Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Mobilno > Prijenosnici
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 30.10.2007., 19:30   #1
lapis
Premium
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 62
macbook

Recenzije koje sam čitao o ovom laptopu uglavnom su dobre. Volio bi čuti vaše mišljenje. Zanima me koliko se grije, kvaliteta izrade i lcd-a. Može li se usporediti sa 14,1 inčnim hp-om 6510b ili 14,1 inčnim thinkpadom r61. Najviše bi mi odgovarala osnovna rezolucija lcd-a od 1280x800.
Hvala
lapis je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2007., 19:39   #2
tor
Administrator
Moj komp
 
tor's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Sesvete
Postovi: 15,944
Ne bih ga uspoređivao s HP-om. A i zavisi za što ti točno treba, odnosno za što bi ga koristio? Šminku, rad s grafikom, AV materijalom, surf...
tor je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 30.10.2007., 19:46   #3
coconut
Premium
Moj komp
 
coconut's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Opatija
Postovi: 33,326
Računaj da za cijenu tog macbooka možeš kupiti dosta jači win laptop. Prema tome, moje je mišljenje da je dotični precijenjen. Osim toga, ne zaboravi da je i OS X malo specifičan tako da je broj aplikacija koje se mogu koristiti manji od broja sličnih win aplikacija.
__________________
"Dvije stvari su beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran." A. Einstein
coconut je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2007., 21:34   #4
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Na macbook-a možeš instalirati windowse bez problema.
gog je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2007., 22:06   #5
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Citiraj:
Autor gog Pregled postova
Na macbook-a možeš instalirati windowse bez problema.
I gdje je smisao onda? Po meni je jedina prednost maca OsX. Kad instaliraš windowse, opet imaš sranje.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2007., 23:06   #6
gog
Premium
Moj komp
 
gog's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 581
Nisu loši Mac-ovi laptopi, vidi samo koju titulu je uzeo macbook pro - http://www.pcworld.com/article/id,13...s/article.html
gog je offline   Reply With Quote
Staro 30.10.2007., 23:27   #7
igx
Premium
 
Datum registracije: Mar 2002
Lokacija: Zagreb
Postovi: 258
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
I gdje je smisao onda? Po meni je jedina prednost maca OsX. Kad instaliraš windowse, opet imaš sranje.

a gle ljudi kupuju terenske aute pa ugase 4WD.... isto ti i ovjde dođe.

ako netko pati na dizajn ili mac OS nek samo kupuje...

ja sam par puta probao raditi na tome i nikak mi nije legao...
igx je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2007., 22:03   #8
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
nije los mac os x, meni to ovaj nekak izgleda kad usporedujem s mobitelima. windows su mi kao neki smartphone tipa HTC ili symbian, a macos mi je kao dummy, fino izgledaju izbornici, brzi su, sigurni, ali nemaju dosta programa za korisiti i ne moze se bas igrati na njima.

dakle od toga da je macbook los, dobijes proc c2d 2ghza s 4mb, 1gb rama, 80gb hard, 13" ekran viskoke reze i odlicne kvalitete, kvalitetni napravljen laptop koji fino izgleda. recimo ovaj laptop koji ja koristim (nisam ga kupio nego ga je stara dobila kao sluzbeni u firmi) je slican macbook po specifikacijama (samo je macbook manji, sto bi zapravo znacilo da bi trebo biti skuplji), a dode 11500kn, a macbook 9200kn.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 31.10.2007., 22:41   #9
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Citiraj:
Autor igx Pregled postova
a gle ljudi kupuju terenske aute pa ugase 4WD.... isto ti i ovjde dođe.
Prije da kupiš auto, ne izvadiš motor (os x) i probiješ pod pa pokrećeš nogama (windows).
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 01:15   #10
njuskalo
Premium
Moj komp
 
