Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 12.03.2022., 20:40   #331
tascam
Registered User
 
Datum registracije: Jun 2010
Lokacija: hr
Postovi: 811
Nabavis gigabitni usb lan adapter i brzina ide koliko imas zakupljenu.Kupio tp link i provjereno radi.
tascam je offline   Reply With Quote
Staro 12.03.2022., 22:18   #332
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Ne bih se složio. Prije svega koja to obitelj u isto vrijeme gleda streaming na 3 televizora u 4K, surfa na 10-tak mobitela itd...
Znači realna potrošnja je negdje oko 50-tak Mbps u prosjeku i to kod intenzivnog korištenja.
Pa danas hoteli koji imaju 100 smještajnih jedinica zakupljuju brzine do nekih 500Mbps i to im je dovoljno (znam iz iskustva).

Sinoć gledam svoju potrošnju ispod 50Mbps, ja na netflixu, jedan sin gleda Hbo, a mali na PCu gamea. I sad pitanje, što ću s 1 Gbps ili npr. 10Gbps.

Ta brzina od 10Gbps što Telemach nudi je ništa drugo već marketinški trik jer znaju da nitko tu brzinu ne može realno ni iskoristiti i opet će potrošnja biti većinom u razini do 100 eventualno 200 Mbps.

Pa zamislite da 50 ljudi u isto vrijeme povuče 10Gbps s neta, pa srušili bi im ukupan kapacitet linka koji imaju prema svijetu.

To mi sve djeluje kao da bogataš kupi najnoviji Ferrari u nekoj selendri blizu Prnjavora u Bosni i hvali se kako može ići preko 300 kmh, a u selu nigdje asfalta.
Dobro, i što ako u trenutku streamanja netko ide skidat igru ili samo nadogradnju igre. Same igre danas idu i do 200 GB u veličini, a nije ni rijetkost da neko ažuriranje teži 150 GB. Dok se to skida, ili bi štekalo streamanje ili bi surfanje bilo nikakvo na toj brzini od 100 Mb/s.

Treba gledati da nema štekanja u ni jednom trenutku što god netko radio na internetu, a ne na način da je to samo privremeno.

1000/500 brzina je danas dostupna po pristupačnim cijenama, pa ne vidim razlog zašto bi netko danas uzeo 100 Mb/s kad može dobiti 1 Gb/s za neki smiješni iznos.

Citiraj:
Autor kopija Pregled postova
Mislim da je 10/1 bakar koji su dobili kupnjom Optime.
A i to je za mnoge rvate brzo.
Ja sam imao 4/0,5 dok me nije A1 prosvijetlio.
Iz Telemacha su rekli da će nuditi usluge isključivo preko optičke infrastrukture, tako da se ne radi o tome.

Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Istina. Ja imam OLED C1 i LAN port je 100 Mbit/s. Problem je da nije to samo stvar LG-a. Koliko ja znam, nema TV-a koji ima gigabitni LAN port. Svi su na 100 Mbit/s.
Onda ispada da je bolje koristiti Wi-Fi na televizoru nego kabel. 750 Mb/s naspram 100 Mb/s koje bi dobio preko kabela je ogromna razlika.

Isto tako na laptopu imam FE karticu i kada ga spojim kabelom, dobijem max. 95 Mb/s. Wi-Fi kartica u istom je Wi-Fi 4 i ide do 150 Mb/s, pa ga non stop držim spojenim na Wi-Fi jer dobivam nešto veću brzinu od tih 95.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 10:39   #333
buljaka
Premium
 
Datum registracije: Aug 2014
Lokacija: Osijek
Postovi: 2,850
Sorry ali jel ti nikad nisi vidio na steamu opciju limitirana brzine? Pa ne mora se igra uodateati na Max brzini. Prilagodis se .

Uostalom skidanja nisu svaki dan od toliko GB.

Nije problem ako želiš što veću brzinu ali da je baš neophodna ikome, realno, nije.
buljaka je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 10:41   #334
animATrIx
Premium
Moj komp
 
animATrIx's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Vukovar-Osijek
Postovi: 491
Brdo TV-a nema hardver da dekodira 100mbit-ni stream, zato ni nema modela sa gigabitnim lan portovima.
animATrIx je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 11:52   #335
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor buljaka Pregled postova
Sorry ali jel ti nikad nisi vidio na steamu opciju limitirana brzine? Pa ne mora se igra uodateati na Max brzini. Prilagodis se .

Uostalom skidanja nisu svaki dan od toliko GB.

Nije problem ako želiš što veću brzinu ali da je baš neophodna ikome, realno, nije.
Steam je još najmanji problem, pojedini game launcheri nemaju mogućnost limitirnaja brzine preuzimanja. Uostalom, s punom brzinom se brže skine.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 16:18   #336
Rendwerk
Registered User
 
Datum registracije: Mar 2022
Lokacija: Na suncu
Postovi: 1
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Istina. Ja imam OLED C1 i LAN port je 100 Mbit/s. Problem je da nije to samo stvar LG-a. Koliko ja znam, nema TV-a koji ima gigabitni LAN port. Svi su na 100 Mbit/s.
Nema LAN port, ali postoji preko USB/Ethernet adapter. Evo primjer od HDTVTest

Zadnje izmijenjeno od: Rendwerk. 13.03.2022. u 16:19. Razlog: ‎
Rendwerk je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 17:38   #337
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Steam je još najmanji problem, pojedini game launcheri nemaju mogućnost limitirnaja brzine preuzimanja. Uostalom, s punom brzinom se brže skine.
Potrebe su individualne, ali realno ogromnoj većini je neka brzina u rasponu od 100-200 Mbps u 99% vremena sasvim dovoljna.

Nikako mi nije jasna ova kampanja za 10 Gbps brzinom koja bi se trebala nuditi za nekakvu dosta malu cijenu poznavajući koliko košta IP tranzit.

Znači sve je shared pa je i pitanje je li uopće moguće povući tih 10Gbps.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 13.03.2022., 21:43   #338
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Potrebe su individualne, ali realno ogromnoj većini je neka brzina u rasponu od 100-200 Mbps u 99% vremena sasvim dovoljna.

Nikako mi nije jasna ova kampanja za 10 Gbps brzinom koja bi se trebala nuditi za nekakvu dosta malu cijenu poznavajući koliko košta IP tranzit.

Znači sve je shared pa je i pitanje je li uopće moguće povući tih 10Gbps.
Koliko ja vidim oni nude max. 2 Giga,a ne 10.
https://telemach.hr/opticki-internet
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 09:31   #339
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Koliko ja vidim oni nude max. 2 Giga,a ne 10.
https://telemach.hr/opticki-internet
Na ovo mislim

Citiraj:
Telemach gradi 10 GIGA optičke kvartove
Zahvaljujući velikim investicijama u izgradnju optičke infrastrukture, naša 10 GIGA optička mreža je u ovom trenutku dostupna u pojedinim dijelovima Hrvatske. U sljedećih godina dana oko 170.000 kućanstava u Hrvatskoj bit će pokriveno 10 GIGA optičkom mrežom, a internetske brzine koje trenutačno omogućujemo svojim korisnicima su čak dvadeset puta veće od prosječne brzine interneta u Hrvatskoj.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 10:54   #340
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Na ovo mislim
Ne znam što ti nije jasno. Što je veća brzina to bolje. Iako je za sada 100 Mb/s dovoljno za trenutne potrebe većine korisnika, u budućnosti neće. Isto tako smo 2010. godine surfali brzinama do 24 Mb/s na ADSL-u, pa kome je danas dovoljna ta brzina za pristup internetu. Veličine igara i sadržaja u konstantnom su porastu, broj pametnih uređaja svakim danom raste sve više i više. I da, možda je 1 Gb/s još uvijek previše i nepotrebno za kućanstva, ali to se zove futureproofing. Ako tehnologija podržava ogromne brzine, ne vidim zašto bi nas trebao operater ograničavat jadnom ponudom.

Eto za primjer, kupio sam si Wi-Fi 6 router jer je trenutno najnoviji standard, a mogao sam proći puno jeftinije u kupiti neki Wi-Fi 5, ali nisam jer je Wi-Fi 6 u porastu i sve više i više uređaja dolazi s podrškom za isti. Ne planiram svake godine kupovati novi router, pa sam zato kupio ono najnovije što se nudi, pa sam miran sljedećih, najmanje 5 godina.

