Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Storage > Diskovi SSD/HDD
Ime
Lozinka

Zaključane teme
 
Uređivanje
Staro 15.10.2014., 23:47   #481
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Ne kužim ni ja ali nakon deinstalacije drivera bacao je satalno grešku kod butanja, također 64 bitna sedmica.
Mladenxy je offline  
Staro 15.10.2014., 23:52   #482
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Stvarno mi je žao, inače nebi smjelo raditi takav problem, jer nisam prvi put na ovakav način brisao drivere, isto sam to radio na još par različitih ploča i uvijek sve OK, izgleda da onda nažalost postoje određene situacije, naravno ja nisam napomenuo da se napravi Backup ali to je razumljivo ako se rade ovakve stvari i disclaimer od Samsunga (koji ne čitam niti ja) preporuča isto xD.
BTW Curkin komp je Intelizacija i tamo sve prolazi bez problema bez diranja ičega, 128Gb EVO na Intel-u daje još bolje rezultate, budem izvrtio pa stavim slike.
@flyer1 i dalje je otac i majka
virus1 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 15.10.2014., 23:56   #483
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
A otišli sejvovi od par igara, nije smak svijeta. Za važne stvari radim trostruki backup. Nema ti kaj biti žao, nisi ti kriv nego Microsoft+AMD+Samsung...nesposobna bagra .
Mladenxy je offline  
Staro 16.10.2014., 00:36   #484
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
120GB Samsung 840 EVO -> Intel Gigabyte H97-D3H

virus1 je offline  
Staro 16.10.2014., 08:05   #485
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Dakle slijedeći put se držite onog što sam napisao - u BIOS-u na IDE, i to je to.
Windowsi raduckaju bez frke. Nakon flasha/repaira, vratite na AHCI i sve OK.

Usput, Samsung je zanijekao isti problem sa Vanilla 840 serijom,
koja pati od istog problema, te neće razvijati tool.

Dakle Samsunga boli kifla za 2+ godine starije SSD-ove.
Don Kihoty je offline  
Staro 16.10.2014., 09:46   #486
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Citiraj:
Autor Don Kihoty Pregled postova
Dakle slijedeći put se držite onog što sam napisao - u BIOS-u na IDE, i to je to.
Windowsi raduckaju bez frke. Nakon flasha/repaira, vratite na AHCI i sve OK.
Tako je meni bacao BS ako samo promijenim u BIOS-u bez diranja registry-a

Citiraj:
Autor Don Kihoty Pregled postova
Usput, Samsung je zanijekao isti problem sa Vanilla 840 serijom,
koja pati od istog problema, te neće razvijati tool.

Dakle Samsunga boli kifla za 2+ godine starije SSD-ove.
Ako Samsung ne izda isto FIX za prvu 840 seriju, ja bi lijepo otišao sa računom i isprintanim postovima i benchevima, tamo di sam ga i kupio i objasnio da ne želim nikakvu defragmentaciju jer to je više workaround nego FIX i želiš zamjenu, gotovo.

Kad čitam ovdje tvoje postove, dobijem utisak kao da imamo neke različite SSD a ne iste, počevši od 90 sec shutdown koje si spomenuo, kakvih 90sec??? 2 sec max kod mene na 2 kompa i okolo frendovi da ne nabrajam, HD Tune write brzine ovise o veličini filea koje namjestiš da testira, zato ljudi većinom ni ne koriste njega kao alat za benchanje jer pokazuje malo vrijednosti, oderi ti taj svoj Kingstone da vidimo write speed na default u HD Tune.
Jedan savijet, neznam dali si probao frišku instalaciju Windowsa jer po pročitanome vidim da je dosta ljudi radilo klonove, to je OK ako trebaš na brzinu zamijeniti, ali klonovi sucks-aju naveliko i to nije dugoročno riješenje, lijepo na starinski ponovni reinstall Wins-a, drivera i GAS.
Kažeš nešto o Samsungu, OK da zajebali su nešto, priznali, popravili (vidjet ćemo s vremenom, isto tako nisam ni ja naivan i jednosmjerna ulica )
Kingstone, tu ne želim ni ulaziti u raspravu, eto čisto da dobiješ utisak o mome mišljenju, zbog čega?? Eto web je isto tako prepun postova gorih od Samsunga i zna se dobro što je firma radila,...
Crucial se pokazao dobar, al opet vrijeme će pokazati koliko, kad se samo sjetim njihovih famoznih DDR2 modula koji su ljudima počeli odlaziti nakon par godina i to su ih ljudi donosili u skoro pa istom periodu kao da je postojao neki dogovor, moduli ili mrtvi ili masu grešaka, al dobro to je bilo sasvim nešto drugo, al opet,... mislim stvar je u tome da na sve te stvari postoji jamstvo, kužiš se u to, pratiš, vidiš ako nešto ne štima ideš reklamirati, danas je jednostavno tako da se izbaci proizvod bez konkretnih dugogodišnjih testiranja, jer te inače konkurencija pretekne, stvar je u proizvođaču na koji način će pritupiti problemu ako do njega potencijalno i dođe.
virus1 je offline  
Staro 16.10.2014., 10:16   #487
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Izmjeri si sa Glary Utilitisima koliki ti je Boot time.

