Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Overclocking
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.05.2014., 12:28   #121
pogi
aka Mali Mirko
Moj komp
 
pogi's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Rijeka
Postovi: 3,018
Pozdrav,

jedno pitanje, nedavno sam nabavio APU A6 6400K. Htio bi probati dignuti radni takt RAMa sa defoltnih 1600 na npr. 1866MHz (memorija je G.SKILL Ripjaws Series Model F3-12800CL9S-4GBRL Timing 9-9-9-24-2N). Zadnji puta sam se bavio time na s939 pa imam jedno pitanje obzirom da su se neke stvari promijenile.

Mogu li ja na AMD A75 chipsetu u BIOSu jednostavno tamo gdje su postavke memorije promijeniti vrijednosti sa 1600MHz na 1866MHz i eventualno se poigrati sa naponima DDRa? Dakle ne želim ocati ništa drugo osim RAM-a.

Ili moram gledati na množitelje kako što je npr. navedeno na ovom linku (koji je iz 2011g)

http://www.gskill.us/forum/showthread.php?t=7688

trežio sam i neke upute na netu ali bez nekog velikog uspjeha
__________________
Verifikacija poštenog trgovca #1, #2, #3, #4, #5, #6, #7, #8, #9
pogi je offline   Reply With Quote
Staro 14.05.2014., 16:05   #122
Albert Wesker
Premium
Moj komp
 
Albert Wesker's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: Zagreb
Postovi: 525
Te ploce po defaultu(bez ocanja) podrzavaju memoriju od 1866 mhz.Digni mnozitelj memorije i poigraj se naponima i latencijama.
__________________
Albert Wesker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.07.2014., 21:57   #123
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Različite ploče različiti rezultati.
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 15.09.2014., 23:33   #124
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Na koji nacin bi uopce funkcionirao OC s offset modom?
Na manual imam dobro podeseno, OC je stabilan, ali nema vise CnQ, C1E opcija za ukljuciti. Nije mi bas do toga da mi konstantno vrti proc na 4,4GHz.
Citiraj:
With Offset Voltage Mode you can fully utilize C'n'C and APM Mode
I recommend to keep the offset voltages to Auto with the "+" using Ultra LLC on the CPU and Auto LLC on the CPU/NB.
If you are going for an extreme difference between stock frequency and Turbo frequency, then you should increase the CPU Offset Voltage to Compensate
Example: 4.6Ghz with a Turbo of 5.6Ghz you might need an offset of +0.15v
The higher you raise the FSB, the higher the Auto CPU and CPU/NB voltage will be set.
Po ovom bi to trebalo biti dovoljno?

Zadnje izmijenjeno od: veve. 16.09.2014. u 00:08.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2014., 11:02   #125
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Lepo je to teoretski ali praksa je nešto drugo drugar. FX na mojoj croshair 4 formuli (slika gore u prethodnom postu) je mogao samo preko offseta da se podešava. Princip rada offseta je da on dodaje voltažu ako radi u + modu ili oduzima voltažu od postojeće ako radi u - modu. Primer; CPUZ program ti pokaže da ti procesor radi na 1.4V lupam napamet. U biosu ti offset stoji na 0.00000V to znači da je na defaultu. E sad ti klokuješ procesor i želiš da ti voltaža bude 1.42V izabereš u biosu + mod i digneš offset za 0.02V 1.40V+0.02=1.42V. To ti je teorija. Praksa kaže da moraš ponekad da staviš offset na 0.2 da bi ti u cpuz pokazao 1.42V. Nisam uzimao u obzir VDROOP pad napona već da je sve fiksno.
E sad zašto QnQ i slično neće da radi to treba proveriti u biosu i dokumentaciji za ploču. Mene to nikada nije interesovalo da mi obara frekfencu procesora jer i ovako čim nešto radi frekfenca skače a nema nikakav učinak na hladjenje niti trošenje struje. Ima slika gore na msi-ju radi na 1.576V pa je hladen u idle.
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 16.09.2014., 12:56   #126
veve
woot!!!
Moj komp
 
veve's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Varaždin
Postovi: 2,473
Ok hvala! Budem se onda danas malo poigrao s time da vidim kak ce funkcionirati.
Ocito je tako podeseno, da dok imas manual mode ukljucen da CnQ i C1E nestanu iz opcija, a dok je offset mode ukljucen onda su omogucene.


edit:
Hmm bas je bilo jednostavno. Samo sam prebacio ovo dvoje na offset mode, stavio + i sad CnQ i C1E rade.
Izvrtio kojih sat vremena prime, malo odigrao i za sad je sve stabilno. Kad stignem pustit cu ga da testira duze.

Zadnje izmijenjeno od: veve. 16.09.2014. u 23:18.
veve je offline   Reply With Quote
Staro 17.09.2014., 08:22   #127
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Citiraj:
Autor Talaba Pregled postova
Lepo je to teoretski ali praksa je nešto drugo drugar. FX na mojoj croshair 4 formuli (slika gore u prethodnom postu) je mogao samo preko offseta da se podešava. Princip rada offseta je da on dodaje voltažu ako radi u + modu ili oduzima voltažu od postojeće ako radi u - modu. Primer; CPUZ program ti pokaže da ti procesor radi na 1.4V lupam napamet. U biosu ti offset stoji na 0.00000V to znači da je na defaultu. E sad ti klokuješ procesor i želiš da ti voltaža bude 1.42V izabereš u biosu + mod i digneš offset za 0.02V 1.40V+0.02=1.42V. To ti je teorija. Praksa kaže da moraš ponekad da staviš offset na 0.2 da bi ti u cpuz pokazao 1.42V. Nisam uzimao u obzir VDROOP pad napona već da je sve fiksno.
E sad zašto QnQ i slično neće da radi to treba proveriti u biosu i dokumentaciji za ploču. Mene to nikada nije interesovalo da mi obara frekfencu procesora jer i ovako čim nešto radi frekfenca skače a nema nikakav učinak na hladjenje niti trošenje struje. Ima slika gore na msi-ju radi na 1.576V pa je hladen u idle.
Hm, upitno je koliko stoji ovo za Cool'n'Quiet.
Ostavim komp preko noći da riješi neke torrente, i koji je smisao da visi na 4,6Ghz cijelo vrijeme kad može radit na 1,4Ghz smanjene voltaže?

