Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.11.2018., 10:35   #61
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
I mislio sam da ce biti nesto oko presjeka EU nacin funkcionira na nacin da ti gledas u smjeru strelica (tvoje oci su strelice) i to sto vidis nacrtas negdje na papiru, ne mora ni biti odmah desno (ovisno o mjestu na papiru). Kod pogleda se postuje gdje se crta, kod presjeka nije potrebno jer strelice govore kako gledas presjek.

Roso, da su upustanja s gornje strane to bi ipak vidio na tlocrtu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 11:26   #62
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
O čemu vi pričate?

Pa pogi je profesorica


Uglavnom ako sam skužio nacrt ovi provrti u presjeku A-A nisu dobro nacrtani odnosno jednoznačno definirani. U nacrtu je običan provrt, a u bokocrtu se vidi da je i ovih 90st u igri. To je greška, o tome pričate?

Zašto je tako nacrtao autor? bo.
pogi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.11.2018., 12:25   #63
danijel_b
Premium
Moj komp
 
danijel_b's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Oldenburg
Postovi: 493
Presjek je presjek, nije bokocrt. Ovdje se samo slučajno tako poklopilo da je pogled sličan bokocrtu.
Autoru nedostaju crtkane linije u nacrtu, i ja bih osobno upuštanje drukčije prikazao, da majstoru bude lakše.

I još nešto, višestruko označavanje istim slovom se NE radi, može navesti osobu koja čita crtež na krivi zaključak.


Gesendet von meinem TA-1012 mit Tapatalk
__________________
danijel_b je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 12:26   #64
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
I mislio sam da ce biti nesto oko presjeka EU nacin funkcionira na nacin da ti gledas u smjeru strelica (tvoje oci su strelice) i to sto vidis nacrtas negdje na papiru, ne mora ni biti odmah desno (ovisno o mjestu na papiru). Kod pogleda se postuje gdje se crta, kod presjeka nije potrebno jer strelice govore kako gledas presjek.
Bokocrt mora biti odmah desno, i poravnat sa nacrtom - ako nema presjeka niti oznake pogleda. Ako se radi o zasebno definiranom pogledu ili presjeku kojem si dodjelio slovo (Detalj A ili Presjek A-A) onda je on označen na projekciji i možeš ga drugdje na crtežu smjestiti gdje imaš mjesta.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Roso, da su upustanja s gornje strane to bi ipak vidio na tlocrtu.
Baš to. Da su upusti s prednje strane vidio bi dvije koncentrične kružnice. Ovako je to samo loše iskotiran crtež.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 13:12   #65
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
Bokocrt mora biti odmah desno, i poravnat sa nacrtom - ako nema presjeka niti oznake pogleda.
Krivo sam se izrazio, ja bokocrte i tlocrte zovem "pogledima" iako to nije bas ispravno, moja greska. U pravu si! Presjeke i prave poglede (sa strelicama) mozes crtati bilo gdje na papiru.

--
Btw, prije nekih mjesec-dva na poslu smo imali slucaj da postoji nedoumica oko citanja nacrta i rizik da majstor nece dobro protumaciti presjek. Saljem pojednostavljenu situaciju, presjek je oznacen kako je oznacen i recimo da ne mozemo promjeniti smjer gledanja.

Situacija je bila takva da bokocrt ne bi bio dovoljan i nije zato prikazan (znam da bi u ovom pojednostavljenom slucaju bokocrt sve rekao).

https://i.imgur.com/Xd6K7uF.jpg

Pitanje je kako po vama ili pravilima struke mora izgledati nacrtani presjek na papiru. Volio bih ipak cuti struku jer nazalost u knjigama tehnickog crtanja koje smo imali kod sebe nismo nasli primjer da bi izvukli neki zakljucak.

Presjek 1 bi bio americki nacin, mi radimo po eu.
Presjek 2 bi bio prikaz koji izgleda logicno
Presjek 3 bi bio isti presjeku 2 ali zarotiran za 180° (isto kao da okrenes nacrt za 180° i nacrtas presjek)
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.

Zadnje izmijenjeno od: xlr. 22.11.2018. u 13:40.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 14:03   #66
T}{OR
DBS
Moj komp
 
T}{OR's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,855
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Btw, prije nekih mjesec-dva na poslu smo imali slucaj da postoji nedoumica oko citanja nacrta i rizik da majstor nece dobro protumaciti presjek. Saljem pojednostavljenu situaciju, presjek je oznacen kako je oznacen i recimo da ne mozemo promjeniti smjer gledanja.

