Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Ostalo > Svaštara
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 28.11.2013., 15:34   #1621
ShanTech
Banned
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: -
Postovi: 3,783
Bolje da razmišljaju kako se budu grijali ove zime...
ShanTech je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 17:41   #1622
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Auto je tvoj pa je onda to u redu, ali ako netko dođe pred tvoju firmu od koje dobivaš plaču i hraniš svoju obitelj onda bi te bilo baš briga što razbijaju table, prozore kombi sa kojim razvoziš robu ili sl.
Da nemoj molim te nemoj nas hranit sa takvim izjavama. Šta je trebao policajac kleknuti pred pijanca i moliti ga da ne uništava imovinu ili mu donjeti ljestve i pridržati. Izjavu za novine dao je kompanjon i saučesnik od ozljeđenoga i neki susjed koji uopće nije vidio događaj nego posljedice događaja.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2013., 17:45   #1623
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Auto je tvoj pa je onda to u redu, ali ako netko dođe pred tvoju firmu od koje dobivaš plaču i hraniš svoju obitelj onda bi te bilo baš briga što razbijaju table, prozore kombi sa kojim razvoziš robu ili sl.
Da nemoj molim te nemoj nas hranit sa takvim izjavama. Šta je trebao policajac kleknuti pred pijanca i moliti ga da ne uništava imovinu ili mu donjeti ljestve i pridržati. Izjavu za novine dao je kompanjon i saučesnik od ozljeđenoga i neki susjed koji uopće nije vidio događaj nego posljedice događaja.
Ovako nekako bi se moglo i tvoje istupe i izjave shvatiti, jer si pristran po toj svojoj profesionalnoj konotaciji, odnosno struci. Dakle, svatko iz svoje perspektive i navijajuci za svoga. Policajac je svoje odradio, vjerujem da ce snosit posljedice ako je pogrijesio, a zna se i ko je nadležan da kaže kakvo je bilo njegovo postupanje.

Zadnje izmijenjeno od: Router. 28.11.2013. u 17:51.
Router je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 18:13   #1624
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Pričam realno.
Neću dopustit da netko razbija moje, a da ga ja mirno gledam.
Neću dopustit niti da razbija moje "preduzeće" jer u toj zgradi radim preko 20 godina i smatram to kao svoj drugi dom.
Treće di im je bila pamet da idu bilo šta razbijat i pravit nered kad je u blizini policajac. Da policajac nije reagirao izvrgnuo bi ruglu sebe i policiju, a vrlo vjerojatno bi dobio i otkaz.
Alkohol nije olakotna okolnost jer se je sam doveo u stanje smanjene uračunljivosti.
To šta se ne sječa ne znači da nije odgovoran za svoje postupke.

Evo to je realnost i činjenice. Možda sam u krivu, ali ovako vjerojatno razmišlja preko 90% ljudi.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro

Zadnje izmijenjeno od: Amdejac. 28.11.2013. u 18:19.
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 18:23   #1625
Router
Hejter
Moj komp
 
Datum registracije: Mar 2005
Lokacija: ZG
Postovi: 6,508
Bojim se da nažalost danas, s obzirom na mnoge druge okolnosti nije baš 90% ljudi baš, jer mnogi u ovu tvoju priču uvode i druge razine. Da me krivo ne shvatiš, slažem se sa tvojom verzijom, ovako pojednostavljenom, dakle reakcija policajca koji čuva nešto i djeluje po svojim naredjenjima, ali mislim da je situacija trenutno u mnogim glavama puno kompliciranija od toga, s obzirom na gdje je to bilo i zašto.
A ovo što kažeš da nećeš dopustiti da netko razbija moje,nego ćeš braniti - nije li kod nas ipak zakon malo nakloniji ovom koji razbija nažalost? imam jedan blizak primjer, osoba je vandalizirala nečiju imovinu, pa se pojavio vlasnik kojeg je onda i napala, vlasnik se branio i dok je došla policija, ohoho, obojica u pritvor i gotovo identične prijave, bez obzira na svjedoke. Dakle, opasno je i branit svoje. Osim ako si policajac valjda.
Router je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 21:46   #1626
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Auto je tvoj pa je onda to u redu, ali ako netko dođe pred tvoju firmu od koje dobivaš plaču i hraniš svoju obitelj onda bi te bilo baš briga što razbijaju table, prozore kombi sa kojim razvoziš robu ili sl.
Da nemoj molim te nemoj nas hranit sa takvim izjavama. Šta je trebao policajac kleknuti pred pijanca i moliti ga da ne uništava imovinu ili mu donjeti ljestve i pridržati. Izjavu za novine dao je kompanjon i saučesnik od ozljeđenoga i neki susjed koji uopće nije vidio događaj nego posljedice događaja.
Zapravo, kad bolje razmislim sa civilnog stajališta, bolje je izbjegavati usporedbe reakcija policajac/civil.

Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Pričam realno.
Neću dopustit da netko razbija moje, a da ga ja mirno gledam.
Neću dopustit niti da razbija moje "preduzeće" jer u toj zgradi radim preko 20 godina i smatram to kao svoj drugi dom.
Treće di im je bila pamet da idu bilo šta razbijat i pravit nered kad je u blizini policajac. Da policajac nije reagirao izvrgnuo bi ruglu sebe i policiju, a vrlo vjerojatno bi dobio i otkaz.
Alkohol nije olakotna okolnost jer se je sam doveo u stanje smanjene uračunljivosti.
To šta se ne sječa ne znači da nije odgovoran za svoje postupke.

Evo to je realnost i činjenice. Možda sam u krivu, ali ovako vjerojatno razmišlja preko 90% ljudi.
Ja sam izrazito pristran u ovom slučaju. Vidljivo je to iz stila u kojem je napisan prvi post. Ali to ne znači da nemam opravdan razlog sumnjati da je došlo do prekomjerne uporabe sile koja je onda rezultirala po život opasnim ozljedama.

Zašto sam pristran? Kad navodiš:

Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Treće di im je bila pamet da idu bilo šta razbijat i pravit nered kad je u blizini policajac.
Znaš gdje mu je bila pamet (btw, Horvat je izjavio da nisu vidjeli policajce u blizini)? Pajčić, tada maloljetni hrvatski branitelj (mislim da sada ima 40 godina), gledajući u ćirilićne natpise, sjetio se sličnih natpisa i partya dobrodošlice koji su mu priuštili u četničkom logoru i nije mogao izdržati.

Naravno, mogao je ići lakšim putem kao i 99% njegovih maloljetnih i punoljetnih školskih vršnjaka, ne prekidati školovanje, izbjeći ratne traume i psihoze četničkog logora, u psihološkom smislu normalno odrasti i ne biti toliko drukčiji od svojih vršnjaka, na kraju završiti neke škole, oženiti se, imati obitelj itd....

On nema ništa od toga ali je eto, kao nagradu za svoj doprinos u ratu i boravak u logoru, prvo dobio ćirilićne natpise da ga malo podsjećaju na to, a onda i ugodan smještaj na traumatologiji. Da, mogao je gledati u te natpise i praviti se da se ništa nije dogodilo.

Mislim da je u redu što pokušavaš opravdati reakciju policajca Saše u ovom slučaju, ali isto tako, mislim da je korektno opravdati i motive koji su rezultirali ovakvom reakcijom nekad maloljetnog hrvatskog branitelja i logoraša.

Nije zaslužio da ga se naziva pijancem jer znam da bi većina, da im je netko dao kalašnjikov u ruke sa 17 godina, vjerojatno vrištala "mamaaaa" puneći pritom pelene.

Citiraj:
Autor Old Iggy Pregled postova
Niti ima ikakvo vjerodostojno tumačenje tvog opisa, niti je to imalo suprotno normalnim načinima djelovanja policije.
Kao što rekoh, pristran sam u pogledu opisa ali i dalje ostaje sumnja da tako teške ozljede glave uslijed pada (koji pri tom vjerojatno amortizira neki dio tijela) i nisu baš tako česte. Takve je ozljede lakše zadobiti ako prije pada postoji fraktura od udarca nekim predmetom.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 22:00   #1627
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Pristran si, i tu bilokakva smislena rasprava prestaje.
O svemu će odlučivat nepristrana tijela koja će se vodit prema zakonu.
Jel bio pijan, i to poprilično? Je. Sam se doveo u to stanje, dakle njegova odgovornost.
Jel išao uništavat imovinu? Je.
Što misliš čija će se riječ više uvažit na sudu; policajca na dužnosti ili nekog s 2,70 promila?
Sve ti je jasno.
Svaka njemu čast na sudjelovanju u ratu, al to mu ne daje pravo na kršenje zakona. Vjerujem da mu je teško kad vidi ćirilicu, al to mu ni u jednoj državi ne bi prošlo.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 22:04   #1628
domis
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Sep 2006
Lokacija: Hrvatistan
Postovi: 4,159
a kako da nazivam osobu koja mrtva pijana tetura gradom i zajebava murju?

a i ako ima psihološke probleme i ide se iživljavati na tim pločama u prisutnosti policije pod debelim šusom, taj ne zaslužuje drugo nego da ga se pošalje na psihijatrijsko liječenje.

