Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Internet i mrežne tehnologije > Mreže
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 03.12.2018., 12:10   #1
skleky
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Podravina
Postovi: 23
vpn router i spajanje po kući

Pozz svima. Trebam preporuku za ruter koji podrzava vpn (bit ce vjerovatno jedan od ova tri: expressvpn, nordvpn ili cyberghostvpn), ako je moguce do 500kn max. Imam tcom internet na bakru 50/10 i njihov ruter ZXDSL 931VII V4.0. Na ruter bi se bezicno spajali vecinom dva mobitela, tablet i laptop, dok bi lanom trebao spojit android box (htcp) i airlive wl5460ap v2koji bi u access point modu odasiljao signal u susjednoj kuci. Trenutno mi sad spojen na tcom ruter taj airlive, tcom odasilje wifi u mojoj kuci, a airlive u susjednoj i sve sljaka osim sto bi sad dodao vpn. Molim vas pomoc oko izbora rutera i oko spajanja svega toga. Hvala, lp.
skleky je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 12:12   #2
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Koristim doma Mikrotik RB951Ui-2nD kao switch + VPN. Nikakvih problema.

200kn sam ga platio.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2018., 13:00   #3
skleky
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Podravina
Postovi: 23
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Koristim doma Mikrotik RB951Ui-2nD kao switch + VPN. Nikakvih problema.

200kn sam ga platio.
Thx mommistake, znaci njime mogu ostvarit sve gore navedeno, vise uredaja spojenih na wifi i lanom htcp te accesspoint?
Moze mala pomoc oko spajanja, ako sam dobro procitao tcomov zte bi trebao stavit u bridge mod i lanom ga spojit s ovim mikrotikom, a onda dalje na mikrotiku sve ostalo postavljat. Dal vpn ide preko openvpn ili trebam flashat nesto? I jos jedna stvar vidim da na mikrotiku nema 5ghz wifi, jel mi to uopce potrebno, ako ne danas ga odmah narucujem.
skleky je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 13:03   #4
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor skleky Pregled postova
Thx mommistake, znaci njime mogu ostvarit sve gore navedeno, vise uredaja spojenih na wifi i lanom htcp te accesspoint?
Moze mala pomoc oko spajanja, ako sam dobro procitao tcomov zte bi trebao stavit u bridge mod i lanom ga spojit s ovim mikrotikom, a onda dalje na mikrotiku sve ostalo postavljat. Dal vpn ide preko openvpn ili trebam flashat nesto? I jos jedna stvar vidim da na mikrotiku nema 5ghz wifi, jel mi to uopce potrebno, ako ne danas ga odmah narucujem.
A ja ga ne koristim za wifi, tako da ti tu ne mogu pomoći, meni služi kao switch, imam dodan još Unifi Ap koji radi na 2.4 i 5ghz.

Dosta je važan 5ghz wifi, tako da ako ti je to važno, preskoči taj mikrotik. Uzmi neki bolji/drugi uređaj ako ga koristiš i kao AP.
Openvpn konfaš na mikrotiku, ne trebaš ništa flashat (winbox koristi, nemoj preko terminala ili weba).
ISP-ov router stavljaš u bridge, i onda ide konfa na novom routeru, da.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 13:16   #5
skleky
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Podravina
Postovi: 23
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
A ja ga ne koristim za wifi, tako da ti tu ne mogu pomoći, meni služi kao switch, imam dodan još Unifi Ap koji radi na 2.4 i 5ghz.

Dosta je važan 5ghz wifi, tako da ako ti je to važno, preskoči taj mikrotik. Uzmi neki bolji/drugi uređaj ako ga koristiš i kao AP.
Openvpn konfaš na mikrotiku, ne trebaš ništa flashat (winbox koristi, nemoj preko terminala ili weba).
ISP-ov router stavljaš u bridge, i onda ide konfa na novom routeru, da.
Ok hvala na pomoci. Kako ovo mislis nemoj preko terminala? Malo sam zahrdo sta se tehnike tice?
Bi li ovo posluzilo, ne snalazim se u moru ponuda?
https://www.senetic.hr/product/RBD52G-5HACD2HND-TC
skleky je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 13:25   #6
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
winbox ti je tool za konfanje mikrotika, odličan.

Ovaj što si linkao mi se čini sasvim ok. Nisam se igrao s njim, na papiru djeluje ok.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 13:41   #7
Roby86
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Pri dnu ovog linka od NordVPNa imas routere koji mogu isporuciti do 60 Mbita preko VPN veze.
Naravno to ovisi i u kojoj ces se drzavi spojiti na VPN, ali bitno je da je hardver (primarno CPU) jaci na samom routeru, jer slabiji routeri mogu isporuciti do max 10-20 Mbita.

