Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 13.04.2015., 10:20   #1
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
NAS Server, i koji OS

Pozdrav grupi.
Imam nekoliko malih dilema. Htio bih upogoniti svoj stari pc, odnosno mini-ITX ploču od jednog malog tihog računala, spojiti na njega diskove, instalirati neki NAS OS i sve to naravno upogoniti. Trenutno već imam dva diska puna podataka i ne bih ih htio formatirati.
Od svih NAS OS-a, izbor je bio:
FreeNAS -navodno odličan, ali podržava samo ZFS. Moji diskovi su trenutno u ext3.
NAS4free -ista stvar kao i sa prethodnim. Niti jedan niti drugi ne rade savršeno sa ext3.
Openfiler
OpenMediaVault

E sad, ploča ima 4 sata utora u koja bih htio staviti 4 diska. I tu sad počinju moji upitnici i problemi

Htio bih onda instalirati NAS OS na USB i tako ga startati. Prema svim podacima, FreeNAS i Nas4free to rade bez problema, ali rečeno - morao bih formatirati diskove na ZFS i imam premalo rama i nije ECC. Prema njihovim uputama ECC je "highly recommended".
Openfiler i OpenMediaVault se mogu instalirati na USB, ali po njihovim forumima to ne preporučaju zbog nestabilnosti samog USB-a i činjenice da sam OS mora stalno "read/write" na sistemski disk. Time se skraćuje radni vijek USB-a.
Ako to i napravima, postoje različite informacije kako formatirati taj USB. Jedni tvrde 4 particije (system, boot, var i swap) i onda nešto kopirati preko CLI-a.
Drugi pak formatiraju cijeli USB kao jednu particiju pod izgovorom da swap particiju i još nešto prebace u RAMdisk.

Uglavnom - molim savjet i podijelite iskustva ako je netko slično napravio
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 14:42   #2
Facelessone
Premium
Moj komp
 
Facelessone's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Samobor
Postovi: 4,185
Škicni ako ti odgovara Xpenology
__________________


AMD Ryzen 7 5700X
BQ Pure Rock
MSI B450 Tomahawk Max
32GB (2x16GB) Fury Beast 3600MHz HX432C18FB2K2/16
MSI RX 6800XT GamingX Trio 16GB
500GB Crucial MX500
Fractal Define R4
Corsair HX850 Platinum
Logitech MX Master 3
Logitech MX Keys
Logitech Z2300
Dell U2715H
Iskon 200/100 Mbps



CPU Intel i7-4810MQ
VGA nVidia GT730M 1 GB
RAM DDR3 16 GB 1600 MHz
SSD 500 GB Sandisk Ultra
Display 15.5" 3K HD IPS 2880x1620
LTE Modem
DVD-RW
9 cell battery
Napajanje 135 W
Windows 10 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



AMD Ryzen 5 PRO 4650U
Radeon RX Vega 6
14" 1920x1080 IPS
8GB RAM
Kingston KC3000 512GB
Windows 11 Pro
Logitech MX Anywhere 3s



Xpenology DVA1622 @ DSM 7.1.1-42962 Update 4
H110M-DGS
Intel i3-7100
8GB RAM DDR4
WD Red 8TB
WD Purple 4TB
Seagate IronWolf 3TB
Seagate SkyHawk 6TB
Nanoxia Deep Silence 4
Seasonic X650 SS-650KM Gold

Facelessone je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 13.04.2015., 19:02   #3
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
Hvala, jesam pogledao na kratko.
E sad, koliko sam uspio shvatiti, ni to nije to. To se ipak instalira na jednu particiju od HDD-a, a ne na USB flash.
MBO mi ima 4 sata porta, a ja namjeravm koristiti 4 HDD-a u punom opsegu (koliko je to moguće). Nemam mjesta za posebni hdd samo za sistem...
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 19:25   #4
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
A dodatni sata kontroler ?
Računaj da tada zna biti blema ako želiš boot sa hdd(ova) spojenih preko dodatnog kontrolera, a kad se os digne nema problema.

