Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Kućišta, napajanja i modding > Kućišta i napajanja
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 21.06.2022., 09:36   #1
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Define R3 vibrator

Pozdrav kolege forumaši!
Moj R3 je od samog početka imao samo jednu manu.
Unutra su bila tri mehanička diska i mislio sam da gornji panel zuji iz tog razloga.
Riješenje je bilo jednostavno, lagani pritisak prsta i zujanje bi prestalo.
Tako da je svih ovih godina gore stajao Lov na Crveni Oktobar.
Nedavno sam napokon složio NAS i izbacio diskove iz R3.
I čudna mi čuda, ispostavilo se da prokletinja i dalje zuji, dovoljna su izgleda četri venta unutra da cijelo kučište lagano vibrira.
Naravno da su svi šerafi stisnuti po pravilima struke, nije do toga.
Stavio bih je na tržnicu al bojim se da bi bila loša karma prodat "defektni" artikl.
Jel netko možda imao sličan problem i dal ga je uspio riješiti bez stavljanja utega na gornji panel?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 09:40   #2
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Mora biti negdje na nekim spojevima limova ili lima od kućišta i komponenti.
Ako šarafi negdje drže te spojeve limova (ne znam sad napamet kućište) gledaj da ubaciš one gumice ako si ih dobio sa caseom
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2022., 10:08   #3
Drvoje
Split resist itself!
Moj komp
 
Drvoje's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2009
Lokacija: u threadu kojeg nitko ne čita
Postovi: 4,032
Kupi neke tanje crne gumene protuklizne podloške (za dno nogara od kuhinjske stolice), odreži u trokut sa škarama i superljepilom zaljepi na rubove ventova (rubove koji dodiruju stranicu kučišta naravno). Kad se osuši i propisno zaljepi, vrati ventove natrag.

A destinacije za kupnju su vjerojatno KIK, Pepco, Tedi i slični prodavači skalamerije
__________________


Pomelo mi sig -.-
Drvoje je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 11:56   #4
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Hvala na sugestijama ali nula bodova, prvo jer je taj zujeći top panel nije fiksiran vijcima nego nekakvim neznamkakosetostručnozove, a drugo dva prednja venta se ne fiksiraju na kučište vijcima nego nekakvim plastičnim držačima tak da se vibracije istih prenose savršeno na kučište
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 12:01   #5
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,443
ja znam da je meni na R6 poklopac vibrirao isto, i tek kada sam otpustio neke šarafe iza onda je prestalo

probaj se poigrat malo sa odvrtanjem šarafa
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 12:12   #6
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,543
I tako je computer case postao vibrator, kuda ide ovaj svijet ??

Svaka novija generacija ima sve tanji lim ... rezultat je tu.

Da bi neželjeni efekt sada eliminirao treba se gnjaviti i na neki način ukrutiti i/ili amortizirati.
Negdje pomogne ljepljenje onih damping materijala, negdje dodavanje gumenih podloški i slično.
Primjer damping materijala > https://www.dobar-zvuk.hr/proizvod/4...-10-25-mm.html
Nakon šta skrojiš i zalijepiš, hoće li to riješiti problem .... to ni kristalna kugla ne zna

Za ventilatore imaš kupiti one gumene držače koji dosta smanje prijenos vibracija na case.
Preskupi primjer > https://www.links.hr/hr/antivibracij...buke-010512011

Stavljanje knjižurine kao Lov na Crveni Oktobar ili Rat i Mir je jednostavno i jeftino rješenje

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 21.06.2022. u 12:23.
Nikky je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 12:16   #7
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,443
+ nekad sam i običnom izolir trakom crnom uspio maknut vibranciju, kada se pronađe točno mjesto gdje se ona stvara
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 14:22   #8
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
@Mamutarka: to je to!
Koji diletanti BTW, tri generacije bugovitih proizvoda.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 15:33   #9
mamutarka
ODUZIMAM VAM RIJEČ
Moj komp
 
mamutarka's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 12,443
ane, neznam dal da se smijem ili plačem, jadno s obzirom kolko košta i kolko se hvale da su čvrsti bla bla
__________________
mamutarka je online   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 16:07   #10
Manuel Calavera
Premium
Moj komp
 