https://support.nordvpn.com/#/Connec...th-NordVPN.htm

Moja preporuka : NordVPN + AdvancedTomato firmware

https://advancedtomato.com/downloads
Roby86 je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 16:53   #8
dadoremix
Premium
Moj komp
 
dadoremix's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2006
Lokacija: HR
Postovi: 4,518
a i ne moraš tht stavit u bridge .. nitko te ne tjera
mikrotik može bit i kao client ovome .. i preko mikrotika tjeraš uređaje koji moraju radit preko vpn-a
i to ti je to.
a ako ides ppoe radit na mikrotiku, dobro prouči firewall .. inače bude veselo ..
dadoremix je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 17:29   #9
skleky
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Podravina
Postovi: 23
Citiraj:
Autor Roby86 Pregled postova
Pri dnu ovog linka od NordVPNa imas routere koji mogu isporuciti do 60 Mbita preko VPN veze.
Naravno to ovisi i u kojoj ces se drzavi spojiti na VPN, ali bitno je da je hardver (primarno CPU) jaci na samom routeru, jer slabiji routeri mogu isporuciti do max 10-20 Mbita.

https://support.nordvpn.com/#/Connec...th-NordVPN.htm

Moja preporuka : NordVPN + AdvancedTomato firmware

https://advancedtomato.com/downloads
Citiraj:
Autor dadoremix Pregled postova
a i ne moraš tht stavit u bridge .. nitko te ne tjera
mikrotik može bit i kao client ovome .. i preko mikrotika tjeraš uređaje koji moraju radit preko vpn-a
i to ti je to.
a ako ides ppoe radit na mikrotiku, dobro prouči firewall .. inače bude veselo ..
Roby thx, ali ove nordove preporuke su malo too much za moj dep, sve iznad 1600kn.

dadoremix ne kuzim se bas pre dobro u sve to zato sam i potrazio pomoc ovdje, pa te molim preporuci mi jedan ruter da mogu jednostavno stavit neki od navedenih vpn-a, jer ovo prouci firewall ne kontam. Lp
skleky je offline   Reply With Quote
Staro 03.12.2018., 17:47   #10
skleky
Registered User
 
Datum registracije: Dec 2010
Lokacija: Podravina
Postovi: 23
Citiraj:
Autor Mommistake Pregled postova
Koristim doma Mikrotik RB951Ui-2nD kao switch + VPN. Nikakvih problema.

200kn sam ga platio.
Zaboravio te pitat, koju brzinu neta imas i kakva ti je ta brzina uz vpn kad imas tako kao switch postavljeno?
skleky je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 03.12.2018., 18:52   #11
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,455
Ako želiš koristiti 60mbit kroz vpn, treba ti router s dobrim procesorom. Asus ac68u mislim da ti je minimum ili neki sa sličnim specifikacijama od drugih proizvođača.

Problem kod openvpn je što još uvijek isključivo radi na jednoj jezgri procesora, tako da treba snage.

Imao sam Asus n66 prije i mogao je ići do maksimalnih 11-12mbit preko openvpn.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2018., 22:57   #12
Roby86
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Ako želiš koristiti 60mbit kroz vpn, treba ti router s dobrim procesorom. Asus ac68u mislim da ti je minimum ili neki sa sličnim specifikacijama od drugih proizvođača.

Problem kod openvpn je što još uvijek isključivo radi na jednoj jezgri procesora, tako da treba snage.

Imao sam Asus n66 prije i mogao je ići do maksimalnih 11-12mbit preko openvpn.
Upravo tako, takodjer iz osobnog iskustva sam to skuzio, nekad se vise isplati imati VPN klijenta na svakom uredjaju nego konfiguraciju na routeru. Imas verzije za Win, Linux, Mac, Android, MacOS, Android TV...
Prednost klijenta ti je sto svaki put mozes odabrati drugi VPN server, dok jednom dok slozis konfiguraciju na routeru koristis iskljucivo taj VPN server od te drzave, tipa HR7 server. Mana toga je ukoliko je tocno taj server zagusen, za novu konfiguraciju opet treba vremena dok sve poslozis.
Roby86 je offline   Reply With Quote
Staro 10.12.2018., 23:00   #13
Libertus
Premium
Moj komp
 
Libertus's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2017
Lokacija: Ramura
Postovi: 2,455
Djelomično točno.
Airvpn ima mogućnost da u postavkama za vpn odabereš samo zemlju i onda te on automatski preusmjeri na server koji je najmanje opterećen u toj zemlji.
Libertus je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 16:21   #14
Roby86
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Jun 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 73
Citiraj:
Autor Libertus Pregled postova
Djelomično točno.
Airvpn ima mogućnost da u postavkama za vpn odabereš samo zemlju i onda te on automatski preusmjeri na server koji je najmanje opterećen u toj zemlji.
E, ovo je fina opcija, zgodno.
Roby86 je offline   Reply With Quote
Staro 13.12.2018., 16:35   #15
Mommistake
Premium
Moj komp
 
Mommistake's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2008
Lokacija: Shire
Postovi: 16,104
Citiraj:
Autor skleky Pregled postova
Zaboravio te pitat, koju brzinu neta imas i kakva ti je ta brzina uz vpn kad imas tako kao switch postavljeno?
Doma inače imam 200/200 paket, na AP-u dobivam te brzine, ali kada sam na VPN-u imam 100mbit/s jer je taj mikrotik 100mbit/s.

Znači imam ISP-ov Huawei router koji je 1G, iz njega ide 1 x AP Unifi LR i 1 x Mikrotik.

Uglavnom, koristim ga samo za spajanje za neke gluposti za doma.

Rijetko kada sam u VPN-u prema doma.
Mommistake je offline   Reply With Quote
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Uključeno

Idi na