Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 18.02.2020., 00:28   #1621
Exomaniac
Registered User
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2016
Lokacija: Zagreb
Postovi: 746
Citiraj:
Autor Ziiky Pregled postova
Međutim ja bi primarno grijanje rijesio sa 2 jače inverterske jedinice, a njegove radijatore bi ostavio za dogrijavanje ... ono ... za svaki slučaj.
Stan je odlično izoliran, ima "c" energetski certifikat, a zgrada je sagrađena sistemom sendvič gradnje. Znači zidana konstrukcija, na kojoj je vanjska izolacija pa fasadna cigla.

E sad ...
Posto uskoro ulazimo u posjed, rušiti ću neke pregradne zidove pa sam razmišljao i na strop nabaciti stiropor kao dodatnu izolaciju. Dal je netko radio to i kakva su iskustva?
Pošto je stan na 4 katu, isto tako imam mogućnost i sa vanjske strane nabaciti stiropor i staviti recimo limeno krovište. Možda je to bolja solucija?!
Kao što je fanATIk rekao, stiropor nikako ne ide iznutra, ako se izolira iznutra onda ide vuna, a nije stiropor baš najbolje rješenje ni za van, ali se kod nas koristi jer je jeftiniji.

Ako bi izolirao strop, dobio bi više-manje izolirani spušteni strop. Kažeš da je C certifikat, to ipak podrzumijeva i neku postojeću izolaciju fasade, a možda i krovišta zgrade. Prvo bi bilo dobro da provjeriš kako je točno izolirana. Kažeš 4. kat, ima li netko iznad tebe tko živi ili je potkrovlje? Ako netko gore živi onda nema pretjeranog smisla izolirati strop jer se grije iznad tebe pa nema prijenosa topline prema gore.

Što se tiče tih nordijskih radijatora koje imaš, nije to nikakvo čudo tehnike, to su obična električna grijala s termostatskim rješenjem na njima. Efikasnost je kao kod bilo koje električne grijalice, 1 vat utrošen daje 1 vat topline u prostor, klima će dakako biti efikasnija pri grijanju prostora. No, za to treba ipak neki kvalitetniji brand klime, netko iz trojstva Daikin/Toshiba/Mitsubishi electric.
Exomaniac je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 10:13   #1622
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,984
https://youtu.be/QTYV5xqUkZc

Jel tko farbao plocice? Jeftinije rjesenje nego skidanje i stavljanje novih
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 18:42   #1623
miki
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Istra
Postovi: 43
Da odmah na početku velim, nisam nikad farbao keramiku. Sigurno je jeftinije, samo je pitanje imaš li toliko novaca? Ako razumiješ što ti hoću reći...
miki je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 20:47   #1624
rodriguez
....
Moj komp
 
rodriguez's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2009
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 1,984
Kupaonica je mala relativno, jeftinije nego skidat i stavljat nove?
__________________
Thinkpad T430 running Manjaro
rodriguez je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 20:50   #1625
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Mene zanima samo površinska tvrdoća te boje.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 21:15   #1626
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,981
Dulux supergrip kao primer a kasnije po volji.

https://www.bacelic.hr/artikl/dulux-...t-bijeli/13039

Mada podne baš i nebi. Nekako sumnjam da se neće pohabat s vremenom. Za zidove ljudi vele da traje.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 21:32   #1627
Stanky069
Premium
Moj komp
 
Stanky069's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2018
Lokacija: Stuttgart/Strizivojna
Postovi: 124
Farbao ih nekoliko puta,ne sebi već ljudima kod kojih je buraz radio,Švabe su škrte pa neće da mijenjaju već ih farbaju.

Boja je dosta tvrda,ne da se lako ogrebati poslije...izgleda ok,samo nemoj očekivati da će izgledati kao s novim pločicama. Onako,malo da se osvježi ok.