Meni je nakon "Restorea" boot time 36s.

Shut down time je bar duplo duži.

OK, nije "svježa" instalacija, ali je clone sa SSD-a na SSD, ne sa HDD-a na SSD,
i tu nebi trebalo biti greške.

Kada sam prešao sa Corsair F120 na OCZ Agility3, osjetio sam porast u brzini.
Kada sam promijenio Agility3 na Kingston V+200, osjetio sam fluidniji rad-
Kada sam na V+200 zamijenio sa Samsung 840 EVO, sve mi se doimalo "istim",
te nakon nekog vremena "tromijim".

Mislio sam "ok, možda mi je OS u banani", ali nije do OS-a.
Nakon Restorea je sve fluidnije, makar "to nije to" što sam očekivao.

Nisam dobio onu brzinu koju sam platio. Dobio sam samo kapacitet.
Don Kihoty je offline  
Staro 16.10.2014., 10:33   #488
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Pa zato ti i kažem bez obzira na klon koliko "dobar" bio evo sebi za dušu stavi friški OS, masu puta sam svjedočio koliko Klon "zezne" OS u smislu sve radi OFC, frend ide izvrtiti Cinebench i na FX8350 napravi par milijona score hahahaah a samo radi klona, i tako neke sitnice.
Boot time nisam mjerio ali je svakako ispod 30 sec. doma ću napraviti mali odokativni test u trenutku kada se pojavi prvi scren Win do ulaska u sami OS, jer od trenutka paljenja kompa POST dužina trajanja i BOOT devicea ovisi o određenim modelima ploče i postavkama u BIOS-u.
Vjerovatno si vidio gore moje rezultate, evo ja neznam što je tu loše, a isto imam Samsunga 250Gb i 120Gb verzije.
Uglavnom sam zadovoljan hoću reći da i drugim vendorima bi opet dao priliku da naprave price/performance dobar uređaj, što sam i uzeo kada je bilo aktualno da kupujem SSD, onda je to bio Samsung 250 EVO, sada bi već možda gledao i taj Crucial, čisto iz znatiželje i entuzijazma, Intele sam isto imao prilike probati ali ni oni nisu error free bez obzira na 5god. gare i drugi Vendori koje danas nije vrijedno spominjati tipa Mushkin i onaj MachExtreme,...
Jedina stvar koja može zeznuti Samsung je to da FIX nije trajan u smislu da perfomanse opet padnu ili da se SSD "žulja" brže, živi bili pa vidjeli .
virus1 je offline  
Staro 16.10.2014., 13:18   #489
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Prema onome što piše na portalima problem je u voltage shiftu na NAND ćelijama koji je daleko više izražen na TLCu nego na MLCu.

Ne vidim kako će to riješiti firmwareom ili softwareski osim što će svako malo revitalizirati podatke, ali to nije trajno riješenje već vatrogasna metoda koja smanjuje životni vijek ionako manje pouzdanog TLC flasha.

Tu je i pitanje Samsung TLC SSDova kao second-hand robe... tko će to htjeti kupiti? Izgleda da je TLC totalna pušiona. Budućnost je očito u 3D NANDovima.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 16.10.2014., 14:28   #490
flyer1
Premium
Moj komp
 
flyer1's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2007
Lokacija: home
Postovi: 545
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Prema onome što piše na portalima problem je u voltage shiftu na NAND ćelijama koji je daleko više izražen na TLCu nego na MLCu.

