Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 22.12.2007., 18:09   #1
tik
Registered User
Moj komp
 
tik's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 20
Organizacija particija

Pozdrav svima!

Planiram kupiti novu konfiguraciju u kojoj ce biti dva diska od 500 gigabajta, odlucio sam se za Samsung t166 500GB jer mi se cini brzim i tihim, a i vidim da ga se na ovom forumu naveliko preporucuje. Malo sam skeptican jer nemam bajna iskustva sa Samsung proizvodima, ali po svim review-ima je dobar, pa zasto ne? Da ipak odem na WD?

Uglavnom, prelazim na ono bitno, kako organizirati particije? Dakle, dva harda, svaki od 500 gigabajta, gore bih stavio dual boot XP i Vistu, i nemam pojma kako to organizirati. Koliko particija? Da li da XP bude na jednom disku, Vista na drugom, ili oba OS-a na jednom, a drugi da koristim za storage? Kolika treba biti Vistina (ili XP-ova) particija, da li je pametnije programe drzati na particiji gdje je instaliran OS ili na nekoj drugoj. Bla, zbunjola sam, i trazim pomoc pametnijih. Kako optimalno organzirati particije?

Hvala unaprijed.

Ispricavam se ako postoji bolji podforum za ovakvo pitanje.
tik je offline   Reply With Quote
Staro 22.12.2007., 20:40   #2
Ninoffmaniak
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: Rijeka
Postovi: 153
ovako moram ti reći da po mojim procjenama idealna sistemska particija je 45gb
10 za os
10 za programe photoshop ofice i ostale cad ili corel da sve imas 10 gb ti je dosta
20 gb za desetak igrica i ostane ti 5 gb

znaci 45gb za svaki OS i ostatak za podatke
Ninoffmaniak je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.12.2007., 23:22   #3
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,395
Kod mene je recimo ovako:

C > Windows XP > 10 GB (sistem + programi bez igara)
D > Documents > ostatak što ostane kad se sve rasporedi (slike, glazba, filmovi, backupi,...)
E > Windows Vista > 20 GB (sistem + programi bez igara)
G > Games > 30 GB (samo igre)
M > Multimedia > 30 GB (video datoteke za obrađivanje, capture s TV kartice,...)
S > Swap > 3 GB (fiksna virtualna memorija)

Nastojao sam nekako logički sve rasporediti i da dobijem što manju fragmentaciju podataka.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 01:17   #4
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
C-10GB XP + Program Files
D-20 GB Vista + Program Files
E-200 GB DATA (My Documents, Games, Images, Backups etc)
Dosta sam ljudi čuo da oni čak filmove i glazbu razdvajaju na posebne particije, ali ja nisam toliki geek pa mi nije teško malo duže defregmentirat disk.
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 04:28   #5
Mihael
Premium
Moj komp
 
Mihael's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Home
Postovi: 2,186
Malo me buni jedna stvar...
Što će ti dual boot vista i xp?!
Ajde da je neka linux distribucija, ali OVO?!
Mihael je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 09:22   #6
Gumby
Premium
Moj komp
 
Gumby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 499
Citiraj:
Autor domy_os Pregled postova
Kod mene je recimo ovako:

G > Games > 30 GB (samo igre)
Samo 30Gb za igre? Pih, amater

@Baja 001
Mislis "Freak", a ne "Geek"?

@Mihael
DX10

Samo da napomenem (ne zelim tvrditi, ali sam cuo pa primjenio i zadovoljan sam) da se ne preporucuje odvajati posebnu particiju na istom hardu za Swap File jer je u principu sporija od primarne (eventualni benefit je manja fragmentacija). Ali se zato preporucuje kreirati primarnu particiju na drugom hardu samo za Swap File.
__________________
Doctor!!!...
Doctor!!!...
MY BRAIN HURTS...
Gumby je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 10:24   #7
Hamm
Pod naletima kopita zla
Moj komp
 
Hamm's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: SMB / ZGB
Postovi: 7,426
C: OS+programi (30gb)
D: Download particija za utorrent (85gb)
E: Igre + Temp Backup (97gb)
F: Filmovi + serije (51gb)
G: Full Backup (80gb)
Hamm je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 11:13   #8
RAK
Feldwebel
Moj komp
 
RAK's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2002
Lokacija: bolnica
Postovi: 3,735
Particioniranje diska se radi tako da korisnik sagleda potrebe i ukomponira ih u tehničke potrebe kompa na kojem radi. Ono što ja radim se donekle razlikuje od preporučenog, ali je i dalje prihvatljivo.

C: particija treba biti samo za Windows OS (ako se radi o Windowsima). Njena veličina bi trebala biti 7-8Gb. Na tu particiju ide samo OS, driveri (neophodan dio) i update, patchevi i sl.

D: particija je veličine 8-12Gb (ovisi o potrebama) i služi za instalaciju aplikacija, programa i sl. Mogu se ali ovisno o veličini i igre instalirati na tu particiju.