Cijelo vrijeme mi je upaljen CnQ, pa ne znam neke realne razlike kada je upaljen ili nije.

Ali slična je analogija sa GPU-ovima, i nije baš da nema nikakve razlike u temperaturi. Kad je u prvom state-u (R9 280) radi na 300mhz i nekoj sitnoj voltaži i 33 *C, već kada eneablam dva monitora ulazi u jači power state i diže se na 500Mhz i diže voltažu isto, i tada idla na 50-ak *C.

A po revewima potrošnja u jednom state-u je 14W, a u drugom 40-ak W ako me sjećanje služi. I govorimo o idle.

Tako da, sumnjam baš da CnQ nema nikakvog utjecja na potrošnju i temperaturu...
Sam Fischer je offline   Reply With Quote
Staro 20.09.2014., 22:40   #128
Talaba
Registered User
Moj komp
 
Talaba's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2014
Lokacija: Serbija
Postovi: 108
Kod grafičke je druga priča. Za cpu mi je na manualno, disable C'n'Q, verovatno radi na offset a njega ne koristim kao ni taj C'n'Q. Niti sam ga ikada koristio. Evo šta kaže kolega:
"Bice stabilan u oba slucaja. sa ukljucenim, kad procesor nije pod opterecenjem, trosi manje struje, radi na manjem taktu, i manje se greje. sa iskljucenim, radi stalno na istom taktu i pod istim naponom.
Cena koju placas za tu potrosnju (ukljucena opcija) jeste da procesoru zatreba trenutak da podigne takt, tako da imas mali vremenski prozor gde ne radi kako treba kad ga opteretis. I to sto, po mom licnom misljenju, takve promene takta i napona nisu bas najboje za procesor.
ja sam na oba svoja i7 drzao iskljucenu opciju, i nikad nije bilo nikakvih problema, dok sam sa ukljucenom primecivao to kasnjenje u odzivu."

Zadnje izmijenjeno od: Talaba. 21.09.2014. u 20:02.
Talaba je offline   Reply With Quote
Staro 27.11.2014., 20:59   #129
Fireborn
Registered User
Moj komp
 
Fireborn's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Valpovo
Postovi: 8
Amd Phenom 2 X4 960T Black Edition Overclock

Pozdrav, s obzirom da sam potpuno nov u svijetu OC-anja i trenutno imam komp u nadogradnji uspio sam uz pomoć prijatelja nabavit navedeni procesor.
Želio bih ga OCat na stabilnu granicu (nemam plan ići preko 4.0) pa bih zamolio dobru dušu da mi pomogne u tome
Hlađenje mu je Mugen2b i temperatura pod maksimalnim opterećenjem na 3 sati rada mu nije prelazila 36 stupnjeva dok u normalnom radu ne prelazi 30.
Zanima me kako i do koje granice bih ga mogao overclockat preko BIOS-a
Također me zanima može li on pod clockom radit stabilno ako ga otključam na 6 jezgri

u prilogu sam stavio temperature rada u normalu
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.png‎
Views:	826
Size:	73.6 kB
ID:	14145  
Fireborn je offline   Reply With Quote
Staro 01.12.2014., 19:46   #130
Hawker
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2014
Lokacija: Split
Postovi: 1,972
Pozdrav,

Vidio sam dosta postova di ljudi pogresno citaju temperature AMD procesora.

Ako koristite HW monitor apsolutno najbitnija temperatura je CPU odnosno tCase,a ne "umjetna" temperatura nazvana package koja virtualno mjeri temperaturu jezgri.
Apsolutno se ne smije preci tCase od 61 stupanj .
Package smije ici do 71 stupanj.

Cak sam kontaktirao i AMD podrsku i evo sto su mi odgovorili:

Citiraj:
Dear Customer,

Your service request : SR #{ticketno:[8200609443]} has been reviewed and updated.

Response and Service Request History:

I understand that you have questions regarding specification. If this is incorrect, please let me know as the information provided may change.

The 61℃ is the max Tcase, it is the maximum case temperature specification.

The 70℃ is max Tctl, it is a non-physical temperature on an arbitrary scale that should be used for system thermal management policies.

If you have any other questions or concerns, please do not hesitate to reply to this e-mail directly and I will try to provide any additional information that you may require. Thank you for contacting AMD!

In order to update this service request, please respond, leaving the service request reference intact.

Best regards,

AMD Global Customer Care
Nemojte zanemarivati tCase temperaturu(CPU u HW monitoru) jer je to najvaznija temperatura. Apsolutno nikad ne bi smjela proci 61 stupanj jer je sama temperatura u procu puno veca od te temperature i doci ce do degradacije chipa.
Hawker je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas