Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Intel
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.01.2018., 22:00   #241
Dottore
Extrema Thule
Moj komp
 
Dottore's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: 「 ✖ ✖ ✖ 」
Postovi: 7,314
kada sa tim završite možete se zabaviti sa novom varijantom Skyfall i Solace.
baziraju na Meltdown i Spectre i još su pod "embargom", čekaju se chip/os-proizvođaći sa zakrpama nakon toga će biti objavljeni detalji

https://skyfallattack.com/
__________________


Lenovo ThinkPad T14 Gen 1


CPU: Intel Core i7-10510U
RAM: 16GB soldered + 16GB Samsung DDR4-2666
SSD: Kioxia/Toshiba XG6 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel UHD Graphics
LCD: 14" Matte IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech MX Master 3S
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + WD SN570 2 TB

Connected To A1 optical 1 Gbit



Lenovo ThinkPad T14s Gen 1

CPU: AMD Ryzen 7 PRO 4750U
RAM: 16GB soldered LPDDR4
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: AMD Radeon
LCD: 14" IPS @ 1920 x 1080
OS: Windows 11 Pro 23H2

Mice: Logitech VX Nano
External storage: uGreen M.2 enclosure USB-C + Samsung 980 1TB



Lenovo X1 Carbon 7th Gen

CPU: Intel Core i7-8665U
RAM: 16GB soldered LPDDR3
SSD: Samsung 970 EVO Plus 512 GB NVMe M.2
Graphic: Intel HD 620
LCD: 14" IPS @ 2560x1440
OS: Windows 11 Pro 23H2



Dottore je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 10:01   #242
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
[SAJB] Windows Client Guidance for IT Pros to protect against speculative execution s

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Oglas
 
Oglas
Oglasni prostor

Staro 22.01.2018., 14:16   #243
tuna3
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: zagreb
Postovi: 390
tuna3 je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 20:06   #244
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2018., 11:05   #245
Igi385
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2014
Lokacija: Zagreb
Postovi: 320
Imam pitanje...ispričavam se ako je postavljeno u krivoj temi
Znači trenutno imam verziju BIOS-a iz 2016. god. , znači nisam ih dosad nikad ažurirao jer nisam znao kako se to radi a i nisam imao potrebe. E sad bih ažurirao no ne znam jel mogu odmah staviti najnoviju verziju koja ima zakrpu za ove Intel bugove ili moram prvo ažurirat na one prethodne (jer ima 2-3 verzije nakon ove moje)
Igi385 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2018., 11:07   #246
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,441
možeš samo zadnju, ona sadrži sve prethodne u sebi
__________________
mamutarka je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2018., 11:10   #247
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
ja bi cekao sa updejtom jer sve vise vise se javljaju problemi, a nisam siguran dal mozes sa BIOS-om ici unazad...
ak se ne varam i mnogi patchevi/updejtovi/BIOS-i su povuceni ili je izjavljeno sluzbeno da se priceka.
prouciti dobro prije upgrejda.
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2018., 15:56   #248
chillout23
Your God is in your mind.
 
chillout23's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 601
Znači od kad sam uzel T420, update mi je ugašen i nikad nije povlačen uopće.
Sad sam pokrenul InSpectre i veli mi da sam vulnerable i na Meltdown i na Spectre.
Performace je GOOD.

Kaj da napravim sad točno, ako mi netko može reći? Hrpu ovoga kaj pišete uopće ne shvaćam, jbga...te updejtaj, te nemoj, te ovo, te ono...pogubil sam se u svemu tome
Inače mi lap radi sasvim ok, kao i prvog dana.
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2018., 16:03   #249
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
gubis se zato jer se i sam intel pogubio. sve oslo u tri...
izdaju pečeve preko k i onda ih kroz par sati/dana povlace ili "savjetuju" ne stavljat. tako da ja osobno cekam iako na stare sisteme nemam sta ni stavit .
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 25.01.2018., 16:10   #250
chillout23
Your God is in your mind.
 
chillout23's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2017
Lokacija: Planet Earth
Postovi: 601
Aha ok hahahahaha thx iako sad čitam na InSpectre i oni sami vele da je potrebno napravit update Winsa...lud zbunjenog izgleda...
__________________
Mjesto rođenja: Zemlja, Rasa: čovjek, Politika: sloboda, Religija: ljubav
chillout23 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 26.01.2018., 16:49   #251
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.