Rekao si da bi koristio 4 hdd, već imaš 2 već puna podataka.
Fino na 1. novom napravi više (potreban broj) particija, neka bude:
1 - boot + os (za koji se već odlučiš), 1 - 10 Gb (koliko već treba)
2 - Linux swap (isto koliko već treba)
3 - ostatak diska za data
Ovo možda nije "idealno" rješenje, ali je jedno od rješenja.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 13.04.2015., 21:17   #5
aloalo
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2011
Lokacija: Rijeka
Postovi: 112
FreeNAS podrzava i UFS koji je manje napredan i za starije konfiguracije.
Ali ZFS je moguće koristiti i bez ECC RAM-a, samo u tome slučaju ne možeš računati na self-healing i još neke napredne feature ZFSa.
Moj prijedlog bi bio FreeNAS na USB stick, kreirati pool sa 2 nova diska, kopirati podatke sa postojeća 2 i nakon toga ih formatirati i dodati postojećem poolu pri cemu imas pandan RAID10tki (brzina+sigurnost).
Openmediavault mislim da podržava ext3(4) ali nisam previše isprobavao, jednostavno mi FreeNAS predobro radi
aloalo je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 14:01   #6
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
@ Nikky - to je naravno prva ideja koja padne na pamet, ali imam 4 diska i 4 kontrolera na ploči (mITX), i htio bih sva 4 koristiti u punom opsegu
@aloalo - to je zadnja opcija. No, ta dva nova diska su i nabavljena jer su ova dva krcata, pa mi RAID.... možda mi je jednostavnije JBOD. Znam, znam, backup i sve te stvari i upravo zbog toga mi FreeNAS nije prva opcija, jer ako se slučajno dogodi da mi ploča rikne ili nešto drugo, podatke ne mogu više tako jednostavno čitati u drugim sistemima.
Otud sam počeo gledati ostale varijante, ali zapeo, odnosno malo me trta oko bootanja. Mislio sam preko dodatnog SATA-controllera, ali sam isto tako pročitao da bootanje preko toga nije najsretnije rješenje
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 14:12   #7
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
A USB-SATA kabel i neki malecki SSD za OS? Cca 3$ je kabel, brzina ionako nije nešto bitna.

Moram priznati da mi se Xpenology sviđa. Pribavio sam neki Atom 330 ITX i gledam kako i što dalje. Teoretski ovo sve https://www.synology.com/en-us/dsm/app_packages ide na njega?
Još ako nađem kakav, khm, neslužbeni Surveillance Station i sredim pošteni DLNA.... i na konju sam. Za mene jedan od bitnih nedostataka FreeNAS-a je što fali poštena surveillance komponenta. ZoneMinder je vrlo problematičan, koliko mogu iščitati.
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 17:20   #8
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Pa i koristit ćeš taj 1. hdd sasvim normalno za data, čisto sumnjam da će "patit perfomanse" jer usput nešto pročita / zapiše na os particiji.
U krajnjoj liniji stavi dodatni kontroler (poželjno dobre kvalitete / chipseta) i na njega stavi jedan data hdd.

Imaš još jednu varijantu koja se na Linux - u da složiti samo je treba znati složiti, ne kažem da znam, samo navodim kao opciju,
štos je da os / sistem bude u ram disku,
boot procedura ide cca ovako: boot sa hdd > pokreće rutinu koja kreira ram disk i os kopira / raspakira na njega > starta os sa ram diska.
U toj varijanti "prvi" boot može biti i sa usb - a, samo tada više čekaš dok kopira u ram, kasnije sami os "leti".
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 19:28   #9
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
@Nikky - upravo to i mislim, i upravo ti čitam kao opciju i kod openfilera i opemediavaulta. Ima par tutoriala kako to složiti. Ono što mene brine jest kako formatirati taj usb, da li kao jednu particiju ili kao 4 particije? Svaki tutorial navodi svoje. Ako se na usb stavi sistem, var particija i swap, onda se na po usb-u prilično često čita/briše, a to skraćuje. Otud pitanje što grupa misli o tom pitanju..
Dodatni sata kontroler je isto opcija, samo nikad s tim nisam radio, pa ako netko ima iskustva kako to radi... Pogotovo neki mali SSD, samo što na ponudi više nema "maleckih"... (ni jeftinih).. to bi bio neki kompromis. Čak je na jednom forumu jedan preporučio direktno spojiti na usb-pinove na MBO (SSD mislim)
Mislim da ću onda probat prvo USB sa te 4 particije... a zatim možda uspijem nabaviti neki mini SSD
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 14.04.2015., 19:39   #10
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Ajde ti prvo složi "klasiku", znači ovo da na 1. hdd na početku staviš boot + os i swap particiju + data particiju i na to instaliraj > probaj raditi.
Tek ako bude "štucalo" onda traži drugo rješenje.
Nikky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.04.2015., 09:35   #11
Dac
Premium
Moj komp
 