Situacija je bila takva da bokocrt ne bi bio dovoljan i nije zato prikazan (znam da bi u ovom pojednostavljenom slucaju bokocrt sve rekao).

https://i.imgur.com/Xd6K7uF.jpg

Pitanje je kako po vama ili pravilima struke mora izgledati nacrtani presjek na papiru. Volio bih ipak cuti struku jer nazalost u knjigama tehnickog crtanja koje smo imali kod sebe nismo nasli primjer da bi izvukli neki zakljucak.

Presjek 1 bi bio americki nacin, mi radimo po eu.
Presjek 2 bi bio prikaz koji izgleda logicno
Presjek 3 bi bio isti presjeku 2 ali zarotiran za 180° (isto kao da okrenes nacrt za 180° i nacrtas presjek)
Presjek 1 bi po meni bio pogrešan, odnosno za to treba strelice okrenuti u drugom smjeru (sam si to rekao ranije).
Presjek 2 bi ovisilo da li se ovdje radi o Tlocrtu ili Tlocrtu 1 (pogled odozdo). *
Presjek 3 je po meni jedino točno riješenje.


* To bi izbacio CAD program kao što je Catia, Solidworks, SolidEDGE ili PTC Creo. Zakretanjem za 180° kao što si i sam naveo dolazimo do Presjeka 3 i tako ga treba orijentirati na crtežu.


Neke stvari nećeš naći u knjigama za tehničko crtanje. Primjera radi, na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu je svaka ponovljena kota greška. Dok u praksi ne škodi više od jednom kotirati predmet za slučaj da se izbjegne dvojako tumačenje crteža - jer ako majstor mora birati između dva rješenja, u pravilu uvijek izabere krivo.
__________________

YT playliste: IL-2 Sturmovik: Great Battles | Duxford Flying Legends
T}{OR je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 14:30   #67
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
To je bio slucaj kod nas, presjek 3 je bio na nacrtu i dvije stare skole su se "sukobile". A kad se stare skole nadju raspravljati najbolje je pricekati zakljucak Naravno da smo se svi slozili kako nesporazuma ne bi bilo da su strelice presjeka okrenute u suprotnu stranu.

Citiraj:
Autor T}{OR Pregled postova
jer ako majstor mora birati između dva rješenja, u pravilu uvijek izabere krivo.
Tako su i mene ucili, ako se postavis u poziciju radnika i imas nedoumica, promjeni pristup (presjek, pogled, detalj, pa cak i nacin kotiranja). A osobno preferiram sto manje kota i bez ponavljanja. Izazovnije je, pregledniji nacrt i manje sanse za gresku ako sutra netko cacka po nacrtu i npr kota se ne updejta (to najvise ovisi o softveru) ili je zaboravi promjeniti ako prepravke radi na papiru.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 16:43   #68
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Još ne znamo jel malac dobio 5 ili 1 :kokice:

Ovakvih pitanja i tema bi trebalo biti više.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 21:11   #69
dmr
Premium
Moj komp
 
dmr's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2007
Lokacija: Tuzla
Postovi: 1,267
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Krivo sam se izrazio, ja bokocrte i tlocrte zovem "pogledima" iako to nije bas ispravno, moja greska. U pravu si! Presjeke i prave poglede (sa strelicama) mozes crtati bilo gdje na papiru.

--
Btw, prije nekih mjesec-dva na poslu smo imali slucaj da postoji nedoumica oko citanja nacrta i rizik da majstor nece dobro protumaciti presjek. Saljem pojednostavljenu situaciju, presjek je oznacen kako je oznacen i recimo da ne mozemo promjeniti smjer gledanja.

Situacija je bila takva da bokocrt ne bi bio dovoljan i nije zato prikazan (znam da bi u ovom pojednostavljenom slucaju bokocrt sve rekao).

https://i.imgur.com/Xd6K7uF.jpg

Pitanje je kako po vama ili pravilima struke mora izgledati nacrtani presjek na papiru. Volio bih ipak cuti struku jer nazalost u knjigama tehnickog crtanja koje smo imali kod sebe nismo nasli primjer da bi izvukli neki zakljucak.

Presjek 1 bi bio americki nacin, mi radimo po eu.
Presjek 2 bi bio prikaz koji izgleda logicno
Presjek 3 bi bio isti presjeku 2 ali zarotiran za 180° (isto kao da okrenes nacrt za 180° i nacrtas presjek)


3 definitivno


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
dmr je offline   Reply With Quote
Staro 22.11.2018., 22:22   #70
cane
Amiga fanboy
 
cane's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 146