Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 24.09.2020., 11:59   #331
Cuky
jedan i jedini :D
Moj komp
 
Cuky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2005
Lokacija: novi zagreb
Postovi: 4,938
Citiraj:
Autor Night Pregled postova
Naravno, ali ako imaš ploču sa samo dva SATA porta onda stavljanje OMVa na USB stick ima smisla.
Apsolutno.
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
A i 32gb stick dođe 31kn, to je ipak puno manje od 171kn koliko dođe najjeftiniji 120gb SSD
Mislio sam na rabljeni. Cak ti ni ne treba novi. Vjerovatno mozes nac i za manje para neki model od 60 gb.
Cuky je offline   Reply With Quote
Staro 24.09.2020., 13:34   #332
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
omv je r2 sa 6 diskova po 1tb, ukupno 4tb iskoristivo... svih 6 sata na ploci su iskoristeni tako da ostaje usb stick.

potpuno nevezano...
izgleda da je u grmljavini sinoc platia jedan port na 24port managed switchu koji je bia uplink... pribacia na drugi slobodni i radi net.
wifi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.09.2020., 17:08   #333
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
slažem si još jednu "mašinu za arhivu" koju ću bacit u podrum, zbog nedostatka mjesta.
dakle, kojim smjerom ić?
HW je ovakav: c2d konfa, 4-8gb rama ovisno koliko odlučim pustit unutra, 6 x 1 TB sata diskovi (plus sustav, za winse bi to bio neki 2.5" pata diskić jer ploča ima IDE port).
opcije:
1) xpenology pa dignut diskove u raid 5 btrfs
2) freenas (mada ga ne volim) pa dignut diskove u raid 5 (isto btrfs?)
3) win10 pa dignut diskove u storage spaces sa parity diskom. (refs) + IDE disk za sustav.

4) da netko od mene otkupi tih 6 diskova i da se đoramo za jednog od 6-8TB
:tnx:
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2020., 18:13   #334
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
jesu to novi 1tb diskovi ili rabljeni... jer mislim da je svakako bolje ic na raid6, ili shr2...

opcija 1 ili 2 ce bit ok... oba sa nekog sticka
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2020., 18:34   #335
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
ma možda bi probao storage spaces... šta imate protiv njega? mašina bi, naravno, bila samo u intranetu, tako da mi se win10 kao takav ne gadi za ovu priču.

diskovi su kako koji, neki su novi a neki imaju koju tisuću radnih sati
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2020., 19:30   #336
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
ma možda bi probao storage spaces... šta imate protiv njega? mašina bi, naravno, bila samo u intranetu, tako da mi se win10 kao takav ne gadi za ovu priču.
SS i PARITY (aka RAID5) su uzasno losi. Zapisivanje je katastrofalno sporo.. govorimo o 10-ak MB/s u PARITY modu.

Osobno, ja bi uzeo nesto sa ZFS-om, ili 'homemade' Linux+ZFS+samba ili FreeNAS.
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2020., 19:54   #337
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
nisam toliko istraživao... 10MB/s je tragedija doduše. ove sklepane mašine bazirane na J procesorima mi idu 70tak MB/s. i to zadovoljava moje relativno niske kriterije kućnog storage-a.

ideja SS-a je bila da, koliko čitam po netu i ispravite me ako sam krivo shvatio: windowsi i dalje vide svaki disk u SS-u kao zaseban, a ne kao "jedan" kao u slučaju raida. neznam koliko to pomaže u spašavanju podataka jednom u budućnosti.

poanta ove mašine bi bila deep arhiva, a opet, da nemam gnjavažu traženja diskova , spajanja na ladicu, itd. spojeno na smart socket i lan, upalim mašinu remotely , prekopiram šta mi treba, zahvalim se ugasim ju do idućeg gledanja.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 07:32   #338
wifi
Premium
 
wifi's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2017
Lokacija: ST
Postovi: 229
Citiraj:
Autor jp_rv Pregled postova
...ne kao "jedan" kao u slučaju raida. neznam koliko to pomaže u spašavanju podataka jednom u budućnosti.
samo backup backupa jos jednog backupa... jedino to pomaze, a i tad nebi bia 100% siguran...
wifi je offline   Reply With Quote
Staro 27.09.2020., 15:36   #339
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
na kraju će biti opcija 1, xpenology već vrtim na i3 mašini za plex i fino se ponaša.

freenas na smeće mašini neće bit dobro rješenje (malo je picky), na ibm serveru se fino buta i sve, na celeron mašini nije htio nikako, kad cedi usb stick bila bi gnjavaža to opet dizat.

zajebavat ću se sa slaganjem konfe sad u tjednu, pa polagano ubacit diskove unutra, napunit ih i bacit mašinu u podrum (to je još najgora stvar, trebam provuć kabel za utičnicu do tamo, imam samo za svjetlo).
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2020., 23:28   #340
Night
Premium
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Dbk
Postovi: 989
Ako je samo za storage da probaš dići kakav Debian ili CentOS pa formiraš polje sa mdadm i zašeraš SMBom? Inače ne znam koliko ti se isplati raditi storage na core2duo, to je već drevna tehnolgija i vjerojatno bi potrošnja struje opravdala kupnju neke Jxxxx ploče ili kakvog jeftinog i3 ili i5 rješenja.
Night je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 29.09.2020., 08:57   #341
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,076
nene, kriva percepcija. neće to biti 24/7 online. to je za "arhivu", napunit diskove, bacit ga u podrum, i palit po potrebi ako baš zatreba doć do podataka. već imam jednu sličnu c2d mašinu za to, iako sa manjih brojem većih diskova, jer mi je lakše upalit konfu preko smart socketa nego tražit disk koji mi treba i trpat ga u ladicu.
online storage, tj NAS , baziran na J procsoru, već imam, i igračka troši 20tak W sa 6 diskova, a kad se diskovi pogase onda to pada na cca 7W. milina.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2020., 11:06   #342
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,007
Zanimljivo, meni J4105 prikazuje 24W na UPSu samo s jednim diskom i 4GB memorije. Morao bi to detaljnije izmjeriti, možda je do napajanja ili ups ne mjeri precizno
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 29.09.2020., 11:18   #343
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Zanimljivo, meni J4105 prikazuje 24W na UPSu samo s jednim diskom i 4GB memorije. Morao bi to detaljnije izmjeriti, možda je do napajanja ili ups ne mjeri precizno
Ovo je realnije.
6 diskova i 20W za cijeli sustav bas ne hoda..
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote