Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.10.2011., 08:30   #121
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Da ne ulazim u financijske trice i kucine, jer sve spada u domenu rekreativne analize - nije li AMD kupio ATI? Poprilicno glup potez, no postavlja se pitanje zasto onda nisu ulozili pare u "R&D" dio ili doeducirali disgruntled DEC inzinjere?
Čini mi se da im posao s GPU i integracijom grafike dobro ide.

Citiraj:
Clock race se zadnji puta zbio u ozujku 2000. godine; AMD je citavih dva dana zajahao na 1GHz prije Intela.
Od tada cak i PC eksperti znaju da nije u megahercima sve. Dobro, ne bas svi, ali ajde, vecina...
Ciljao sam na povećavanje broja jezgri i threadova koje još uvijek vrlo malo softwarea dobro koristi.


Citiraj:
A usporedjivati ARM jezgre s x86 monstrumom tipa ovog (pa puta 8 u nekoj opskurnijoj kombinaciji) je blago receno deplasirano.
Da, slažem se. No poanta je u tome da bi ARM, koji je trenutno najbrže rastuća CPU industrija, kroz par godina mogao ponuditi jeftino i kvalitetno CPU rješenje koje bi zadovoljilo barem 70% korisnika u X86 segmentu, a uz višestruko manju potrošnju energije. Čak će i Win8 podržati ARM. Pri tome, naravno mislim na home korisnike i home/small office korisnike.


Ne ulazeći u dubinu problematike, AMD je failao u startu samom činjenicom da procesori njihove nove arhitekture ne mogu nadmašiti niti njihovu staru generaciju procesora. To si nisu trebali dopustiti.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 09:59   #122
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa svi znaju da je nova AMD-ova arhitektura podbacila. Ali njezin uspjeh će ovisiti striktno o cijeni, odnosno pravilnom plasmanu na tržište naspram Intela.
Misliš ovako nešto?

FX-8150 vs x6 1090T BE vs i5 2500K
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 10:06   #123
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Wolverine Pregled postova
Misliš ovako nešto?

FX-8150 vs x6 1090T BE vs i5 2500K
Pa da, za sad nije dobro. Budemo vidjeli za koja dva mjeseca kada se cijene stabiliziraju.
  Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 10:11   #124
Wolverine
Moderator
Moj komp
 
Wolverine's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Vancouver, BC // Zabreg, Maximir
Postovi: 12,411
Ma da se i izjednače s Phenom II X6 opet bolje uzet PhII X6 nego taj fail od procesora.
__________________
''Of all the things I've lost I miss my mind the most''
Mark Twain




Intel Core i5 2520
8GB DDR3 Patriot
Intel HD3000
256GB LiteOn LMH-256V2M mSATA
NEC USB 3.0 ExpressCard
14" 1366x768
Windows 10 Pro x64



Asus P6T SE w/P6T WS Pro BIOS mod
Intel Xeon X5650 @ 4,0 GHz + TT Frio OCK
4x 2GB Mushkin SilverLine Stiletto 1600
Gigabyte GTX 560Ti
Kingston V300 120GB + 640GB WD AAKS + 1TB WD EARS + 2,5'' Hitachi 500GB
DVD-RW LiteOn SATA
Corsair HX520
TT Chaser MK-1
Philips 200WP7ES / LG 32LG6000 Scarlet
Samsung ML-2160 / CL I-Trigue 5600
Logitech MX3200
Windows 10 Pro x64



Intel DP67BG
Intel G1610
2x 2GB Kingston HyperX Limited Edition 1600 MHz
Hitachi 250GB
VTX3D HD6670
DVD-RW Asus SATA
FSP 350 PNF
CoolerMaster Cavalier
ViewSonic VX922
Win7 x64 SP1


Wolverine je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 10:20   #125
syss
Moderator
Moj komp
 
syss's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 10,791
jedino ako se stabilizira sa soma šesto na soma
syss je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 10:33   #126
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Pa svi znaju da je nova AMD-ova arhitektura podbacila. Ali njezin uspjeh će ovisiti striktno o cijeni, odnosno pravilnom plasmanu na tržište naspram Intela.
Nisam bas siguran u tu teoriju; ima i Intel low end procesore. Jedina razlika je sto je AMD-ov relativni high end apsolutni low end.

Citiraj:
BTW. Kaj nije "sličnu" idiotariju sa cacheom intel svojevremeno napravio sa netburstom i svojim pristupom "manje je bolje" (ne govorim o L2 cacheu) ?
NB je imao bitno drugacijih problema (bolje receno - neispunjenih prednosti) od AMD-ovog trenutancog pulena. Cache hierarhija upravo i jest bila napravljena tako kako je bila napravljena zbog planiranog uvodjenja Jackson Hyperthreading gdje je nedostatak cachea i predugacak pipeline trebala kompenzirati brutalno brza memorija (u to vrijeme godista, krajem 2000, DDR je bio sramezljiv i jednako brz/spor kao i SDRAM, dok je Rambus ucetverostrucivao svoju 16 bitnu sabirnicu i postizao 5-6 puta vece bandwidthe).