A ovo prije što se tiče stiropora unutra,sjećam se prije nekoliko godina smo radili keramiku u Velikom Polju,onaj kompleks zgrada gdje su poslije izgradili Konzum prekoputa...i tamo su imali problema sa žbukom,u nekoliko stanova im je žbuka zvonila i nakon sto komisija odlučili su polijepiti stiropor na te zidove...mrežica,ljepilo i onda pregletali..sad koliko je to dobro ili ne,ne bih znao.
Stanky069 je offline   Reply With Quote
Staro 18.02.2020., 22:23   #1628
Ziiky
Premium
Moj komp
 
Ziiky's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,860
Citiraj:
Autor xlr Pregled postova
Nordijski (konvektorski) radijatori, daju se jako dobro iskoristiti ako je izolacija dobra i ako su im termostati precizni/dobro rasporedjeni. Nije da stede struju, samo pametno griju/dogrijavaju. Kolega ih je stavio u stan (60-70m2) bez stiropor izolacije - racuni su mu bili nesto iznad 1000kn. Nakon sto su im stavili izolaciju na zgradu palo je na 700-800tinjak kn ako sam dobro zapamtio. On presretan, ne gasi ih, a s obzirom na ovakvu zimu niti mu ne rade puno. Ima sve od Glamoxa.

U cijelom stanu ih drzi na 20-21C.

Drugi kolega je odustao od konvektorskih jer je njemu optimum 24C i ne moze zamisliti samo 21C. Ne sjecam se sto ima sad doma, davno je to bilo, nesto na vatru uglavnom
thnx. Otprilike takve racunice sam i ja dobio od prodavatelja. U inverterima vidim veliki potencijal za dodatno smanjivanje troškova


Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Stiropor se ne stavlja iznutra. Vuna, konstrukcija i knauf da.
Izvana odozgo možeš stavit stiropor i limeni krov.
No što nije već nekako taj plafon izoliran ako ima dobar energetski certifikat?
Citiraj:
Autor Exomaniac Pregled postova
Kao što je fanATIk rekao, stiropor nikako ne ide iznutra, ako se izolira iznutra onda ide vuna, a nije stiropor baš najbolje rješenje ni za van, ali se kod nas koristi jer je jeftiniji.

Ako bi izolirao strop, dobio bi više-manje izolirani spušteni strop. Kažeš da je C certifikat, to ipak podrzumijeva i neku postojeću izolaciju fasade, a možda i krovišta zgrade. Prvo bi bilo dobro da provjeriš kako je točno izolirana. Kažeš 4. kat, ima li netko iznad tebe tko živi ili je potkrovlje? Ako netko gore živi onda nema pretjeranog smisla izolirati strop jer se grije iznad tebe pa nema prijenosa topline prema gore.

Što se tiče tih nordijskih radijatora koje imaš, nije to nikakvo čudo tehnike, to su obična električna grijala s termostatskim rješenjem na njima. Efikasnost je kao kod bilo koje električne grijalice, 1 vat utrošen daje 1 vat topline u prostor, klima će dakako biti efikasnija pri grijanju prostora. No, za to treba ipak neki kvalitetniji brand klime, netko iz trojstva Daikin/Toshiba/Mitsubishi electric.
@fanatix @exomaniac
MA tu bubicu sa stiroporom mi je ubacio kolegs; da je tamo netko njegov to tako napravio i da je zadovoljan rezultatima.
Ali upravu si, kad bolje razmislim, to je polu rješenjei postoje bolja rješenja ... o tome ću razmišljati nakon sto prezimimo zimu i sami na svojoj kozi osjetimo rezultate grijanja.

