Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 01.03.2007., 10:35   #1
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Par pitanja o utisavanju napajanja

Ovako , imam jedno maxpower 300w napajanje i upotri***io sam ga za drugu konfu . Ali problem je bio u ventu koji je bio ko turbina pa sam ga zamjenio sa tisim coolermsterom , bar sam tako mislio ali kad sam ga spojio na one 2 zice ko prosli poceo je buciti ko i prvi . pa sam odlucio ovako :
1.staviti unutra drugi vent ali spojiti ga ne na 2 zice vec izvuci van kabel i spojiti na molex i radi i razlika u buci je nebo i zemlja , samo me zanima hoce to dugorcno drzati vodu i jer su moguce nuspojave kakve ?
2.vent na napajanju izvlaci van zrak , bar je tako bio prvi vent i sad sam tako stavio , ali zar ne bi bilo bolje da puse unutra i da zrak ide preko dijelova napajanja pa van ?
Tko pita , ne skita
Router je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2007., 10:43   #2
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,390
1. Neće bit nikakvih nuspojava. Tako će biti još bolje jer možeš regulirati vent kako želiš.

2. Zašto unutra? Tako će ubacivati topli zrak u kućište i totalno poremetiti koncepciju hlađenja kućišta.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.03.2007., 11:03   #3
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Hvala , sad i meni ima smisla da je bolje da vuce zrak , ipak ovi u Kini koji to rade nesto znaju
sad bas sam sveo buku na minimum i razlika je ogromna od zujanja i brujanja , sad se cuje ono normalno samo vent da ide zrak , recimo na nekoj skali glasnoce ono prvo je bilo max. 10 , a ovo je sad mozda 4 realno .
Router je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2007., 11:12   #4
SPLiFF
Premium
Moj komp
 
SPLiFF's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2004
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,020
Citiraj:
Autor Router Pregled postova
2.vent na napajanju izvlaci van zrak , bar je tako bio prvi vent i sad sam tako stavio , ali zar ne bi bilo bolje da puse unutra i da zrak ide preko dijelova napajanja pa van ?
mislis van u kuciste? Ili napajanje ima 12cm vent, u sto sumnjam :P

80mm treba izvlacit, ako je na straznjoj strani napajanja, ne? Ako je slucajno na donjoj strani, onda treba uvlacit u napajanje i izbacivat van. Valjd

EDIT: uvjek me prestignu :P
SPLiFF je offline   Reply With Quote
Staro 01.03.2007., 15:07   #5
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
izvlaci van , kao van iz napajanja u prazan prostor , nalazi se iza , to kuciste je iz onog vremena kad 12cm ventovi nisu ni postojali
Router je offline   Reply With Quote
Staro 02.03.2007., 22:31   #6
White
Premium
Moj komp
 
White's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 142
ja imam isto takvo napajanje i zamjenio sam vent, spojio ga na matičnu i za sad sve štima i radi (ne vidim zašto nebi)
White je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 00:04   #7
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ajd mi recite nešto, htio bih modat svoje napajanje Enermax 300W, prozujao je jedan od ventova (80mm), skroz su ležajevi otišli, kao da vibrira. Sad na koliko ga stavit taj novi vent, 7V ili 5V (2500rpm.a pri 12V)? Uzmimo u obzir da u napajanju postoji jedan 120mm koji puše po napajanju. Nisam baš u mogućnosti nabavit potenciometar pa da reguliram ovisno o zagrijavanju.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 00:26   #8
SRV
Premium
Moj komp
 
SRV's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: n/a
Postovi: 6,128
Samo da dodam, ovakvo nesto ce bit objasnjeno u novom sticky-ju koji se (polako) sprema.
SRV je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 00:40   #9
DrTom
Resistance is futile
 
DrTom's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,212
Ja sam se poigrao na 2 napajanja baš s time što Vi opisujte.

Na 1. sam odspojio vent od napajanja sa standardnog mjesta gdje je inače prikopčan u samom napajanju i spojio ga na potenciometar čije žice sam provukao tako da mi se da montirati na stražnji PCI limić koji sam probušio za tu priliku. Drugi dio potenciometra sam spojio na ono standardno mjesto za spajanje venta unutar samog napajanja. Nije neka velika nauka, a pruža mi mogućnost reguliranja brzine vrtnje venta tj. omjera protoka zraka i buke koju on stvara.

Na 2. mi se nije dalo s tim zezati, jer nisam imao pri ruci takav potenciometar, pa sam se odlučio na malo drugačji pristup. Glavno pomagalo je bila lemilica. Odspojio sam vent sa standardnog priključka unutar samog napajanja i spojio njegove žice na druga mjesta. Crvenu tj. plus od ventilatora sam spojio na +12V na matičnoj ploči od napajanja, tamo gdje du i sve ostale žice od molex kablova spojene, dok sam crnu tj. masu spajao na razna mjesta na matičnoj od napajanja da bi postigao različite razlike u potencijalima. Primjerice ako je spojeno crvena na +12V, a crna na masu, vent radi na 12V. No ako crnu spojim na +5V, onda vent radi na 7V ili ako spojim crnu na +3.3V, onda vent radi na 8.7V. Kužite u čemu je stvar... Ostavio sam ga da radi na 8.7V i to je rješilo problem buke, a protok je još uvijek bolji nego da je na spojen na 7V kada je doslovno nečujan u radu. Nedostatak ovakvog načina spajanja je nemogućnost regulacije tokom rada.

NAPOMENA:
Ako niste sigurni u što se upuštate, radije to ne činite. U oba slučaja je bilo potrebno otvoriti napajanja, čime se gubi njihovo jamstvo. Ni u kom slučaju te ne radite dok je napajanje spojeno na "strujnu" mrežu (ukopčano tj. pod naponom)!!! Ovo činite na vlastitu odgovornost i ni u kom slučaju ne svaljujte krivnju na mene, ako nešto pođe po zlu.
DrTom je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 15:33   #10
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Evo nakon par dana , da sumiram : sve radi i stima ko stimac , dakle vrlo je tiho sto mi je vrlo bitno , sad se spremam modati i box intel cooler ( iako ga drzim dosta nisko preko smart fana u biosu , hocu nesto bas necujno )
A ovaj topic sam pokrenuo samo iz jednog razloga , odnosno straha : nisam bio ziher moze li se napajanje hladiti normalno sa 8cm ventom na 2000 okretaja , jer ocito kad se spojeno na napajanje vrti na puno,puno vise sto naravno uhu jako smeta.
Router je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.03.2007., 17:55   #11
tutix
Premium
Moj komp
 
tutix's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,060
Ja sam modao svoje napajanje. Nisam više mogao izdržat. Puknuo sam u njega 80mm Coolermaster na 5V (oko 1050-1100 rpm). Uz onaj 120mm-ac što puše po napajanju ovaj sad šta ispuhuje mislim da će fercerat. Morat ću nabavit onaj mali Fanmate 2 pa ga stavit na 1250-1300rpm, to bi mi bilo optimala. Mada i ovak puše hladnjikav zrak. Ali tišina ljudi je predobra. Mislim da poprimam prve znakove noizfrikstva. Čak razmišljam da kupim pasivnu grafu.

Isprike Routeru na uletavanju u post.
tutix je offline   Reply With Quote
Staro 03.03.2007., 18:00   #12
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Nema potrebe za isprikom , zato i je topic tu . hvala za tvoj doprinos .
Dakle , funkcionira .
Router je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na