Citiraj:
Svaka njemu čast na sudjelovanju u ratu, al to mu ne daje pravo na kršenje zakona. Vjerujem da mu je teško kad vidi ćirilicu, al to mu ni u jednoj državi ne bi prošlo.
bez brige, kod nas bi čak i moglo proći...ipak živimo u hrvatistanu
domis je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 22:14   #1629
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Pristran si, i tu bilokakva smislena rasprava prestaje.
I kakve to veze ima sa mojom sumnjom da mu je policajac nanio teške ozlijede koje je možda mogao izbjeći?

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Jel bio pijan, i to poprilično? Je. Sam se doveo u to stanje, dakle njegova odgovornost.
Jel išao uništavat imovinu? Je.
Ne sjećam se da sam negdje ovo doveo u pitanje niti spominjem da za to ne treba odgovarati.

Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
Što misliš čija će se riječ više uvažit na sudu; policajca na dužnosti ili nekog s 2,70 promila?
Sve ti je jasno.
Svaka njemu čast na sudjelovanju u ratu, al to mu ne daje pravo na kršenje zakona. Vjerujem da mu je teško kad vidi ćirilicu, al to mu ni u jednoj državi ne bi prošlo.
On će za svoj dio odgovarati, ali nikako ne bih prejudicirao sudske odluke, uostalom, vjerojatno će se ispitati i neki svjedoci.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 28.11.2013., 22:26   #1630
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Tvoja sumnja je samo to, sumnja. Treba se dokazat na sudu.
Al ti u startu prejudiciraš da je policajac kriv, možda poznaš oštećenog, u svakom slučaju si pristran. Možda policajac i je kriv, al ak je oštećenom svjedok kolega s kojim je cugao, nebu se dobro proveo na sudu. Tak da ak se nemreš kontrolirat dok popiješ, možda ti je bolje da ni ne piješ uopće.
Ja nikad problema ni s milicijom nit s policijom nikad nisam imao. Ne radi sranja, nećeš najebat.
I dobro je netko prije napisao da je naša policija u biti light kakvih ima.
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 28.11.2013., 23:47   #1631
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Pristranost dolazi zbog situacije branitelja i ćirilice (načelno + tajming) a sumnja ne dolazi od pristranosti već od težine ozljeda.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2013., 19:57   #1632
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
@listerstorm
Shvatili smo.
Policajac nesmije ništa, a hrvatski branitelj smije sve.
Pojednostavljeno. Ja kao hrvatski branitelj mogu sve.
Više se neću pridržavati nikakvih zakona i normi.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2013., 22:07   #1633
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Ma shvaćam ja što ti želiš reći, ali vjerujem da i ti shvaćaš da se ovdje ipak radi o specifičnom slučaju. Takve postupke ne opravdavam ali ih razumijem.

Po meni je ovo primjer situacije u kojoj se vidjelo da policajac može sve. Ostaviti čovjeka da leži u nesvijesti pritom obilno krvareći, spriječiti pokušaj hitnog pružanja pomoći (makar i od suučesnika) dok se oko njega crveni kao na svinjokolji.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2013., 22:26   #1634
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Vidim da nemaš pojma o pružanju medicinske pomoći, a taj dio si trebao upamtiti ako si polagao prvu pomoć za vozački ispit.
Kod ovakvih ozljeda glave, a pogotovo spoj glave i vratne kralježnice, osobu se ne dira i ne miče jer joj nemaš sa čime imobilizirati vrat. Čeka se hitna medicinska pomoć. A saučesnik mu je mogao više odmoći nego pomoći.
Kasnije se u bolnici saznalo da mu vratna kralježnica nije ozljeđena, ali u trenutku nesreće to nitko nezna. I naravno da je policajac spriječavao ikome da ga dira.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 29.11.2013., 23:29   #1635
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
E, nisam baš pratio previše medijske odjeke ovoga slučaja... Je li sada "na kraju" službeno da nitko nikoga nije udario, ili...?
Mislim ni policajac njega i obrnuto.
Meni sada više ništa nije jasno...

EDIT:
Ček', ček' malo... Čitam ovo gore sada i ako sam dobro shvatio- nitko nikoga nije udario, lik je sam pao po vlastititoj izjavi, što znači da toga se sjeća, iako se ničega ne sjeća... e, jebomenesvak' sada, ako mi je išta više jasno.

Jedino što mi je jasno, evo, da meni moj mali za koju godinu napravi pizdariju u školi i da mi dođe sa izjavom toga tipa "kako se sjeća da se ničega ne sjeća", jeste to da bi isti tren bila dignuta lansirna rampa za jedan "izaušni" vaspitno-odgojni projektil , što poradi pizdarije same, a što poradi pokušaja da me izradi za majmuna takvim "objašnjenjem".