Da, cijela zgrada i sam stan imaju C certifikat sto je za naše kontinentalno podneblje vrlo dobro. Sendvic gradnja, znaci 3 oplate ukupno, mislim da sam spomenuo u postu.
Gore je ravno krovište pa me to automatski navelo na kalkulacije oko izolacije koje realno mozda i nisu potrebne.
U dnevnu sobu koja je po strani je postavljen Fujitsu inverter. Za prvu ruku bi njega zadrzao. Dok bi u blagovaonicu dodao još jedan jači Mitsubishijev inverter sa dobrim copom.
Trazio bi preporuku tu na forumu jer vidim da ima mo mahere na tom podrucju. Na tu blagovaonicu u jednom nizu se nadovezuju najbitnije prostorije pa mi je to nekako primarno.
Danas - sutra bi i postojećeg Fujitsu zamjenio ... al kad riješimo prioritete.
Puna mi je glava kalkulacija ... Ove radijatore bi svakako ostavio za dogrijavanje ili kombinirano grijanje i mješanje hladnog zraka s poda
__________________




CPU: Intel™ i5@3,0GHz & CM Hyper EVO 212+
MBO: MSI Mortal
RAM: Crucial DDR4 8gb
GPU: Gigabyte GF GTX 1050 ti
HDD: SSD 128gb + WD blue 1TB
RW: LG
MON: Acer 24"
CASE: Antec Fusion Remote Max
PS: Fortron 550w modular
KB+MICE: Logitech™ K800 illuminated & G500
NAS: Synology 210j WDred4TB
HEADPHONES:Bluedio t3 plus BT





TV: Philips 55pus7805
REC: DENON x1600H
ZVUČNICI: Q Acoustics = QA3050i, QA3010i, QA3090i
SUB: SVS PB1000
MEDIAPLAYER: CoreELEC @ BeeLink GT King

Ziiky`s HTPC (some kind of it) ... LINK na topic






Trenutno ništa ...






Moje njuškalo



Ne svađaj se sa budalom jer će te spustiti na svoju razinu i pobijediti iskustvom
Ziiky je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 19:45   #1629
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Kakva su vam iskustva sa Ariston bojlerima? Gledam jednog kupit.

Gledam i Bosch Tronic 8000T, ima neki suhi grijač, ne znam jel to zaista dobra stvar ili samo neki gimmick koji ću platit više...

Prijatelj koji je radio u trgovini tehničke robe kaže da jedino zaobilazim u širokom krugu Gorenje, da im se kvaliteta strašno srozala i da to više nije onaj stari Gorenje.
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 20:03   #1630
wiseman
Premium
Moj komp
 
wiseman's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: SL/ZG
Postovi: 445
Ja imam Ariston bojler od 60l čini mi se. Nije bilo problema s njim u tih 10-ak godina koliko ga imam
wiseman je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 21:28   #1631
zanetti
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2012
Lokacija: Poljica
Postovi: 27
Samo da se nadovežem na stiropor iznutra:uU pravu je kolega kad kaže da se striropor ne stavlja unutra,ali ima stiropor sistem od Caparola koji je namjenjen za unutrašnje oblaganje zidova.
zanetti je offline   Reply With Quote
Staro 20.02.2020., 21:51   #1632
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Kakva su vam iskustva sa Ariston bojlerima? Gledam jednog kupit.

Gledam i Bosch Tronic 8000T, ima neki suhi grijač, ne znam jel to zaista dobra stvar ili samo neki gimmick koji ću platit više...

