Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Aplikacije
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 27.04.2021., 00:38   #1
crniskot
big marine
 
crniskot's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Obrazac sa generiranim serijskim brojem

Pozdrav svima!

Nisam siguran jesam li u pravom podforumu, ali ovo mi se činilo najbliže.

Problem je slijedeći - moram provesti proces koji od mene traži da imam obrazac koji sadrži serijski broj a koji bi korisnici ispunjavali. Obrazac bi bio poslan na određene mail adrese, treba biti anoniman i svaki treba imati zasebni serijski broj.

Kako da to napravim?
__________________
gigabyte K8NF9 ultra /venice 3000+/2x512mb st cl2 /x1600pro pasiva/160GB hitaći sata/ćiftek 410w
crniskot je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 08:43   #2
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,319
Plati nekome da ti to napravi
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.04.2021., 10:25   #3
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor coconut Pregled postova
Plati nekome da ti to napravi
Eto, da nisam ja uvijek taj koji radi dick move - @OP, ovakav, opravdani, feedback kakav ti je Kokos dao mozes i ocekivati na ovakvo generalno pitanje.

Saljes mailom, ali sto? Link na web formu, PDF, Word, Tex koji ce sami kompajlirati? Ako nisi rekao taj dio, tesko ce ti netko pisati referat sto sve teoretski mozes. Mora li se taj dokument ispunjavati digitalno ili ces ga ispisivati, ispunjavati i skeniranog vracati natrag (mozda postom, stogod)? Treba li ti barkod?

Daj suvisle informacije, takvo nesto je razumno jednostavno napraviti u nekakvom PDF formatu uz relativno malo programiranja, ako nema nekih ekstra kerefeka.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 12:03   #4
crniskot
big marine
 
crniskot's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Ok ok

Isprike na nejasnoći.

Uglavnom, riječ je o izbornom procesu u jednoj ustanovi. Izborni proces je određen razno raznim pravilnicima koji, između ostalog definiraju kako treba izgledati glasački listić.

Glasački listić mora sadržavati potpis odgovorne osobe, opcije odabira i serijski broj, a mora ih biti točno određeni broj, koliko je osoba koje mogu pristupiti izborima, tj. koliko je mail adresa. Korisnik treba imati mogućnost odabira jednog od ponuđenih kandidata i to je to.

Izbori trebaju biti anonimni.

Umjesto da se to održava uživo, s obzirom na epidemiju, pala je ideja da se održi online.
Nešto najbliže tome što pokriva većinu zahtjeva je mogućnost da se održi preko microsoft/google formsa koji šalješ na određene mail adrese i staviš da obrazac ne prikuplja mail adrese (anonimnost) te da svatko može ispuniti obrazac samo jednom.
Teoretski, može ih se kasnije isprintati i ispotpisati te naknadno dodati serijski broj (to trebam provjeriti s pravnom službom može li se), ali me zanimalo postoji li način da obrazac ima automatski generiran serijski broj. Google/microdoft formsi ne nude tu mogućnost, barem ne koliko sam ja uspio izguglati.

Nadam se da je sada jasnije.

Platio bi nekom, ali budžet za to mi je 0.
__________________
gigabyte K8NF9 ultra /venice 3000+/2x512mb st cl2 /x1600pro pasiva/160GB hitaći sata/ćiftek 410w
crniskot je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 14:58   #5
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor crniskot Pregled postova
Glasački listić mora sadržavati potpis odgovorne osobe, opcije odabira i serijski broj, a mora ih biti točno određeni broj, koliko je osoba koje mogu pristupiti izborima, tj. koliko je mail adresa. Korisnik treba imati mogućnost odabira jednog od ponuđenih kandidata i to je to.

Izbori trebaju biti anonimni.

Umjesto da se to održava uživo, s obzirom na epidemiju, pala je ideja da se održi online.
Nešto najbliže tome što pokriva većinu zahtjeva je mogućnost da se održi preko microsoft/google formsa koji šalješ na određene mail adrese i staviš da obrazac ne prikuplja mail adrese (anonimnost) te da svatko može ispuniti obrazac samo jednom.
Kako si zamislio anonimizaciju uz jedinstvenost i autenticnost u istom kosu?

To sto ti zelis je jebanje bez ulaska.

Imas problem prakticne i pravne prirode, tehnicki ti je to manji dio problema. To ti je razlog zasto intrinzicno anonimna elektronicka glasovanja opcenito nisu bas nesto zazivjela, problematika je daleko kompleksnija nego sto se cini na prvu ako ne raspolazes sa svim informacijama.

Ukratko, misljenja sam da to besplatno neces nikako napraviti, a online gotovo nemoguce.