Ne vidim kako će to riješiti firmwareom ili softwareski osim što će svako malo revitalizirati podatke, ali to nije trajno riješenje već vatrogasna metoda koja smanjuje životni vijek ionako manje pouzdanog TLC flasha.

Tu je i pitanje Samsung TLC SSDova kao second-hand robe... tko će to htjeti kupiti? Izgleda da je TLC totalna pušiona. Budućnost je očito u 3D NANDovima.
platia san ga 60-ak dolara, ima 3 god gare...bas me bk za pad vrijednosti rabljenog.

uostalom, sistemski je disk, cak i ako se srusi sve sta je bitno nalazi se negdi drugo...
flyer1 je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Staro 16.10.2014., 15:10   #491
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Here is the statement from Samsung :

“Because of an error in the flash management software algorithm in the 840 EVO, a drop in performance occurs on data stored for a long period of time AND has been written only once. SSDs usually calibrate changes in the statuses of cells over time via the flash management software algorithm. Due to the error in the software algorithm, the 840 EVO performed read-retry processes aggressively, resulting in a drop in overall read performance. This only occurs if the data was kept in its initial cell without changing, and there are no symptoms of reduced read performance if the data was subsequently migrated from those cells or overwritten. In other words, as the SSD is used more and more over time, the performance decrease disappears naturally. For those who want to solve the issue quickly, this software restores the read performance by rewriting the old data. The time taken to complete the procedure depends on the amount of data stored.”
virus1 je offline  
Staro 17.10.2014., 11:01   #492
Andymur
Premium
Moj komp
 
Andymur's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Murter
Postovi: 111
Ovo je najbolji test ssd site , po meni, jako detaljno napravljeni testovi http://uk.hardware.info/comparisontable
Andymur je offline  
Staro 17.10.2014., 14:06   #493
medo
#erase startup-config
Moj komp
 
medo's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,948
Izjava od Samsunga je malo uljepšana verzija onoga što se zapravo događa. Pitanje je da li je to samo greška u algoritmu ili je do NANDa.

SLC ima samo dva stanja napona, MLC četiri stanja, a TLC čak osam stanja napona i kad se dogodi voltage shift podatak se lako može krivo pročitati budući da je napon malo manji ili veći, a onda kontroler mora pogađati koliki shift se dogodio dok CRC ili paritet ne bude dobar. Na ćelijama koje su nedavno bile zapisane shift je manji, a kontoler ne zna koliko je star podatak u kojoj ćeliji da bi znao koliko kompenzirati taj shift za svaku pojedinu ćeliju.

Koliko vidim jedino riješenje za to je periodička revitalizacija cijelog SSDa.
__________________
"It's not a bug, it's a feature!"
1N6pJsvusP7afu23qs1uBscK16wfcG7C8m
medo je offline  
Staro 17.10.2014., 15:25   #494
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970
Znači periodički instaliram windowse na novo
Mladenxy je offline  
Staro 17.10.2014., 17:15   #495
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Citiraj:
Autor medo Pregled postova
Izjava od Samsunga je malo uljepšana verzija onoga što se zapravo događa. Pitanje je da li je to samo greška u algoritmu ili je do NANDa.

SLC ima samo dva stanja napona, MLC četiri stanja, a TLC čak osam stanja napona i kad se dogodi voltage shift podatak se lako može krivo pročitati budući da je napon malo manji ili veći, a onda kontroler mora pogađati koliki shift se dogodio dok CRC ili paritet ne bude dobar. Na ćelijama koje su nedavno bile zapisane shift je manji, a kontoler ne zna koliko je star podatak u kojoj ćeliji da bi znao koliko kompenzirati taj shift za svaku pojedinu ćeliju.

Koliko vidim jedino riješenje za to je periodička revitalizacija cijelog SSDa.
Ma piše se svašta po forumima, sve je to već pročitano, samo je stvar što ljudi ne rade "matematiku" već Samsung, revitalizaciju ne možeš preko softwarea ponovno niti pokrenuti kada se jednom odradi, navodno bi taj novi FW trebao spriječiti dešavanje istog problema, meni je jasno kolega sve što govoriš, kako reći isto sam malo istraživao sve vezano za navedeni problem koliko sam uspio pronaći po web-u.
Mislim ako se pokaže i dalje da je situacija loša, spakiramo SSD-e i pravac RMA, međutim općenito od prvog dana kada su SSD-i izašli na police znalo se kakva je to tehnologija i do danas nisu usavršili već svaki način izvedbe ima neke "mušice".
Što se samog Samsunga tiče, ono uopće nisam zabrinut, za godinu/dvije tko zna što će već biti mainstream a mi svi "bolesnici" ćemo pokupovati i zamijeniti trenutačne .
virus1 je offline  
Staro 17.10.2014., 17:26   #496
Sam Fischer
Džabe si krečio!
Moj komp
 