Prijatelj koji je radio u trgovini tehničke robe kaže da jedino zaobilazim u širokom krugu Gorenje, da im se kvaliteta strašno srozala i da to više nije onaj stari Gorenje.
To je K+ Whirlpool, treba stavti na papir sve, vidjet jamstvo i kupit.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2020., 00:26   #1633
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
To je K+ Whirlpool
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2020., 09:03   #1634
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Ariston je dio Whirlpool grupe, kao i Indesit i još neki brandovi, da zadovolje cijelo tržište, sve segmente što se tiče kvalitete i cijene. Lako je moguće da se pravi i na istoj traci.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2020., 11:30   #1635
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ako je vani -10 ili -15 kako je bilo prije 2 godine onda ni taj kondezacijski nema sanse da da sa 55C zagrije posteno kucu.
to ne govori o tome da je bojler nekvalitetan, nego pri tako velikim minusima zbog nedovoljne izolacije, tvoja kuća "troši" više pa je logično da s polazom od 55C ne možeš nadoknaditi gubitke.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Dakle ustede su samo ako zivite na moru sa toplijom klimom i gdje se sa 55C u systemu moze zima preziviti.
opet potpuno pogrešno. jesi li svjestan da možeš živjeti na sjevernom polu i grijati objekt sa polazom od 40C ako se pri gradnji vodi računa o toplinskoj bilanci objekta? moderna gradnja podrazumijeva ulaganje u izolaciju (XPS ispod temeljne ploče, EPS ispod glazure, a o fasadi i izolaciji gornje deke/krovišta ne treba ni govoriti) tako da je konstatacija da kondenzacijski bojler donosi uštedu samo na moru potpuno promašena.

konkretno: Vaillant kondenzacijski bojler od 20kw zadužen za 120m2 podnog grijanja s polazom od 40C i pripremu tople vode u spremniku od 150 litara. lokacija kontinet, 200km zračne linije od mora.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 21.02.2020., 11:59   #1636
OuttaControl
Premium
Moj komp
 
OuttaControl's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 5,178
Citiraj:
Autor Pupo Pregled postova
Ariston je dio Whirlpool grupe, kao i Indesit i još neki brandovi, da zadovolje cijelo tržište, sve segmente što se tiče kvalitete i cijene. Lako je moguće da se pravi i na istoj traci.

Jaaa mislim da si ti malo polupao loncice, imas ariston thermo za bojlere i sustave grijanja i ariston taj za kuhinjske proizvode, nesto slicno ko mitsubishi electric i mitsubishi heavy industries, ili nesto. drugo di neko nekom renta svoje ime, i koliko sam ja cuo ariston za bojlere je jedan od boljih proizvodjaca bojlera... A kakav je Bosch bojler ne znam ali znam da bosch voli naplatit neke sitnice masno, ali ugl su im okej proizvodi
OuttaControl je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2020., 17:32   #1637
Neo-ST
Buying Bitcoin
Moj komp
 
Neo-ST's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Croatia
Postovi: 7,969
Vodokotlići...
Geberit, Grohe ili Tece?
Koji je najkvalitetniji i najmanje se kvari? Ugradbeni.

_________________
Sent from my mobile using Tapatalk
Neo-ST je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2020., 17:34   #1638
nick praskaton
Asshole
Moj komp
 
nick praskaton's Avatar
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: RH
Postovi: 2,347
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Vodokotlići...
Geberit, Grohe ili Tece?
Koji je najkvalitetniji i najmanje se kvari? Ugradbeni.

_________________
Sent from my mobile using Tapatalk
geberit, bez obzira pokvario se ili ne, ima i uvijek ce bit zamjenskih djelova za njega
nick praskaton je offline   Reply With Quote
Staro 24.02.2020., 19:52   #1639
mamikulcic
Premium
 
Datum registracije: Mar 2019
Lokacija: Ljubešćica
Postovi: 224
Geberit radi 3 godine bez problema.
mamikulcic je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 01:34   #1640
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor nick praskaton Pregled postova
geberit, bez obzira pokvario se ili ne, ima i uvijek ce bit zamjenskih djelova za njega
+1

A i nisu baš neko smeće i jednostavno se popravljaju čak i ovi ugradbeni. Da ima boljih, svakako da ima.