Zadnje izmijenjeno od: Bubba. 26.01.2018. u 17:38.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 18:15   #252
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Fedora 27 i Ubuntu 17.10

The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 22:02   #253
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,539
Nije im bas skripta bog-zna-kaj...

__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2018., 14:29   #254
Halos
muimerP
Moj komp
 
Halos's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: VG
Postovi: 3,333
Saznao za ovo maloprije, mogu li se samo malo nasmijati.



daj me nemoj
Halos je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2018., 08:46   #255
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
sad da amer ima imalo mozga, skrupula i muda, tuzio bi ih i za izdaju bokte.
kako danas sve prolazi ako imas para stari moj...

https://techcrunch.com/2018/01/28/in...ment/?ncid=rss
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2018., 09:08   #256
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,755
E jesam tulac i naivac, naravno da je moj pc sada dobio novi feature. Ako ga zelis rebootati iz windowsa onda se gasi ekran, nema posta i kao da je mrtav. Ako zelis takav pc upaliti, force shutdown pa paljenje ispocetka je zasada jedino rjesenje. Ne zelim ni guglati zasto i kako, sere mi se.

Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Stavio i ja jucer zadnji win10 update (povukao taman 1709) + update biosa (ga-b150n-phoenix), ali iz nekog razloga mi windowsi nisu nudili taj KBxxxx92 update. Morao sam ga rucno traziti, instalirao, rebootao, komp se nije htio bootati (crni post screen). Gasi, pali, proradio. Prokleta si, tehniko!
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 29.01.2018., 09:32   #257
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da stvar bude gora, Microsoft izdaje zakrpu koja poništava sve prijašnje, dok se Intel ne odluči što zapravo hoće napraviti.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 29.01.2018., 11:49   #258
Gigi1
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,138
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Da stvar bude gora, Microsoft izdaje zakrpu koja poništava sve prijašnje, dok se Intel ne odluči što zapravo hoće napraviti.


__________________
Gigi1 je offline   Reply With Quote
Staro 30.01.2018., 08:40   #259
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Meltdown & Spectre: Misconceptions, Current Status, & Expert Interviews
Citiraj:
Meltdown is generally agreed to be more severe, but limited to Intel, while Spectre has to do with a fundamental aspect of CPUs made in the past 20 years. They involve an important technique used by modern CPUs to increase efficiency, called “speculative execution,” which is allows a CPU to preemptively queue-up tasks it speculates will next occur. Sometimes, these cycles are wasted, as the actions never occur as predicted; however, most of the time, speculating on incoming jobs will greatly improve efficiency of the processor by preemptively computing the inbound instructions.

Meltdown is a really annoying flaw but it is fairly obvious what needs to be changed in hardware so I fully expect upcoming processors not to be susceptible. In the mean time, patches like Linux KPTI provide effective protection. With Spectre I would argue that all current hardware modifications are mere stop-gap solutions. I guess it will take some time and good old fashioned research to figure out the most efficient way of mitigating such attacks.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 31.01.2018., 08:23   #260
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Sa mitinga, lisa su (amd)

Citiraj:
Before I close, I’d like to address the recent important security issues facing our industry. Security is and always has been a fundamental focus for AMD, across all our products. We are vigilant about security in both our product design and throughout the product lifecycle. As new exploits arise, like we have seen with Spectre and Meltdown, we are dedicated to responding with speed and focus to keep our customers and partners informed and protected. As a reminder, we believe Meltdown is not applicable to AMD processors.

