Postovi: 180
To bi bio taj clutch ? Ta sklopka...Nisam znao da to postoji kao i masa komentatora na ove youtube klipove.

https://www.youtube.com/watch?v=x-tPC6wEgsw
https://www.youtube.com/watch?v=StHaY1KuozE

Znači taj mali dio bi trebalo podmazivati sa nekom posebnom masti kao što ste napisali na sredini ove stranice:
http://forum.pcekspert.com/showthrea...8655&page=1431

Citiraj:
Autor Nik Pregled postova
@Ari

Ovaj 10sp sistem koji si naveo sa kazetom 11-46 je svjetlosnim godinam ispred onog sto si do sada vozio. Koliko lagano ces ici uzbrdo ovisi o tvojoj kondi i prednjem lancaniku - pozeljno je da bude 30T (vrijedi za MTB i sumu) i nemas brige. Svaka nova generacija bi trebala biti bolje i kvalitetnije napravljena te trajati duze - nisam jos presao na 1x12 pa ne mogu tvrditi, ali izgleda da je tako.

Tocno takav 10sp prijenos ganjam unazad mjesec dana po Sljemenu, otkako sam upokojio starog Jekylla , i kaj da velim, u subotu smo udarili za Zagorje i nazad - nikad laksi dvostruki uspon na Sljeme.

Samo ova tvoja nebriga i neodrzavanje bicikla, sigurno skracuje vijek trajanja istoga, a posto je i tako dozivio 12g uopce necu misliti koliko bi trajao uz redovit odrzavanje

Iako je kod mene apoteka glede odrzavanja, nekako kod mene sve to kratko traje i brzo se trosi.
Ako napisem nece ljudi vjerovati

Ma očito mi je kondicija ispred mase drugih, ipak se bavim i drugim rekreacijama. Čim sam koristio samo 38T na prednjem a pozadi mi je najveći bio tek 34 zubaca....vidim po netu da ekipa ide i na manje od 30T na prednjem, žale se da je preteško na veće, to mi zvuči kao ljenčarenje ljudi sa nula kondicije....želim osjetiti uzbrdicu, i njen efekt. Ok ja ne idem u planine, ali i po gradu mi ima dosta uzbrdica. E da, vjerovatno mi i težina od 70 kg pomaže.



Što se tiče trajnosti, ne perem niti podmazujem, ali niti ne skačem s biciklom, a po lošijim terenima (bijeli ili zemljani puteljak) idem vrlo rijetko i tada vozim sporo, najčešće u rangu brzog hodanja.


Sve je to ok, samo da mi ovaj novi Deore, ne bi ispao bagovitiji od prastarog Altusa. Stvarno ne znam koliko je za moj stil vožnje potreban Deore, i cijena bicikle od 1000 eura....ali eto, htio bih isprobati hidraulične kočnice, krutu vilicu, i jedan zupčanik sprijeda. Vjerovatno bi mi idealan bio jeftiniji Sirrus X 2.0, ali ih nema na stanju i tko zna kada će doći uopće.
Ari je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.07.2022., 10:00   #43151
Nik
Premium
Moj komp
 
Nik's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zg
Postovi: 453
Citiraj:
Autor MIK Pregled postova
(ovo zadnje je možda i do mene zbog konde i koje kg viška ).
Nije mozda nego je sigurno, jer sad imas laksi omjer i to za puna dva zuba.
Zamisli si da imas prednju sajbu 34T kako bi tek onda isao uzbrdo, a to ti je tocno isti omjer kao stari koji si vozio.

Cuj, uvijek mozes naprijed staviti 30T

@Ari
Ja sam si za drugi bajk isto uzeo bas taj Deore prijenos, i ispod ne mislim ici, tak da ono, ako si mozes pristiti - ne stedi...kakav Altus pobogu.
Clutch na 10sp sustavima je otporan na neodrzavanje pa ne brigaj, isto tako sam ostao iznenadjen kako sve to skupa radi, puno bolje nego Deore 9sp - zadnje testiranje sam obavio na singlici preko Srneca (staza 39) i Zagorje enduru.

Zadnje izmijenjeno od: Nik. 15.07.2022. u 10:10.
Nik je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 10:34   #43152
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Iz osobnog iskustva.. Nema šanse da se više vraćam na prijenos bez clutcha.. Od kad imam 1x imao sam točno 0 padova lanca.. A da ne govorim o drastično smanjenom tj gotovo ne postojećem chain slapu.