Stvarno ne vidim u čemu je problem.

Zadnje izmijenjeno od: Marko :). 14.03.2022. u 11:35.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 16:59   #341
marin123
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2022
Lokacija: Dalmacija
Postovi: 39
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Ne znam što ti nije jasno. Što je veća brzina to bolje. Iako je za sada 100 Mb/s dovoljno za trenutne potrebe većine korisnika, u budućnosti neće. Isto tako smo 2010. godine surfali brzinama do 24 Mb/s na ADSL-u, pa kome je danas dovoljna ta brzina za pristup internetu. Veličine igara i sadržaja u konstantnom su porastu, broj pametnih uređaja svakim danom raste sve više i više. I da, možda je 1 Gb/s još uvijek previše i nepotrebno za kućanstva, ali to se zove futureproofing. Ako tehnologija podržava ogromne brzine, ne vidim zašto bi nas trebao operater ograničavat jadnom ponudom.

Eto za primjer, kupio sam si Wi-Fi 6 router jer je trenutno najnoviji standard, a mogao sam proći puno jeftinije u kupiti neki Wi-Fi 5, ali nisam jer je Wi-Fi 6 u porastu i sve više i više uređaja dolazi s podrškom za isti. Ne planiram svake godine kupovati novi router, pa sam zato kupio ono najnovije što se nudi, pa sam miran sljedećih, najmanje 5 godina.

Stvarno ne vidim u čemu je problem.
Pričam o svjesnom marketinškom manipuliranju od strane operatora da bi dobili koju kunu više. U svim kampanjama predstavljaju to kao "must have",a upitno je koliko je takve brzine uopće moguće ostvariti. Pogotovo ovo što Telemach ima namjeru ponuditi 10 Giga mrežu.
Kako ćeš znati jel razlog manje brzine koju ostvaruješ na onoj strani od koje primaš podatke, ili je do tebe i tvoje 10G brzine.

Mislim da su operatori toga svjesni i namjerno rade overselling kako bi ostvarili extra zaradu prije svega znajući da dobar dio ljudi tu brzinu nikad efektivno neće ni koristiti odnosno utilizirat će je na jedan dosta kratak period, a i ako ne ostvare zadane brzine da će to i dosta teško dokazati.

Odnosno ukalkulirali su da će jako mali broj ljudi ići u osporavanje, HAKOM itd... pa im se takva poslovna praksa isplati.
Velika većina će prvih par dana odraditi speedtest, zadovoljno se smješkati jer vidi 1Gbs+, a kad bude nekakav download u prime timeu onda će razlog neisporučene brzine biti "onaj tamo od kojeg snimaš"

I sada već ima jako puno primjera na određenim lokacijama gdje ljudi kod A1 imaju turbo opciju i ne mogu povući ni onih minimalnih 700Mbps koji su ugovoreni.
marin123 je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 19:00   #342
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Pričam o svjesnom marketinškom manipuliranju od strane operatora da bi dobili koju kunu više. U svim kampanjama predstavljaju to kao "must have",a upitno je koliko je takve brzine uopće moguće ostvariti. Pogotovo ovo što Telemach ima namjeru ponuditi 10 Giga mrežu.
Kako ćeš znati jel razlog manje brzine koju ostvaruješ na onoj strani od koje primaš podatke, ili je do tebe i tvoje 10G brzine.

Mislim da su operatori toga svjesni i namjerno rade overselling kako bi ostvarili extra zaradu prije svega znajući da dobar dio ljudi tu brzinu nikad efektivno neće ni koristiti odnosno utilizirat će je na jedan dosta kratak period, a i ako ne ostvare zadane brzine da će to i dosta teško dokazati.

Odnosno ukalkulirali su da će jako mali broj ljudi ići u osporavanje, HAKOM itd... pa im se takva poslovna praksa isplati.
Velika većina će prvih par dana odraditi speedtest, zadovoljno se smješkati jer vidi 1Gbs+, a kad bude nekakav download u prime timeu onda će razlog neisporučene brzine biti "onaj tamo od kojeg snimaš"

I sada već ima jako puno primjera na određenim lokacijama gdje ljudi kod A1 imaju turbo opciju i ne mogu povući ni onih minimalnih 700Mbps koji su ugovoreni.
Oni upravo oglašavanjem velikih brzina pokazuju da su bolji od konkurencije i da ulažu u mrežu. I sasvim mi je logično da će reklamirat najveću brzinu, a ne najmanju jer to naprosto nema smisla.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 14.03.2022., 19:24   #343
Blagus
Premium
 
Datum registracije: Jun 2012
Lokacija: Zagreb
Postovi: 505
Citiraj:
Autor marin123 Pregled postova
Kako ćeš znati jel razlog manje brzine koju ostvaruješ na onoj strani od koje primaš podatke, ili je do tebe i tvoje 10G brzine.

Mislim da su operatori toga svjesni i namjerno rade overselling kako bi ostvarili extra zaradu prije svega znajući da dobar dio ljudi tu brzinu nikad efektivno neće ni koristiti odnosno utilizirat će je na jedan dosta kratak period, a i ako ne ostvare zadane brzine da će to i dosta teško dokazati.

Odnosno ukalkulirali su da će jako mali broj ljudi ići u osporavanje, HAKOM itd... pa im se takva poslovna praksa isplati.
Velika većina će prvih par dana odraditi speedtest, zadovoljno se smješkati jer vidi 1Gbs+, a kad bude nekakav download u prime timeu onda će razlog neisporučene brzine biti "onaj tamo od kojeg snimaš"

I sada već ima jako puno primjera na određenim lokacijama gdje ljudi kod A1 imaju turbo opciju i ne mogu povući ni onih minimalnih 700Mbps koji su ugovoreni.
Nadopunio bih ovo malo. Nije problem samo u dijeljenom mediju (xPON), makar i to igra ulogu sad kad sve više ljudi dobiva gigabitne brzine.
Stvarno postoje osnove za upiranje prstom prema "drugoj strani". Vodim brigu o jednom ozbiljnom 10G linku povezanom direktno s par lokalnih i tier 1 providera, nije dijeljeni medij, i mogu na prste jedne ruke nabrojati servere koji mogu zapuniti gigabitni ethernet link na nekom lokalnom PC-u ili serveru. Steam je jedini koji dosljedno može izgurati barem 700-800 Mbps bilo kad, a ono što je bitno za posao poput Microsofta, Red Hata, Amazona, GitHuba varira od VDSL brzina do recimo 400-500 Mbps najčešće.

U praksi, taj 10G link ne služi tome da jedan uređaj povuče sav taj bandwidth (jer mu ga malo tko može isporučiti), nego da uvijek postoji dovoljno bandwidtha za puno uređaja u velikoj mreži prema velikom broju odredišta raspoređenom po više uplinkova.

Tako bi trebalo gledati i tu Telemachovu ponudu, nadam se da nitko tko to već ima ne očekuje da će za par sekundi skinuti Blu-ray, backupirati terabajte NAS-a u cloud i slično, kako to vole reklamirati naši. Također, overselling je stvarna pojava jer se statistički rijetko događa da svi navale u isto vrijeme. Za planiranje postoje konkretne formule za izračun koliko se na nekom području može sigurno oversellati (na temelju naseljenosti i sličnih parametara).

A ako navale, kao što si rekao, malo tko će skužiti, još je manje onih koji će mjeriti brzinu, i još manje onih koji će to prijaviti HAKOM-u.

I to će biti tako dok god 100G switchevi i SFP-ovi ne postanu mainstream i cijena im ne padne na cijenu današnjih 1/10G switcheva i modula. Jer, zašto bezveze dati tisuće eura za 100G QSFP28 module (i množiti bandwidth prema van s CWDM-om ili DWDM-om) i još više za switcheve, kad možeš puno manji bandwidth jeftinije podijeliti na više korisnika i statistički se nitko neće buniti.

Zadnje izmijenjeno od: Blagus. 14.03.2022. u 19:30.
Blagus je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 10:52   #344
simpleplan
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2013
Lokacija: Zagreb
Postovi: 261
Jel se naplaćuje šta ako nakon 6 mjeseci proma pređemo na najmanji paket, tj s 1Gbit na 300Mbit? Što više koristim 1Gbit, čini mi se da mi je nepotreban.
simpleplan je offline   Reply With Quote
Staro 31.03.2022., 15:23   #345
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor simpleplan Pregled postova
Što više koristim 1Gbit, čini mi se da mi je nepotreban.