Sjeti se samo performansi Willamettea sa SDRAM-om, koji su bili ispod razine tadasnjih Coppermineova, a kamo li Tualatina...

Citiraj:
Pa ne vidim baš da je potez glup bio. Dapače, od kupnje, grafički odjel samo cvijeta (4xxx, 5xxx, 6xxx serija) te na sebi ima i perfomanse i malu potrošnju naspram konkurencije!
Ali kakve to veze ima s AMD-om kao takvim? Mamic moze kupiti kosarkaski klub xyz i dobiti na posudbu kondicionog trenera, ali ce svejedno jesti govna s Dinamom bez obzira sto kosarkasima ide dobro. Dakle, navijaci/konzumenti Dinama su jos uvijek u kurcu, neovisno o nekim segmentima iz akviziranog tijela.

Zato i kazem - potez je potpuno glup, jer se mijesaju babe i zabe. Sto nisu kupili Tilerau, Calxedau, VIA-u, SiS ili nekog od slicnih igraca koji bi im mogli pomoci u core businessu.

Pogledaj listu proizvoda AMD-a (sada vise ne proizvode ni flash, IIRC, u cemu su nekad bili jaki) pa pogledaj listu Intela. E sad pogledaj sto je Intel akvizirao (i za koliko para - malo!) a sto AMD...

Citiraj:
Također im taj dio trenutno izvlačit APU-e (iako je to tržište za sada mizerno, ali evo na ultraprijenosnicima se već hvata).
Otom potom. Ali to im definitivno nije bio razlog za akviziciju ATI-ja...

Citiraj:
Autor cccp Pregled postova
Smisao ove nove arhitekture kod CPU-a i GCN arhitekture kod GPU-a je potpuna integracija. http://insidehpc.com/2011/07/07/deep...-topple-intel/
Da li imaju znanja za to izvesti, nemam pojma.
Ma gledaj, to su sve floskule.

Intelova Timna je bila gotova prije vise od 12 godina (opet - Rambus drkanje ju je ubilo) i tu nije bilo nikakvih tajni ili mistike.

BD ima oko 2 milijarde tranzistora, isto tako i high end GPU-ovi. Nece jos proci puno vode ispod Savskog mosta kada ce poceti ozbiljno cohanje po glavi gdje dalje s laserima i litografijom, a sam AMD je nesposoban u ovom trenu napraviti ista pametno s 32nm (BD je eklatantan dokaz). Tako da mi njihovi sareni info pamfleti u maniri moje-zelje-moji-snovi uopce nisu obecavajuci.

No poanta svega nije fanboyzam jer me boli kurac i za jedne i za druge - ali glupavim potezima AMD "tjera" Intel u stagnaciju i bojim se da ce ta nadmoc samo rezultirati u pusenju po svim ostalim tehnoloskim napredcima.

Jer kojeg rezona Intel ima izbaciti 22nm (ili koliko vec) IB vani, kad sa trenutnom ergelom (i sitnim tuningom marketinskih imena i drkavih tehnologija) moze drzati status quo boljega jos... nedefinirano dugo?

Citiraj:
Čini se da CMT dobro radi. Usporedi 4M/4C i 2M/4C rezultate (http://www.hardware.fr/articles/842-...acite-cmt.html). Druga stvar je to što su performanse po jezgri gore od onih Phenoma II. Svi, kao i ti, upiru prstom u cache znači da mora biti nešto u tome.

I meni se čini da u AMD-u vlada rasulo i da je menadžment katastrofa, ali svejedno imaju (donekle) kvalitetne proizvode (Llano i posebno grafički odjel). Bulldozer je još mlad, ja bi im dao vremena da vidimo da li će biti kakvog napretka.
Pogledaj kako su nekada izlazili procesori (tempo) a kako danas.

Cini mi se da vise nema sanse za "popravak", jer je jedini konkurent (Intel) poceo opako ispljuvavati sve i svasta vani.

Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
Čini mi se da im posao s GPU i integracijom grafike dobro ide.
Kao sto sam prije rekao - nije to neka prevelika pamet.

No pitanje je dokle daleko to moze ici i u koju svrhu, a toga se i bojim...

Citiraj:
Ciljao sam na povećavanje broja jezgri i threadova koje još uvijek vrlo malo softwarea dobro koristi.
Pojavom modernih consumers OS-eva (Vista tj. 7) ovaj dio uopce vise ne stoji. Niti malo.

Citiraj:
Da, slažem se. No poanta je u tome da bi ARM, koji je trenutno najbrže rastuća CPU industrija, kroz par godina mogao ponuditi jeftino i kvalitetno CPU rješenje koje bi zadovoljilo barem 70% korisnika u X86 segmentu, a uz višestruko manju potrošnju energije.
Raspberry Pi i slicne varijante ce tek doci, u to nema sumnje.