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 30.11.2013. u 00:12.
  Reply With Quote
Staro 29.11.2013., 23:57   #1636
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Citiraj:
Autor Amdejac Pregled postova
Vidim da nemaš pojma o pružanju medicinske pomoći, a taj dio si trebao upamtiti ako si polagao prvu pomoć za vozački ispit.
Kod ovakvih ozljeda glave, a pogotovo spoj glave i vratne kralježnice, osobu se ne dira i ne miče jer joj nemaš sa čime imobilizirati vrat. Čeka se hitna medicinska pomoć. A saučesnik mu je mogao više odmoći nego pomoći.
Kasnije se u bolnici saznalo da mu vratna kralježnica nije ozljeđena, ali u trenutku nesreće to nitko nezna. I naravno da je policajac spriječavao ikome da ga dira.
Ne želim ići tako daleko i tvrditi da nemaš pojma (ne volim takve izraze, sry), ali definitvno bi trebao razmisliti o opasnosti ostavljanja ozlijeđenog u tom položaju jer postoje određene situacije u kojima se ozlijeđenog mora pomaknuti.

Na konkretnom primjeru, ozlijeđeni nije bio pri svijesti i u tom je slučaju potrebno provjeriti puls i disanje (nisam siguran da je policija to provjerila), te ga pomaknuti u bočni položaj. Na taj se način oslobađaju dišni putevi, jezik se odmiče od stijenke ždrijela, te se omogućuje istjecanje krvi i sline.

A ako se sumnja na ozljedu kralježnice, kod okretanja u bočni položaj potrebne su 2 osobe. Ako nisu dostupne, ozlijeđenog se svejedno mora okrenuti u bočni položaj jer je opasnost od gušenja veća od opasnosti ozljede kralježnice.

E sad, nevezano uz ove ozljede a vezano uz izjave policijskih čelnika, zanima me kako je moguće da jedan ministar unutarnjih poslova tvrdi da policajac nije kriv ako istraga nije provedena? Nije li to dokaz neozbiljnosti i pristranosti na najvišoj razini?
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 00:07   #1637
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,632
Određene da, ali konkretna ne.

Glupo je reći nekome da nema pojma, kad mu je pružanje barem osnovne prve pomoći u opisu zanimanja.

Čim se sumnja na ozljedu kralježnice, ozljeđenog se ne miče ako je pri svijesti.
Ako nije pri svijesti, opet ga se ne miče, ali se provjeri puls i ima li što u ustima da blokira dišne puteve. To onda rade 2 osobe na taj način da jedan drži glavu u poziciji u kojoj se nalazi a drugi obavlja...pregled (assessment).

Ne miče se ni na koji način do dolaska hitne i stavljanja i pričvršćivanja na dasku.
Pogotovo ne u bočni položaj.
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 00:28   #1638
listerstorm
Registered User
Moj komp
 
listerstorm's Avatar
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Osijek
Postovi: 1,408
Osobe koje su bez svijesti najčešće se uguše zbog toga što opušteni jezik upada uždrijelo a korijen jezika zatvara dušnik.
Osoba koja je bez svijesti stavlja se u stabilan bočni položaj.
Ako se sumnja na ozljedu kralježnice, jedna osoba polako okreće trup ozlijeđenog, a druga pridržava glavu u neutralnom položaju kako bi se spriječilo savijanje i rotacija vrata.

Ovo je opisano u svakom postupku hitne medicinske pomoći, pa čak i u ispitnim pitanjima za prvu pomoć.

Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Određene da, ali konkretna ne.
Glupo je reći nekome da nema pojma, kad mu je pružanje barem osnovne prve pomoći u opisu zanimanja.
Slažem se, zato i jesam gore naveo da ne želim tvrditi "nemaš pojma".

Zadnje izmijenjeno od: listerstorm. 30.11.2013. u 00:37.
listerstorm je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 01:21   #1639
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
Amdejac žalosno je da govoriš drugome da nema pojma, dok si ti taj koji je u krivu, a pružanje prve pomoći ti je u opisu posla...

Nadam se da ti nikada neće trebati, ali evo postupak u gore navedenoj situaciji:

OKOLNOSTI U KOJIMA MORATE POMAKNUTI OZLJEĐENOG:

Ako je bez svijesti provjerite disanje i krvotok i po potrebi poduzmite mjere oživljavanja. Onesviještenog koji diše okrenite u bočni položaj.


http://www.hitna-pomoc-zg.hr/prva-po...de-kraljeznice
Fantač je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 02:00   #1640
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
A i ti ga sad lupaš. Očito je da je frajer disao i nisu bile potrebne mjere oživljavanja. Da nije disao, umro bi. I otkud vi znate da frajer nije ležao na boku?
Mene su isto svašta toga učili na prvoj pomoći u auto školi, da bi na kraju svega frajer rekao; Ljudi, to koristite u krajnjem slučaju, jerbo se lako može dogodit da sjebete stvari. Ako netko krvari, zaustavi krvarenje, ali s glavom i vratom se nije za igrat, pustite to hitnoj da riješi.