Pogledaj moj post br.325.
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 01.04.2022., 18:20   #346
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor simpleplan Pregled postova
Jel se naplaćuje šta ako nakon 6 mjeseci proma pređemo na najmanji paket, tj s 1Gbit na 300Mbit? Što više koristim 1Gbit, čini mi se da mi je nepotreban.
Pa vezao si se ugovornom obvezom, zar ne? Prelazak na manji paket, jeftiniji paket značila bi promjena stavki ugovora, koliko znam plaćaju penali...
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2022., 09:01   #347
divacic
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 317
Sutra mi dolazi telemach ekipa stavljati optiku. Živo me zanima kako će to ići s provlačenjem optike po stanu (moraju doći do dnevne sobe) i koliko je kabel "nevidljiv". Ako bude "jako vidljivo" žena me ubije!


No jedno drugo pitanje: mislim koristiti svoj router (zato što ima na sebi ad blocker koji radi savršeno).

Radi li ono gašenje wifi-ja i definiranje DMZ-a na tvoj router i mogu li to sam napraviti sada ili moram njih zvati?

Zadnje izmijenjeno od: divacic. 04.04.2022. u 09:11.
divacic je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2022., 19:23   #348
divacic
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 317
Citiraj:
Autor divacic Pregled postova
Radi li ono gašenje wifi-ja i definiranje DMZ-a na tvoj router i mogu li to sam napraviti sada ili moram njih zvati?

Ovo baš i ne radi u mom slučaju, tj, kada uštekam LAN1 s njihovog u svoj "Internet" nemam neta.


Možda zato što smo na istom subnetu (moj na 192.168.1.1, a njihov na 192.168.1.254)?
divacic je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2022., 20:50   #349
Stipest
Registered User
 
Stipest's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2010
Lokacija: Split
Postovi: 2,019
Citiraj:
Autor divacic Pregled postova
Sutra mi dolazi telemach ekipa stavljati optiku. Živo me zanima kako će to ići s provlačenjem optike po stanu (moraju doći do dnevne sobe) i koliko je kabel "nevidljiv". Ako bude "jako vidljivo" žena me ubije!
Javi kako je prošlo, ako budeš živ .
Stipest je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2022., 21:18   #350
Charlie Harper
YouTube Master
 
Charlie Harper's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2020
Lokacija: Split
Postovi: 48
Citiraj:
Autor divacic Pregled postova
Živo me zanima kako će to ići s provlačenjem optike po stanu (moraju doći do dnevne sobe) i koliko je kabel "nevidljiv".
Bi'će skoro skroz nevidljivo, nešto kao krena, to je ono čime se veže udica.

Ne brini.
Charlie Harper je offline   Reply With Quote
Staro 04.04.2022., 23:03   #351
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor divacic Pregled postova
Ovo baš i ne radi u mom slučaju, tj, kada uštekam LAN1 s njihovog u svoj "Internet" nemam neta.


Možda zato što smo na istom subnetu (moj na 192.168.1.1, a njihov na 192.168.1.254)?
Ako je njihov router na 192.168.1.1, svoj možeš postavit na, recimo, 192.168.0.1. I u postavkama mreže na vlastitom routeru postavi statičku IP adresu, a ne dinamičku.

Routeri mogu biti u istom subnetu (kod mene su oba na 255.255.255.0), ali ne mogu biti na istom rangu IP adresa. Ako je jedan router na 192.168.1.5, ne možeš dodati drugi na 192.168.1.6 jer je cijeli rang 192.168.1.0-255 zauzet od strane prvog routera.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 10:42   #352
divacic
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 317
Citiraj:
Autor Stipest Pregled postova
Javi kako je prošlo, ako budeš živ .

Super je prošlo, imao sam sreću da sam dobio vrlo strpljivu osobu koja je postavljala kabel. Gotovo pa se ništa ne vidi iako je zid bušen na 2 mjesta (uspio zakitati prije dolaska supruge )


Ali odmah sam morao prijaviti službi za korisnike brzinu na ethernet portovima, naime, na žicu brzina ne prelazi 300 download, dok je 500 upload (dogovorio sam giga/500).