Što se tiče raspona.. Sve ovisi o formi i terenu koji se vozi.. Osobno na mtb-u vrtim 34t I 11-50 I to mi je ok ali kad se kazeta potroši prijeći ću na neku sa 10 ili čak 9 najmanjim zupčanikom da idem brže po cesti, ravnom I nizbrdo. Za nekakav prvenstveno cestovniji ili trekking bike je to malo premalo. Po meni je idealno onda ako se ide na 1x 40-42t naprijed i 10/11-51 iza. S druge strane nađe se i dobrih 2x kombinacija koje valjaju ponekad (čak i s clutchem). Idealno mi se čini ono što imaju giant roam 1 I 0 recimo kao i dosta gravela.. Naprijed 46/30 a iza 11-42. Takav setup onda pokriva stvarno širok raspon upotrebe.

Također, prijelaz na 1x je trenutno poprilično jeftin.. Na bike24 cijeli 1x11 deore groupset, znači kazeta, mjenjač, shifter, lanac I crankovi dođe 160 eura negdje, tako da se da kupiti jeftiniji bike ili iskoristiti neki stari i upgradeati ga.
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 10:54   #43153
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
Citiraj:
Autor Ari Pregled postova
Vjerovatno bi mi idealan bio jeftiniji Sirrus X 2.0, ali ih nema na stanju i tko zna kada će doći uopće.
https://ciklo-centar.hr/artikl/kona-...s-bicikl-k-ras

ograničene veličine također.
devaa je online   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 11:55   #43154
MIK
no fear
Moj komp
 
MIK's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: ZAGREB
Postovi: 892
Citiraj:
Autor Nik Pregled postova
Nije mozda nego je sigurno, jer sad imas laksi omjer i to za puna dva zuba.
Zamisli si da imas prednju sajbu 34T kako bi tek onda isao uzbrdo, a to ti je tocno isti omjer kao stari koji si vozio.

Cuj, uvijek mozes naprijed staviti 30T

Mora da je do toga a i kreonuo sam prekasno na vožnju po najvećem suncu. Sesvete-Novoselec-Markuševac-stara žičara-Lugarnica-Gorščica-Markuševac-Novoselec-Sesvete.


p.s. pred koji tjedan odvozio turu oko jezera Lokve, prekrasnih staza ima.
Obavezno odraditi stazu preko ranča Roswell i na kraju kupanac u jezeru na splavi.
MIK je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 12:52   #43155
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Iz osobnog iskustva.. Nema šanse da se više vraćam na prijenos bez clutcha.. Od kad imam 1x imao sam točno 0 padova lanca.. A da ne govorim o drastično smanjenom tj gotovo ne postojećem chain slapu.

Što se tiče raspona.. Sve ovisi o formi i terenu koji se vozi.. Osobno na mtb-u vrtim 34t I 11-50 I to mi je ok ali kad se kazeta potroši prijeći ću na neku sa 10 ili čak 9 najmanjim zupčanikom da idem brže po cesti, ravnom I nizbrdo. Za nekakav prvenstveno cestovniji ili trekking bike je to malo premalo. Po meni je idealno onda ako se ide na 1x 40-42t naprijed i 10/11-51 iza.
Mislin da više ovisi o prednjem lančaniku (i dužini lanca, dosta ljudi to ima loše postavljeno) nego o samom Clutchu. Na jednom XT sam skršio CLutch i vozio godinu dana bez njega i po utrkama i sve i imao sam NULA padanja lanca. Naravno, pričam o nekom XC, vjerojatno u življim disciplinama tipša Enduro clutch više dolazi do izražaja

Generalno najbolja stvar kod 1x grupe je što nemam 2 mjenjača i što neman 10 kombinacija relativnih sličnih brzina. Nego imam od 1 do 12 gdje mi je svaka viša/niža brzina taman unutar kadence koju vrtim A što se tiče omjera, naravno da će jedan 3x10 imat nižu i višu brzinu nego 1x12, ali generalno mislim da je jedan 32x 10-51 dovoljno nizak za penjanje, dok na nekoj cesti/nizbrdici sigurno da nije dovoljan, al tu uglavnon ni 3x10 nije bio dovoljan... Ne možeš u 12x brzina uvalit i 0,6 omjer i 5,0 omjer Radi tih stvari dosta Gravela i Road bajkova i dalje ima 2x i dok Gravel možda i ode na 1x, specijalke će već teže...
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 12:59   #43156
Ari
Registered User
 