njuskalo's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Remetinec
Postovi: 924
a usporedba macbooka pro (osnovna verzija - 2000$) i nekog drugog laptopa za 11000 kn?tj koje su opce prednosti i nedostaci maca?ja ak bi ga kupovo donio bi mi ga frend iz amerike pa zato ta cjena od 2000$ jer je kod nas puno skuplji.
njuskalo je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 01.11.2007., 09:34   #11
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Znam za maca da se recimo dosta grije i da mu je malo pretanak ekran, pa se doima krhko. Također, ima nešto slabije komponente od cijenom ekvivalentnih običnih laptopa, koliko mi se čini.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 09:40   #12
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Gle,računica je jednostavna...Ako želiš raditi na OS X-kupuj Mac.Ako misliš vrtiti winblows-Toshiba ili HP za te pare.Ako misliš kupit Mac pa gore stavit winblows napravit ćeš glupost stoljeća jer jedino po čemu je Mac poseban jest upravo OS X...hardware je skoro-pa-isti.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 11:01   #13
maax
Registered User
Moj komp
 
maax's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: Varaždin
Postovi: 44
Činjenica je da MacBook računala, osim svojih prednosti u multimediji, sigurnosti, dizajnu... nude i jednu unikatnu stvar danas, a to je multiplatformnost. Vjerujem da ste itekako svjesni te prednosti jer je ona "saftey pin". Sada je ljudima koje je bilo strah prelaska na nesto novo, jer bi se kupnjom starih macova zalockali na platformu u kojoj se ne bi snasli, omoguceno da se povuku natrag na staro ukoliko se ne snadju na novoj platformi. Tako da se u ovom slucaju daje vise novaca, izmedju ostaloga, bas za tu multiplatformnost. Konacno je moguce imati najbolje od oba svijeta. Win platformu koristiti za one programe kojih nema za Mac i obrnuto(uostalom postoji i WINE za Darwin sustave). Tranzicija omogucena ovim potezom nikada nije bila jednostavnija za sve one koji je ta platforma privlacila a nikada se nisu odvazili.

Iako su skuplji sto jest cinjenica, imate na umu da Leopard kako je izasao radi na svim masinama do unazad iMaca sa G4 procesorom na 873Mhz (cca), dok se novi Win pojavljuju i guraju dalje i dalje svoje HW zahtjeve. Sve ima svoje i za svaku cijenu dobiva se nesto sto drugi nemaju, samo je pitanje da li ti to treba ili to samo hoces zato jer ih nema mnogo.

maax

P.S. Ako ga Već kupujes u Americi uzmi se 3-godisnje Worldwide jamstvo isto kao i .mac za 30USD jeftinije.
__________________
...these lines are dedicated to all the enthusiasts out there, to whom I can give an answer, whether a gamer's notebook exists, with these words: "If you want a computer for gaming, buy yourself a Gameboy or a Playstation..."
maax je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 11:10   #14
frANZi
Dr. Gonzo
Moj komp
 
frANZi's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 954
Ima i PC multiplatformnost - možeš na njega staviti bilo koji os.
frANZi je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 12:10   #15
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor frANZi Pregled postova
Ima i PC multiplatformnost - možeš na njega staviti bilo koji os.
da, ali ce puno bolje raditi mac s windowsima (tako reci savrseno), nego PC s mac osom (znam, probao sam ).

i da budem iskren, prije bih ovo http://www.alienware.com/product_det...de=SKU-DEFAULT uzeo za 2000$ nego macbook, da mogu nesto naruciti iz amerike.

a ti kako hoces
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 13:59   #16
tomek@vz
Premium
Moj komp
 
tomek@vz's Avatar
 
Datum registracije: May 2006
Lokacija: München/Varaždin
Postovi: 3,352
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
da, ali ce puno bolje raditi mac s windowsima (tako reci savrseno), nego PC s mac osom (znam, probao sam ).

i da budem iskren, prije bih ovo http://www.alienware.com/product_det...de=SKU-DEFAULT uzeo za 2000$ nego macbook, da mogu nesto naruciti iz amerike.

a ti kako hoces

Iz čega proizlazi da je OS X optimiziran baš za Mac hardware.
tomek@vz je offline   Reply With Quote
Staro 01.11.2007., 21:07   #17
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor tomek@vz Pregled postova
Iz čega proizlazi da je OS X optimiziran baš za Mac hardware.
iz toga sto ljudi koji ga koriste tako kazu?

ja sam ga koristio na PCu i nije niti problizno dobro isao kako je isao na iMacu. a pogle mi konfiguraciju laptopa.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 02.11.2007., 00:52   #18
jonyb
Registered User
Moj komp
 
jonyb's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: zg
Postovi: 887
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
iz toga sto ljudi koji ga koriste tako kazu?

