Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Razno > RETRO hardware i software
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 14.10.2018., 22:27   #1321
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor zanetti Pregled postova
Da Teac 4x writer stroj za ono doba.Sve šta je snimio je radilo.
Još ga imam,teško mi ga bacit.
Imam ih nekoliko komada, i moram priznati da su (uz Pioneer optičke pogone) jedni od najkvalitetnijih koje sam ikad imao prilike vidjeti. Jako teški i masivni, sa željeznim "kavezom" oko CDa. Za razliku od većine drugih koji su potpuno prazni, i napravljeni od plastike.


Da se razumijemo, govorim o unutrašnjoj konstrukciji samog pogona, a ne 5.25" metalnom kućištu, koje se stavlja u kompjutorsko kućište.
  Reply With Quote
Staro 14.10.2018., 23:00   #1322
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Teško sam prodao svoj Teac 55S. Sjećam se kad sam ga jednom otvorio da mu počistim leću... nikad više nisam vidio takvu robusnu metalnu konstrukciju. Baš tako, danas je sve plastika i to već 15-ak godina. Malo jače zašarafiš u kučište i ne radi dobro jer se sve savine.

Yamahe su uništavale medije. Često se dogodilo da bi prženje puklo u drugoj polovini prženja, a ako bi prošlo često se događalo da zadnja trećina ili četvrtina sprženog diska nisu bile čitljive.

S Plextorom i Teacom se nije moglo pogriješiti za razliku od svega ostalog tada. Teac je brže ripao audio, prvi je mogao pržit CD-Text na audio CDe i imao je automatsku kalibraciju lasera u letu zbog čega je pržio bolje i pržio je širu paletu CDa.

Kasnije su se pojavili Pioneer DVD pržilice i svi smo prešli na to Imao sam ih skoro sve počevši od A04 modela.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 14.10.2018., 23:11   #1323
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Gore-spomenuti Pioneer, model(i) DVR-110DBK. Baš poput Teac-a, izuzetno kvalitetni i masivni, imam ih dva komada u "RetroMaster 2500" mašini, iz profila



Također, ako se ne varam zadnji PATA DVD-RW model na tržištu koji je imao standardni audio output, sa stražnje strane. Kako je u međuvremenu audio veza bila riješena kroz podatkovnu vezu i softver, ubrzo je bio skinut i/ili "rezerviran" za posebne namjene, što god da to značilo (tako barem piše na LG pogonima)
  Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 06:50   #1324
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Vidim da diskusija prelazi s CDa na DVD

Od pioneera mi se dopao jedino njihov slot-in DVD-ROM radi ergonomije korištenja, šteta da su s time prestali. Po kvaliteti nisu mi bili ništa posebno, u to doba je i NEC radio solidno. Ionako je sve bilo u firmwareu.

DVD tehnologija IMHO uopće nije bila ništa revolucionarno. Prvo DVD+/- dva tabora koji se ne mogu dogovoriti, drugo zapis osjetljiv, mediji generalno lošije kvalitete nego CD kad se pojavio. Onda uređaj mora imati u fw strategiiju pisanja da bi znao raditi s nekim medijem!? Halooo, proizvođači, jel to vam zvuči kao dobra ideja?
Koliko puta vam se dogodilo da kupite medij i uređaj snima na njega nekom safe brzinom od 2x ili tako nekako. Nema druge nego čekaj update firmwarea uređaja da proizvođač ubaci unutra kod tog medija.

Najdalje je po tom pitanju došao Benq, npr. model 1640. Nepoznati medij? Nema problema, provrtiš jedno snimanje u test modeu u onom njegovom qsuite programu, uređaj si zapamti strategiju pisanja u firmware i dalje teraj
Nažalost, po kvaliteti čitanja/pisanja bio je prosječan.


Ako se vratimo na temu, slinio sam jedino prije nego sam kupio Philips CDD522, nakon njega niti plextor ni teac nisu bili ništa posebno. DVD uređaji nakon toga bilo koji mislim da ne spadaju u temu, to je sve bilo pain in the ass. Bluray - to sam preskočio
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 08:41   #1325
SaleFFS
Varilnik
Moj komp
 