Ari's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Cro
Postovi: 180
Citiraj:
Autor Nik Pregled postova
@Ari
Ja sam si za drugi bajk isto uzeo bas taj Deore prijenos, i ispod ne mislim ici, tak da ono, ako si mozes pristiti - ne stedi...kakav Altus pobogu.
Clutch na 10sp sustavima je otporan na neodrzavanje pa ne brigaj, isto tako sam ostao iznenadjen kako sve to skupa radi, puno bolje nego Deore 9sp - zadnje testiranje sam obavio na singlici preko Srneca (staza 39) i Zagorje enduru.
Super, dobre vijesti

Ok, nadam se da ste u pravu za novi Deore sa Clutchom na 1x10.

Inače, 2x sprijeda sam isprva planirao kupiti, ali sam shvatio da bih tada vrlo vjerovatno morao šaltati prednjim mjenjačem, jer je sprijeda 30T presporo za po ravnom, a 46T vjerovatno previše i za moje uspone (trebao bih sve to testirati, a baš i ne mogu). Ja bih najradije iz navike, opet koristio samo jedan od ta 2 prednja, ili kupiti 3x pogon pa ga opet uglaviti na srednjem...nema baš smisla. Osim navike stvar je i u jednostavnosti, i tome što obično na jednom od prednja 3 zupčanika negdje struže lanac ili sličan problem s mjenjačima, teže je sve podesti savršeno i zahtjeva češća podešavanja....pogotovo jer se na staroj bicikli taj pogon, čini se, klima milimetar dva, kad pritišćem jače pedale, recimo uzbrdo.
Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Iz osobnog iskustva.. Nema šanse da se više vraćam na prijenos bez clutcha.. Od kad imam 1x imao sam točno 0 padova lanca.. A da ne govorim o drastično smanjenom tj gotovo ne postojećem chain slapu.

Što se tiče raspona.. Sve ovisi o formi i terenu koji se vozi.. Osobno na mtb-u vrtim 34t I 11-50 I to mi je ok ali kad se kazeta potroši prijeći ću na neku sa 10 ili čak 9 najmanjim zupčanikom da idem brže po cesti, ravnom I nizbrdo. Za nekakav prvenstveno cestovniji ili trekking bike je to malo premalo. Po meni je idealno onda ako se ide na 1x 40-42t naprijed i 10/11-51 iza. S druge strane nađe se i dobrih 2x kombinacija koje valjaju ponekad (čak i s clutchem). Idealno mi se čini ono što imaju giant roam 1 I 0 recimo kao i dosta gravela.. Naprijed 46/30 a iza 11-42. Takav setup onda pokriva stvarno širok raspon upotrebe.

Također, prijelaz na 1x je trenutno poprilično jeftin.. Na bike24 cijeli 1x11 deore groupset, znači kazeta, mjenjač, shifter, lanac I crankovi dođe 160 eura negdje, tako da se da kupiti jeftiniji bike ili iskoristiti neki stari i upgradeati ga.
E baš me zanimala ta neka info oko cijene cijelog komplet groupseta, hvala. Zvuči dosta povoljno, 1x10 ili 1x9 može biti samo još jeftiniji.

Meni je koristeći prednji 38T i ukupno 7 brzina pozadi (14-34) falilo eventualno malo brzine po ravnom, ako sam baš htio vrlo brzu dionicu, što je bilo iznimno rijetko. Tih 38T sam navikao i čine mi se idealni. 40T je blizu toga pa bi to trebalo biti super, jer ima još nekoliko stražnjih zupčanika fore. Jedino se mislim da će mi taj najveći zupčanik pozadi (46t), biti prelagan, a na netu ne piše koliko zubaca ima onaj prvi pokraj njega, za kojeg se nadam da bi mi trebao biti taman (za svoje veće uspone sam koristio 34t na staroj bicikli).

Citiraj:
Autor devaa Pregled postova
Taj ne. Zadržao bi se i dalje na 700C standardu. Također, i 10 zupčanika straga mi je maksimum, ne mislim na više od toga.

