Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 29.01.2010., 22:35   #1
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Cijena i mogućnost malo duže wlan mreže?

Pozdrav! O wlanu znam toliko da namjestim kućnu mrežu pa prije nego bi išao to proučavat dalje da vidim ako mi se to uopće isplati.
Zanima me koliki trošak bi bio napravit wlan na dužinu od nekih 600-700 metara i kakve su šanse za to ako nemam čistu optičku vidljivost? Smeta mi jedan krov koji je na pola puta i da je nekih pola metra-metar niži imao bi čistu vidljivost.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2010., 23:44   #2
Xan
networking wannabe guru
Moj komp
 
Xan's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 997
Citiraj:
Autor Marin!!! Pregled postova
Pozdrav! O wlanu znam toliko da namjestim kućnu mrežu pa prije nego bi išao to proučavat dalje da vidim ako mi se to uopće isplati.
Zanima me koliki trošak bi bio napravit wlan na dužinu od nekih 600-700 metara i kakve su šanse za to ako nemam čistu optičku vidljivost? Smeta mi jedan krov koji je na pola puta i da je nekih pola metra-metar niži imao bi čistu vidljivost.
trebaju ti 2 antene, po mogućnosti yagi, ali trebalo bi ići i sa gridicama, 2 ap-a, te cijevi (preporuka inox) na koje ćeš stavit antene tako da budu iznad tog krova koji smeta

bez optičke vidljivosti, ako i uspiješ naći signal, vjerojatno će ti šum bit prevelik, a usljed toga brzina katastrofa
__________________
Quotation from the Bhagavad Gita famously quoted by J. Robert Oppenheimer upon witnessing the detonation of the first atomic bomb.

Also quoted numerous times by overly melodramatic players of Unreal Tournament upon detonation of the Redeemer weapon.

"Now I have become death, the destroyer of worlds who has come to annihilate everyone."
Xan je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.01.2010., 11:12   #3
Marin!!!
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 179
Znači cijena bi bila oko 1000 kn antene, oko 600 kn ap, 200 kn kabeli i ajmo zaokružit na 2000 kn za sve to!?
Malo previše ako neznam kakav bi bio signal.
Marin!!! je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2010., 00:58   #4
pinkskin
Premium
Moj komp
 
pinkskin's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Daruvar
Postovi: 1,738
Probaš si prvo napravit dvije double biquad antene (treba ti jedno 200x100mm bakrena ili aluminiska ploča, debljina nebitna te jedno pola metra bakrenog vodiča od 2+mm2 to ne varavno po komadu i kabal ), mislim da one imaju cca 15 db pojačanje a i lakše ih je napravit od yagica i po mogučnosti ih montirat na satalitski tanjur.
__________________

pinkskin je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 10:13   #5
boki_bl
Premium
Moj komp
 
boki_bl's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 61
Mislim da bi uveliko smanjio troskove ako bi digao AP i Antenu na neku sipku visine 2 m koju bi namontirao na krov kuce i u tom slucaju imao bi opticku vidljivost..
__________________
boki_bl je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 10:17   #6
vga killer
Treba kaj skurit??
 
vga killer's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2004
Lokacija: Zgb
Postovi: 4,006
Sklepaj sam doma dve kantene i terbalo bi bit dovoljno
vga killer je online   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 10:27   #7
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor boki_bl Pregled postova
Mislim da bi uveliko smanjio troskove ako bi digao AP i Antenu na neku sipku visine 2 m koju bi namontirao na krov kuce i u tom slucaju imao bi opticku vidljivost..
Kratko i jasno.

Ako ti je metar, dva ono kaj te zaje. Onda samo digni cijelu stvar i ciao djaci!
  Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 13:21   #8
The Pill Man
Premium
 
The Pill Man's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Šibenik
Postovi: 325
Citiraj:
Sklepaj sam doma dve kantene i terbalo bi bit dovoljno
Samo jedna napomena! (ako se traži pouzdanost mreže)

S obzirom da je na 2,4g zbilja malen broj kanala (potpuno razdvojenih svega 3) prvo moraš provjeriti stanje u okolišu, tj. ima li ko od susjeda kakve AP-ove koji bi te mogli rušiti. Naime, ako ti imaš loš signal njihovi signali bi mogli blokirati tvoj (koji bi možda i radio da njih nema).
Jedan od čestih razloga ovakvih pojava su i loše home made antene, u kombinaciji sa povećanim outputom transmitera (obično ekipa misli ako podigne TX do stropa da će to sve riješiti) a time i povećanim devijacijama i razinama signala van širine odabranog kanala.
Zato za razliku od raznih radio amatera NE preporučam izradu kantena i sl. ako već nemaš solidnog iskustva ili nekog da ti pomogne ko zna, jer ako ne sam sebi možda ćeš smetati nekom susjedu. Idealno bi bilo nakon izrade antene izvesti uštimavanje, a to bez analizatora spektra i nije jednostavno (možeš ići metodom mjerenja brzine transfera neke file, ali to može ovisiti o još koječemu pa je teško izolirati problem).
Osobno, koristim micronetovu yagicu na udaljenosti 1200m, (na drugom kraju je omnica) i signal je na 65%, brzina između dva AP-a ne pada ispod 24Mbit i po kiši.

Dakle, prvo nađi nekog ko ti može posuditi opremu i/ili snimiti stanje pa onda investiraj.

http://www.cisco.com/en/US/docs/wire...e/Channel.html
__________________
Pill Man
The Pill Man je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 13:51   #9
boki_bl
Premium
Moj komp
 
boki_bl's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Banja Luka
Postovi: 61
The Pill Man , reci mi koliko ti je dbi ta yagi antena a koliko omni antena na drugom kraju??
__________________
boki_bl je offline   Reply With Quote
Staro 10.03.2010., 17:05   #10
vm@
Premium
Moj komp
 
vm@'s Avatar
 
Datum registracije: May 2009
Lokacija: donji lapac
Postovi: 547
najjednostavnije je napraviti biquad od jednog cd-a i cd racka a kvadrate napraviti od srednje žice kabla i tako izbjeći jedan konektor, napravio sam par takvih i sa 10m 75omskog kabla na obje strane na 500m imaju -70db a za uštimavanje signala je dobar ovaj program http://www.netstumbler.com/downloads/
ako smeta susjedov signal pomaže promjena polarizacije
na toj razdaljini će ti trebati i jedna sat antena ili napraviš/kupiš dvije yagi antene i ne trebaju ti nikakvi dodatni ap-i
vm@ je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na