Citiraj:
Željko Maršić, član SOHV-a, potvrdio je informaciju ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića da je Pajčić popio previše alkohola i da mu je tijekom incidenta izmjereno 2,7 promila alkohola u krvi'.

'Ako ne i više! Morate shvatiti da ljudi nakon ovakvih događaja u većim količinama počinju koristiti alkohol. To je normalno, jer ih zabrinjava sve teža situacija', rekao je Maršić.
Ma da, super opravdanje. To je normalno. Dakle ajmo se nalijat i radit sranja i nikom ništa. Kaj bi trebao bit zaštićen ko sveta krava jer ima 2,7 promila??? Fakat se ljudi prosipaju...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 02:41   #1641
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
Ovo nije normalno.

Ne znam, da li je bio okrenut u bočni položaj, ali ako je pao i nitko ga nije dirao, onda su šanse da je bio u bočnom položaju ravne nuli, ali dobro...

Niti ti, niti Amdejac, niti 1v@n, ne shvaćate zašto se onesviještena osoba MORA okrenuti na bočni položaj. Ne mora biti da će se ona ugušiti, ako nije okrenuta, ali postoji mogućnost da hoće. I JEDINI način da se to spriječi u ovoj situaciji je da se osoba okrene na bočni položaj.

http://en.wikipedia.org/wiki/Recovery_position

A što se tiče oživljavanja, ne kužim što tebi nije jasno da sam samo kopirao cijelo pravilo pod brojem jedan sa stranice hitne i nisam mislio da se u ovom slučaju podrazumijeva ikakvo oživljavanje... Pa ne znam čemu komentiranje toga, ali dobro...

Očito te nisu ništa naučili u autoškoli i frajer je to rekao iz ovog razloga (isto kao što je i meni rekla žena tamo gdje sam ja išao na prvu pomoć), ljudi samo nauče hrpu pravila, ne znaju zbog čega se nešto mora napraviti. Ta pravila dva dana poslije zaborave, izmjene svjesno/nesvjesno u svojoj glavi i onda se ovakve stvari događaju. Vas trojica ste živi dokaz.
Fantač je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 03:12   #1642
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
1. Ne znam zašto su šanse ravne nuli, al dobro, ti si vjerojatno negdje izguglao neku statistiku kak ljudi padaju. Ako prestane disat, oživljavaš. Ako diše, pustiš ga da diše.
2. Kak si ti kopirao cijelo pravilo, u kojem se spominje i oživljavanje, tak sam ja i prokomentirao da nije bilo potrebno oživljavanje.
3. Ti ćeš mi govorit da me nisu niš naučili u auto školi? Ljakse. Kaj si ti doktor? Naravno da je frajer u auto školi to rekao iz razloga zato što zna da će ljudi zaboravit. Jebote, pa to je tečaj od par dana. Ako ti nešto ne treba, ne koristiš, fala bogu da nećeš znat više nakon nekog vremena. Ja sam autoškolu završio prije skoro 24 godine i naravno da ne znam više masu stvari s prve pomoći. Znam dat umjetno disanje, masažu srca, zaustavit krvarenje. Al s kralježnicom se nebi zajebavao. Ti sigurno svako malo uzmeš priručnik iz prve pomoći i ponavljaš si da nebi slučajno nešto zaboravio, mošsimislit. Al bitno je da se postavljaš s visoka.
Nit si ti nit sam ja bio tamo. Al bitno da se svi bave posljedicama, ne uzrokom. A to je 2,7 promila u krvi. Još će murija ispast kriva što ga je pustila i da se uopće napije...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 10:09   #1643
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
U preko 20 godina nagledao sam se svakakvih ozljeda. Od padova i lomova, prometnih nezgoda, pregaženja vlakom, vješanja, samoubojstava, prostrjelnih rana, moždanih udara, srčanih zastoja, epilepsija itd. Od svega jedino šta zaustavljaš krvarenje, reanimaciju kod srčanog zastoja, okretanje na bok ako je netko u nesvjesti, ali osobe za koje se sumnja da je ozljeđena kičma se ne dira jer za takve ozljede su specijalizirani doktori u HMP. Svi ostali mogu napraviti više zla nego koristi, a ako će tvoje pomicanje imati za posljedicu invalidnost ovaj će te definitivno tužiti i dok si živ to ćeš otplačivati.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 10:26   #1644
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
Amdejac, ti si meni drag čovjek, oprosti, ali za ovo oko tužbe si u krivu... Baš bih volio vidjeti sudca koji bi te osudio jer si kao ti oštetio nekome kralježnicu tijekom reanimacije, kao i vještaka koji to može dokazati.
Nema šanse.
Krvarenje zaustavljaš, jasno, no ako je sumnja na ozljedu vratne kralježnice, a unesrećeni je na leđima, ima puls i diše, ali je bez svijesti i postoji opasnost da mu korijen jezika blokira dišni put, onda jednom rukom fiksiranje glavu za podlogu (kontroliraš micanje držeći ga u području čela) a drugom otvaraš usta tj. držiš donju vilicu lagano prema nogama i tako DRŽIŠ do dolaska pomoći. Krene li jezik zapadati i blokirati dišni put (rijetko ako si ovo gore dobro napravio) može se prstima fiksirati jezik za dno usne šupljine, rukom kojom držiš vilicu.
I eto rješenja da ga ne okrećeš, a osigurao si dišni put
  Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 10:43   #1645
Amdejac
PCEkspert Agent
Moj komp
 