Manuel Calavera's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2012
Lokacija: vk+
Postovi: 14,575
Ok nađe se rješenje, našao sam i ja sa gumicama na određenim mjestima, al nevjerojatno da nijedan reviewer nije rekao da fraktali zuje. Imaju prejak PR, sponzori su mnogima, te nesretna okolnost da ga recenzenti koriste dan-dva, te da ne koriste hdd koji ima pomične djelove
Manuel Calavera je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 21.06.2022., 16:38   #11
d0X
Kostolomac
Moj komp
 
d0X's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 1,157
Imao sam Fractal Define C prije Lijenog Lija, ni traga zujanju čak i sa HDD-om. Prvi puta čujem da serija R zuji
__________________
PSN Steam
d0X je online   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 18:16   #12
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Citiraj:
Autor Manuel Calavera Pregled postova
Ok nađe se rješenje, našao sam i ja sa gumicama na određenim mjestima, al nevjerojatno da nijedan reviewer nije rekao da fraktali zuje. Imaju prejak PR, sponzori su mnogima, te nesretna okolnost da ga recenzenti koriste dan-dva, te da ne koriste hdd koji ima pomične djelove
Daj detalje, koja mjesta kakve gumice?
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 18:18   #13
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Imaš ih u kompletu koji dolazi s kućištem, dodatni šrafići, anti-vibracijske gumice za diskove i ostale sitnice.
Citiraj:
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Neovisno o kakvim diskovima je riječ, poželjno je zašrafiti ladice s diskovima, nakon što se sve posloži po pojedinačnim kavezima. Kaj se tiče gumica za upijanje vibracija, mogu se iskoristiti podjednako za diskove i same kaveze, odnosno za dijelove gdje kavez za diskove ima direktan dodir s okvirom kućišta. Kod mene tri WD diska (7.200 rpm Blue i 2x 5.400 rpm Red) nisu bila problematična u R4, ni sad u R5, ali tih gumica za upijanje vibracija stvarno ima napretek u pakiranju, pa svatko može složiti kak mu najbolje odgovara.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Možeš ih zašrafiti (1 - 2), jer svaka ladica u profilu već ima predviđenu rupu (kavez također), a u kompletu se nalaze i mali šrafići za to.
Samo treba malo navoj "proterati", jer tvornički nije baš najbolje složeno i to je to. Ladice s diskovima zašrafljene direktno u kavez.
Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Nekak mi se ova tema činila prikladnijom od one o kejbljving menadžmentu, jer eto prašina otprije 3 godine je bila i više nego dobar povod za sramoćenje po Internetima. Proljetno čišćenje 2020., a obzirom da od početnog sastavljanja u rujnu 2017. nije bilo nekih većih zahvata po tom pitanju, iskoristil sam COVID-19 priliku, pa usput dodal + razmjestil par sitnica. Stan je inače svakodnevno čišćen zbog pesa, filtri od kućišta su također redovno bili oprani svakih nekoliko tjedana, ali ostatak nisam taknul, jer me nije bilo briga. CPU + GPU temperature su ionak bile normalne, tj. nisam skužil da bi smetje koje se godinama nakupljalo imalo kakav negativan efeket u smislu apsurdno visokih temperatura, nausmičnih gašenja i tome sličnih veselja. Sve u svemu, komotno sam sad miran s čišćenjem dresdenskog šrota dok ne izađe Zen 5.




Citiraj:
Autor The Exiled Pregled postova
Složeno, isprobano, radi.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M

Zadnje izmijenjeno od: The Exiled. 21.06.2022. u 18:27.
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 19:54   #14
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,053
Problem je da u mom kompu nema diskova a i dalje zuji
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 21.06.2022., 20:00   #15
The Exiled
McG
Moj komp
 
The Exiled's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2014
Lokacija: Varaždin
Postovi: 6,763
Znam, ali te gumice za diskove možeš iskoristiti za otklanjanje ostalih vibracija ili prvom prilikom rastaviš sve kompletno (ko ja na ovim slikama) i složiš ispočetka.
__________________
AMD Ryzen 7 Pro 4750G + Vega iGPU | be quiet! Pure Rock 2 Black | MSI B450 Tomahawk Max II | 32GB G.Skill DDR4-2666 Value | 256GB AData SX8200 Pro NVMe | 2x4TB WD Red Plus | Fractal Define 7 Compact | Corsair CX450M
The Exiled je online   Reply With Quote
Staro 25.06.2022., 17:00   #16
mujica
črna jetra
Moj komp
 
mujica's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Zagreb
Postovi: 451
pa jesi istekao ventove?

istekaj sve kaj mozes, upali komp, i jedan po jedan pikaj nazad da nadjes krivca.
Inace meni je ovaj srednji case za HDD-ove ružio, pa sam ga maknul, opcenito sve ove slide drzace maknem ako u njima nije disk, jer uvijek imaju lufta dok ih hdd ne "stisne"
__________________
Avoid hangovers: stay drunk.
mujica je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na