Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 20.01.2018., 09:48   #1531
Nikox
Premium
Moj komp
 
Nikox's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2017
Lokacija: Varaždin
Postovi: 1,060
ocito si na idealnom mjestu za tu daljinu
Nikox je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2018., 14:57   #1532
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Pa susjed Matta će odvit 8 vijaka i slikat nam da vidimo koja to antena može pokrit 1,7-2,7GHz i kako su postavljene +45' i -45' polarizacije.
Iskra ima po tome istu dobit od oko 8dBi ...
D/G je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 20.01.2018., 15:22   #1533
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Ovo je link na proizvođača:
http://wireless-instruments.com/en/p...-pa-mmb1727-8x

Nije problem, prije postavljanja na krov rastavit ću je i poslikati.
Tražio sam od njih antenu koja pokriva isključivo 1800MHz spektar (da ne ide do 2600MHz) radi većeg gaina ali ju nemaju (odnosno imaju, ali čisto kao antenu a ne kombinirano antena-enclosure).
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2018., 15:33   #1534
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
..da ova ima još i slobodnog mjesta gdje možeš ubaciti i neki uređaj po izboru.

Čekam slike da vidim kako su to rješili sa 2 antene u kutiji..
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2018., 17:39   #1535
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
To je isti/slican design kao "moja" Poyting XPOL-2 antena 700-2700MHz 9dBi. Samo su kod mene 4 antene slozene sa "pregibom" i zauzimaju cijelu unutrasnjost, za razliku od ove gdje su antene u ravnini pa se mogu staviti dodatne antene u isto kuciste.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2018., 17:41   #1536
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
Ovo je link na proizvođača:
http://wireless-instruments.com/en/p...-pa-mmb1727-8x

Nije problem, prije postavljanja na krov rastavit ću je i poslikati.
Tražio sam od njih antenu koja pokriva isključivo 1800MHz spektar (da ne ide do 2600MHz) radi većeg gaina ali ju nemaju (odnosno imaju, ali čisto kao antenu a ne kombinirano antena-enclosure).
Svakako, gdje got montirao antenu, kuciste montiraj pod 45°, jer ti montazne rupe to omogucuju.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 20.01.2018., 17:44   #1537
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor D/G Pregled postova
Pa susjed Matta će odvit 8 vijaka i slikat nam da vidimo koja to antena može pokrit 1,7-2,7GHz i kako su postavljene +45' i -45' polarizacije.
Pise u opisu da su postavljene za "X" polarizaciju.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 09:41   #1538
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Centar Zg su pokrili sa puno baznih. Prema periferiji sve manje. A izvan grada još manje.
Tu periferiju i izvan grada bi trebali pojačati sa spektrom na 800. Valjda sada imaju s čim platiti ili opet nemaju. Hm.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 09:46   #1539
dxer
Premium
 
Datum registracije: Jul 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 227
Pa valjda imaju neku analizu tj. logove opterećenosti bazne stanice pa da onda prema tome pojačavaju.
BTW:Ako pojačaju na drugim frekvencijama onda znači treba kupovat druge antene, drugog frekvencijskog pojasa.
dxer je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 13:56   #1540
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Centar Zg su pokrili sa puno baznih. Prema periferiji sve manje. A izvan grada još manje.
Tu periferiju i izvan grada bi trebali pojačati sa spektrom na 800. Valjda sada imaju s čim platiti ili opet nemaju. Hm.
Nebu islo, jer nit su se prijavili nit su zakupili "kanale" u 800MHz spektru, tako da za sad (a vjerojatno i za stalno) ostaje samo 1800MHz.
Prezime je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 22.01.2018., 13:57   #1541
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor dxer Pregled postova
BTW:Ako pojačaju na drugim frekvencijama onda znači treba kupovat druge antene, drugog frekvencijskog pojasa.
Da, ali nemas brige oko toga
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 21:19   #1542
Old friend
Premium
 