Amdejac's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2003
Lokacija: Monitoring Room
Postovi: 5,245
Naš pravosudni sustav je takav kakav je. Ubiješ kriminalca koji puca po tebi, sve je opravdano, državno odvjetništvo ne pokreće prijavu jer je sve OK. Ali u građanskoj parnici obitelj te tuži za naknadu štete jer su ostali bez člana obitelji koji im je osiguravao xyz dohodka i vučeš se po sudu godinama. To ti je realnost o kojima ne pišu niti jedne novine.
Znači u građanskoj parnici možeš tužiti bilo koga za bilo šta, a o sucima bi se dalo isto diskutirati.
__________________


Asus N750JK 2014 godina (Upgrade 2023)
CPU: Intel i7-4700HQ (2,4mhz-3,3mhz)
MBO: Asus N750JK
RAM: 2x8 Gb PC3-12800 DDR3
VGA: Intel HD 4600 & GF GTX 850M 2 Gb VRAM, DDR3
HDD: 960 Gb SSD Corsair Force, 256 Gb mSATA mini SSD, 1 Tb Hitachi 7200 rpm
PSU: Asus Li-ion 69486 mWh (nova 2023)
OS: Windows 8.1
Monitor: 17,3 LCD (FHD)
Net: Intel AX210 NGW
Sound: Bang & Olufsen 4 Speakers with subwoofer


CPU: Intel® Core™ i3-12100F, 4 Cores, 12M Cache, up to 4.10 GHz
MBO: ASRock H610M-HDV/M.2 R2.0
RAM: 16 Gb, Corsair DDR4, 3000 MHz
VGA: NVIDIA GeForce GTX 1080, 8 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, KINGSTON
Net: TP-Link Archer TX55E
PSU: Xilence, Bronze 550W
OS: Windows 11 Pro


CPU: Intel® Core™ i7-5820K, 6 Cores, 15M Cache, up to 3.60 GHz
MBO: JGINYUE, X99M-PLUS D4 v5.3, LGA 2011-3, 2xM.2 NVMe, 4xSATA3, WiFi NGFF
RAM: 2x8 Gb, Kllisre DDR4, 2666MHz
VGA: ATI RX570, 4 Gb
HDD: NVMe 1 Tb, Patriot
Net: Fenvi WiFi 7, Intel BE200NGW M.2 Wireless Adapter
PSU: Inter-Tech SP750
OS: Windows 11 Pro
Amdejac je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 10:49   #1646
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,632
Ajmo te ozljede kičme riješiti napokon. Polagao sam za spasioca u američkom crvenom križu i naglasak je bio baš na tim ozljedama jer su najčešće, pa znam što pričam.

Čak je cijeli manual dostupan online:
http://web.jhu.edu/recreation/aquati...d%20Manual.pdf

141. stranica - Avoid twisting or bending anyone who has a possible head, neck or spinal injury.

142. stranica - Clothes drag. The clothes drag can be used to move a conscious or
unconscious person suspected of having a head, neck or spinal injury.

142. stranica - Summon EMS Personnel
If you are unsure of the victim’s condition or notice that the condition is worsening,
summon EMS personnel. As a general rule, summon EMS personnel for any of the
following conditions:
...
Suspected or obvious injuries to the head, neck or spine

142. stranica - Opening the Airway
When a victim is unconscious, the tongue relaxes
and can block the flow of air through the airway,
especially if the victim is lying on his or her back.
To check for breathing and give ventilations, you
must manually tilt the head or thrust the jaw to
move the tongue away from the back of the throat.
The method used to open the airway depends on
the number of rescuers responding, the position
of the rescuer to the victim, and whether you
suspect the victim has an injury to the head, neck or spine. The three methods for
opening the airway are the:
1. Head-tilt/chin-lift: used when the rescuer is positioned at the victim’s side