Ajde bogati, ako se lokalni izbori za manje od mjesec dana mogu odrzati u zivo , onda se i vas 10-50-100 moze iskombinirati da glasujete kak spada "offline"; obrasce kakve zelis mozes napraviti i u Wordu, ne treba ti nista mudro za to...
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 15:27   #6
crniskot
big marine
 
crniskot's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Anonimizacija - obrazac ne prikuplja mailove ni imena
Autentičnost - mogu ga ispunjavati samo mailovi na koje je poslan, loginom na google ili office365
Jedinstvenost - svaki obrazac ima serijski broj , čak mi i ovaj dio nije bitan

Ma i pretpostavio sam da će teško to ići, ali čisto iz sporta mi je bilo da probam istražiti opcije.

Jer zabranjeno nije, sve dok sadržava potpis i serijski broj te je anonimno.

Izbore uživo nije problem organizirati.

U svakom slučaju, hvala na vremenu.
__________________
gigabyte K8NF9 ultra /venice 3000+/2x512mb st cl2 /x1600pro pasiva/160GB hitaći sata/ćiftek 410w
crniskot je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 15:54   #7
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Ne razumijem bas kako mislis imati potpisan, a anoniman, glasacki listic?
hash je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 16:21   #8
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,544
Citiraj:
Autor crniskot Pregled postova
Anonimizacija - obrazac ne prikuplja mailove ni imena
Autentičnost - mogu ga ispunjavati samo mailovi na koje je poslan, loginom na google ili office365
Jedinstvenost - svaki obrazac ima serijski broj , čak mi i ovaj dio nije bitan
Ostavio sam ti ovaj tvoj quote pa ga procitaj jos jednom.

Dakle, ako saljes mailom glasacki listic, onda imas dvije opcije (ovako, na brzinu, iz glave):

a) poslati svaki jedinstveni listic na specifican mail, cime ces sprijeciti (barem formalno) visestruko glasanje istog glasaca - pa gubis anonimnost
b) napraviti pool od _n_ glasackih listica koji saljes na _n_ mailova, pa sada nekako napraviti varijantu da dozvolis pristup samo tim adresama bez da imas saznanje koji je otvorio koji listic, cime efektivno mozes anonimizirati proces, ali vise nemas autenticnost jer isti glasac moze "potrositi" sve listice (jer da ne moze, onda moras nekako zabiljeziti da je glasao)

Jasno, ovo pod "b" ima ekstenziju koja, vjerujem, spada daleko izvan opsega usluga koje nude standardne usluge kreiranja formi, pa bi tu svakako morao investirati vlastito vrijeme u ucenje odgovarajucih programskih vjestina ili novac da to netko izradi, pritom vodeci duznju paznju na sve specificnosti.

Sve je to, naravno, u "offline" nacinu odvojivo, jer proces autentifikacije "fizicki" odvajas od procesa glasovanja (provjeris osobnu, propustas osobu u "black box" i tamo se glasuje).

Uz sve to, e-mail ti, u bilo kojoj kombinaciji, nikako nije dokaz autenticnosti, pa ti u najmanju ruku treba nekakav 2FA, cime najcesce pada u vodu anonimizacija. Ne zaboravi da deliverability maila nije zagarantiran niti provjerljiv, pa tu postoji mogucnost da ti s pravne strane citava prica padne u vodu vrlo lako.

Citiraj:
Autor hash Pregled postova
Ne razumijem bas kako mislis imati potpisan, a anoniman, glasacki listic?
Vjerujem da je ovaj "potpis odgovorne osobe" univerzalan za sve listice i nije jednak potpisu glasaca.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 16:56   #9
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,575
Nešto slično "za glasanja" ima izvedeno jedna organizacija na slijedeći način (ime sad nije bitno):
- svaki potencijalni glasač dobije mail sa linkom na napravljenu web stranicu
- link ujedno sadrži (može i ne mora) generirani user / pass za pristup toj stranici
- na stranici selektiraš / izabereš (šta se već nudi) i na dnu čuveni Commit / Applay (nazovi kako hoćeš)
- jednostavna skripta provjerava jesi li "nešto" odabrao i ako jesi onda se odabrano (glas) zabilježi a ujedno se deaktivira generirani user / pass (ne možeš glasati više puta)
- rezultate se valjda upisuje u nekakvu bazu i kasnije samo zbroje

That's my 5 cents
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 18:04   #10
mkey
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2018
Lokacija: tu
Postovi: 1,936
Niky, a gdje je mehanizam za muljažu? Kakvo je to glasovanje bez muljaže?
mkey je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 27.04.2021., 22:11   #11
crniskot
big marine
 
crniskot's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Ostavio sam ti ovaj tvoj quote pa ga procitaj jos jednom.