E: Storage ili najveća particija koja popunjava gotovo cijeli preostali prostor i služi za spremanje svega i svačega, a po potrebi se mogu i veće igre instalirati na nju. Može se i nekoliko storage particija napraviti, ovisno o potrebama ali ne previše jer bi se moglo dogoditi da ponestane mjesta na nekoj od njih.

F: Swap. Po uzoru na Linux radi se particija veličine 1,5-2 količine memorije koja služi za swap. Particija se isključi sa Recycle bina i System restorea, te sakrije. Ovu particiju ja nemam takvu ali je preporučljivo postaviti je.

A zašto sve tako? Zato što WindowsXP najbolje i najbrže rade na particijama 6-8 Gb NTFS. Mjereno i testirano. To je dovoljno mjesta za sve, ako se ne instaliraju programi u to.

Kod rušenja sistema (ipak su to Windowsi) ne treba izvlačiti podatke nego se bez straha formatira particija. Neke programe (Office) će biti potrebno ponovno instalirati, ali ne i podešavati, spremljeni leveli u igrama će biti na drugoj particiji tako da se to ne gubi. neke programe neće biti potrebe niti instalirati ponovno (Everest i sl.).

I nakraju. Bad sektori se u najvećem broju slučajeva pojavljuju na početku diska. Podaci su u sredini i na kraju.

Otkud sve te fantazije? Godine, testiranja i iskustvo članova FJBG-a. Ovu tehniku sa sitnim promjena koristi 15-tak članova FJBG-a (tko nije čuo, magarac je bio) i svi ljudi kojima su oni instalirali OS. Tada brojka dolazi na nekoliko tisuća.
__________________
Tih kao mačka
Brz kao gepard
Jak kao lav
Elegantan kao leopard

Nisam to ja, to je moj komp.
RAK je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 11:19   #9
dDario
Premium
Moj komp
 
dDario's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,567
Kod mene je swap na odvojenom disu i skroz na početku, program files isto, dovoljno da su na prvih 50% diska jer nakon toga brzina pada.

disk1
C- swap XP - 2GB
D- Win Vista - 20GB
E- Prog. Files XP (programi, igre itd.) - 80GB
F- Workspace - Audio/Video obrada, image fileovi itd. - 30GB
G- My Documents (Music, Video, Software itd.) - 100GB

disk2
H- swap Vista - 2GB
I- Win XP - 20GB
J- Prog Files Vista (programi, igre itd.) - 80GB
K- Workspace - Audio/Video obrada, image fileovi itd. - 30GB
L- Download (torrenti, driveri, software itd.) - 100Gb

+ backup na externi hdd i DVD-RW
__________________

IBM T43 > Centrino M750 > 2GB DDR2 > 60GB > DVD-RW > 14" XGA
Atom 230 > D945GCLF > 1GB Buffalo > 120GB > DVD-RW > HP L1940
Atom 330 > D945GCLF2 > 2GB G.SKILL > 160GB > DVD & DVD-RW > SM720N


E1400 > G31-M7 TE > GB DDR2 > 80GB > DVD & DVD-RW > SM720N
E1400 > G31-M7 TE > 2GB DDR2 > X1600Pro > 250GB > DVD & DVD-RW > SM932B


X4 9950 > AM2NF3-VSTA > 2x2GB G.SKILL > Parhelia 256 > 2x 640GB > DVD-RW > 2x SM205BW
E6300 > ASUS P5B > 2xGB kingmax > X1900AIW > 2x320GB > DVD-RW & DVD-RW > LG 194WT

dDario je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 12:41   #10
aenema
Banned
 
Datum registracije: Dec 2007
Lokacija: Somewhere
Postovi: 1
A kako bi podjelili hard disk od 320gb npr? Thx
aenema je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 23.12.2007., 15:02   #11
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 361
2 diska od 500gb:

1. disk,
c:/40gb xp
d:/50gb vista
e:/30gb neki drugi os (u mom slučaju malo ubuntu, malo debian,
namjeravam još macos probat)
f:/ostatak (backup najbitnijih datoteka sa particije i:/

2. disk,
g:/15gb (zajednički page file za xp i vistu u fat32 datotečnom sustavu) edit: NE ZNAM dal bi bilo problema zbog toga pošto nikad nisam imao dva win-a odjednom, a pogotovo ne tako posložene. Uvijek možeš dvije paticije složit za te page file-ove
h:/10gb swap (linuxova virtualan memorija)
i:/ostatak: data

Mislim da su prednosti ovakvog rasporeda jasne kad znamo da se u teoriji oba diska mogu vrtit u isto vrijeme i biti čitani i pisano po njima
AKO IMAŠ PATA NEK BUDU NA RAZLIČITIM KANALIMA (ima jedno moje pitanje negdje na forumu i uglavonom smo svi skupa zaključili da je najbolje:
pm: 1.hdd
ps: dvd rw
sm: 2.hdd jer je najčešće kopiranje sa i na dvd sa data diska.

@aenema: pošto imaš jedan disk, nije ni previše bitno, ja bi stavil 50gb za os (page file ne micat ako je win, samo ćeš ga još usporit), a ostalo za podatke.