Zanimljivo, wifi na mobu je 600 download (wifi na njihovoj mreži), a 400 na wifi mreži mog routera kojeg sam uspio upogoniti promjenom subneta (netgear nighthawk 7800 sa openwrtom)


Otkud tolike razlike u brzini downloada, ima li tko ideju?
divacic je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 12:56   #353
Sail
Premium
 
Sail's Avatar
 
Datum registracije: May 2008
Lokacija: Varaždin
Postovi: 77
Citiraj:
Autor divacic Pregled postova
Super je prošlo, imao sam sreću da sam dobio vrlo strpljivu osobu koja je postavljala kabel. Gotovo pa se ništa ne vidi iako je zid bušen na 2 mjesta (uspio zakitati prije dolaska supruge )


Ali odmah sam morao prijaviti službi za korisnike brzinu na ethernet portovima, naime, na žicu brzina ne prelazi 300 download, dok je 500 upload (dogovorio sam giga/500).


Zanimljivo, wifi na mobu je 600 download (wifi na njihovoj mreži), a 400 na wifi mreži mog routera kojeg sam uspio upogoniti promjenom subneta (netgear nighthawk 7800 sa openwrtom)


Otkud tolike razlike u brzini downloada, ima li tko ideju?
U kojem modu ti je wifi mreža na netgearu? Vidim da podržava 11AC pa je možda samo to u postavkama. Ovo za download da je toliko manji na ethernet portovima (a na wifi nije ak sam dobro shvatio) isto zvuči kao da je nešto u postavkama samog routera.
__________________
Adieu chérie
Sail je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 15:25   #354
MerrySmiley
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Remete
Postovi: 52
Koliki ping mjerite prema Telemachovim serverima?

Ja sam za sada na koaksijalcu kod A1 (bivši bnet), imam Giga opciju pa mi je brzina prilično stabilnih 1000/100. Ping mi je između 5 i 8 ms mjereno prema A1 serverima.

Mali u Fortniteu uspijeva imati ponekad ping oko 25 ms.

Obzirom da sam u kući, a ne u stanu, za sada se ne nadam nešto Telemach optici jer, koliko imam info, za sada pokrivaju samo zgrade.
U ulici mi je inače dostupna i optika od T-coma - ali ne bih k njima osim ako baš ne moram, a ne moram :-D
MerrySmiley je offline   Reply With Quote
Staro 05.04.2022., 23:19   #355
divacic
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 317
Citiraj:
Autor Sailent Pregled postova
U kojem modu ti je wifi mreža na netgearu? Vidim da podržava 11AC pa je možda samo to u postavkama. Ovo za download da je toliko manji na ethernet portovima (a na wifi nije ak sam dobro shvatio) isto zvuči kao da je nešto u postavkama samog routera.

Da, bit će do routera. Suludo je da imam 300/500 na žicu, prijavljeno je službi, čekam da me nazovu. A netgeara možda stavim u prodaju, dobra je ova njihova zaključana nokija za ono što mi treba, a za ad blocker ću upogoniti pihole na zerou i doviđenja
divacic je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2022., 00:09   #356
Marko :)
Registered User
 
Datum registracije: Feb 2016
Lokacija: Unknown
Postovi: 634
Citiraj:
Autor MerrySmiley Pregled postova
Koliki ping mjerite prema Telemachovim serverima?

Ja sam za sada na koaksijalcu kod A1 (bivši bnet), imam Giga opciju pa mi je brzina prilično stabilnih 1000/100. Ping mi je između 5 i 8 ms mjereno prema A1 serverima.

Mali u Fortniteu uspijeva imati ponekad ping oko 25 ms.

Obzirom da sam u kući, a ne u stanu, za sada se ne nadam nešto Telemach optici jer, koliko imam info, za sada pokrivaju samo zgrade.
U ulici mi je inače dostupna i optika od T-coma - ali ne bih k njima osim ako baš ne moram, a ne moram :-D
Ako se ne varam, negdje pokrivaju i kuće. Također, na nekim mjestima gdje još nemaju svoju optiku, usluge nude preko HT optičke infrastrukture.

