Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > PC Ekspert > Članci
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 05.12.2020., 17:28   #1
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
AMD Ryzen 5 5600X recenzija

Testirali smo AMD Ryzen 5 5600X.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 05.12.2020., 22:05   #2
darkijas
Premium
Moj komp
 
darkijas's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2006
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,791
Dobar cpu,ali kako je navedeno u zaključku, glede gaming perfomansi je potpuno neisplativ trenutno. Dapače u nekim naslovima ga čak šije i i5 10400 koje je vise nego dvostruko jeftiniji trenutno.
Opaska: Na grafikonu od temperature je greškica jer je umjesto 5600x obilježen 5950x
darkijas je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 05.12.2020., 22:18   #3
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Pre slaba je to grafa RX 5700 XT i pre veliki detalji u igrama da bi se donosile usporedbe performansa u igrama između različitih procesora. 5600X je sigurno jači u svakoj igri od i5, bilo kojeg i5 a pogotovo i5 10400 koji je istina, trenutno jedan od best buy procesora.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 03:47   #4
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Pre slaba je to grafa RX 5700 XT i pre veliki detalji u igrama da bi se donosile usporedbe performansa u igrama između različitih procesora.
A kada su recenzirali Ryzen 9 5950X, 5900X, 3900XT, Ryzen 7 5800X, 3800XT, i7-10700K, i5-10600K, i5-10400, i5-10500 itd... onda je ta ista RX 5700 XT bila ti dobra ?
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
5600X je sigurno jači u svakoj igri od i5, bilo kojeg i5 a pogotovo i5 10400
A tko je rekao da nije ? Prosjecno je jaci no ono sto se tvrdi da je i vise nego duplo skuplji od i5-10400 a koliki god prosjek fps-a gledao, nije ni priblizno duplo jaci od konkretnog i5.
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 08:32   #5
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
A kada su recenzirali Ryzen 9 5950X, 5900X, 3900XT, Ryzen 7 5800X, 3800XT, i7-10700K, i5-10600K, i5-10400, i5-10500 itd... onda je ta ista RX 5700 XT bila ti dobra ?
Ništa njoj ne fali ali ali ju zadaviš sa max detaljima onda ne radiš usporedbu procesora nego testiraš grafičku karticu. Da bi vidio razliku između dva procesora ili moraš spustiti rezoluciju ili grafičke postavke u igrama. Ili koristiš najjaču karticu na tržištu. Tako da meni cijela te serija testova u igrama ne govori ništa osim kako će raditi ta grafička na tim detaljima u tim igrama, po testovima procesor je praktički nebitan ili slabo bitan.

Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
A tko je rekao da nije ? Prosjecno je jaci no ono sto se tvrdi da je i vise nego duplo skuplji od i5-10400 a koliki god prosjek fps-a gledao, nije ni priblizno duplo jaci od konkretnog i5.
Čitaj temu ponovno pa ćeš vidjeti tko je rekao da nije. Sa zaključkom recenzije se popuno slažem, nisam ništa ni napisao kontra. Pa napisao sam da je i5 10400f jedan od best buy procesora trenutno ali nema šanse da i5 10400 pobjeđuje ryzen 5600X u bilo kojoj igri. Ako sam u krivu molim novi ban na tri mjeseca da završimo raspravu.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 10:16   #6
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
apsolutno se slažem.. grafovi s igrama ne da nemaju smisla, nego ono wtf, takvo nešto se ne bi ni usudio stavit i uopće gledat.. razlika u fpsu nikakva, a na grafu 10 procesora..
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 11:46   #7
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Istina je ono što tvrdite, sa tom grafom su gaming rezultati najblaže rečeno čudni.
Recenzija je vjerojatno napravljena sa grafom koja je bila trenutno dostupna, sumnjam da si Krešo može priuštiti grafu koju hoće u trenutku testa.
Objektivno bi najbolje bilo da su svi procovi koji su u usporednim tablicama testirani istom grafičkom, no to je gotovo pa nemoguće.
Ili, dokopati se najjače grafulje trenutno dostupne pa opet istestirati sve procove iz tablica što je ravno suicidu.
Ali, isto tako je moguće da 35% ili više ljudi apsolutno BK za gaming rezultate u testu jer im nisu imperativ prilikom kupnje proca.
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 14:05   #8
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
1440p grafovi su manje relevantni kod testa CPU-a, slazem se, premda i tu ima vidljivih razlika u pojedinim igrama. 1200p je rezolucija u kojoj grafika vise nije toliko usko grlo i tu su razlike vece.

Po meni nema smisla testirati sa smanjenim detaljima i u 720p/1080p (gdje bi se mozda najbolje vidjele razlike izmedju CPU-a), jer se nitko tako ne igra (osim mozda natjecateljski). Zanimljiviji su rezultati s postavkama i rezolucijama u kojima se stvarno zelim i igrat.
krešo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 14:08   #9
Pupo
Nikad sit, uvijek žedan
Moj komp
 
Pupo's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2005
Lokacija: Vallis Aurea / ZG
Postovi: 7,994
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
apsolutno se slažem.. grafovi s igrama ne da nemaju smisla, nego ono wtf, takvo nešto se ne bi ni usudio stavit i uopće gledat.. razlika u fpsu nikakva, a na grafu 10 procesora..
Da, nepotreban graf. Vidi se u blenderu i ostalim cpu testovima razlika i to je zapravo jedino bitno kome treba procesor za raditi nešto.
__________________
Sent from AS/400.
Pupo je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 14:19   #10
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
Dosta ljudi zanimaju i performanse u igrama, onoga koga ne, neka te grafove preskoci
krešo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 06.12.2020., 15:39   #11
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor Mladenxy Pregled postova
Ništa njoj ne fali ali ali ju zadaviš sa max detaljima onda ne radiš usporedbu procesora nego testiraš grafičku karticu. Da bi vidio razliku između dva procesora ili moraš spustiti rezoluciju ili grafičke postavke u igrama.
Pa imas to, u redu za 2560 x 1440 rezoluciju no nisam ni mislio da treba gledati na te testove, FHD testovi su sasvim relavantni i sad samo reci da netko tko je kupio RX 5700 XT ce stavljati
postavke na low ili medium i spustati rezoluciju ispod FHD ?? Pa nece... sami FHD testovi tog procesora i sa nekom jacom grafickom nebi nista znacajnije odstupali ne samo sto se tice broja fps-a nego
bi razlike medju svim tim procesorima i dalje ostale skoro iste ili slicne.

Da, moze se uzeti najjaca moguca graficka i staviti rezoluciju na 720p i testirati procesor i dobiti ces da je xy procesor za xy% jaci od xz procesora no koju korist imas od te informacije i kako mislis iskoristiti
tu prednost realno ? Nikako, bezvrijedna informacija samo jer ti neces koristiti taj ili bilo koji procesor gore sto sam nabrojao da se igras na 720p sa low detaljima gdje bi slavodobitno igrao punom parom znajuci
da ti je procesor sada "prava pila" jer je najjaci u tim uvjetima

Probaj citati i razmisljati sa razumjevanjem, imas FHD testove, imas FHD monitor 60/75Hz, imas RX 5700 XT ili eto imas RTX 3060 i sta tebi onda znace testovi na 2560 x 1440 ?
Sta tebi realno znaci sto je onda neki procesor u odredjenim uvjetima jaci od nekog drugog procesora ? Pa nista! Moras se staviti u uvjete koje realno koristis pa vidjeti sta dobivas tocno
i sa kojim procesorom a ne zakljucivati da bi ti neki procesor bio bolji jer je eto u odredjenim uvjetima i zbilja tako, to bi vazilo samo ako ces koristiti te odredjene uvjete, dakle igrati ces na 720p ?
__________________
trebaš seedbox?
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 15:52   #12
John Creasy
TossACoinToYourWitcher!
Moj komp
 
John Creasy's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2005
Lokacija: Slavonski Brod
Postovi: 2,795
ne kužim te.. u članku ima nekoliko grafova na 1440p, gdje doslovno nema nikakve razlike između 10 procesora s istom grafom.. kakav ja sad tu zaključak mogu donijet osim onoga što smo već znali, a to je da na većim rezama proc nema neku ulogu.. i to u testu procesora? a onda opet, testira se proc od 4000 kuna sa 5700xt i tek se na 1080p vidi nekakva razlika.. minorna, ali je ima..

nisu grafovi krivi, nego to što nema zaključka iz takvih grafova.. u redu, igram igrice i kao što krešo kaže, nekoga zanimaju performanse u igrama.. a one su svuda iste, na procu od 4000kn i na ryzen 3100 za cca 1000kn.. i šta reći koju posluku porati?

s time da ako se već kupuje proc od 4000kn, ne vjerujem da će se igrati na 1080p.. a testiranje na 720p isto tako nema smisla..

zaključak može biti: 1440p i prema gore moš uzet kikirki od proca i top grafu i bit će sve ok.. drugo mi na pamet ne pada..

jel može netko isto ovo iststirati s recimo intel i7 2700k na cca 4ghz i recimo rtx 3070 grafa (1440p, 4k reza).. koji će rezultat bit?
John Creasy je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 16:08   #13
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,969
Citiraj:
Autor silver_tip Pregled postova
Pa imas to, u redu za 2560 x 1440 rezoluciju no nisam ni mislio da treba gledati na te testove, FHD testovi su sasvim relavantni i sad samo reci da netko tko je kupio RX 5700 XT ce stavljati
postavke na low ili medium i spustati rezoluciju ispod FHD ?? Pa nece...
Koliko igrača npr. Battlefildu V koristi minimalne detalje i full HD 120 Hz? Jako puno, jer su danas jeftini. Za 90% ostalih igara svaki današnji procesor je isti k. Upravo za takve igre su i bitni procesori, sa minimalnim detaljima i što većim fpsom dobiješ i najniži input lag, tj. frame time, bitno za mrežno napucavanje. A battlefild 6 će npr. umjesto sadašnji 64 igrača po mapi imati 128, to će sigurno dodatno debelo opteretiti procesor. U stvari takav broj igrača će biti uskoro standarad u mrežnim igrama. I za takvo igranje nije potrebna RTX grafa od 1000 kn, sasvim je realno da netko koristi RX 5700XT uz minimalne detalje, samo digne texture namx, to radi valjda 90% gamera u multiju.