Datum registracije: Dec 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 432
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nebu islo, jer nit su se prijavili nit su zakupili "kanale" u 800MHz spektru, tako da za sad (a vjerojatno i za stalno) ostaje samo 1800MHz.
Ti onda jezik pregrizi. Jer ako ostane na istom bit ce sve gore. Na kraju im nitko nece takvu uslugu.
Old friend je offline   Reply With Quote
Staro 22.01.2018., 22:24   #1543
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor Old friend Pregled postova
Ti onda jezik pregrizi. Jer ako ostane na istom bit ce sve gore.
Je, ubij glasnika
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 09:59   #1544
MahatmaGhandi
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7
Pozdrav,

Imam Tele2 pokucni vise od pola godine. U pocetku su brzine bile 50-60 DL, UL 46-47 - ping 24ms bez vanjskih antena na Asusovom 4G-AC55U ruteru.
Trenutno imam 2 x Iskre P56 MIMO, razmak antena stavljen na 35cm, imam LOS prema baznoj (udaljenost nekih cca 300m prema google mapama) - brzina DL ne ide preko 25, UL 46-47 konstantno. Ping je konstantno na 33-34ms.
Opterecenost bazne ili je problem u SNR-u posto je jako mali?

Mjerenja brzine su neovisna koje doba dana/noci.



Zadnje izmijenjeno od: MahatmaGhandi. 27.01.2018. u 10:05.
MahatmaGhandi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 10:32   #1545
warlock25
Premium
Moj komp
 
warlock25's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2008
Lokacija: Dugo Selo
Postovi: 2,327
Ja sam rijesio problem brzine na pokucnom.
3g ful signal i stalno oko 25-30 sa pingom oko 20.
4g ide nekada samo do 20 a uglavnom je oko 5.
Preopterecenost bazne stanice a da ne pricam da se nalazi kraj osnovne skole.
Eh kad ce optika
__________________





warlock25 je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 11:35   #1546
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor MahatmaGhandi Pregled postova
Pozdrav,

Imam Tele2 pokucni vise od pola godine. U pocetku su brzine bile 50-60 DL, UL 46-47 - ping 24ms bez vanjskih antena na Asusovom 4G-AC55U ruteru.
Trenutno imam 2 x Iskre P56 MIMO, razmak antena stavljen na 35cm, imam LOS prema baznoj (udaljenost nekih cca 300m prema google mapama) - brzina DL ne ide preko 25, UL 46-47 konstantno. Ping je konstantno na 33-34ms.
Opterecenost bazne ili je problem u SNR-u posto je jako mali?

Mjerenja brzine su neovisna koje doba dana/noci.


Nesto cudno se kod tebe dogadja, uz vrlo jak signal imas prilicno lose vrijednosti za SINR i RSRQ...
Za nesmetan MIMO rad modema kad moze postic max brzine download-a preslabe su to vrijednosti.
Jel su ti takve vrijednosti bile i kad si imao 50-60 DL?

Meni izgleda, nakon mnogo testiranja/iskustva rada sa jednom i dvije antene, kao da ti modem ne radi u mimo modu, pa ti download ide samo po glavnom kanalu, a pomocni je iz nekog razloga u banani.
Za to moze postojat par uzroka; na modemu ne radi drugi ulaz (potreban za mimo rad) ili nedovoljan/nepostojeci signal na drugom modemskom ulazu -> konektori, kabel ili spoj na anteni.
Naravno i ispravnost modema moze utjecat na takavo ponasanje.

Jos jedna stvar je vazna, a to je smjestaj antena, iako obzirom na LOS i udaljenost ne vjerujem da je to problem.

Na tvom mjestu bi prvo iskopcao drugu antenu i vidio kolika je razlika. Ako je razlika takva da ti se prepolovi sadasnji download, to bi znacilo da je ta antena u redu, pa bi im onda zamjenio mjesta na routeru.

Ako su ti rezultati bolji kad testiras brzine sa mobitelom, onda bi router mogao biti uzrocnik.