For Spectre Variant 1, we continue actively working with our ecosystem partners on mitigations, including operating system patches that have begun to roll out. We continue to believe that Variant 2 of Spectre is difficult to exploit on AMD processors. However, we are deploying CPU microcode patches that in combination with OS updates provide additional mitigation steps. Longer term, we have included changes in our future processor cores, starting with our Zen 2 design, to further address potential Spectre like exploits. We continue to collaborate closely with the industry on these vulnerabilities and are committed to protecting AMD users from these and other security threats as they arise.
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Staro 31.01.2018., 19:14   #261
geronimo_2
Premium
Moj komp
 
geronimo_2's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Rijeka / Grobnik
Postovi: 3,921
geronimo_2 je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2018., 01:43   #262
Graystone
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 39
Pozz!Evo upalio comp.i poceo se sam restartat upali se i ugasi i tako u krug ne mogu ni u bios uci jer mi ni tipkovnicu ni misa ne ukljuci a ekran crn.Znaci imam win 10 i intelov i5 4690k proc.gigabyte gaming 5 plocu sa updejtanim biosom na zadnju verziju.Sta se sad moze napraviti jer najvjerovatnije se to dogada zbog intelovog updejta za spectre?I kako da udem u win?
Graystone je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2018., 09:06   #263
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor Graystone Pregled postova
Pozz!Evo upalio comp.i poceo se sam restartat upali se i ugasi i tako u krug ne mogu ni u bios uci jer mi ni tipkovnicu ni misa ne ukljuci a ekran crn.Znaci imam win 10 i intelov i5 4690k proc.gigabyte gaming 5 plocu sa updejtanim biosom na zadnju verziju.Sta se sad moze napraviti jer najvjerovatnije se to dogada zbog intelovog updejta za spectre?I kako da udem u win?
Nisam citao sve, malo samo skicnuo, moooozda pomogne, ali cini mi se da si se zeznuo, pa svugdje su rekli da prije update-a napravis backup sa npr EASUS to-do backup ili slicnim alatima.Ja npr imam win7 32 na jednom HDD-u bas da mogu rijesavat ovakve govnarije, a trenutno sam zbog svega ovoga iskljucio updatee u win10.

https://social.technet.microsoft.com...0itprohardware
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2018., 12:56   #264
Graystone
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 39
Hmm...fala na odgovoru ali nije mi jasno da ni u bios ne mogu uci jer se tako brzo iskljuci da ni tipkovnicu ne upali zbilja ne znam sta da napravim...
Graystone je offline   Reply With Quote
Staro 07.02.2018., 13:02   #265
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Makni sistemski disk, pa probaj bootati, čisto da eliminiraš Windows OS havariju, pa ako uspije - lako podesiš bootanje s USB-a i naknadno ponovno spojiš disk.

U slučaju da se ista stvar događa i kad nije spojen sistemski disk, moguće da je problem u samoj ploči, pa te vrlo vjerojatno čeka flashanje neke starije verzije BIOS/UEFI-a.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2018., 13:26   #266
Disco
Prvoklasni Krkan
Moj komp
 
Disco's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 4,424
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Makni sistemski disk, pa probaj bootati, čisto da eliminiraš Windows OS havariju, pa ako uspije - lako podesiš bootanje s USB-a i naknadno ponovno spojiš disk.