Zadnje izmijenjeno od: Ari. 15.07.2022. u 13:06.
Ari je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 14:05   #43157
raliSHA
Premium
Moj komp
 
raliSHA's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Rijeka
Postovi: 970
Samo da se zna.. Omjer 30/11 I 38/14 su gotovo identični.

Ali da skratimo... Mislim da je vrijeme za manje filozofije a više vožnje
raliSHA je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 16:22   #43158
Ari
Registered User
 
Ari's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Cro
Postovi: 180
Evo naletio na još jedan komentar za clutch, sa forum.hr:


''Ghosta nisam nikada vozio,marlina 7 jesam bajs je super ,deore super šalta,ali ima onaj jebeni clutch koji kad je podešen na mekano šaltanje je besprijekoran,ali čim naiđeš na malo grbavo po gradu mjenjač sam mjenja brzine i to je jako iritantno,ako pak zategneš lanac onda imaš tvrdo šaltanje, Cube bicikli su za manje ljude,njihov xxl je realno L od drugih,šparaju na dužini rame,ali mogu ti preporučiti Bergamonta revox 7icu....''

-kakvo sad mekano šaltanje ? Može netko objasniti ?

I nitko ga nije ispravio. Donji položaj tog clutcha je samo za skidanje točka, koliko sam čuo na videu. A ovo što naziva tvrdo šaltanje je normalan radni položaj. Očekivano da onda u donjem (off) položaju nastaju razni problemi kad nije predviđeno za vožnju
Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Samo da se zna.. Omjer 30/11 I 38/14 su gotovo identični.

Ali da skratimo... Mislim da je vrijeme za manje filozofije a više vožnje
A da ? Odlično.
Vidio sam onu neku njemačku stranicu za izračun opterećenja, odnosno maksimalne brzine raznih omjera, ali ju nisam skužio, ima previše polja za popuniti. Ima li koja jednostavnija ?


I da, idem sada voziti od 18 do oko 20:30, nekih 25-30km, laganini.
Ari je offline   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 16:30   #43159
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,769
Iskreno, ne znam o čemu taj tip priča, ali u protekle tri godine koliko imam Cube Stereo nisam iskusil ništa od tih navedenih clutch (kvačilo) problema.

U prvih nekoliko mjeseci je bilo isključeno, dok nisam sve podesil i isprobal i nakon toga je non-stop uključeno, brzine se ne mijenjaju same od sebe i tome slične eskapade.

Opet s druge strane, s biciklima kao i s kompjuterima, nemam probleme kojih su puni Interneti, pa mi je zapravo tak svejedno, jer sve radi kak spada.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 16:33   #43160
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
Vozim u zadnje vrijeme frendov sa clutchom iako je jos novo i nerazradeno, nikakvih problema zasad nisam imao. Clutch off po cesti, po trailu on sve ide kao "podmazano"
devaa je online   Reply With Quote
Staro 15.07.2022., 18:30   #43161
murina
Premium
Moj komp
 
murina's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2007
Lokacija: St
Postovi: 442
Dugo godina na 2 bicikle vozim Shimano Zee, uz minimalno održavanja (podmazat ga ponekad i fino podesit na volanu ako nešto šteka), nikad problema sa njima. Clutch funkcionira super ali (meni se čini) nije dobro šaltati po 2 brzine kad je uključen nego jednu po jednu. Skuplje komponente su uglavnom čvršće i laganije.
__________________
murina je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2022., 14:01   #43162
Mr.Ex.President
Torrent freek
 
Mr.Ex.President's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: Split
Postovi: 3,912
Ja šaltan po 3 brzine gore/dolje i radi sve ok.
Clutch na Shimanu (pišem uglavnom za 12 i 11 brzinske grupe, jer sam imao stariji model 10. bez clutch sustava) ima jedan jedini problem, a to je da traži (češće) održavanje i to je to. Kad je sve uredno radi 1/1, ali ako je ušlo malo vode/nečistoće ili se isprao sloj masti naravno da zapinje i naravno da se ponaša nekozistetno.