BTW, posalji rezultate sa odspojenim antenama, jer mozda ti prejak signal remeti rad modema. U tom slucaju bi trebao postojece Iskre zamjenit s nekom panel antenom...
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 12:27   #1547
MahatmaGhandi
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Nesto cudno se kod tebe dogadja, uz vrlo jak signal imas prilicno lose vrijednosti za SINR i RSRQ...
Za nesmetan MIMO rad modema kad moze postic max brzine download-a preslabe su to vrijednosti.
Jel su ti takve vrijednosti bile i kad si imao 50-60 DL?

Meni izgleda, nakon mnogo testiranja/iskustva rada sa jednom i dvije antene, kao da ti modem ne radi u mimo modu, pa ti download ide samo po glavnom kanalu, a pomocni je iz nekog razloga u banani.
Za to moze postojat par uzroka; na modemu ne radi drugi ulaz (potreban za mimo rad) ili nedovoljan/nepostojeci signal na drugom modemskom ulazu -> konektori, kabel ili spoj na anteni.
Naravno i ispravnost modema moze utjecat na takavo ponasanje.

Jos jedna stvar je vazna, a to je smjestaj antena, iako obzirom na LOS i udaljenost ne vjerujem da je to problem.

Na tvom mjestu bi prvo iskopcao drugu antenu i vidio kolika je razlika. Ako je razlika takva da ti se prepolovi sadasnji download, to bi znacilo da je ta antena u redu, pa bi im onda zamjenio mjesta na routeru.

Ako su ti rezultati bolji kad testiras brzine sa mobitelom, onda bi router mogao biti uzrocnik.

BTW, posalji rezultate sa odspojenim antenama, jer mozda ti prejak signal remeti rad modema. U tom slucaju bi trebao postojece Iskre zamjenit s nekom panel antenom...
Vrijednosti su bile losije a brzina veca i to bez vanjskih antena...
Testirano takodjer s mobitelom, na terasi gdje su smjestene antene. Ista stvar tj jos gore.. Ping isti 33-34, DL maxx 15, UL 46-47... Tako da sumnjam u ispravnost modema ili antena. Zvat cu frenda koji ima ZTE ruter pa probat s njim ali sumnjam..
MahatmaGhandi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 13:04   #1548
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor MahatmaGhandi Pregled postova
Vrijednosti su bile losije a brzina veca i to bez vanjskih antena...
Testirano takodjer s mobitelom, na terasi gdje su smjestene antene. Ista stvar tj jos gore.. Ping isti 33-34, DL maxx 15, UL 46-47...
Vrlo mi je cudno da su ti, kako kazes za DL, to stalne vrijednosti tijekom dana. To skoro nikad nije tako sa Tele2 LTE mrezom; vecinom su dnevne vrijednosti znatno manje od nocnih. Isto tako su oko 20h znatno nize nego oko 8h, itd...

Btw, prema cemu/kome mjeris ping i brzine. Ping na Speedtestu je skoro redovito prema Tele2 serveru 10-15ms, pa mi je tvoj cudan..

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 27.01.2018. u 13:09.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 13:51   #1549
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
@mahatma:
minimum za mimo p 56 ti je 50 cm.
optimalno 75
kut 90
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 13:52   #1550
MahatmaGhandi
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Vrlo mi je cudno da su ti, kako kazes za DL, to stalne vrijednosti tijekom dana. To skoro nikad nije tako sa Tele2 LTE mrezom; vecinom su dnevne vrijednosti znatno manje od nocnih. Isto tako su oko 20h znatno nize nego oko 8h, itd...