Dakle, ako saljes mailom glasacki listic, onda imas dvije opcije (ovako, na brzinu, iz glave):

a) poslati svaki jedinstveni listic na specifican mail, cime ces sprijeciti (barem formalno) visestruko glasanje istog glasaca - pa gubis anonimnost
b) napraviti pool od _n_ glasackih listica koji saljes na _n_ mailova, pa sada nekako napraviti varijantu da dozvolis pristup samo tim adresama bez da imas saznanje koji je otvorio koji listic, cime efektivno mozes anonimizirati proces, ali vise nemas autenticnost jer isti glasac moze "potrositi" sve listice (jer da ne moze, onda moras nekako zabiljeziti da je glasao)

Jasno, ovo pod "b" ima ekstenziju koja, vjerujem, spada daleko izvan opsega usluga koje nude standardne usluge kreiranja formi, pa bi tu svakako morao investirati vlastito vrijeme u ucenje odgovarajucih programskih vjestina ili novac da to netko izradi, pritom vodeci duznju paznju na sve specificnosti.

Sve je to, naravno, u "offline" nacinu odvojivo, jer proces autentifikacije "fizicki" odvajas od procesa glasovanja (provjeris osobnu, propustas osobu u "black box" i tamo se glasuje).

Uz sve to, e-mail ti, u bilo kojoj kombinaciji, nikako nije dokaz autenticnosti, pa ti u najmanju ruku treba nekakav 2FA, cime najcesce pada u vodu anonimizacija. Ne zaboravi da deliverability maila nije zagarantiran niti provjerljiv, pa tu postoji mogucnost da ti s pravne strane citava prica padne u vodu vrlo lako.

Vjerujem da je ovaj "potpis odgovorne osobe" univerzalan za sve listice i nije jednak potpisu glasaca.
Hm, išao sam od pretpostavke da se zna što sve mogu google/ microsoft forme.

Njihove forme imaju mogućnost da napraviš formu koju pošalješ kao link na unaprijed definiranih npr. 100 mail adresa. Kao ovaj pool što spominješ. Da bi pristupio formi, korisnik se mora ulogirati sa svojim službenim mailom. Forma prihvaća odgovore samo od osoba koje si naveo da je mogu ispunjavati. Forma ima opciju da onemogući pojedinom korisniku da odgovori više od jednom. Jedna osoba ne može potrošiti više od jednog listića. Forma ima opciju da ne bilježi imena onih koji je ispunjavaju nego samo krajnji rezultat. Ako vjeruješ da se Microsoft neće petljati u izbore neke tamo ustanove, imaš i anonimnost.

U biti može sve što meni treba, osim generirati i prikazati posebni serijski broj.

Čak i ovo što spominješ,a s čime se slažem, da mail nije dokaz autentičnosti - pravilnici definiraju da u izvanrednim okolnostima (epidemije etc.) je čitav proces moguće odraditi korištenjem IKT-a i službenog e-maila. A mailovi su razina 2 na egrađaninu, pa valjda i to nešto znači. Mislim da pravno sve štima, osim u dijelu da glasački listić sadrži serijski broj.

Nešto što mi je palo na pamet je da forma sadrži link na neki random number generator (npr. ovo) koji će generirati broj koji korisnik treba pejstati u formu. Pa dobiješ i taj, kao , serijski broj.

Mislim da će me iz pravne službe sterati kad dođem s prijedlogom.
__________________
gigabyte K8NF9 ultra /venice 3000+/2x512mb st cl2 /x1600pro pasiva/160GB hitaći sata/ćiftek 410w
crniskot je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 22:26   #12
hash
Premium
 
Datum registracije: Nov 2005
Lokacija: zg
Postovi: 1,431
Jesi probao googlat "online voting platform"?

Cini se da ima dosta platformi ali nisam koristio niti jednu:

https://electionrunner.com/pricing
https://electionbuddy.com/pricing

Koliko vidim svi imaju trial tier neki pa ih mozes istestirati.
hash je offline   Reply With Quote
Staro 27.04.2021., 22:39   #13
crniskot
big marine
 
crniskot's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 229
Iskreno, nije mi ni palo napamet. Thx, pogledam. Sad samo treba vidjeti koliko su usklađene s našim pravilnicima.
__________________
gigabyte K8NF9 ultra /venice 3000+/2x512mb st cl2 /x1600pro pasiva/160GB hitaći sata/ćiftek 410w
crniskot je offline   Reply With Quote
Staro 28.04.2021., 09:56   #14
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,468
Imas isto tako recimo i: https://www.alchemer.com/
.. ima toga ...
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na