Ako želiš utvrditi koji je procesor bolji u gamingu onda ga ne možeš testirati u uvjetima gdje si udavio grafičku sa visokim detaljima, vrlo jednostavno. Test na 1200p ali sam MAX detaljima je samo malo bolji, jer i na toj rezoluciji i sa tim detaljima postoje igre koje će u potpunosti napregnuti RX 5700XT.
Mladenxy je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 17:03   #14
silver_tip
Premium
Moj komp
 
silver_tip's Avatar
 
Datum registracije: May 2010
Lokacija: doma
Postovi: 2,779
Citiraj:
Autor John Creasy Pregled postova
zaključak može biti: 1440p i prema gore moš uzet kikirki od proca i top grafu i bit će sve ok.. drugo mi na pamet ne pada..
Pa nisi daleko od takve definicije mada nebi tako jednostavno postavio stvari. Imas na Stevicinom kanalu test 4K i dali je Ryzen 3600 ili X usko grlo na 4k igranju.
U pravilu nije i je ali su i svi ostali procesori puno skuplji takodjer na neki nacin "usko grlo" Imas situaciju da procesor od tipa 1700kn se skoro jednako ponasa na 4K igranju kao onaj skuplji
tj. 3-4k kuna, znaci ako se vec igras na 4K onda valja gledati dovoljan broj jezgri, koliko je to minimala u fps-ima i naravno dali se za 5 fps-a isplati davati 300€ mozda vise za "jaci" proc ?

edit: pa kad su izasli XT modeli na FHD se vidio pomak ali na 4K Intel je i dalje imao odmak... dakle nitko ne dvoji da je Ryzen 5 5600X dodatni pomak ali je cijenom bar za sada tu gdje je.
Za iste pare kupis 10700F i imas osjetno produktivniji proc sa 10W vecom potrosnjom te bi bilo zanimljivo vidjeti njegove temperature pod tom vodenjacom sto su testirali nove Ryzene ili 5600X staviti pod Noctua hladnjak
__________________
trebaš seedbox?

Zadnje izmijenjeno od: silver_tip. 06.12.2020. u 17:11.
silver_tip je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 20:25   #15
lobo64
Premium
Moj komp
 
lobo64's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2008
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,327
Potpuno obrnuta situacija od prije nekog vremena; sad AMD ima procesore koji su brži ali su manje isplativi nego Intelovi...
__________________
Dabogda ti Chris Bangle radio facelift.
lobo64 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 20:37   #16
Revolver3844
Premium
 
Datum registracije: Apr 2017
Lokacija: SB
Postovi: 669
Taj CPU za te pare je užasna kupovina.
Skoro toliko kao Intel procesori pri izlasku ryzen procesora.
Revolver3844 je offline   Reply With Quote
Staro 06.12.2020., 20:43   #17
Eladio
..starija garda
Moj komp
 
Eladio's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2002
Lokacija: ZG
Postovi: 3,168
Citiraj:
Autor krešo Pregled postova
1440p grafovi su manje relevantni kod testa CPU-a, slazem se, premda i tu ima vidljivih razlika u pojedinim igrama. 1200p je rezolucija u kojoj grafika vise nije toliko usko grlo i tu su razlike vece.

Po meni nema smisla testirati sa smanjenim detaljima i u 720p/1080p (gdje bi se mozda najbolje vidjele razlike izmedju CPU-a), jer se nitko tako ne igra (osim mozda natjecateljski). Zanimljiviji su rezultati s postavkama i rezolucijama u kojima se stvarno zelim i igrat.
moj bi savjet bio da se rade i dalje testovi:
1) na 1080p
2) i na low/medium detaljima

danas jako puno ekipe ima 1080p 144/240hz monitore i igraju online neke fast pace igre... i zanima ih ne samo max, nego i min fps

a sto je iz "tvog" kuta zanimljivo, vecina popularnih recenzenata to preskace i u tom smislu bi PCE imao dodatnu vrijednost tj. dodatni plus kod citatelja

ja sam se doslovno mucio dva dana dok nisam nasao test zen3 na 1080p i low details.. sto je steta, jer ta informacija neki put vise govori o gamerskim mogucnostima procesora, nego apsurdni 4K rezulati na ultra detaljima xD
__________________




MojSkuter
---------------------------------PEACE
Eladio je offline   Reply With Quote
Staro 07.12.2020., 10:46   #18
krešo
Administrator
Moj komp
 
krešo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2002
Lokacija: PCE Lab
Postovi: 3,676
Pa i mogao bi napraviti takav zaseban test kad malo ulovim vremena
krešo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na