ja sam ga koristio na PCu i nije niti problizno dobro isao kako je isao na iMacu. a pogle mi konfiguraciju laptopa.
važna je kompatibilnost tvog hardwera sa osx-om, koliko vidim laptop ti i nije baš stvoren za tak nekaj. pogotovo ovaj mobile C2D koji ima problema sa speed stepom i radom obje jezgre, a sa x1300 mobile nemaš sigurno QE/CI u osxu....

da se u velikoj mjeri složiti konfa za osx. naravno neče biti 100% u svakom pogledu kao čistokrvni mac ali je potpuno iskoristivo.
jonyb je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2007., 12:33   #19
SrKi
Premium
Moj komp
 
SrKi's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 829
Citiraj:
Autor jonyb Pregled postova
važna je kompatibilnost tvog hardwera sa osx-om, koliko vidim laptop ti i nije baš stvoren za tak nekaj. pogotovo ovaj mobile C2D koji ima problema sa speed stepom i radom obje jezgre, a sa x1300 mobile nemaš sigurno QE/CI u osxu....

da se u velikoj mjeri složiti konfa za osx. naravno neče biti 100% u svakom pogledu kao čistokrvni mac ali je potpuno iskoristivo.
pa sta nije onda lakse kupiti mac ako se korisit mac os, nego ici slagati konfu na kojoj ce mac raditi dobro? to je bila moja poanta mog posta od pocetka. osim toga, na 9/10 PC mac nece raditi dobro kao na Macu.
SrKi je offline   Reply With Quote
Staro 03.11.2007., 13:11   #20
jonyb
Registered User
Moj komp
 
jonyb's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2004
Lokacija: zg
Postovi: 887
Citiraj:
Autor SrKi Pregled postova
pa sta nije onda lakse kupiti mac ako se korisit mac os, nego ici slagati konfu na kojoj ce mac raditi dobro? to je bila moja poanta mog posta od pocetka. osim toga, na 9/10 PC mac nece raditi dobro kao na Macu.
lakše je ak ti se isplati ili imaš viška love.
jonyb je offline   Reply With Quote
Staro 03.02.2008., 22:42   #21
icanic
Premium
Moj komp
 
icanic's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Postovi: 111
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
icanic je offline   Reply With Quote
Staro 10.02.2008., 18:46   #22
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
opet rasprava oko mac-a...za kućnu upotrebnu definitivno da je mac suludo kupovat...ali ako ti treba za grafiku,grafički dizajn itd...on definitivno DA...za to je Mac i namjenjen!!u svakom studiju grafičke obrade i dizajna Mac računala su standard,obvezna oprema...sve se radi na macu kao i strojevi koji komuniciraju preko Mac-a i samo preko mac-a.
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2008., 08:21   #23
Matta
El Mattador
Moj komp
 
Matta's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Ljubuški<->Metković
Postovi: 1,819
Citiraj:
Autor Thoroughbred B Pregled postova
opet rasprava oko mac-a...za kućnu upotrebnu definitivno da je mac suludo kupovat...ali ako ti treba za grafiku,grafički dizajn itd...on definitivno DA...za to je Mac i namjenjen!!u svakom studiju grafičke obrade i dizajna Mac računala su standard,obvezna oprema...sve se radi na macu kao i strojevi koji komuniciraju preko Mac-a i samo preko mac-a.

30% kupaca Mac-a u svijetu su graficki dizajneri, ostatak su ostale skupine (velikom vecinom home useri). Reći da je Mac samo za grafiku je IMHO pretjerivanje. Imaju odlican dizajn, odlican OS i ljudi ga kupuju bez obzira sto nece raditi grafiku na njemu.



I pazi sad ovo: ovih dana sam gledao 15.4" laptop. Evo mojih zelja:

- Relativno lagan (~ 2.5KG)
- LED osvjetljenje ekrana (bez toga vise laptop ne uzimam, imao sam Sony SZ i LED osvjetljenje je cista fantazija)
- Napravljen od malo boljeg materijala (magnezijeva legura, aluminij, karbonska vlakna i sl.)
- Relativno dobra decidirana graficka kartica (8600 GS/GT)
- Santa Rosa cipset (mozda i Penryn proc ako ima ili ce biti u bliskoj buducnosti).