2. Jaw-thrust maneuver (with head extension): used when the rescuer is
positioned above the victim’s head

3. Jaw-thrust maneuver (without head extension): used when the victim is
suspected of having an injury to the head, neck or spine



i ono što pričamo ja i amdejac

156. stranica - note: Do not use these non-emergency moves for a victim suspected of having a head, neck or
spinal injury.
(opisani na 154.)
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 11:10   #1647
Fantač
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2009
Lokacija: Zagreb
Postovi: 116
Citiraj:
Autor fanATIk Pregled postova
1. Ne znam zašto su šanse ravne nuli, al dobro, ti si vjerojatno negdje izguglao neku statistiku kak ljudi padaju. Ako prestane disat, oživljavaš. Ako diše, pustiš ga da diše.
2. Kak si ti kopirao cijelo pravilo, u kojem se spominje i oživljavanje, tak sam ja i prokomentirao da nije bilo potrebno oživljavanje.
3. Ti ćeš mi govorit da me nisu niš naučili u auto školi? Ljakse. Kaj si ti doktor? Naravno da je frajer u auto školi to rekao iz razloga zato što zna da će ljudi zaboravit. Jebote, pa to je tečaj od par dana. Ako ti nešto ne treba, ne koristiš, fala bogu da nećeš znat više nakon nekog vremena. Ja sam autoškolu završio prije skoro 24 godine i naravno da ne znam više masu stvari s prve pomoći. Znam dat umjetno disanje, masažu srca, zaustavit krvarenje. Al s kralježnicom se nebi zajebavao. Ti sigurno svako malo uzmeš priručnik iz prve pomoći i ponavljaš si da nebi slučajno nešto zaboravio, mošsimislit. Al bitno je da se postavljaš s visoka.
Nit si ti nit sam ja bio tamo. Al bitno da se svi bave posljedicama, ne uzrokom. A to je 2,7 promila u krvi. Još će murija ispast kriva što ga je pustila i da se uopće napije...
1. Nije ako diše pustiš ga da diše. Nema se smisla raspravljati s tobom jer nisi još uvijek uložio truda da shvatiš razloge zašto se onesviještenog čovjeka okreće na bok. I nije samo jezik tu problem kako većina misli.
Pogotovo u ovom slučaju gdje je čovjek bio mrtav pijan, a to znači da je puno popio... Stavio sam ti dolje zašto je to opasno.

2. Po ovoj svojoj logici si isto tako mogao komentirati cijeli link, al dobro.

3. Kaj tebi nije jasno frajer je to rekao zbog stava koji si sada sam napisao da imaš, a nažalost ima i velika većina ljudi danas. I baš ti je krasan stav. Baš zreo.
Eto jebote meni to nije bio tečaj od par dana, ja sam to shvatio najozbiljnije što sam mogao i dalje to shvaćam, sve što su me učili tamo, ako nisam odmah shvatio zašto se to radi poslije sam probao sam skužiti, ne samo da prođem, nego zato da znam. Ja kao osoba sebi ne bi mogao oprostiti da netko umre zato jer eto ja sebe nisam podsjećao na pravila pružanja prve pomoći. To sam ja, a vidi se na koji način ti razmišljaš, sam si sve rekao.

4. Ja tebe ne kužim, uključio sam se u ovu raspravu samo da vam ukažem na to da se onesviješten čovjek mora okrenuti na bok. Samo to. Tako da ne kužim što mi govoriš jel sam ja bio tamo ili ne? Jer ja o tom policajcu niti tom branitelju nisam niti riječ rekao.

1v@n i fanATIk:

Fluid obstruction: Fluids, usually vomit, can collect in the pharynx, causing the person effectively to drown. The loss of muscular control which causes the tongue to block the throat can also lead to the stomach contents flowing into the throat, called passive regurgitation. Fluid which collects in the back of the throat can also flow down into the lungs. Another complication can be stomach acid attacking the inner lining of the lungs, causing aspiration pneumonia.

Ajde mi sada objasni kako bi ti to spriječio na svoj način, ako osoba leži na leđima. To je ono o čemu ja pričam, jezik nije jedina stvar koja može uzrokovati gušenje.
Fantač je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 11:46   #1648
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Ti meni želiš reć da znaš sve živo što si naučio na prvoj pomoći u autoškoli?
Znao bi nabrojat sadržaj kutije prve pomoći?
Znao bi nabrojat koja su standardna a koja priručna sredstva za pružanje prve pomoći?
Znao bi sve transportne položaje kod raznoraznih ozljeda?
Znao bi sve žive imobilizacije?
Znao bi kako posumnjati na ozljedu zdjelice?
Znao bi kada se ozlijeđena osoba postavlja u autotransfuzijski položaj a kada ne?
Pretpostavljam da bi ti to sve znao da te dignem u 3 ujutro i to pjevajući. Ziher
Tečaj prve pomoći u auto školi je i dalje tečaj od par dana. Ako ti to nije struka, ako nemaš prigodu to koristit, naravno da ćeš zaboravit neke stvari. Također, nesreće su vrlo stresne situacije, ljudi su u šoku i onda još očekuješ da pravilno izvedu sve postupke, by the book. Mošsimislit.