U slučaju da se ista stvar događa i kad nije spojen sistemski disk, moguće da je problem u samoj ploči, pa te vrlo vjerojatno čeka flashanje neke starije verzije BIOS/UEFI-a.
Ma ne vjerujem da je to. Sjecam se da ova moja ploca (Z77 pro4) ima opciju da ako stavis GPT SSD (ili HDD), mozes ukljucit nekakv fast boot gdje onda nemozes uci u BIOS, samo iz win sa asrockovom aplikacijom ''boot to UEFI''. Eto sada se vidi razlog za ne ukljucit tu glupost koja realno ustedi par sekundi bootanja

A tu je uvijek i clear CMOS.
__________________
Slobodno me dodajte na PSN
Disco je online   Reply With Quote
Staro 07.02.2018., 13:33   #267
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Da, Fast Boot je posebna vrsta pizdarije, a i to kaj veliš - uvijek ima Clear CMOS.

Ako ima Gigabyte Z97X-Gaming 5 ploču, onda ga firmware/microcode BIOS zakrpe ne bi trebale mučiti, jer ih nema.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 08.02.2018., 00:27   #268
Graystone
Registered User
 
Datum registracije: Aug 2012
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 39
Decki fala na postovima rijesio sam problem!
Problem je bio u sitnim nakupinama prasine na ploci koji su pobrali vlagu i doslo je do nekakvog kratkog spoja a ploca valjda ima neki sistem da ne dopusti da se podigne win dok nesto nije u redu.Izvukao sam graficku i nista reset loop onda memoriju isto itd.
Tek kad sam unutrasnjost kucista koje je inace fractalovo sa svim onim silnim filterima prasine dobro ispuhao na kompresor i napravio clear cmos onda me je pustilo u bios tako da svima preporucam da sto cesce ciste unutrasnjost compa da im se ne bi ovakve stvari dogadale...
Graystone je offline   Reply With Quote
Staro 15.02.2018., 08:35   #269
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Post-Meltdown Intel Tries to Save Face with $250,000 Bug Bounty Program
Citiraj:
Intel has launched a public bug bounty program with individual rewards going as far as $250,000, the company said today in a press release. Intel had previously run a bug bounty program, but that one was limited to submissions from a few selected security researchers only. The new bug bounty program will be hosted on the HackerOne platform, and Intel has opened up its hardware, firmware, and software products for the occasion.

Through its new bug bounty program, Intel is trying to wash away the image of a disastrous patching process. In reality, the new bug bounty program is nothing more than a PR move, and even if it had been in place last year, it wouldn't have helped. Intel received notice of the Meltdown and Spectre bugs in June 2017, but it took four months to notify downstream OEMs about issues —doing so in November. Despite this, when public disclosure came around, Intel did not have CPU microcode patches available for OEM vendors, and the Meltdown and Spectre flaws are still largely unpatched even today.

Even if news of the Meltdown and Spectre flaws became public a week before the planned public disclosure, Intel can't use this as an excuse. The problem wasn't researchers getting in contact with the company, nor Intel paying researchers for their findings, but Intel patching its damn hardware, which Intel miserably failed to do with a six-month disclosure deadline.

MeltdownPrime and SpectrePrime
Citiraj:
In a research paper bit boffins from Princeton University and chip designer nVidia describe variants of Meltdown and Spectre exploit code that can be used to conduct side-channel timing attacks. In short, the team have discovered new ways for malware to extract sensitive information, such as passwords and other secrets, from a vulnerable computer's memory by exploiting the Meltdown and Spectre design blunders in modern processors. The software mitigations being developed and rolled out to thwart Meltdown and Spectre attacks, which may bring with them performance hits, will likely stop these new exploits. Crucially, however, changes to the underlying hardware probably will not: that is to say, whatever Intel and its rivals are working on right now to rid their CPU blueprints of these vulnerabilities may not be enough. These fresh exploits attack flaws deeply embedded within modern chip architecture that will be difficult to engineer out. Before you panic: don't. No exploit code has been released.
Pored toga, Microsoft za Spectre uvodi promjene na nivou kompajlera, dok Red Hat u prezentaciji na školski način pojašnjava kako Meltdown i Spectre iskorištavaju moderne (mikro)arhitekture.

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 15.02.2018. u 19:48.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 02.03.2018., 08:39   #270
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na