Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > ISP
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 08.11.2021., 11:56   #5041
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Da updateam i svoju situaciju...

Nakon 4 mj. i tjedan dana - doso zadnji tip i rjesio preostali dio posla u 45 min :-) Buzir je vec bio provucen, majstor provukao optiku za 5 min posla, pospajao i sve radi. Zapravo najvise vremena sam trazio suko lopova jer mi sad treba 2 devicea umjesto jednog, posto router nema direkt optical in al' ajde, skablirat cu za par dana, pa mozda i sliku sibnem.

uglavnom rezultat je: https://www.speedtest.net/result/12298130737
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 13:50   #5042
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Bok ekipa imam kod HT-a optiku (telefon i internet) sa njihovim ruterom (Speedport PLus) u bridge modu. ONT je spojen LAN kabelom na switch, a na njega su spojeni HT-ov Speedport PLus i moj ASUSOV RT-N66U.
Telefon je direktno spojen na HT-ov Speedport PLus. VLAN-ove sam na ASUSU RT-N66U stavio na 100.

Imam problema sa telefonom tj. često dolazi do situacije kada zvoni telefon no, kada se javim ništa ne čujem a druga strana isto ne čuje da sam se javio već kao da telefon zvoni dalje i čeka se odgovor.

Ako ont spojim prvo u HT-ov ruter pa onda u moj ASUSOV RT-N66U ne radi mi internet ali radi telefon.

No, kada HT-ov ruter spojim prvo na Switch pa onda na ASUSOV RT-N66U radi internet i telefon samo se onda javljaju situacije da se ne mogu javiti na njega kad netko zove.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 15:08   #5043
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Te "greške" sa tel. se dešavaju odmah ili nakon x dana rada Speedšrota ?
Šta se dešava ako izbaciš taj switch, spojiš ONT na WAN od Speedšrota, a WAN od svog Asusa na Lan2 od Speedšrota ?

Dvije stvari bi trebalo provjeriti / postaviti:

1 - obzirom da se radi o optici i da Internet konekciju diže tvoj Asus,
u Speedšrotu treba provjeriti / ugasiti / deaktivirati Internet konekciju (mada je ona postavljena kao Bridge mode). Hint, spremi konfig na komp pa se lako vratiš ako nešto zezneš.

2 - ako možeš posudi negdje TL-SG105E na kojem se mogu podešavati Vlan - ovi,
ideja je da prema Speedšrotu propustiš zapravo sve Vlan - ove (VoIp, Managment) osim 100 (optika Internet) kojega propuštaš samo Asusu.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 15:26   #5044
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
2) Tako sam ja složio na jednoj lokaciji na TL-SG i radi bez ikakvih problema. Speedšrot je izoliran, dobiva samo VLANove 101 i 103, uredno je vidljiv na ACSu, updatea/reboota se kad mu dođe i ne utječe na ništa, sve stabilno, telefonija uredno radi.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 08.11.2021., 22:28   #5045
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
Jesi li probao na oba tel izlaz 1 i 2
Inače nazovi 08009000 neka ti ponovno restartaju speedport, ono da ponovno pokupi postavke sa acs-a zatim kad se digne nazoveš ih i zamoliš da ti speedport prebace u bridge mod, ponekad je bolje da ti oni to naprave nego ručno sam,
ako i to sve ne pomogne prijavi kvar i traži zamjenu routera.
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 09:44   #5046
Verbum
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 679
Citiraj:
Autor Nikky Pregled postova
Te "greške" sa tel. se dešavaju odmah ili nakon x dana rada Speedšrota ?
Šta se dešava ako izbaciš taj switch, spojiš ONT na WAN od Speedšrota, a WAN od svog Asusa na Lan2 od Speedšrota ?

Dvije stvari bi trebalo provjeriti / postaviti:

1 - obzirom da se radi o optici i da Internet konekciju diže tvoj Asus,
u Speedšrotu treba provjeriti / ugasiti / deaktivirati Internet konekciju (mada je ona postavljena kao Bridge mode). Hint, spremi konfig na komp pa se lako vratiš ako nešto zezneš.

2 - ako možeš posudi negdje TL-SG105E na kojem se mogu podešavati Vlan - ovi,
ideja je da prema Speedšrotu propustiš zapravo sve Vlan - ove (VoIp, Managment) osim 100 (optika Internet) kojega propuštaš samo Asusu.
Greška se nekad javlja stalno npr. pet poziva zaredom, a nekad sve radi najnormalnije par dana.

Hvala na info, da mislim da se switch blesira jer mora puštati VOIP i internet. Imam trenutno D-Link GO-SW-8G, budem probao sa ovim TL-SG105E da podesim VLAN-ove to bi ga trebalo stabilizirati.