A što se tiće bilo kakvih instalacija, to bi u oba slućaja stavljal na os particiju (ne vidim nikakavu direktnu prednost odvajanja tog dvojeg, a vidim tri nedostataka, kad ponovno stavljaš os nije dosta formatirat npr. c:/; glava diska mora šetat do druge particije prilikom pokretanja igre (ako imaš neki defragmenter tipa diskeeper ne smeta što je c:/ veći jer su tu igre instalirane, ili o&o ćak i stari pa defragmentiraš c:/po imenu (sve win i sys budu "na jednom mjestu")); gubiš prostor za data jer uvjek zaokružuješ na više da ne sfali pa te dvije zajedno upravilu ispadnu u zbroju veće nego bi os particija sa programima bila)


edit: i to kaj RAK veli sa system restore i recycle bin za g:/ i my documents stavit na i:/ (odnosno aenema na d:/ ili e:/ ako druge particije radiš iz os-a ko ja npr pa ti je d:/ dvd rw (meni je i e:/). uglavnom ovo s slovima je tak da ide po redu (win ne vidi linuxove particije, a linux možei pisati po win-ovim)

Zadnje izmijenjeno od: matman. 24.12.2007. u 00:37.
matman je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 18:27   #12
Striček
Write in ©
Moj komp
 
Striček's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 445
Uglavnom dva OSa na 2 HDD-a. SWAP file-stvaiš na zasebnu particiju koja bi trebala biti nabliže vanjskom djelu diska, a odmah iza toga sys dio kako je već rečeno around 8GB. I dakako ostaviti malo "unalocirano" zbog safety razloga ili potencijalne instalacije boljih OS sistema...
ehh sad nisam siguran da li kod Windowsa možeš locirati SWAP prije SYS particije...

npr:

HDD1

1. SWAP=min double RAM size
2. SYS
3....Programi
4....Igre
5....Multimedia
6. unallocated

HDD2

1. SWAP=min double RAM size
2. SYS
3...Programi
4...Igre
5...Multimedia
6...MP3 storage
7.unallocated
----------------------------------------------------------------------
Iako ja ti od srca preporučam kombinaciju Linux+Windows.
Grijeh je neinstalirati besplatan i bolji software u kojem možeš provesti 90% vremena ako ne igraš igrice (igre) tako često.

Edit: Baš gledam koju sam glupost napisao...SWAP prije SYS..yeah right.
Nije nemoguće...no nepotrebno...pogotovo kod današnjih velikih diskova.
Znači swap odmah poslje sistemske...
ahh....razgovaramo kao da svi imamo servere sa 100000 korisnika dnevno.
__________________
"...the number of UNIX installations has grown to 10, with more expected..."
- Dennis Ritchie and Ken Thompson, June 1972
$█

Zadnje izmijenjeno od: Striček. 23.12.2007. u 23:36.
Striček je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 19:54   #13
matman
Premium
 
Datum registracije: Nov 2007
Lokacija: n/a
Postovi: 361
@ rak i striček:
Zašto savjetujete odvojeno igre, pa odvojeno progame i odvojen sys?

@striček: pretpostavljam da savjetuješ da swap na 1.hdd bude od os-a na 2.hdd i obratno?

Uglavnom, vjerujem da vi puno više znate od mene pa me zanima kolko sam u krivu (ako možete škicnut dva posta gore i reći mi gdi sve griješim) Hvala dečki.
matman je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 20:25   #14
Artistar
Vječni Student
Moj komp
 
Artistar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 316
320GB hard je kod mene ovak particioniran:

C: Vista -> 50GB (uviđam polako da je to previše pa ću vjerojatno malo skresat....)

~: Linux swap -> 2GB

~: Linux ext3 -> 50GB

D: Multimedia - fotke, video i muzika -> 100GB

E: Dokumenti, odnosno sve ostalo što se ne uklapa u ovo ranije -> oko 95GB (ostatak)

Uglavnom, smatram da na jednoj particiji treba držati podatke koji su po učestalosti korištenja slični - zato su pod mojom multimedijom muzika, video i fotke, jer je fluktuacija tih podataka relativno mala. Prije sam ih dijelio svakog u svoju particiju što je bilo besmisleno, a kao rezultat sam imao nepreglednu hrpu particija.
Svak si treba sam procijenit što mu najbolje odgovara. Recimo, ko se puno igra imat će zasebnu particiju za igre, itd.
__________________

Artistar je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 21:18   #15
Baja 001
Banned
Moj komp
 
Baja 001's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2006
Lokacija: Split
Postovi: 7,504
Citiraj:
Autor Gumby Pregled postova
@Baja 001
Mislis "Freak", a ne "Geek"?
Ma jedno i drugo!
Baja 001 je offline   Reply With Quote
Staro 23.12.2007., 22:37   #16
Gumby
Premium
Moj komp
 
Gumby's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2003
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 499
Jedno hipotetsko pitanje...
Uzmimo da su 3 HDDa. Na jednom jedan OS, na drugom drugi OS. Dali se ista particija na trecem HDDu moze koristiti za Swap File jednog i drugog OSa?
__________________
Doctor!!!...
Doctor!!!...
MY BRAIN HURTS...
Gumby je offline   Reply With Quote