SaleFFS's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,640
Nisam u to doba pržio ali se sjećam svog starog BTC cd-roma koji je tada čitao i naj izgrebanije cd-e

http://www.auntyanimal.me.uk/CDROM24x.htm
SaleFFS je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 08:52   #1326
riceburner
SCSI Freak, deda :P
Moj komp
 
riceburner's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2009
Lokacija: ZEGEIZABREGE
Postovi: 861
prvi glas za pregrijavanje yamaha, imao sam ih preko 10 nit jedan puknuti cd, bilo audio bilo data snimao samo traxdatu gold i kasnije silver...
svi muzicari s kojima sam bio u kontaktu samo i samo yamaha tu i tamo koji imao plexa koji bi dosao s opremom, ali samostalno su svi samo yamahe kupovali...
__________________
don't use ATA/SATA, it's bad for your health
use SCSI/SAS and live longer!


riceburner je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 14:37   #1327
Trekkie4
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
Vidim da diskusija prelazi s CDa na DVD

Od pioneera mi se dopao jedino njihov slot-in DVD-ROM radi ergonomije korištenja, šteta da su s time prestali. Po kvaliteti nisu mi bili ništa posebno, u to doba je i NEC radio solidno. Ionako je sve bilo u firmwareu.

DVD tehnologija IMHO uopće nije bila ništa revolucionarno. Prvo DVD+/- dva tabora koji se ne mogu dogovoriti, drugo zapis osjetljiv, mediji generalno lošije kvalitete nego CD kad se pojavio. Onda uređaj mora imati u fw strategiiju pisanja da bi znao raditi s nekim medijem!? Halooo, proizvođači, jel to vam zvuči kao dobra ideja?
Koliko puta vam se dogodilo da kupite medij i uređaj snima na njega nekom safe brzinom od 2x ili tako nekako. Nema druge nego čekaj update firmwarea uređaja da proizvođač ubaci unutra kod tog medija.

Najdalje je po tom pitanju došao Benq, npr. model 1640. Nepoznati medij? Nema problema, provrtiš jedno snimanje u test modeu u onom njegovom qsuite programu, uređaj si zapamti strategiju pisanja u firmware i dalje teraj
Nažalost, po kvaliteti čitanja/pisanja bio je prosječan.


Ako se vratimo na temu, slinio sam jedino prije nego sam kupio Philips CDD522, nakon njega niti plextor ni teac nisu bili ništa posebno. DVD uređaji nakon toga bilo koji mislim da ne spadaju u temu, to je sve bilo pain in the ass. Bluray - to sam preskočio
Eto, nije Pioneer, ali tu su negdje... Model je AOpen, DVD-9632
  Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 14:40   #1328
timmy
Premium
 
timmy's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: N/A
Postovi: 1,239
da ovdje pitam jel ima netko vhdci(scsi) kabel za posudit ili prodat, po tavanima, šupama i slično...

p.s. riceburner nenadje
timmy je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 17:23   #1329
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Citiraj:
Autor Trekkie4 Pregled postova
Eto, nije Pioneer, ali tu su negdje... Model je AOpen, DVD-9632

Znaš da bi morao malo pročačkati doma, čini mi se da je jedan Pioneer još uvijek negdje u kutiji
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 15.10.2018., 21:39   #1330
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,949
Post

Priča je bila da se tamo negdje 1996. okupio DVD forum velikih korporacija da rasprave o novom standardu medija za audio/video. Prije nego što je sve praktički započelo javi se Pioneer da oni imaju već gotovu stvar Disk standardnih 12cm kapaciteta 3.95GB i reader/writer koji uz to može čitati i pržiti sve CD medije. Ne samo da ga imaju nego je to potpuno provjerena tehnologija jer oni to godinama interno unutar Pioneera koriste jer im je CD premali

DVD forum je to objeručke prihvatio i uz sitne izmjene i 10% veći kapacitet (4.7GB) vrlo brzo je definiran je DVD standard i time podstandardi poput DVD-R.

Sonyju i Philipsu se to nije svidjelo. Dobivaju fine tantijeme od CD tehnologije, a sad Pioneeru ide većina tantijema za DVD tehnologiju. Ne može to tako Sony je pogotovo 3.14zdio jer je njihov BetaMax nedugo prije toga izgubio od VHSa kojeg je predložio JVC.

I tako uvedu oni zbrku i pomutnju pa izmisle DVD+R :-/

Zato Pioneer duugo nije pržio na DVD+R jer nisu htjeli plaćati Sonyju i Philipsu nešto što su oni silovali na tržište uz DVD-R koji je radio savršeno.

I da, Pioneerove pržilice su bile superiorne u odnosu na druge najviše zbog vrlo kvalitetnog mehanizma i naprednog laser pickupa. Mediji su bili problem. Osim Verbatima praktički ništa drugo nije bilo dobro.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Oglas

Staro 15.10.2018., 22:32   #1331
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791