Puno hvala, vjerujem da će to rješiti stvar.

Citiraj:
Autor c-shadow Pregled postova
2) Tako sam ja složio na jednoj lokaciji na TL-SG i radi bez ikakvih problema. Speedšrot je izoliran, dobiva samo VLANove 101 i 103, uredno je vidljiv na ACSu, updatea/reboota se kad mu dođe i ne utječe na ništa, sve stabilno, telefonija uredno radi.
Hvala budem probao sa tim switchem.

Citiraj:
Autor skalar Pregled postova
Jesi li probao na oba tel izlaz 1 i 2
Inače nazovi 08009000 neka ti ponovno restartaju speedport, ono da ponovno pokupi postavke sa acs-a zatim kad se digne nazoveš ih i zamoliš da ti speedport prebace u bridge mod, ponekad je bolje da ti oni to naprave nego ručno sam,
ako i to sve ne pomogne prijavi kvar i traži zamjenu routera.
Probao sam oba dva telefonkska izlaza i da se restarta ruter ali ništa nije koristilo. Kad je u pitanju bridge mode njihova podrška je limitirana.
Vjerujem da je do switch pa ću ga dana promijeniti i podesiti da pušta pojedine VLAN-ove.
Verbum je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 11:05   #5047
c-shadow
Premium
Moj komp
 
c-shadow's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Istra
Postovi: 3,008
Možeš to i bez switcha napraviti. Ne znam za Asusa, ali npr. na mikrotiku ide - izoliraju se portovi, jedan za pppoe dolaz iz ONTa + jedan izlaz na Speedšrot kojemu se puste samo VLANovi koji mu trebaju za VOIP. U bilo kojoj kombinaciji gdje je Speedshit fizički između routera i ONTa možeš očekivati nekakve probleme.
c-shadow je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 11:06   #5048
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Varijantu 1 možeš odmah i brzo isprobati, lako kasnije nabaviš TL-SG105E.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 12:55   #5049
skalar
Premium
Moj komp
 
skalar's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2015
Lokacija: zagreb
Postovi: 1,572
ja mislim da je pametnije u startu uložiti u fritzboxa i riješiti sve probleme,jer ovako iz iskustva stalno dodajemo po par kuna za neke switcheve routere i ine uređaje i uvijek na kraju nešto fali ili baš neradi kako treba,trenutno imam doma asusa ac88u ,netgeara tplinka 3 dumi swicha koji skupljaju prašinu jer eto uvijek nešto nije bilo kako treba sve zajedno vrijednosti oko 5k kuna(naravno kroz godine) a daleko najbolje investicija je fritzbox 7590 iskonov prije godinu dana koji je bezgrešan i onda je koštao 1k kn,a bolji je od t-comovog iz razloga da sam možeš nadograđivati firmware t-comov uvijek kasni
__________________
-

-

skalar je offline   Reply With Quote
Staro 09.11.2021., 13:07   #5050
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Slažem se da je Fritz klasa za sebe.
Kad mu vidiš platformu naprosto se čudiš kako dobro i stabilno radi.
Ima i drugih opcija za koje treba novčića ili sreće pri nabavi + znanja za složiti.

EDIT: Ono šta bi ja volio probati je ovako nešto > https://www.amazon.de/-/en/Firewall-...dp/B09JGQGGXR/
kad bi dobavljivost i cijena bila prihvatljivija. Pa na tome isprobati PfSense / OpenWRT.

Za one kojima prostor za opremu nije ograničen / skučen može i kakav mali PC SFF formata,
poželjno / potrebno Intel cpu sa AES-NI podrškom, Intel GB mrežne i/ili još ubaciti add-on mrežnu (npr. HP NC384T ili sl.).

To bi bilo "ono pravo" za ove "bjesne" GB UP/DN brzine, custom pravila i mogućnosti ....

Zadnje izmijenjeno od: Nikky. 09.11.2021. u 15:31.
Nikky je online   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 18:25   #5051
jp_rv
Premium
 
Datum registracije: May 2014
Lokacija: istra
Postovi: 3,077
da li netko zna koja je cijena preseljenja optičkog priključka, od HT-a?

na stranicama imaju prastari FAQju gdje navode cifru od 101kn za preseljenje adsl priključka.

nemaju cjenik na preseljenje optičkog priključka, a na szk-u mi govore da je besplatno. a neće bit.
jp_rv je offline   Reply With Quote
Staro 10.11.2021., 18:51   #5052
Nikky
Moderator
 
Nikky's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: St
Postovi: 22,578
Možda sada i je besplatno,
kvaka22 je da postoji njihova optika na drugoj adresi.