Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > DIY i Tinkering
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.02.2024., 22:49   #91
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Vrh, hvala.
Odmah da pomognem nekom tko će ići ovo instalirati.
Ja sam pratio ova uputstva:
https://www.youtube.com/watch?v=CP64yVAa44A

Nakon toga ćete trebati još nešto napraviti, naime ikone u dashboardu se nisu prikazivale, barem meni.

U tom slučaju ćete morati kopirati direktorij "icon" u /var/www/html ali kao "awstats-icon":

Code:
sudo cp -r /usr/share/awstats/icon /var/www/html/awstats-icon
Nakon toga ćete imati još problem kad kliknete "update now" link na vrhu, ali tome još nisam našao rješenje, neki je problem sa permissionsima. Rješenja na netu ima milijun, a nijedno ne radi
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 19:40   #92
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Kupio sam drugi RPI, isto model 4.
Namjera mi je hostati drugi website (isto Apache webserver) na njemu, na istom kućnom routeru.

Problem (?) je šta imam jednu javnu IP adresu.

Može li me netko uputiti u neki guide koji bi mi objasnio kako to postaviti, a da funkcionira ?

Čitam razne "guidove" po netu ali sve je to nekako loše objašnjeno za početnike.
Spominju virtual hostove, reverse proxyje, itd. ali nitko da napiše step-by-step guide kako to zaista i realizirati.

Zadnje izmijenjeno od: Neo-ST. 05.03.2024. u 20:59.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.03.2024., 19:54   #93
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
Reverse proxy je dobar za te stvari. Meni je osobno puno drazi taj pristup nego otvarati web port direktno sa hardvera prema netu.

Na ruteru forwardas 80/443 portove na reverse proxy IP (moze biti na istom RPI-ju ili trecem hardveru), pa kroz proxy definiras hostove na nacin da mu kazes mojsajt1.com se nalazi na lokalnom IP-u od prvog RPI4. Domena mojsajt2.com je na IP-u drugog RPI4.

Proguglaj kako podesiti (po meni najjednostavniji primjer za pocetak) nginx proxy manager. Dosta da vidis jedan primjer, na isti nacin mozes hostati xy razlicitih domena/poddomena.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 05.03.2024., 21:52   #94
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
pa mogao si na istom hostati drugi sajt
posto već imaš apache na prvom, sami na njemu novi vhost i reverzni proxi na drugi rpi.
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 05:52   #95
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor strikoo Pregled postova
pa mogao si na istom hostati drugi sajt
posto već imaš apache na prvom, sami na njemu novi vhost i reverzni proxi na drugi rpi.

Ovo. Zasto bi si radio dupli posao?
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 06:55   #96
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Možda bi htio naučiti kako balansirati između dva servera doma.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 08:31   #97
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor spiderhr Pregled postova
Možda bi htio naučiti kako balansirati između dva servera doma.

Al to je onda HA a ne svaki sajt na jednom pi.



@Neo-ST > Sve sajtove na jedan pi (dodaj vhost) - a ako bas imas PI viska poigraj se radije sa HA konstruktom - tu najprije trebas Reverse Proxy kao sto je vec spomenuto.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 09:44   #98
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
1. Kupio sam drugi PI jer nisam znao da dva websitea mogu hostat na jednom. Naravno, to sam saznao jučer kad sam išao googlat kako uopće hostati dva websitea na PI-u... 🤦🏻

2. Šta je HA konstrukt?
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 10:36   #99
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,789
High availability, laicki receno raspodjela jedne ili vise usluga izmedju 2 ili vise servera/raspberryja s ciljem smanjenja downtimea i load balancinga. Jos jedna solidna tema za popuniti slobodan vikend

Nisam nikad imao vremena uci u to. Kad selfhostas gluposti, onda je malo manje bitno, ali ako hostas sajtove onda nije lose (najvise zbog uptime).
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 10:37   #100
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
1. Kupio sam drugi PI jer nisam znao da dva websitea mogu hostat na jednom. Naravno, to sam saznao jučer kad sam išao googlat kako uopće hostati dva websitea na PI-u... 🤦🏻

2. Šta je HA konstrukt?

https://www.haproxy.com/blog/fundame...-reverse-proxy


1. Fallback rijesenje (jedan pi down, drugi preuzima hosting)
2. Load Balancing (raspodjela loada na 2 stroja)
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.03.2024., 16:00   #101
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Zanimljivo, hvala.