Ja sebi nebi mogao oprostit da u stresnoj situaciji zbog šoka, straha, trešnje ruku nekom sjebem kralježnicu. Ako kod osobe sa sumnjom na ozljedu vratne kralježnice dolazi do gušenja (a to vidiš), prestanka disanja (bogme i to možeš prepoznat), povraćanja (jebga, ak to ne vidiš, namirisat ćeš), onda je krajnji slučaj i radiš što se mora radit. Ako toga nema, pazim na njegovo stanje i čekam ekipu hitne pomoći.

I kad si već zapeo za to postavljanje na bok, (a ti si gospodin koji je to vrlo ozbiljno shvatio i nebi si mogao oprostit da netko umre jer se ti nisi na dnevnoj bazi podsjećao što piše u priručniku) zar nije pravilan položaj stavljanja onesvještenog kod sumnje na ozljedu kralježnice na trbuh, a ne na bok???
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 12:01   #1649
windfucker
Guest
 
Postovi: n/a
@Ivan:
Točka 3 koju si boldao je ono o čemu govorim, ali uz pravilno fiksiranje glave/čela jednom rukom, drugom "depresija mandibule" nema šanse da ozlijediš kralježničnu moždinu... Jasno da ćeš ovo raditi samo ako se razvija opasnost od opstrukcije gornjih dišnih putova poradi jezika, tj. ako krene "krkljati"; u tome slučaju treba provjeriti i vizualno usnu šupljinu, drugo gurnuti prst u usta i probati napipati jel ima što u ustima da blokira disanje (starcima ne rijetko znaju zubne proteze otpasti i sl.).
@Amdejac :
Ako ti se lik guši, i moraš sa njim na bok (krvarenje u usnu šupljinu, recimo), izbora nemaš, bez obzira na ozljedu kralježnice.
Ne napraviš to, on otegne papke, dolazi vještak i utvrdi da je ostao na leđima... e tek onda si hebo heža
Prijateljski savjet svima- guši se: otvaraj usta kako sam gore napisao, prestaje opstrukcija (uredan zvuk disanja), znači jezik je, drži tako i amen.
Ne prestaje krkljanje : vizualna inspekcija (kruti objekt-vadi van, tekućina- odmah na bok ako nemaš aspirator; ne vidiš što je- prst u usta i pipaj koliko možeš dohvatiti).
Ne pipaš ništa, nema krvi/tekućine na prstu a on i dalje krklja - SAMO prati disanje jer je pretpostavka objekta dalje u dišnome putu, i NIPOŠTO tada započinjati umjetno disanje (česta greška!), nego tek onda AKO je POTPUNO prestao disati. Zašto ovo? Jer upuhivanjem zraka dok još dijelom imaš prohodan dišni put, možeš objekt gurnuti niže gdje je dišni put uži i komplet zblokirati disanje, tj. usr@ti motku

Zadnje izmijenjeno od: windfucker. 30.11.2013. u 12:14.
  Reply With Quote
Staro 30.11.2013., 12:07   #1650
fanATIk
NITKOV
Moj komp
 
fanATIk's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb / Maksimir
Postovi: 3,983
Evo, sad baš guglam malo, na prvoj pomoći u auto školi vele da je pravilan položaj staviti onesvještenog na trbuh. Negdje drugdje piše na bok. U jednom stručnom radu piše slijedeće;
Potiskivanje donje čeljusti prema naprijed
•Na ovaj način otvara se dišni put kod sumnje na ozljedu glave, vrata i kralježnice
•Potiskivanjem donje čeljusti prema naprijed povlači se jezik prema naprijed i dišni putovi se otvaraju uz ograničeno pokretanje glave ili vrata
•Pacijent mora ležati na leđima
•Ako pacijent ne leži ispružen na leđima potrebno mu je pažljivo okrenuti cijelo tijelo održavajući ga u ispruženom položaju te ga položiti na leđa

Pa se ti sad misli...
__________________




Asrock FM2A78M-DG3+
Athlon II 860k + Lc Power Lc-cc-120
G.SKILL RipjawsX series 8 GB
Palit GTX 460
Samsung SSD 850 EVO 250 GB, WD 640GB, Hitachi 500GB
Corsair VS550
Thermaltake Core V21
22"LCD LG W2242T
MX Revolution
Logitech X-230
Logitech K740
Canon CanoScan 4400F
Win 10




Unique case by fanATIk




Avatar BIG SIZE
fanATIk je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na