Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Periferija > Pisači i skeneri
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 02.11.2011., 21:04   #1
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
Loš ispis na Brother laseru

Dobio sam malo stariji printer Brother HL-5150D, međutim ispis mu je malo čudan. Slova uz lijevu marginu ostaju blijeda, evo slika http://www.pohrani.com/f/A/Go/2ZxMAXWX/photo1177.jpg

Zna li netko ima li lijeka za ovo? Malo sam proučavao manual za ovaj printer i čini mi se da je otišao ovaj "Drum unit" kako oni zovu dio u koji ubacujem toner.
EDIT: Zaboravio sam napomenuti da na printeru postoje LED-ice koje se upale kada je toner ili "drum unit" pri kraju, međutim kod mene ne svijetli ni jedna, što bi značilo da su oboje u redu.

Zadnje izmijenjeno od: Mate. 02.11.2011. u 23:47.
Mate je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2011., 14:04   #2
Static
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2011
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12
A moguće toner, a moguće i malo optika.
Static je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.11.2011., 18:58   #3
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
Printer duže vremena nije radio, ali kada promućkam toner osjetim da unutra ima još praha, sad jedino ako je taj prah izgubio svojstva s vremenom.
Što se tiče ovog druma (dio na kojem je onaj fotoosjetljivi valjak i u kojeg ulažem toner) on je deklariran na 20,000 kopija pa vjerujem da bi se lampica upalila da je pri kraju, jer ima brojač negdje u njemu.

Evo fotka tog valjka koji je meni sumnjiv



Vidi se crni sloj na valjku pokraj ovih zupčanika. Razmišljao sam da izvadim taj valjak i prebrišem ga pamučnom krpicom s alkoholom, ali u uputstvima tvrde da baš to ne radim

Možeš li mi objasniti što si mislio pod "optika"?

Zadnje izmijenjeno od: Mate. 03.11.2011. u 19:58.
Mate je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2011., 08:44   #4
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
očistiti ogledala u laser/scanneru po meni, jer si vec probao rastresti toner. kad rastreseš toner onda se prah u njemu razmjesti po širini cartridgea, jer ako nije razmješten daje sličan otisak.

ali ovdje je potrebno očistiti laser, to bi prvo išao napraviti.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 04.11.2011., 18:46   #5
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
Citiraj:
Autor Psycho Pregled postova
očistiti ogledala u laser/scanneru po meni, jer si vec probao rastresti toner. kad rastreseš toner onda se prah u njemu razmjesti po širini cartridgea, jer ako nije razmješten daje sličan otisak.

ali ovdje je potrebno očistiti laser, to bi prvo išao napraviti.
Hvala! Pokušat ću sad preko vikenda to obaviti, pa ću javiti rezultate.
Moram negdje naći neki tutorial za rastavljanje ovog čuda, da ne zeznem nešto.
Mate je offline   Reply With Quote
Staro 05.11.2011., 15:53   #6
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
Evo danas sam uhvatio malo vremena i rastavio printer.
Dosta je prljav iznutra i trebat će temeljitije čišćenje. Uglavnom otvorio sam ovu kutiju s optikom



i prebrisao ovu plastičnu leću i ogledala onom krpicom za naočale, iako na njima nije bilo nikakve prljavštine.
Primijetio sam da je već netko prije mene rastavljao printer, ali prilično nestručno, jer fale vijci na kutiji s laserom i par vijaka na samom kućištu.
Evo ispod je rezultat ove akcije (ako se može nazvati rezultatom)



Desno je stranica koju sam isprintao prije par dana, a lijevo ova poslije čišćenja. Jedva se uopće vidi poboljšanje, definitivno nisam zadovoljan.
Pokušat ću još detaljnije prebrisati ogledala tako da izvadim kompletno ovu kutiju s laserom, pa ću dobiti bolji pristup donjoj strani ogledala koja zapravo reflektira zraku na bubanj. Strah me jedino da je neću poslije moći vratiti u identičan prvobitan položaj ako skinem kutiju, a to nebi bilo dobro nikako.

Ako imate još kakvih prijedloga samo pišite, posebno Psycho, vidim da se razumiješ u ovu problematiku.
Mate je offline   Reply With Quote
Staro 06.11.2011., 17:12   #7
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
vidim da koristi isti mehanizam skoro kao i HP LJ2200 serija printera.
očisti i ovaj hexagon(dio koji reflektira lasersku zraku), koristi po mogucnosti materijal koji ne ostavlja cufice za sobom. neki put dobro dodju i stapici za usi ako pazis da ne ostavljas vlakna iza. najvaznije ti je plasticna leca i ogledalo koje se nalazi u sredini slike.
nemoj ga vaditi..radije skini cijeli laser assembly i s donje strane procisti. i onda baci kompletno crnu stranicu na print.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2011., 21:18   #8
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
Evo nakon ponovnog čišćenja svih mogućih ogledala i leća nema poboljšanja!
Evo nova testna stranica kako je Psycho predložio



S desne strane je prije, a lijevo nakon čišćenja... razlika gotovo neprimjetna.
Čudne su mi i ove blijede vodoravne crte, pojavljuju se u jednakim razmacima pa bih rekao da je to do druma.
Sad sam stvarno bez ideja, ne znam gdje bih tražio problem.
Mate je offline   Reply With Quote
Staro 07.11.2011., 23:23   #9
tihomir
Premium
 
tihomir's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2002
Lokacija: ?
Postovi: 2,274
Probaj očistiti OPC valjak (zeleni), a ako to ne pomogne odnosno ako je fizički oštećen kupi novi na Ebayu i zamijeni...
tihomir je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2011., 00:58   #10
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
A čime da ga očistim? Svugdje na internetu pišu kako je on super osjetljiv, ne alkohol, ne masnim prstima, ne ovim-onim...
Mate je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 08.11.2011., 10:35   #11
Psycho
Master Of Disaster
Moj komp
 
Psycho's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2002
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,252
očisti ga sa magičnom krpom i nekim sredstvom koje nema abrazivna svojstva prejaka..znam to često raditi na transfer beltovima za koje isto ne preporučaju da se diraju. ali zna pomoći. bilo bi super kad bi prekinuo ispis usred printanja pa da vidis da li je na valjku otisak čist(laser ispravan) pa je prijelaz loš(valjak ili high voltage problem) ili je već pri ispisu loš otisak na opc valjku(laser neispravan) prije prijenosa na papir.

samo da dodam..vidim da ti se pattern ponavlja, izmjeri dužinu između ovih bijelih horizontalnih crta i usporedi sa opsegom OPC-a i onda si siguran da je on loš ako je isti.
__________________
Psycho je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2011., 20:12   #12
Mate
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Naklice
Postovi: 41
To s prekidom usred printanja sam već radio, tako da iz manual traya gurnem papir i kad ga uvuče otvorim poklopac tonera, pa prekine printati. Uglavnom loš je otisak već prije ovih zadnjih valjaka, znači ovaj drugi slučaj je.
Što se tiče horizontalnih crta, čim sam ih vidio usporedio sam sa promjerom valjka, ali ne odgovara baš jer ispadne 29mm promjer.
Ostaje mi još prebrisati toner, to ću obavit mlakom vodom i krpicom za naočale, jer nemam tu magičnu.
Mate je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na