Citiraj:
Autor mamikulcic Pregled postova
Geberit radi 3 godine bez problema.
I radit će još 10 puta toliko ako nemaš kamenca i siledžije u kući.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 02:11   #1641
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
moderna gradnja podrazumijeva ulaganje u izolaciju (XPS ispod temeljne ploče, EPS ispod glazure, a o fasadi i izolaciji gornje deke/krovišta ne treba ni govoriti) tako da je konstatacija da kondenzacijski bojler donosi uštedu samo na moru potpuno promašena.
.
Dobro, uvazavam argument medjutim kakve veze ima moderna gradnja i sve sto ide vec sa time, na primjeru kojeg sam se referirao ? Kolega ne zivi niti ima modernu novu gradnju...
Ako imas stariju kucu ili gradjenu klasicno bez tih XPS novotarija, hidroizolacije po ps-u naravno i samih temelja onda bacanje takve "starije" kuce u stiropor + pvc prozori napravi
dugorocno vise stete naspram dokazane koristi u smanjenju rezija za grijanje. Da, tako uredjena kuca moze opstati sa kondezacijskim bojlerom i 55C no dali moze krov, temelji ?

Mogu slikati kako izgleda jedno kroviste od susjeda nakon 10 godina izlacije zidova i tavana naravno, sve letve su mu se uvile, njegovo kroviste je mladje od mojega. Njegov tavan je hladan ko frizider.
Moj nije... nije topal ali nije ni hladan da se gore nesto mrzne, njegovo kroviste ako je vani -10 je smrznuto. Snjeg mu na krovu stoji po mjesec dana ako napada pola metra snjega.., ja ga "potopim" kroz 7
dana lozenja te na krovu ima snjega samo po coskovima. Oko prozora bas svih covjek ima Pljesan na izolaciji jer ako mu je vruce, otvori prozor i na coklu gore se pravi pljesan, kod mene ne jer nemam potrebu
toliko cesto otvarati prozor radi dobave friskog zraka za disanje i provjetravanje.

Nadalje, temelj mu se runi jer je takodjer smrznut ili ima snjega direktno do kuce, kod mene nema.., ni ne zadrzava se, toplina zidova i temelja sto kuca pusta topi snjeg i opet za par dana 20cm od temelja
je sve suho i nije zaledjeno. Dakle sve ima svoje, reci generalno da kondezacijski je prava stvar i da je kuca "kriva", ne moze biti ispravno. Mozda zelim da mi kuca trosi radi dobrobiti same kuce jer nije novogradnja.

Tko radi novu kucu pa sukladno struci odradi sve po propisu pa napravi i vodopropusni sloj/odljev okolo kuce i sve moguce hidro i toplinske izolacije naravno da ima racunicu kupiti kondezacijski no prije bahtog zakljucivanja
da je nesto pogresno i da je kondezacijski kralj medju bojlerima valja definirati i vidjeti uvjete u koje isti dolazi jer usteda na racunima za grijanje ne vrijedi puno ako ce kroz xy godina napraviti vece troskove za sanaciju kuce.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 08:48   #1642
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Dakle sve ima svoje, reci generalno da kondezacijski je prava stvar i da je kuca "kriva", ne moze biti ispravno.
sve ima svoju namjenu, a kondenzacijski plinski bojler nije namjenjen za starogradnju koja posvuda ima toplinske mostove i tu si u pravu. prvenstveno sam se referirao na ovo:

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
no prije bahtog zakljucivanja da je nesto pogresno i da je kondezacijski kralj medju bojlerima valja definirati i vidjeti uvjete u koje isti dolazi jer usteda na racunima za grijanje ne vrijedi puno ako ce kroz xy godina napraviti vece troskove za sanaciju kuce.
iz konteksta nisam shvatio da misliš na starogradnju bez izolacije i ništa u mojem odgovoru nije bilo bahato, nego sam se referirao na ovu tvoju izjavu koja, ako se slažeš, ne stoji, osim ako je kuća stvarno vila propuh. ispada da si ti zaključio da kondenzacijski ne valja, barem si to napisao, ali ok, izvučeno je iz konteksta.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Ako je vani -10 ili -15 kako je bilo prije 2 godine onda ni taj kondezacijski nema sanse da da sa 55C zagrije posteno kucu.
fasada i nova stolarija na starogradnji redovito donesu probleme s vlagom i tu si u pravu, ali u takvoj kući bih radije češće prozračivao ili koristio odvlaživač prostora, nego živio bez ikakve izolacije i plaćao veće račune da mi se snijeg s krova i oko kuće prije otopi jer to je doslovno bacanje novaca, ali ako tebe veseli, držim fige da čim prije napada 30cm
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 09:12   #1643
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
fasada i nova stolarija na starogradnji redovito donesu probleme s vlagom
...ako nije napravljeno kako treba... Šteta što se zaključi izvlače na osnovu sfušanih radova.
Živim u kući staroj cca 40 godina, renovirano prije nešto manje od 10. Vlage je upravo bilo prije izolacije fasade i tavana zbog ogromnih toplinskih razlika, nakon toga apsolutno ništa.
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 09:40   #1644
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
ali u takvoj kući bih radije češće prozračivao ili koristio odvlaživač prostora, nego živio bez ikakve izolacije i plaćao veće račune da mi se snijeg s krova i oko kuće prije otopi jer to je doslovno bacanje novaca
Veci racuni su relativan pojam jer u konacnici tko ce imati veci racun u starijoj gradnji ? Ti koji ces zraciti ili ja koji necu ?
Ti koji ces morati sanirati krov jer nema topline koja bi makar svukla snjeg sa krova da popada i ne deformira ga, ti koji ces prije ili kasnije morati ako nista onda samo radi estestske prirode navlaciti novi edelpuc/fasadu preko sastrugane pljesni ili ja koji to necu morati raditi ?

Ja nisam protiv kondezacijski bojlera, vodim se samo primjerom kuce koju gledam svaki dan i slusam kuknjavu komsije koji je prije 2 godine isa skidati snjeg sa krova letvom od 4m.
Isto tako veci racuni ovise i o tome na sta se grijes, treba kucu i takvu stariju izolirati ali ne sigurno ju baciti u 8cm stiropora, 2-5cm bi bilo mozda primjerenije tek toliko da ne pusta na sve strane ali da ipak koliko toliko zadrzava toplinu.

Zivio sam 3 godine u kuci koje je zidana Gutmanovom ciglom, ta cigla ti je oko 20cm sirine umjesto 12cm klasicne i takve 2 Gutmanove po sirini u vanjskim zidovima, omazano sa obje strane naravno i vani spric fasada, takav zid je 50cm. Ljeti milina jer rijetko kada se unutra moglo zagrijati da je sparno, zimi trebalo prvih sat-dva malo jace lozenje dok se ti zidovi ne zagriju ali kasnije samo lagano odrzavanje vatre, ti zidovi doslovce toliko topline su u sebe akumulirali da si mogao na debelom minusu izraciti kucu te kad zatvoris prozore za 10min temperatura unutra ista ko prije ! Ali to se gradilo 50-tih... nije da ni onda ljudi nisu znali ili gledali kako da ustede i sta je dobro a sta nije. Stara "štokatura" na plafonu ako je sa trstikom/slamom izvedena u primjernoj debljini je bolja izolacija od betonske deke na plafonu pogotovo ako jos iznad te stokature ima 2 sloja fosni koje su obavezno isle umjesto dasaka tko je drzao zito na tavanu, hebiga... nije ti plafon ravan i atraktivan ali ni toplina bas ne bjezi.

Da imam novogradnju nebih razmisljao, naravno da bih gledao kondezacijski uzet jer bih zbilja stedio, ovako kako vec je,
treba naci neki kompromis izmedju ustede i dugorocnog troska odrzavanja starije kuce, dobri prozori vec rjesavaju bar 50% gubitka topline.