Dac's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Bjelovar
Postovi: 664
Kako nema, 16GB SSD na eBayu je oko 20$
Dac je offline   Reply With Quote
Staro 15.04.2015., 17:51   #12
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
Kako koji.... to naravno ne uključuje poštarinu
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 17.04.2015., 10:59   #13
ali_dzi
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: x
Postovi: 57
Radi uskladjivanja terminologije moram napomenuti sljedece: NAS4Free je nekad (do verzije 0.8xx) bio FreeNas (temeljen na FreeBSD-u). Nakon toga, FreeNas preuzima druga firma i prebacuje ga na Linux, a NAS4Free nastavlja dalje s razvojem nekadasnjeg FreeNAS-a. Ja ga koristim vec 6-7 godina (NAS4Free) i iako nisam neki poznavatelj Linux/FreeBSD okoline, uspjesno se "borim" s njim.

Trenutno, cijela konfiguracija na masini klase "govno" (P4@3GHz, 6GB RAM) se podize sa SD kartice (256MB, poluispravna!), ima 5 x 250GB (starih, mijesano PATA/SATA) HDDa u jednom stripe ZFS poolu i 1x1000GB (noviji) HDD u drugom poolu. Instalacija NAS4Free (9.2.0.1) je u embeded obliku, radi najlakseg naknadnog updatea, iako ga vise ne updeatiram, posto je za nove verzije potreban veci boot disk (tj. veca SD kartica).

Kao mirror svega toga koristim slicnu masinu (1GB RAM), koja se sama upali nocu, odradi backup preko RSYNC-a i ugasi. Sve ovo radi SAVRSENO vec duzi period (otkako sam napravio zadnji update prije cca godinu dana). Imam dignut OWNCLOUD server, WEB server, SSH za daljinski pristup, FTP, a mnoge dodatne servise uopce ne koristim.

Stoga ga toplo preporucujem, jer sam nekad davno probavao sve i svasta od tih besplatnih NAS rjesenja i jedino se FreeNAS(NAS4Free) od pocetka "zakacio" za mene.

Koji god NAS izabrao, moj prijedlog je da za bootanje koristis USB stick ili SD karticu ako imas citac, uglavnom ono sto vec imas, a ne treba ti, tako da ne otimas HDD za bootanje (glupo i bezveze - trosi prostor, a najgore sto bespotrebno zauzima jedan pata/sata port). Prije toga, probaj na virtualnoj masini sto ti najbolje odgovara - NAS4Free radi na virtualkama bez problema i ja se tu igram "malih istrazivaca". Ne znam moze li NAS4Free progutati tvoje ext4 particije (treba pogledati u manualu), ali cini mi se da guta svasta - ja sam u startu koristio UFS, sada ZPOOL. Sve to covjek zaboravi nakon nekog vremena, jer masina radi 24/7 i jednostavno nemas potrebe pamtiti stvari koje si davno odradio, a ne "kvare se".

EDIT:
Glede ZFS-a i NON-ECC RAM-a, procitaj par postova ovdje (http://forums.nas4free.org/viewtopic.php?f=57&t=8726), posebno zanimljiv je zadnji (by CummingsSM » 17 Apr 2015 10:07)

Zadnje izmijenjeno od: ali_dzi. 17.04.2015. u 11:25.
ali_dzi je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 09:18   #14
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
Pa da se konačno i javim sa iskukstvima... u svim slučajevima nisu pozitivna...

