Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kriptovalute > Mining
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.09.2021., 19:45   #811
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Usporedbe radi, mojih 128GB rama na r7 3700 traje 39min sa madmax ploterom. Mene moja masina kostala kakvih 15k odprilike na pamet pricam, koliko to tvoje cudo kosta?

Ako je ispod 45k onda se isplati, buduci 3 puta brze plota
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 19:57   #812
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Nisam ja to kupio zbog plotanja chie, to je samo added bonus.
Da ne ulazimo previše u detalje poput isplativosti i sličnoga, ono što sam htio podijeliti je fina brzina tog plottera vrtit u solo instanci. Traži oko 425GB RAM-a sve skupa (420GB za sebe i koliko već za OS). Ne može koristiti nvme za temp, samo RAM.
Za usporedbu, madmax na istom stroju vrti 2 instance paralelno i odradi oko 84 plota/dan (sa jednom instancom bladebita odradi oko 110 plotova na dan).
Jedan drugi server sa malo više RAM-a radi 3 instance madmaxa paralelno oko 120 plotova na dan. Bladebit nije znatno brži na tom stroju.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 19:59   #813
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Samo da dodam, ako je isplativost broj 1 onda nema do starih servera 9. generacije.
2*Xeon E5-2690V2 sa 128GB RAM-a i 8*900GB 10k SAS diskovima za temp košta ispod 1000€ (vidi oglase) a radi 50-ak plotova na dan.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 20:34   #814
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da to je istina. Ali neznam jel sad ljudi gledaju da udju u to, nije vise IN Chia. Nego, jel ti plotas ili samo isprobavas? 110 plotova na dan je 11TB odprilike, pa sto ces po danu punit jedan disk? Ili radis service, mada sam vidio da je i taj ploting service pao gotovo na 5 kuna po plotu.

P.S. Inace u Salvadoru je poceo BTC pilot projekt i ljudi kupuju, trose, barem po twiteru vidim, nadam se da ce uspjet jer ako ne uspije mogli bi gledat 80% drop (vec vidjeni).
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 08.09.2021., 20:43   #815
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Bear runovi su dio ekosustava. Po mom skromnom mišljenju sadašnja situacija nije održiva. Nadam se da sam u krivu.

Što se mene tiče, pošto imam opremu nudim plotting service. 18TB disk napunim za 100€ to je malo više od 4kn/plot. Naravno imam i malu farmu.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 11:37   #816
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Finished plotting in 659.37 seconds (10.99 minutes).
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 17:00   #817
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Baš sam išo isprobat kod sebe na konfi kolko brzo mogu isplotat, ako mu dam 10 jezgri (ryzen 1600af imam) i 16GB RAM (od 32 ukupno) isplota u cca 5-6h, ovisno šta se drugo još radi na kompu.
Al to je jedan po jedan, kad sam lupao paralelu, po 6 sam ih vrtio i ispalo bi 20ak u danu.
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 10.09.2021., 20:44   #818
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
1600 bez af kod mene i manje rama radi kakvih 1 sat odprilike, (12 threads) , naravno madmax linux.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2021., 11:29   #819
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor thunder11 Pregled postova
Zato kaj iz nekog cudnog razloga, svaki put kada pokrenem max-a direkt preko winsa (bilo koje postavke da metnem) CPU usage skoci na 99% i istog trena padne nazad na 3-4% i tu stane i ne radi plotove Ništa - 0.


Isprobavao sam sve moguce troubleshooting korake za koje ja znam, ali badava, dok iste postavke kada pokrenem iz WSL-a radi iz prve, samo eto...kako ranije napisao, copy faza plotova se vremenski poduplala.


Razmisljao sam reinstall winsa napraviti, ali nekima ni to nije pomoglo pa nisam jos siguan da li taj korak zelim napraviti ako nebu rijesio stvar.
Sjetio sam se tebe jucer, i meni se plotanje produzilo. Problem je bio sto je vec na ssdeu bilo nekoliko plotova koji se nisu prebacili, onda se madmaxu zblesira i pocne kopirat jedno te isti jedan preko drugog (barem tako mislim) i onda se uspori sve. Dakle ako je kod tebe ssd disk pun s necim probaj ga formatirat i onda probaj.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2021., 12:29   #820
Nick7
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Nov 2004
Lokacija: Velika Gorica
Postovi: 1,458
madmax plotter ima bug u kodu (koji sam prijavio jos prije mjesec-dva, ali nisu popravili) - kad jednom ne uspije kopiranje, ono se pokrene nakon 5 min opet.
Ako ne uspije, ide opet i opet.
Ako uspije nakon toga - file se NE pobrise koji je prvobitno pokrenut i ne moze se pobrisati dok se madmax proces ne ubije.