Btw, prema cemu/kome mjeris ping i brzine. Ping na Speedtestu je skoro redovito prema Tele2 serveru 10-15ms, pa mi je tvoj cudan..
Prema Tele2 serveru.. Kad sam uzeo pokucni tamo negdje u 5. mjesecu 2017. ping je varirao oko 18-24ms i brzine DL su bile 50-60 i to sa origigi antenama na ruteru (brzina varirala ovisno o doba dana/noci). Tamo negdje u 8. ili 9. mjesecu je ping narastao na 34ms i onda sam odlucio kupit te Iskre i montirat ih. Od tada nema poboljšanja. Bas sam upravo sada napravio test sa origigi antenama rutera - nesto slabije brzine zbog antena. Test preko moba - iPhone 7 - DL neide preko 15 a UL cak 48.. Ruter spojen na Iskre, DL maxx 25 - UL 46... Po meni izgleda da su nesto prckali po baznoj i otad to ne sljaka kako treba ili su limitirali svakog spojenog klijenta na baznu. Probat cu jos sa ZTE ruterom od frenda pa javim rezultate..
MahatmaGhandi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 13:55   #1551
MahatmaGhandi
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
@mahatma:
minimum za mimo p 56 ti je 50 cm.
optimalno 75
kut 90
Da, 50 cm od nosaca, 35cm od prvog elementa.. Nije stvar antena u mome slucaju jer mi na mobu ista sranja radi..
MahatmaGhandi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 13:59   #1552
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor tizhu Pregled postova
@mahatma:
minimum za mimo p 56 ti je 50 cm.
optimalno 75
kut 90
NE, to je za 800MHz. Za 1800MHz (Tele2) idealni razmak je izmedju sredisnjeg dijela (sredina izmedju dva nosaca log-periodic antene!)
33-40cm!
Razlog, direktori za nize frekve nisu u upotrebi niti igraju utjecaj, pa prema njima ne treba podesavat razmak.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 14:02   #1553
MahatmaGhandi
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
NE, to je za 800MHz. Za 1800MHz (Tele2) idealni razmak je izmedju sredisnjeg dijela (sredina izmedju dva nosaca log-periodic antene!)
33-40cm!
Razlog, direktori za nize frekve nisu u upotrebi niti igraju utjecaj, pa prema njima ne treba podesavat razmak.
Ok, kolika je onda udaljenost za 1800 od prvog elementa na Iskri?
Na stranu antene, zasto mi onda na mobu daje ista mjerenja uploada a nesto slabiji download? Po tome znaci da ni antene nisu problem u mome slucaju..?
MahatmaGhandi je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 14:02   #1554
tizhu
Premium
 
Datum registracije: Sep 2014
Lokacija: zagreb
Postovi: 722
...
tizhu je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 14:04   #1555
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor MahatmaGhandi Pregled postova
Da, 50 cm od nosaca, 35cm od prvog elementa.. Nije stvar antena u mome slucaju jer mi na mobu ista sranja radi..
Razmak izmedju nosaca ti mora biti 33-35 cm (u tvom slucaju) za postizanje max vrijednosti za SINR.
Kako imas jaki signal, prvo priblizi antene na 35cm, a zatim ih rotiraj od bazne stanice da vidis jel ce ti se poboljsat vrijednosti za SINR i RSRQ. Obe vrijednosti su jako vazne.

Btw, jesi probao moj savjet sa jednom antenom i sa zamjenom antena na routeru. Ako nisi napravi to, jer ovako samo tapkamo u mraku... (Iskljuci router pri svakom odspajanju vanjskih antena, da izbjegnes moguca sranja)

Potrebne vrijednosti za max brzine su SINR 12dB ili vece, te RSRQ bar -4dB u mirovanu (-3dB jos bolje) a -7dB pri punom DL

Zadnje izmijenjeno od: Prezime. 27.01.2018. u 14:13.
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 14:07   #1556
Prezime
Premium
 
Datum registracije: Aug 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 4,057
Citiraj:
Autor MahatmaGhandi Pregled postova
Ok, kolika je onda udaljenost za 1800 od prvog elementa na Iskri?
Na stranu antene, zasto mi onda na mobu daje ista mjerenja uploada a nesto slabiji download? Po tome znaci da ni antene nisu problem u mome slucaju..?
Ne znam, nemam Iskre da ti provjerim, a za mob, mogu ti samo savjetovat da isprobas SIM karticu od pokucnog u nekom novijem Android mobu koji radi u Mimo LTE modu
Prezime je offline   Reply With Quote
Staro 27.01.2018., 15:57   #1557
MahatmaGhandi
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2018
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7
Citiraj:
Autor Prezime Pregled postova
Razmak izmedju nosaca ti mora biti 33-35 cm (u tvom slucaju) za postizanje max vrijednosti za SINR.
Kako imas jaki signal, prvo priblizi antene na 35cm, a zatim ih rotiraj od bazne stanice da vidis jel ce ti se poboljsat vrijednosti za SINR i RSRQ. Obe vrijednosti su jako vazne.