Citiraj:
Autor goran1985 Pregled postova
Živim u kući staroj cca 40 godina,
Pa to je nova kuca bokca ti, 80-tih gradjeno kada su vec temelji bili zalivani katranom i svakakvih cuda... Izoliraj ti nesto gradjeno 60-ti kao 90% moje ulice pa da vidis problema.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 10:07   #1645
adaksinjo
Premium
Moj komp
 
adaksinjo's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2011
Lokacija: Virje
Postovi: 573
Citiraj:
Autor goran1985 Pregled postova
...ako nije napravljeno kako treba... Šteta što se zaključi izvlače na osnovu sfušanih radova.
nije to zbog sfušane fasade, nego zbog toga što zid kapilarno vuče vlagu iz temelja. ti sigurno imaš postavljenu hidroizolaciju pa nemaš problem s tim, a prije postavljanja fasade si imao problema s kondenzacijom (unutarnja temperatura 22C, a zimi vanjska koliko god bila, prevelika je razlika i stvara ti se plijesan tamo gdje je najhladnije - na spoju zida i plafona).

imam nekoliko primjera u kojem su poznanici na starogradnju stavili PVC stolariju i odmah je krenulo veselje. stara drvena stolarija je tu vlagu propustila van, ali plastika ne diše i pojavila se plijesan. u takvoj situaciji đabe fasada i izolacija gornje ploče, to ne rješava problem kapilarne vlage i zidovi su i dalje mokri.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Veci racuni su relativan pojam jer u konacnici tko ce imati veci racun u starijoj gradnji ? Ti koji ces zraciti ili ja koji necu ?
zračiti moramo i jedan i drugi jer ako želiš živjeti zdravo, treba ti friški zrak, nebitno jel se radi o propuh-starogradnji, adaptiranoj starogradnji ili novogradnji izoliranoj sa svih strana.
adaksinjo je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 10:23   #1646
xlr
49%winner
Moj komp
 
xlr's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: PU
Postovi: 8,702
Prozracivanje ne bi trebalo utjecati na temperaturu u prostoru, ako grijes pametno i zidovi ti drze tu toplinu. Meni doma otvoreni prozori dok sam na poslu, a kad se vratim doceka me 13-15C vani, 18C unutra. Upalim par sati grijanje i na 21C sam. Ali zato grijem ujutro par sati i cijelo popodne-vecer do spavanja. Ako je bas jaka sljiva (a ove godine nije bila) pustim grijanje dok sam na poslu.
__________________
Keep calm and fastboot oem unlock.
xlr je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 11:39   #1647
rodney
only fool, not a horse
Moj komp
 
rodney's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2008
Lokacija: near zgb
Postovi: 1,276
Citiraj:
Autor Neo-ST Pregled postova
Kakva su vam iskustva sa Ariston bojlerima? Gledam jednog kupit.
...
Ja sam prije dve-tri god zamijenio kombi bojler (struja - centralno loz ulje) sa vulgaris aristonom(80l) za 900njak kn. Uspio ga sam postavit, radi ok. Zamijenio ove god grijač za 80 kn (isto a je to izvedba)..
__________________
"I intend to live forever. So far, so good."

job security - example
rodney je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 12:41   #1648
goran1985
Ili jesi ili nisi
 
Datum registracije: May 2011
Lokacija: vrgorac
Postovi: 704
Citiraj:
Autor adaksinjo Pregled postova
nije to zbog sfušane fasade, nego zbog toga što zid kapilarno vuče vlagu iz temelja. ti sigurno imaš postavljenu hidroizolaciju pa nemaš problem s tim, a prije postavljanja fasade si imao problema s kondenzacijom (unutarnja temperatura 22C, a zimi vanjska koliko god bila, prevelika je razlika i stvara ti se plijesan tamo gdje je najhladnije - na spoju zida i plafona).

imam nekoliko primjera u kojem su poznanici na starogradnju stavili PVC stolariju i odmah je krenulo veselje. stara drvena stolarija je tu vlagu propustila van, ali plastika ne diše i pojavila se plijesan. u takvoj situaciji đabe fasada i izolacija gornje ploče, to ne rješava problem kapilarne vlage i zidovi su i dalje mokri.