Prvo probao Openfiler.. nije uspjlea instalacija
Pa probao OMV novu verziju, nije nije uspjela instalacija
probao omv staru verziju- instalacija uspjela, ali sam nešto krivo na početku stisnuo, pa nisam uspio instalirati plluginove kako treba, pa sam morao brisati
Nas4free jedini od prve instalacija kako treba, bez problema... Rekoh, odlično, imam rezervu koja radi.
Ali mi vrag nije dao mira, a i imao sam viškra vremena, pa sa probao opet
Openfiler ovaj put instalacija od prve, bez greške... ja sav sretan, kad ono ne mogu nikako dobro pokrenuti niti transmission niti ikoji bit-torrent
OMV je vaj put uspio uredna instalacija, čak sam slijedio upute za instalaciju pluginova, i sve prošlo kako treba, no zapravo je došlo do neke pogreške prilikom instalacije, jer nije dobro instalirao grub loader. Odosno bootao je preko instalacijskog usb-a, i uredno je pokrenuo OMV a ne instalaciju... ONda pokušao nekako popraviti grub loader i završio bez ijednog bootabilnog usb-a
Onda se vratio Nas4Free. Pokrenem, namjestim sve postavke i krenem priključivati diskove. Prvo jedan drugi, probe radi. Taj je naravno izvađen od Windowsa, formatiran je kao NTFS, ali idem probati.
I zašto bi bilo jednostavno...prepoznaje disk, ali ga ne mogu mountati. Sve moguće opcije (osim formatiranja, jer su na tom disku neki podaci), ali jednostavno NAS4Free ne želi uključiti taj disk...

EDIT: Sad sam veseo. Ispada da postoji cli naredba za rekonfiguriranje GRUB loader-a. Koja radi. I radi OMV instalacija.

Zadnje izmijenjeno od: ycancer. 21.04.2015. u 09:52. Razlog: dodatak
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 09:48   #15
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
a zasto ne stavis neku stariju verziju freenas-a? cemu ova najnovija?
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 09:53   #16
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
FreeNas nikad nije bio u igri, samo NAS4Free

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.05.2015. u 11:30.
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 10:10   #17
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
pa svejedno te pitam, zasto neces neki prastari freenas i boli te briga...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!



Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.05.2015. u 11:30.
riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 10:51   #18
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
Nekako mislim da sa novijom verzijom starije poteškoće budu ispravljene...
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 21.04.2015., 21:50   #19
ycancer
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2008
Lokacija: Who cares
Postovi: 25
@ali_dzi, pitanje jedno.
Ako sam dobro pročitao razne tutoriale, kad bih ja htio napraviti raid5 odnosno raid z u nas4free, jednom kad se napravi, poslije se ne može dodavati? Imam 2 diska, puna podataka, dosad su bili "obično" spojeni, pa bih sad htio raid. Ako bih htio dodat nova, prazna 2 diska, kako to napraviti da se iskoristi maks prostor? Gore spomenuta raid10 mi ne odgovara, jer rekoh da mi diskovi puni i još će se puniti, pa bi raid5 (z) bio dobar...
ycancer je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2015., 13:00   #20
ali_dzi
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: x
Postovi: 57
Koliko se sjecam, u ZFS nije moguce naknadno dodavati diskove kad se napravi virtual device (VD), prilikom cega se u stvari i odredjuje tip RAID-a koji ce se koristiti (stripe, mirror, itd). Naknadno dodavanje je, koliko se sjecam, nemoguce bez brisanja svega i ponovnog kreiranja. Mislim da isto to nije moguce ni kod Software Raid-a - jednom kad kreiras RAID polje to je to.

Kad malo razmislis, to je i logicno, pogotovo kad koristis stripe oblik, gdje se podaci ravnomjerno rasporedjuju po svim diskovima. Kako bi se, prilikom dodavanja recimo treceg diska, uskladili podaci sa ona prva dva diska, na koje su zapisani pola na jednom, a pola na drugom disku? Neko (sustav?) bi morao sve podatke preslozit tako da se ravnomjerno dijele na 3 diska, a to je, cini mi se, malo prezahtjevno.

BTW, sve te kombinacije RAIDa tipa 1+0, 5, 10 itd, su po mom misljenju obicno sranje, tj. sve je super dok radi, ali kad nastane krah sistema, sva ta RAID teorija je neiskoristiva - barem po mom (skromnom) iskustvu. Jedino sto zaista ima smisla je RAID 0, tj. ubrzavanje zapisivanja podataka, a potpuno odvojenu masinu koristiti za mirror, tj. backup podataka.