@Ari - Kupi više bajk, nastaviš li guglat doć ćeš na ideju da je najbolje uzet vespu jer ništa ne valja
__________________

CPU: AMD Ryzen 5 1600X MHz - cooling: Corsair H100x
MBO: MSI B450 Gaming Plus
RAM: 2x 8 GB DDR4 G.SKILL 3000 MHz (Aegis F4-3000C16D-16GISB)
VGA: Asus GeForce 970 4 GB STRIX
HDD: SSD Kingston 256 GB [KC400] || Toshiba 3 TB [DT01ACA300]
Case: NZXT S340 - Rear exhaust 120mm - 7V
PSU: Corsair RM550X 550W


Periferija

LCD: HP ZR24w
Keyboard: Logitech Illuminated Keyboard
Mouse: Logitech G400
Gaming Wheel: Driving Force™ Pro
Sound: Genius SP-HF1201A
Printer: HP LaserJet 1020
Scanner: HP ScanJet 4300
Headphones: Philips SHC 2000
ADSL: Siemens Gigaset SX763 router [T-com Flat - 10/640]
Switch: D-Link DGS-1005A 5-port giga
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1



CPU: AMD X2 A4-5300 cooling: BOX
MBO: Gigabyte GA-F2A85XM-HD3
RAM: Kingmax 1x4GB DDR3, 1600 MHz CL9 [FLGF]
HDD: WD Green 2TB [WD20EZRX]
PSU: Antec SU380
Case: Antec NSK2400 (ispuh: 120mm - 5V)

TV: Samsung 43E450 @HDMI
OS: Window 7 PRO x64 edition + SP1
Remote: Logitech K230 + Logitech M180 mouse

LINK

Mr.Ex.President je offline   Reply With Quote
Staro 16.07.2022., 16:58   #43163
Hrconja
Premium
Moj komp
 
Hrconja's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,604
Jel moze neki link o tom “odrzavanju” clutcha, o cemu je rijec? 1x12 deore grupa pa me zanima.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
Hrconja je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 00:02   #43164
Staromodan
Premium
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: .
Postovi: 172
Danas sam isao na drugu voznju po biciklistickoj stazi sa bmx-om. Prvi put sam se brzo uspuhao pa odustao, a danas mi je bolje islo. Iako je mali, ali brze ubrzava nego veci bicikli. Onda se vozikam i dodjem do pumptracka, pa isprobavam malo skakutanje i onda dodjem do dijela gdje bih trebao s njim odskociti u zrak i sa strane na pegove parkirati, ali sam umjesto toga samo sigurno odskocio s bicikla. Budem probao drugi put. Uzivao sam sve dok nisam vidio fotografiju kako ga vozim - ofg bmx...
Staromodan je offline   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 15:32   #43165
devaa
gladan sam
Moj komp
 
devaa's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,240
Jedna sa sljemena
devaa je online   Reply With Quote
Staro 17.07.2022., 20:44   #43166
Ari
Registered User
 
Ari's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: Cro
Postovi: 180
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Iskreno, ne znam o čemu taj tip priča, ali u protekle tri godine koliko imam Cube Stereo nisam iskusil ništa od tih navedenih clutch (kvačilo) problema.

U prvih nekoliko mjeseci je bilo isključeno, dok nisam sve podesil i isprobal i nakon toga je non-stop uključeno, brzine se ne mijenjaju same od sebe i tome slične eskapade.

Opet s druge strane, s biciklima kao i s kompjuterima, nemam probleme kojih su puni Interneti, pa mi je zapravo tak svejedno, jer sve radi kak spada.
A vidjet ćemo...u najgorem slučaju, ako se to nekad pokvari i počme zezati, neću mijenjati samo taj clutch, nego ću tražiti koji drugi zadnji mjenjač mogu staviti a da je kompatibilan sa 1x10 i Shimano Deore M4100 šifterima. Ima li koji bez clutcha ?

Citiraj:
Autor Hrconja Pregled postova
Jel moze neki link o tom “odrzavanju” clutcha, o cemu je rijec? 1x12 deore grupa pa me zanima.
Nisam kopao po netu još za to, ali budem, sigurno bi ih trebalo biti...
Sada istražujem malo o flat pedalama, ove se čine odlične:
https://www.youtube.com/watch?v=OO1ovOx9yOc
Par godina ih lik u mom stilu, nije održavao, a gle kako se vrte.
Naziv je kod nas drugačiji, ili se promjenio, to su izgleda ove, vjerovatno varijanta sa industrijskim ležajem: Wellgo MTB ALU 102B. Nijansu teže, oko 410 grama par.

Htio bih se zadržati na do oko 200kn.