Znači ako sam dobro shvatio, 2 websitea (blogovi niskog ili nikakvog prometa) se komodno mogu instalirati na jedan RPI, samo se svaki stavi u svoj direktorij i definiraju se preko virtualhosta u /etc/apache2/sites-available.

Na drugi RPI se instalira reverse proxy (čitam da je Nginx rp ok) i u njemu se definira kamo će ići pozivi iz vani, prema kojem direktoriju na RPI-ju gdje su hostani websiteovi?

Znači imam dvije domene, domena1.com i domena2.com, na hosting RPI-ju onda imam dva direktorija /var/www/domena1 i /var/www/domena2 i onda Nginx rp služi kao nekakav router koji promet usmjerava prema tim direktorijima?
Ne znam još točno kako, tek sam zagrebao po tome.

U tom slučaju:

1. Da li je bolja shema a) ili b):
a) na jednom RPI dva websitea, drugi je samo reverse proxy/NAS server/samba server/whatever
b) na jednom RPI jedan website, na drugom mix - drugi website + reverse proxy/NAS server/samba/whatever ?
2. Oba RPI trenutno koriste sd-karticu (SSD disk sam prenamjenio za nešto drugo). Ne znam kakve su sd-kartice po pitanju trajanja i jesu li uopće preporučljive za ovu svrhu, da li je bolje vratiti SSD disk za hostanje websiteova, ili budu i kartice ok ?

3. Load balancing mi ne treba, ovo je više na razini hobija nego šta će ti blogovi imati ikakav ozbiljan load da bi uopće razmišljao o tome.

Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 16:09   #102
spiderhr
Premium
 
Datum registracije: Jul 2021
Lokacija: Sesvete
Postovi: 552
Da, uredno možeš imati u /var/www/html/domena1 i /var/www/html/domena2,...

Samo napraviš conf fajlove da ti pokazuju koji direktorij.

Imam Proxmox s containerima gdje na jednom instaliran LAMP, u drugom Nginx proxy manager plus kupio domenu i povezao na Cloudflare.

napravio testnu poddomenu npr. test.domena.com na cloudflareu, u nginx proxy manageru složio poddomene i složio da gledaju 192.168.1.56 (lamp server) a na lampu složio conf za poddomene.
__________________
Mali Čile SAD Češka Peru
spiderhr je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 17:21   #103
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Znači ako sam dobro shvatio, 2 websitea (blogovi niskog ili nikakvog prometa) se komodno mogu instalirati na jedan RPI, samo se svaki stavi u svoj direktorij i definiraju se preko virtualhosta u /etc/apache2/sites-available.
Cekaj, koji bio je tebe zbunio, kilave performanse RBP-a ili cinjenica da mozes imati vise vise hostona ja jednom racunalu/OS-u/sustavu?

Uglavnom, mozda ce ti ovakvo sumiranje (bez grubih tehnickih detalja, ali sustinski i tebi operavitno ispravno) mozda malo pomoci.

Brzim skrolom sam vidio da koristis Apaše. Ne znam kud s' navro na to, nginx se svakako za tvoje potrebe moze ljepse iskonfigurirati, no dobro.

https://httpd.apache.org/docs/2.4/vhosts/examples.html

Tu ti ne treba nikakav reverse proxy.

Citiraj:
2. Oba RPI trenutno koriste sd-karticu (SSD disk sam prenamjenio za nešto drugo). Ne znam kakve su sd-kartice po pitanju trajanja i jesu li uopće preporučljive za ovu svrhu, da li je bolje vratiti SSD disk za hostanje websiteova, ili budu i kartice ok ?
SD kartica uglavnom nije dobra ni zasto vise od zapisivanja dick pickova velikih rezolucija na foticima i slicno. Potrgat ce se prije ili kasnije, pa ti je ovo dobra prilika da spoznas i razvijes backup strategije, tako da kada se strga, kupis za 20 kuna novu i zivot ide dalje.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 06.03.2024., 22:50   #104
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Cekaj, koji bio je tebe zbunio, kilave performanse RBP-a ili cinjenica da mozes imati vise vise hostona ja jednom racunalu/OS-u/sustavu?

Uglavnom, mozda ce ti ovakvo sumiranje (bez grubih tehnickih detalja, ali sustinski i tebi operavitno ispravno) mozda malo pomoci.

Brzim skrolom sam vidio da koristis Apaše. Ne znam kud s' navro na to, nginx se svakako za tvoje potrebe moze ljepse iskonfigurirati, no dobro.

https://httpd.apache.org/docs/2.4/vhosts/examples.html

Tu ti ne treba nikakav reverse proxy.