Jedini laptop koji odgovara svemu ovome gore navedenom je MacBook Pro. Svima ostalima uvijek fali nesto.Ni cijenom ne odskace puno od svojih konkurenata., tu su negdje.

Ovo ne znaci da cu ga uzeti (jer mi je cijenom zasad neprihvatljiv, mozda kad bi ga dofurao iz USA) ali zelim reci da se Macovi ne prodaju u velikim kolicinama bez veze.

Macbook obicni je druga stvar, ipak se mozda moze naci bolji laptop za te novce, jedino ako je Mac OS bas "must have".
__________________
Matta je offline   Reply With Quote
Staro 11.02.2008., 10:35   #24
Thoroughbred B
Premium
Moj komp
 
Thoroughbred B's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2003
Lokacija: RI
Postovi: 4,906
Citiraj:
Autor Matta Pregled postova
30% kupaca Mac-a u svijetu su graficki dizajneri, ostatak su ostale skupine (velikom vecinom home useri). Reći da je Mac samo za grafiku je IMHO pretjerivanje. Imaju odlican dizajn, odlican OS i ljudi ga kupuju bez obzira sto nece raditi grafiku na njemu.



I pazi sad ovo: ovih dana sam gledao 15.4" laptop. Evo mojih zelja:

- Relativno lagan (~ 2.5KG)
- LED osvjetljenje ekrana (bez toga vise laptop ne uzimam, imao sam Sony SZ i LED osvjetljenje je cista fantazija)
- Napravljen od malo boljeg materijala (magnezijeva legura, aluminij, karbonska vlakna i sl.)
- Relativno dobra decidirana graficka kartica (8600 GS/GT)
- Santa Rosa cipset (mozda i Penryn proc ako ima ili ce biti u bliskoj buducnosti).

Jedini laptop koji odgovara svemu ovome gore navedenom je MacBook Pro. Svima ostalima uvijek fali nesto.Ni cijenom ne odskace puno od svojih konkurenata., tu su negdje.

Ovo ne znaci da cu ga uzeti (jer mi je cijenom zasad neprihvatljiv, mozda kad bi ga dofurao iz USA) ali zelim reci da se Macovi ne prodaju u velikim kolicinama bez veze.

Macbook obicni je druga stvar, ipak se mozda moze naci bolji laptop za te novce, jedino ako je Mac OS bas "must have".
Malo više od 30%,tu spadaju tiskare jer svi tiskarski strojevi komuniciraju preko Mac OS-a,studiji za grafičku pripremu i obradu koriste Mac OS i zbog toga tiskare moraju imati dotični OS da bi u tisku ispalo točno ono što je studio htio...tu ne smije biti grešaka,veliki su novci u pitanju...onda imaš freelancere u ulogama grafičkog dizajnera,slobodnih umjetnika koji se bave grafičkim dizajnom...svi oni moraju imati Mac OS kako bi u konačnici to u tisku ispalo planirano...U hrvatskoj,u kojoj je samo Zagreb po pitanju grafičkih studija i općenito te struke jedini razvijen,30% jest takvih kupaca...ali u svijetu,ta brojka raste prilično više jer je marketing u svijetu daleko razvijeniji...svaka firma ima web stranicu i posebno dizajniran logotip,da ne spominjem ambalažu kojoj se dizajn svako malo mjenja...stoga,puno je i više potreba za dizajnerima...pa i Mac računalima...No opet,druga strana priče je šminka koja,slažem se,zauzima veći dio tržišta...Ali najveći posao Apple radi s velikim korporacijama koje redovito zamjenjuju svoja računala novijim zbog sve većih potreba tržišta...redovito posjećujem s curom "festivale" kreativne komunikacije,grafičkog dizajna...na koji dolazi najpoznatiji svjetski dizajneri i čovjek nebi vjerovao koliko je to vani razvijeno...u tolikoj mjeri su nas po tom pitanju dotukli da sam si razmisljao,dobro da imamo motorni pogon u automobilima i motori...dobijes osjećam doba Flinstones-a...No u Zagrebu ima,ali malo...jako.
__________________
Thoroughbred B je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na