Ima glupi kod: otvori file koji kopira... ako pukne, skoci nanovo u petlju cekajuci prvo 5 min, ali file se nikad ne 'zatvori' (samim time nije ga moguce pobrisati). I madmax nikako da popravi tu sitnicu....
__________________
Idiocracy. Kad satira postaje stvarnost.
Nick7 je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2021., 12:44   #821
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Da i onda pretpostavljam se sve to zagusi, meni tako snimao file 2 sata. nisam gledao...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 13.09.2021., 13:04   #822
thunder11
Premium
Moj komp
 
thunder11's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2013
Lokacija: Umag
Postovi: 1,690
Tak je momci

čačkao sam šta,gdje i kako pa natukao prekovremene po netu. Ispao je svakakv mix problema, ali siguran sam da je uzrok bio jer sam preračunao broj plotova na hardu, pa je zadnji (za kojeg vise nije bilo mjesta) vrtio u krug.

Uz to sve, pošto madmax vrtim na linux WSL-u, pomoću windirstat-a sa pronašao da, pošto je WSL ima root folder na C disku i unutar jedan od tih foldera ima popis svih hardova - Svaki folder sa slovom hard-A x koliko hardova imam, pa e tamo bilo hrpetina nedovršenih plotova i što šta još...a isto to mi nije pokazivalo u win exploreru...itd....


Tako da je lijepo on zbrko sve radi jednog plota.
thunder11 je offline   Reply With Quote
Staro 14.09.2021., 18:07   #823
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
Ej samo da javim da mene ovaj moj ploter koji je napolotao stotine terabajta sad odjednom poceo zahebavat s tim sporim snimanjem na disk. I cak si mislim da nije problem u ploteru nego u USBu odnosno Linuxu. Interesantno mi je kako sto vise koristim taj linux sve mi vise vuce na windows...

Citam kao da se taj bug sa sporim snimanjem velikih fileova povremeno pojavljuje kad se snima preko USBa, pa eto tako i mene zakacio, dobro da imam jos par diskova za naplotat i onda prelazuim na nesto drugo...

p.S. stavio 2 filea da prekopira na disk, znaci 2 plota, manualno preko ubuntu file managera ono move to, najednostavnije mi... Krenuo i pise 8 minuta da ce oba prebacit, reko cool, vratim se za 20 minuta i vidim da pise 35 minuta da mui jos treba i sad tako stoji kao da pokusava sve sporije i sporije snimat... (prisjetio sam se odmah ovih stakinga na cryptu gdje ti daju veliki postotak i to je cool, ali onda i taj yield postotak i vrijednost samog coina pada toliko da ili si na nuli ili polako tones, hahaha)
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 09:06   #824
strgani
Premium
 
strgani's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2008
Lokacija: Zagreb-Križevci
Postovi: 551
Čime je uzrokovan ovaj vikend pad cijene od 20% zna li se?
strgani je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 09:34   #825
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726
CHINA ban, Evergrande crash i SEC zatvorio neku rusku mjenjacnicu. Dok ovak napisem u jednoj recenici neznam kako bi i moglo ici gore.

P.S. ovo je imalo utjecaj na BTC i opcenito na crypto. A CHIA je popusila puno jer oni su jos u izradi, dok ovi neki vec imaju NFT marketplace, programe, systeme, svasta nesto, pa padaju po 20 - 30 %, dakle CHIA se jos dobro drzi.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 09:52   #826
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
Tješiš se, tješiš
dadoremix je online   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 10:36   #827
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726

Ne moram se tjesiti...
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 11:36   #828
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
Ja sam ostao bez para, sve sam pokupovao.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera

Zadnje izmijenjeno od: nino. 26.09.2021. u 12:29.
nino je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 12:28   #829
dada-as
Bot Maker
Moj komp
 
dada-as's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: medjimurje, mala subotica
Postovi: 2,726

Pa sad malo u drugu stranu, mada oprezno jer je jak trend prema dole.

Uglavnom CHIA bila na mega popustu po 120$, nekoliko minuta poslije evo je vec na 160, razgrabali su je ko vruce klipice u pekari.
__________________
dada-as je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 12:30   #830
nino
PizzoZder
Moj komp
 
nino's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Umag
Postovi: 12,395
.