SD kartica uglavnom nije dobra ni zasto vise od zapisivanja dick pickova velikih rezolucija na foticima i slicno. Potrgat ce se prije ili kasnije, pa ti je ovo dobra prilika da spoznas i razvijes backup strategije, tako da kada se strga, kupis za 20 kuna novu i zivot ide dalje.
Zbunilo me to da previše toga prebrzo pokušavam naučiti i napraviti, pa sam bezveze kupio drugi Pi ne znajući da se softverski mogu dignit 2 (ili više, koliko hw i promet dopuštaju) websitea na jednom, i sad sam tu di jesam.

Probat ću ovo sa virtual hostovima prvo, bez reverse proxyja, pa javim.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2024., 06:42   #105
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Zbunilo me to da previše toga prebrzo pokušavam naučiti i napraviti, pa sam bezveze kupio drugi Pi ne znajući da se softverski mogu dignit 2 (ili više, koliko hw i promet dopuštaju) websitea na jednom, i sad sam tu di jesam.
Pa brate moj dobri u tudjini, kako si zamislio da funkcioniraju Internetu, pa nema svaki "web" (sto god to znacilo) svoj dedicirani softver/hardver.

Nema veze, nije lose tih malih RbP govneta imati u rezervi, nikada ne znas kada ce ti zatrebati za nesto novo ili ovaj koji radi jednostavno krepa.

U svakom slucaju, da, jasno da na istom serveru mozes imati vise od jednog (HTTP/S) hosta. Takodjer se mozes poigrati s FastPanel, SPanel, CyberPanel, HestiaCP, Keyhelp, CloudPanel i slicnim zezalicama koje ti upravo za takve potrebe koje ti imas omogucuju svastanesto.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2024., 19:44   #106
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Uspio sam.
Trebalo je samo staviti sajtove svaki u svoj direktorij i to definirati u njihovim .conf fajlovima.
Naravno, ima tu još puno caka koje treba obaviti da bi to funkcioniralo (pogotovo ako imate SSL), ali evo...sve funkcionira.
Ne znam čemu onda reverse proxy, osim možda da služi kao neki gateway?

Sad ću mu klonirati sd karticu na externi SSD disk, pa bude web server.
Za tu prigodu sam ga počastio i novim, pasivnim kućištem (prije je bio u nekom plastičnom kućištu sa malim aktivnim zujavcem):




Razlika u temperaturi je drastična.
Prije je u idle bio na ~30, load ~45.
Situacija sada:

Idle:


Load:



Load testing rađen sa K6 skriptom (običan http get request, ali simulira 200 poziva u minuti).

Na screenshotovima je Cockpit dashboard.

Uglavnom, ja sretan. Sad samo treba počet graditi sajtove
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 07.03.2024., 21:12   #107
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2024., 14:18   #108
strikoo
Premium
 
strikoo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: HR
Postovi: 746
Jos kad mu kazemo da sve moze vrtiti na routeru
https://github.com/Entware/Entware/w...stock-firmware

haproxy na njega
strikoo je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2024., 15:43   #109
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,976
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Sad ću mu klonirati sd karticu na externi SSD disk
Znači samo na ovo sam jučer izgubio cijeli dan i nisam uspio klonirati sd karticu na SSD, a da radi.
Clone 1:1, editiram cmdline.txt i fstab da odgovaraju particiji sa SSD-a, namjestim boot order da bude USB first, ma kakvi... nema šanse.

Tek na RPI forumu se javi lik sa nekim tool-om koji klonira (i to live!) sd karticu na USB SSD/stick i jedino je tako proradilo.
Nije mi jasno šta je taj tool napravio više od mene da je proradilo, ali ok, whatever. Bitno da SSD radi.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 08.03.2024., 15:58   #110
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,348
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Znači samo na ovo sam jučer izgubio cijeli dan i nisam uspio klonirati sd karticu na SSD, a da radi.
Clone 1:1, editiram cmdline.txt i fstab da odgovaraju particiji sa SSD-a, namjestim boot order da bude USB first, ma kakvi... nema šanse.

Tek na RPI forumu se javi lik sa nekim tool-om koji klonira (i to live!) sd karticu na USB SSD/stick i jedino je tako proradilo.
Nije mi jasno šta je taj tool napravio više od mene da je proradilo, ali ok, whatever. Bitno da SSD radi.

Nista vise od dd ti ne treba.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na