BTW, posto imam jedno ZFS polje sa 1 HDD-om od 1TB i drugo od 5 mijesanih (PATA/SATA 250GB) diskova (1.25 TB), kad pokrenem (cca 1 mjesecno) komandu SCRUB za kontrolu diskova, vise od duplo brze se taj scrub napravi na polju od 5 raid-stripe diskova, nego na onom jednom, sto je jasan pokazatelj da RAID 0 zaista ima neko ubrzanje (iako bi po teoriji to trebalo biti skoro 5 puta brze).

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.05.2015. u 11:31.
ali_dzi je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2015., 13:07   #21
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,469
ZFS podrzava naknadno sirenje poola.
Naime, za razliku od software/hardware RAID-a, on radi RAID na nivou podatka, a ne na nivou blokova na disku.
Iako imas i HW kontrolera koji podrzavaju sirenje RAID polja s extra diskovima, konverzije i sl.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 06.05.2015., 15:07   #22
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor ali_dzi Pregled postova
BTW, sve te kombinacije RAIDa tipa 1+0, 5, 10 itd, su po mom misljenju obicno sranje, tj. sve je super dok radi, ali kad nastane krah sistema, sva ta RAID teorija je neiskoristiva - barem po mom (skromnom) iskustvu. Jedino sto zaista ima smisla je RAID 0, tj. ubrzavanje zapisivanja podataka, a potpuno odvojenu masinu koristiti za mirror, tj. backup podataka.
Meni je na FreeNAS-u uredno prošao rebuild polja nakon problema na jednom od 4 diska (jest da je trajalo 16 sati, ali bože moj, ipak je to 4x2TB )
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2015., 22:51   #23
ali_dzi
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: x
Postovi: 57
Citiraj:
Autor Nick7 Pregled postova
ZFS podrzava naknadno sirenje poola.
Naime, za razliku od software/hardware RAID-a, on radi RAID na nivou podatka, a ne na nivou blokova na disku.
Iako imas i HW kontrolera koji podrzavaju sirenje RAID polja s extra diskovima, konverzije i sl.
Ja sam se s tim više puta igrao pod NAS4Free (ex FreeNas), ali nisam uspio proširiti polje za novi disk i to sam radio dok su diskovi bili prazni. Onda sam negdje (ne sjećam se točno) našao članak da to ne može. Ako znaš kako može, daj opiši postupak (pod NAS4Free), jer sam ja na svim ZFS poolovima pri kraju prostora.
ali_dzi je offline   Reply With Quote
Staro 07.05.2015., 23:05   #24
ali_dzi
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: x
Postovi: 57
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Meni je na FreeNAS-u uredno prošao rebuild polja nakon problema na jednom od 4 diska (jest da je trajalo 16 sati, ali bože moj, ipak je to 4x2TB )
Eto vidiš, tebi jest, a meni nije. Upravo o tome i govorim, nije 100% sigurno. Ja sam 2 ili 3 puta imao totalni dizaster usred rebuilda. Još što je najgore, kad imaš tako formatirane podatke (ZFS, UFS i sve ostalo što nije FAT32 ili NTFS), poprilično si uskraćen za neki softver koji kopa po podacima i vraća ih u neko upotrebljivo stanje.

Jako mi se sviđa (doduše još u expermentalnoj fazi koliko vidim) HAST pod NAS4Free-om. To je kao RAID, ali preko mreže - 2 PC-a sa identičnim diskovima, jedan je MASTER, a SLAVE stalno kopira sve sa MASTERA. Sve to, doduše, nije ništa novo, još je prije 20+ godina Novell imao tzv. SFT 1, 2 ili 3 sustav koji su činili iste stvari kao RAID i HAST kombinacije.