Btw, jesi probao moj savjet sa jednom antenom i sa zamjenom antena na routeru. Ako nisi napravi to, jer ovako samo tapkamo u mraku... (Iskljuci router pri svakom odspajanju vanjskih antena, da izbjegnes moguca sranja)

Potrebne vrijednosti za max brzine su SINR 12dB ili vece, te RSRQ bar -4dB u mirovanu (-3dB jos bolje) a -7dB pri punom DL
Probao zamijenit antene na ruteru, ista stvar.. Sa jednom antenom brzina osjetno slabija i vrijednosti slabije.. Probao od frenda zte ruter sa integriranim antenama ista stvar, sa vanjskim antenama nema poboljsanja.. jedino preostaje priblizit antene i rotirat pa vidjet.. probat cu nac neki android pa testirat.. sve mislim da je bazna u banani tj opterecena... cim mi je UL na maxxu...
MahatmaGhandi je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2018., 03:48   #1558
StArR
Premium
 
StArR's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 39
Imao sam downl. oko 30-40 i upload 15ak.Mala unutarnja antena (1) kao ona koje dobijes uz vip paket.Malo experimentirao i stavio tu antenicu van na ogradu.Iako se kvaliteta 4g signala nije nesto bitno poboljsala dobio konstantan rezultat od 90ak upload i 45 download.
Narucio si ovu antenu :
https://www.ebay.com/itm/Antenna-LTE...53.m2749.l2649

Sad mi je signal full i ovo su vrijednosti:
RSRQ -3db
RSRP -79db
SINR 30db
RSSI -57db

Jedino sto sad download ne ide preko 60,a upload je ostao dobar...oko 40
StArR je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2018., 10:38   #1559
D/G
Premium
Moj komp
 
D/G's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2010
Lokacija: Ploče
Postovi: 1,154
Ta "antena" je smješna ... spoj koaksa ide na krajeve tih kvadratnih nosača što znači da su koaksi paralelno spojeni

Da su kod spoja zamjenuti krajevi (masa i srednji vodič) opet nije u redu jer su mase na sma priključcima rutera spojene skupa.
Proizvođač nema pojma o kutu 45' niti zna oznaku dobiti ( dBd ili dBi) ... a impedanca tu nikako nemože biti ni blizu 50 ohma.
Bitno je samo štancati antene i srediti prodaju...naivnih kupaca na sve strane

Razmak dvije antene se radi da se izbjegne utjecaj na usmjerenje i dobit antene...dakle svaki metalni predmet u blizini ima utjecaj. Udaljenost za min. razmak se dobije izračunom ovisnom o valnoj dužini i dužini same antene. Veći razmak svakako ne smeta , naprotiv sigurno će biti manji utjecaj, normalno pri istoj udaljenosti antena naprema baznoj stanici.

ps: LPDA imaju max dobit do 8dBi ma što god pisali proizvođači (prodavači).

Zadnje izmijenjeno od: D/G. 28.01.2018. u 11:06.
D/G je offline   Reply With Quote
Staro 28.01.2018., 11:43   #1560
StArR
Premium
 
StArR's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2007
Lokacija: Slavonija
Postovi: 39
Dobro,na stranu dali je antena smiješna ili ne.Činjenica je da ipak nešto radi,zar ne?
Ovo je screenshot rezultata.Bazna stanica je udaljena oko 6km
https://i.imgur.com/exHXVAO.png
StArR je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na