Ali da ce ozbiljno preuzeti PC trziste - ne. Nikada. Pa cak ni onda.

Hell, pa nije li ti "cudno" da se Intel (i AMD) nikako ne *zele* trsiti x86 arhitekture kao takve. Niti jedna nije toliko dugo zivjela kao sto zivi x86. I pitanje je kada ce napokon krepati...

Citiraj:
Ne ulazeći u dubinu problematike, AMD je failao u startu samom činjenicom da procesori njihove nove arhitekture ne mogu nadmašiti niti njihovu staru generaciju procesora. To si nisu trebali dopustiti.
Svakako. I kao sto rekoh, nisam siguran kako ce se izvuci iz ovoga, jer njihova stagnacija nije nova stvar, nego proces koji traje vec 5-6 godina...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:06   #127
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,536
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Nisam bas siguran u tu teoriju; ima i Intel low end procesore. Jedina razlika je sto je AMD-ov relativni high end apsolutni low end.
Ovo je žalosna istina u cijeloj priči

A što se tiče jezgri i threadova, pa 80% korisnika uopće ne treba više od dvije jezgre (ne računam profi ili high end tržište), ali ih marketing dobro prodaje, kao i P4 računala...

Citiraj:
Raspberry Pi i slicne varijante ce tek doci, u to nema sumnje.

Ali da ce ozbiljno preuzeti PC trziste - ne. Nikada. Pa cak ni onda.
Svjestan sam toga, to je više moja želja negoli stvarno stanje stvari. Nadam se da bi ipak ARM konkurencija mogla natjerati Intel (ajde, dobro, i AMD ) na neke radikalnije promjene.

Tu je i Nvidijin Denver, mada nisam baš u zadnje vrijeme pratio u kojoj je fazi razvoja, nadam se će biti nešto od toga...
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:33   #128
Mad_Duke
Guest
 
Postovi: n/a
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Sjeti se samo performansi Willamettea sa SDRAM-om, koji su bili ispod razine tadasnjih Coppermineova, a kamo li Tualatina...
OT:
O da Tada mi je bilo bolje kupiti bržu memoriju i cooler pa je moj Coppermine od 800 zakucao na skoro GHz (još mi nedostaje ta Iwill WO2-R ploca koja je bila brutala)
http://www.anandtech.com/show/650
nego preći na sljedeću platformu (nije bilo isplativo). Dok sam došao na svoje za upgrade u kompu je bio 35W mobilni Barton "već", a intel neželjena crna ovca do dolaska nove arhitekture (osim tulac home servera ofkors).

Nego, veoma interesantna mi je suradnja AMD-a na grafičkom frontu sa Rambusom. Bilo bi zanimljivo vidjeti da li će se ta suradnja za par godina možda pretočiti u CPU vode.
(ebga, uvijek sam optimist kad su AMD CPU u pitanju jer želim vidjeti konkurenciju)
  Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 11:52   #129
cccp
Premium
Moj komp
 
cccp's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2004
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,030
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
A što se tiče jezgri i threadova, pa 80% korisnika uopće ne treba više od dvije jezgre (ne računam profi ili high end tržište), ali ih marketing dobro prodaje, kao i P4 računala...
Oni jednostavno procesor napravljen za servere uz minimalne izmjene prodaju na desktop tržištu. A 8 threadova itekako ima smisla u serverskom svijetu, puno manje kod desktopa. To je još jedan od zajeba. Meni se čini da njih previše niti ne zanima high-end desktop tržište koje je sve manje i manje i puno više ulažu u prijenosnike i desktop srednju struju koje je puno veće od high-enda. Zašto trošiti lovu na R&D kada će se ona teško vratiti.

Citiraj:
Autor Mad_Duke Pregled postova
Nego, veoma interesantna mi je suradnja AMD-a na grafičkom frontu sa Rambusom. Bilo bi zanimljivo vidjeti da li će se ta suradnja za par godina možda pretočiti u CPU vode.
(ebga, uvijek sam optimist kad su AMD CPU u pitanju jer želim vidjeti konkurenciju)
Nemoj se previše oslanjati na glasine o XDR2. Iako je ATI uvijek bio taj koji gura sa novim tehnologijama ima puno razloga zašto XDR2 nebi bio dobra opcija.
cccp je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2011., 17:59   #130
Visage
8-bit Gen.
Moj komp
 
Visage's Avatar
 
Datum registracije: May 2004
Lokacija: Giethoorn - ZG
Postovi: 3,103
Citiraj:
Autor syss Pregled postova
@kuky... predviđam budućnost
Znaci AMD je sluzbeno oznaka za sirotinja i socijalu. Hoces reci da ce se i oni grejati na Ča'plinu

AMD-jac podbacio morti, ali da smo postali razmazeni u tega nema sumnje. Prije koju godinu bi Zambezi Craya osigurao mnogim socket A čarapintosima
Visage je offline   Reply With Quote