Ali, nemojmo zaboraviti - RAID NIJE BACKUP! (a samo BACKUP glavu čuva)
ali_dzi je offline   Reply With Quote
Staro 09.05.2015., 22:25   #25
icanic
Premium
Moj komp
 
icanic's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Postovi: 111
Stavi xpenology, radi savrseno. Ja imam zadnji DSM stavljen i na kompu imam 512mb rama, xpenology boota sa usb-a bootloader i sistem je snimljen na hdd ali taj hdd mozes koristiti normalno kao storage disk. Niti jedan drugi NAS ti nece raditi kao xpenology/synology. Za ZFS ti treba barem 16gb rama i jako preporucljivo ECC ram da bi to radilo dobro.
icanic je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 00:11   #26
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Ja imam 6GB ram-a i nemam ECC i radi savršeno ZFS

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.05.2015. u 11:32.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 00:13   #27
icanic
Premium
Moj komp
 
icanic's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Postovi: 111
NAS Server, i koji OS

Ok, ali moze doci do corruptanja particije i onda je kaos. Nestanak struje i takve stvari nisu bas dobre na tom sistemu.
WARNING: to ensure consistency for the checksumming and parity calculations performed by ZFS, ECC RAM is highly recommended. Using non-ECC RAM can cause unrecoverable damage to a zpool resulting in a loss of all data in the pool.

If you don't have at least 8GB of RAM with ZFS or 2GB of RAM with UFS, you should consider getting more powerful hardware before using FreeNAS® to store your data. Otherwise, data loss may result.

Zadnje izmijenjeno od: icanic. 10.05.2015. u 00:20.
icanic je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 12:18   #28
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
ZFS je u stvari otporniji na nestanke struje od ostalih file sistema.
ECC RAM je poželjan u svakom slučaju, jedino se vodi debata da li je kod ZFS-a poželjniji nego kod ostalih.
Ogromne količine RAM-a su potrebne u slučaju da se koristi on the fly kompresija podataka, što je u mom slučaju nepotrebno jer je 99% onog što imam na NAS-u ionako komprimirano

Ima ovdje dosta dobar članak

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 11.05.2015. u 11:32.
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 10.05.2015., 21:56   #29
Old Iggy
Premium
 
Old Iggy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,888
Citiraj:
Autor ali_dzi Pregled postova
Eto vidiš, tebi jest, a meni nije. Upravo o tome i govorim, nije 100% sigurno. Ja sam 2 ili 3 puta imao totalni dizaster usred rebuilda. Još što je najgore, kad imaš tako formatirane podatke (ZFS, UFS i sve ostalo što nije FAT32 ili NTFS), poprilično si uskraćen za neki softver koji kopa po podacima i vraća ih u neko upotrebljivo stanje.

Jako mi se sviđa (doduše još u expermentalnoj fazi koliko vidim) HAST pod NAS4Free-om. To je kao RAID, ali preko mreže - 2 PC-a sa identičnim diskovima, jedan je MASTER, a SLAVE stalno kopira sve sa MASTERA. Sve to, doduše, nije ništa novo, još je prije 20+ godina Novell imao tzv. SFT 1, 2 ili 3 sustav koji su činili iste stvari kao RAID i HAST kombinacije.

Ali, nemojmo zaboraviti - RAID NIJE BACKUP! (a samo BACKUP glavu čuva)
Ima tu par stvari - RAID je jedini način redundancije danas, ako se želi i neka brzina. Problem je što je potrebno paziti na neke stvari (npr., koji diskovi u koji RAID i slično). Staviti velike SATA diskove u RAID 1/5 je recimo recept za katastrofu.

"Kopanje po diskovima" je za bilo koga tko ima ozbiljne podatke gore neprihvatljivo. Tome služi backup (gdje ni sync mirror na dva sustava nije backup, dapače).
__________________
Igor Batinic
Old Iggy je offline   Reply With Quote
Staro 11.05.2015., 11:28   #30
ali_dzi
Registered User
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: x
Postovi: 57
Citiraj:
Autor icanic Pregled postova
Za ZFS ti treba barem 16gb rama i jako preporucljivo ECC ram da bi to radilo dobro.
Ovo je TOČNO za FreeNAS (min 8 GB za ZFS), ali NETOČNO za NAS4Free (ex. FreeNAS), koji radi sa ZFS-om i sa 1 GB RAM-a. Osim u službenoj dokumentaciji, tome svjedočim već niz godina na mojoj backup mašini, koja ima upravo toliko: 2x512 MB. FreeNAS, koji se temelji na Linux-u, očigledno ne barata memorijom racionalno kao NAS4Free, koji je na FreeBSD-u, što je upravo i razlog zašto se stara krama bolje može iskoristiti za NAS server uz korištenje NAS4Free-a.
ali_dzi je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na