Ko je jamio, jamio je.
__________________
Prodajem kucu na klizistu.. Nije puno presla.....
Member Of PC Ekspert 100+kg Demolition Squad
NAJNOVIJE = Povoljno RAM..http://www.downloadmoreram.com/... tor i AMD kupili....

NOVO! Prodajem visokokvalitetni tropleteni hardverski konac za fixiranje coolera
nino je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 19:50   #831
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Glavni razlog pada cijena općenito crypta je izjava kineske narodne banke da su sve crypto transakcije nelegalne. Razlog tome je što uskoro kreće digitalni yuan pa hoće ukloniti konkurenciju.

Naravno, nema teorije da skroz zabrane jer i sami imaju prste u pekmezu ali je izazvalo paniku na tržištu. Već se oporavlja.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 26.09.2021., 21:13   #832
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Shvatili su oni (Kinezi) odavno, još i prije nekog tamo Elona Muska, kako je cijelo kripto tržište jedno veliko igralište bogatih... nema stvari na svijetu koja se lakše izmanipulira od kripta... pa nisu ludi zabraniti ono što im novce nosi...

Kad im treba keša, naprave FUD da cijena padne dolje, onda "se predomisle" pa cijena vrtoglavo skoči gore... sve već viđeno... i cijeli svijet tako funkcionira...
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 28.09.2021., 18:48   #833
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
evo izašli prvi Chia-dedicated long-life ssd-i na phison čipovima

https://www.pny.com/lx2030-m2-nvme-ssd

https://www.pny.com/lx3030-m2-nvme-ssd

1200$ za 2 TB disk je jako blizu Intel optane p5800x 400GB modelu koji je istina manjeg kapaciteta ali ima praktički neograničen vijek trajanja i brži je x puta.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 30.09.2021., 17:20   #834
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
nova igračkica
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 04.10.2021., 23:21   #835
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor shimpa Pregled postova
nova igračkica
Na poslu?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 05.10.2021., 18:08   #836
shimpa
PC Ekspert
 
shimpa's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: localhost
Postovi: 1,012
Kod mene u radioni. Čekam još neku opremu pa ćemo istestirati plotanje. Nadam se 5-6 min/plot.
Kod većih farmi najveći problem uopće nije plotanje nego kako sve te ploteve preseliti na hard dovoljno brzo. S ovim strojem ću pretpostavljam morati paralelno puniti po 4 ili više diska.
Još jedna stvar je što su klasični diskovi brži dok su prazni i postaju sve sporiji i sporiji kako se pune tako da i taj faktor treba uzeti u obzir. Ah slatke muke

Zadnje izmijenjeno od: shimpa. 05.10.2021. u 22:56.
shimpa je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 13:55   #837
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
I kad smo kod toga, evo rodila se ideja da prodamo sav plotting hardver, a ostavimo diskove da farmaju idućih mjeseci/godina na kakvim Raspbery Pi-jevima ili kakvim krnjim Celeronima.

Kad bi to išlo u prodaju, bi li bilo zainteresiranih strana? (3x 5900X, 3x 128GB, 3x x570 ploče, 6x 1TB SSD s više od 50% healtha), sve s garancijom kod nas...

Čisto da vidim gdje stojimo, koliko bi se dalo uopće dobiti za to i/ili dogovoriti odmah nekakvu zamjenu za farmer komponente... Pretpostavljam da bi se nekih 70% original cijene dalo dobiti bez problema s obzirom da je sve staro 3-4 mjeseca?
Na kraju ipak sve na prodaju?
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 12.10.2021., 16:36   #838
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Yep, eno posta u prodaji. Ako je tko zainteresiran, pm
dakky je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 14:07   #839
segregator
Propali Amigaš
Moj komp
 
segregator's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2003
Lokacija: Nin
Postovi: 6,959
Citiraj:
Autor dakky Pregled postova
Yep, eno posta u prodaji. Ako je tko zainteresiran, pm
Puno novaca čak i na velikom popustu...sretno s prodajom
segregator je offline   Reply With Quote
Staro 14.10.2021., 14:14   #840
dakky
Uptime freak
Moj komp
 
dakky's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: Ri, Cro
Postovi: 2,726
Citiraj:
Autor segregator Pregled postova
Puno novaca čak i na velikom popustu...sretno s prodajom
nema šanse, nitko se nije javio.

ideja 1: složit 3 kompa u kucista pa prodat kao radne stanice
ideja 2: prodavat po komponentama i poludit

najradje bi da netko proba i jednu i drugu ideju, evo mu hardver pa cemo podijeliti "zaradu"
dakky je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na