Nemam hidroizolaciju temelja i ploče ali nije kod mene ni potrebna (cca 250m nadmorske visine, Dalm. Zagora).
Silver je napisao da imaju problema i na tavanu, je li to od kapilarne vlage sa temelja ili lošeg posla? Pojma nemam o kapilarnoj vlazi no sumnjam da ide toliko visoko...
goran1985 je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 14:55   #1649
domy_os
EMP moderator
 
domy_os's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Osijek
Postovi: 18,381
Citiraj:
Autor goran1985 Pregled postova
Nemam hidroizolaciju temelja i ploče ali nije kod mene ni potrebna (cca 250m nadmorske visine, Dalm. Zagora).
Silver je napisao da imaju problema i na tavanu, je li to od kapilarne vlage sa temelja ili lošeg posla? Pojma nemam o kapilarnoj vlazi no sumnjam da ide toliko visoko...
U jednom od stanova sam imao problema s kapilarnom vlagom jer je sendvič gradnja u prizemlju negdje popustila i meni na prvom katu zid bio mokar skoro do stropa.
__________________
"Kako su krojači novog svjetskog poretka uspjeli u tako kratko vrijeme slomiti intelektualne sposobnosti društva, uništiti kritičku svijest i ljudima nametnuti izvrnutu logiku?"

Nisu slomili u kratko vrijeme. Slamali su godinama, desetljećima pa i stoljećima. Svaka odgledana epizoda Big Brothera, svaki dečko koji ne zna niti promijeniti žarulju, a kamoli uzeti sjekiru i pocijepati drva, svaka cura koja misli da je briga za vlastitu obitelj robija, ali rad za par tisuća kuna u korporaciji 12 sati dnevno blagodat, svako promicanje terora političke korektnosti, svaka podrška promociji svih oblika poremećenosti… Sve to nas je dovelo do ovdje. Korona je samo zakucavanje lopte u gol nakon što je obrana već izigrana i golman odletio u prazno.




Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 + Lenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Dock

CPU: Intel Core i7-1165G7 @ 2.8 GHz
RAM: 2 x 16 GB DDR4-3200
SSD: Samsung 970 EVO Plus 2 TB NVMe M.2
LCD: 14" FHD IPS 400nits Low Power
WLAN: Intel Wi-Fi 6 AX201
WWAN: Quectel EM120R-GL 4G LTE CAT12
OS: Windows 11 Pro

LCD monitor: AOC AG493UCX
Keyboard: Razer Huntsman V2 Analog
Mice: Logitech G502 Proteus Spectrum
SB: Mackie Onyx Producer 2x2
Speakers: 2 x JBL LSR305
MFP: Canon Pixma MP240
NAS: Synology DS420+ with 4 x WD Red Pro 8 TB
HDD Dock: LC Power LC-DOCK-U3-CR + 12 x Hitachi/Samsung/Seagate/WD 1/2 TB

domy_os je offline   Reply With Quote
Staro 25.02.2020., 16:49   #1650
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,847
silver -a od cega bi molim te i zasto trunio krov i letve ako je izoliran prostor ispod i nema stalnih oscilacija u temperaturi . Odvedem te ja na 10 kuca gdje nije grijano uopce u spavacima npr (L oblik kuce) , sve stare i krov je svuda isti i dobar.

Ja ne znam kakvu ti vlagu imas na tavanu ali ja to jos nisam dozivio nigdje a penjao sam se na pun k tavana nazalost

na 55 polaza zagrijem cijelu kucu na 24 bez frke, kazem na -20 cu dici polaz ako treba ali unutra je vruce a redovito se zraci. I btw i ti bi trebao zraciti, ne zbog vlage nego zdravlja (iako ti ionako neces dugo )
buljaka je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na