Druga opcija: Osnovni model Race Face Ride Pedal, dobra marka, na akciji. Sviđa mi se da pinovi nisu metalni, ne oštećuju obuću.

https://www.bike24.com/p2357961.html...1000,1868,1937

Citiraj:
Autor Mr.Ex.President Pregled postova
Ja šaltan po 3 brzine gore/dolje i radi sve ok.
Clutch na Shimanu (pišem uglavnom za 12 i 11 brzinske grupe, jer sam imao stariji model 10. bez clutch sustava) ima jedan jedini problem, a to je da traži (češće) održavanje i to je to. Kad je sve uredno radi 1/1, ali ako je ušlo malo vode/nečistoće ili se isprao sloj masti naravno da zapinje i naravno da se ponaša nekozistetno.

@Ari - Kupi više bajk, nastaviš li guglat doć ćeš na ideju da je najbolje uzet vespu jer ništa ne valja
Ništa na gorivo ne dolazi u obzir, pogotovo sada kad svijet ulazi u kataklizmu, nestašice, restrikcije, poskupljenja itd.


Kupit ću, imam u vidu...zasad mi ostaje prvi izbor taj skuplji sa Deore grupom.
Ari je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2022., 13:42   #43167
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ulovio napokon malo dečke iz Nightriders Croatia kluba, u četvrtak se zaletili na Sljeme, stvarno je bio dožvljaj niz šumu po noći

Ja imam neke Aliexpress lampicu za koju sam mislio da je odlična, a dečki imaju lampe na glavama i bajkovima koje svijetle kao LED far od novog Audija, pretvorili smo noć u dan

Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 18.07.2022., 13:43   #43168
Renesis
Ex-Gastarbajter
Moj komp
 
Renesis's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2003
Lokacija: Zagreb / Rijeka
Postovi: 5,431
kad ste isli gore ako ste isli po mraku?
__________________

Abit IS7-E + TR NB-1
Intel Pentium 4 2.8E@3500(250*14, 1.45V) na vodi
2x512Mb DDR Kingston (2.5-3-3-7, 200Mhz)
ATI Radeon 9800PRO 128Mb @ default (412/385 max)
Audigy 2 ZS, SkyStar 2, Hauppauge WinTV, Hitachi 160Gb
Logitech Z-5500, Xerox XA7-19i
Moja makina - tišina je prednost

A. Einstein - Samo su dvije stvari neograničene, ljudska glupost i svemir, a za svemir baš i nisam siguran.

Homemade custom kanta - projekt
Homemade vodeno part1
Homemade vodeno part2
Renesis je online   Reply With Quote
Staro 19.07.2022., 14:27   #43169
prileee
laser
Moj komp
 
prileee's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2009
Lokacija: Split
Postovi: 2,273
Citiraj:
Autor raliSHA Pregled postova
Također, prijelaz na 1x je trenutno poprilično jeftin.. Na bike24 cijeli 1x11 deore groupset, znači kazeta, mjenjač, shifter, lanac I crankovi dođe 160 eura negdje, tako da se da kupiti jeftiniji bike ili iskoristiti neki stari i upgradeati ga.
Sad si me zainteresirao pa bi mozda upgradea bajk. Vozim prakticki cijelu konu blast 2009 na prije cca 10 godina kupljenom merida okviru jer je kona okvir puka. Znaci samo je prenesena sva oprema na novi okvir.

Vidim da ovaj 1x11 deore groupset koji spominjes nije dostupan na bike24 a i stoji mu dostupnost za 11-51
Citiraj:
Currently not in stock
Delivery time to Croatia 6-7 weeks**
i za 11-42
Citiraj:
Currently not in stock
Delivery time to Croatia 20-21 weeks**
Sta ovo tocno znaci ne razumin, out of stock ali bi moglo bit za ovih x-y tjedana? Bude li cesto restock skladista na bike24?

Nadalje, moze li ostat postojeci BB ili mi treba novi?
__________________
prileee je offline   Reply With Quote
Staro 19.07.2022., 14:37   #43170
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Trebati će ti novi bb za te kurble a i shifter ti je i-spec prihvat i nećeš ga moći pričvrstiti na volan. Po iskustvu, teško da će to tako brzo na lager kao cijela grupa. Ako naručiš možda i naruće za "tebe" pa ti i isporuče.

Probaj pitati bike-dijelovi iz Slatine, ima odlične cijene i dosta dobar lager Shimana

https://www.njuskalo.hr/obrt/bike-dijelovi1
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na