Odi na njihovu stranicu i napravi provjeru dostupnosti. Ne moraš unosit nikakve podatke, samo kreni pisat grad i adresu. Ako ti se pojave u padajućem izborniku, usluga ti je dostupna. Ako ne, više sreće drugi put.

Citiraj:
Autor divacic Pregled postova
Da, bit će do routera. Suludo je da imam 300/500 na žicu, prijavljeno je službi, čekam da me nazovu. A netgeara možda stavim u prodaju, dobra je ova njihova zaključana nokija za ono što mi treba, a za ad blocker ću upogoniti pihole na zerou i doviđenja
Malo glupo pitanje, ali jesi siguran da nije do tvog računala? Ako na Wi-Fi ide cca. 600 Mb/s, ali preko kabela 300, moguće je da ti nešto nije u redu s računalom. Ukoliko imaš drugo pri ruci, probaj ga spojit pa vidi onda.

Ako nemaš drugo, probaj reinstalirat drivere od mrežne kartice. Također, u postavkama iste namjesti način rada 1000 Mb/s Full Duplex.
Marko :) je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2022., 00:40   #357
MerrySmiley
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2015
Lokacija: Remete
Postovi: 52
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Odi na njihovu stranicu i napravi provjeru dostupnosti. Ne moraš unosit nikakve podatke, samo kreni pisat grad i adresu. Ako ti se pojave u padajućem izborniku, usluga ti je dostupna. Ako ne, više sreće drugi put.
Na žalost za sada ništa od toga, već sam nekoliko puta provjeravao i od prvog dana u padajućem izborniku imam i svoj grad (Zagreb) i svoju ulicu u sj. dijelu grada u Remetama i uredno su svi ti podatci navedeni u padajućem izborniku i ništa. Također sam ih i zvao. Kažu nije dostupno. HT optika mi ide kroz ulicu.
MerrySmiley je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2022., 06:29   #358
kopija
DIY DILETANT
 
kopija's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2009
Lokacija: Čistilište
Postovi: 3,058
[QUOTE=Marko
Ako nemaš drugo, probaj reinstalirat drivere od mrežne kartice. Također, u postavkama iste namjesti način rada 1000 Mb/s Full Duplex.[/QUOTE]

To je mene jebalo, bila mi je mrežna podešena na "Auto negotiation" i DL mi je ponekad znao biti zalockan na 10MBps kad se nisu znali dogovoriti. Nije bilo potrebe za reinstalacijom drivera.
kopija je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2022., 14:58   #359
divacic
Premium
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zagreb
Postovi: 317
Citiraj:
Autor Marko :) Pregled postova
Malo glupo pitanje, ali jesi siguran da nije do tvog računala? Ako na Wi-Fi ide cca. 600 Mb/s, ali preko kabela 300, moguće je da ti nešto nije u redu s računalom. Ukoliko imaš drugo pri ruci, probaj ga spojit pa vidi onda.

Ako nemaš drugo, probaj reinstalirat drivere od mrežne kartice. Također, u postavkama iste namjesti način rada 1000 Mb/s Full Duplex.

Drugo "računalo" mi je android box, Beelink GT king koje ima gigabitni ethernet. Ista (identična) priča, download do 300
divacic je offline   Reply With Quote
Staro 06.04.2022., 16:17   #360
cloaked
Registered User
 
Datum registracije: Jan 2013
Lokacija: Hrvatska
Postovi: 19
Nakon dužeg čekanja dobio sam 1000/500 optiku. Standardno kod Telemacha/tele2 jos uvijek se vuku neki repovi oko drugih usluga, ali sama optika se čini da radi kako treba. Njihov modem mi je spojen u tp-link AX50 WAN ulaz. Na žalost čini se da za sad ništa od bridge modea (ako netko zna nešto novo neka me ispravi), ali stavio sam tp-linka u DMZ i isključio WIFI od modema pa portovi i sve za sad rade kako treba. IP adresa izgleda da je statična (već 2 tj).
Brzina na računalu koji je spojen kabelom u tp-link je 700-900mbps jer na zalost modem i moj router nemaju 2.5Gbps port pa mislim da mi se tu malo gubi.

Da li je netko probao njihov Nokia modem spojiti na Nokia mesh WIFI (vidim da ima opcija)?
cloaked je offline   Reply With Quote
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na