Sam Fischer's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2004
Lokacija: Zagreb
Postovi: 5,184
Ja sam odvrtio ovu reviltalizaciju na lapu gdje je Sammy 840 EVO , s time da je sve staro tjedan dana i nisam ni probao benchati prije

HDTune vrti average oko 350 mb/s što je vidim ok jer je i slično s rezultatima gore...
Sam Fischer je offline  
Staro 17.10.2014., 17:59   #497
virus1
Premium
Moj komp
 
virus1's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2006
Lokacija: Rijeka
Postovi: 495
Evo moga sa HD Tune:



I izmjeren Windows Boot Time sa Glary Utilities za kolegu Don Kihoty:


Zadnje izmijenjeno od: virus1. 17.10.2014. u 21:41.
virus1 je offline  
Staro 18.10.2014., 11:30   #498
Pecarosh
Premium
Moj komp
 
Pecarosh's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2006
Lokacija: Osijek
Postovi: 148
S obzirom da je službeni update izašao samo za EVO, ja sam obični 840 refreshao sa mydefrag, razlika je očita, čak i u samom radu. Inače instalacija windoza i softvera je stara oko 2 godine, npr. photoshop se dizao prije defraga oko 10-tak sec, poslije defraga 3-4 sec:




image search
Pecarosh je offline  
Staro 18.10.2014., 21:21   #499
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373




Moje kino od EVO 840.
Don Kihoty je offline  
Staro 19.10.2014., 08:11   #500
Mladenxy
Premium
Moj komp
 
Mladenxy's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: Zagreb
Postovi: 3,970


Mislim da su prije brzine čitanja bile veće bez uključenog rapida, ali nema veze. Bitno da je crta ravna . Koliko dugo bumo vidli.
Mladenxy je offline  
Staro 19.10.2014., 10:53   #501
PlayerName
Premium
Moj komp
 
PlayerName's Avatar
 
Datum registracije: May 2012
Lokacija: Našice
Postovi: 125
Evo mojih rezultata nakon mrdanja i sekiranja, nije nam ovo trebalo al ajde, naučili smo ponešto novo, hvala Samsungu!

1. Odvrtio Samsung SSD 840 EVO Performance Restoration Software

2. U Samsung Magician-u pod "OS Optimizaton" stavio na "Maximum Performance"
Čini se da nije bloatware...bar za sad

Prije toga graf je bio loš, makar nisam imao nekih osjetnih problema s diskom, tu sliku nemam, zaboravio opalit, ali imam krajnji rezultat.




__________________

Zadnje izmijenjeno od: PlayerName. 19.10.2014. u 15:58. Razlog: Nepismen!
PlayerName je offline  
Staro 24.10.2014., 14:10   #502
Andymur
Premium
Moj komp
 
Andymur's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Murter
Postovi: 111
...jos jedan od boljih sajtova za review.... http://www.storagereview.com/samsung_ssd_850_pro_review
Andymur je offline  
Staro 26.10.2014., 20:22   #503
Ag008
RESPECT MY AUTHORITAH
Moj komp
 
Ag008's Avatar
 
Datum registracije: Jul 2008
Lokacija: Rijeka
Postovi: 7,347
Imam disk 2-3 mjeseca i ovako mi pokazuje koliko se ukupno podataka zapisalo na njega;


Kako SSD gubi na životu zapisivanjem je li ovo normalno?
Na njemu je samo OS (Win 7) i Chrome. Sve ostali programi/igre su na ostalim diskovima.
Volio bi da mi traje čim duže.
__________________
.
Ag008 je offline  
Staro 26.10.2014., 23:20   #504
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Nije to puno. Moj u 35 radnih dana ima 2.5TB zapisa.
Don Kihoty je offline  
Staro 26.10.2014., 23:56   #505
Bono
Uptime 99.99%
Moj komp
 
Bono's Avatar
 
Datum registracije: Nov 2001
Lokacija: Zagreb Croatia
Postovi: 2,476
Moj u skoro dvije godine ima 5tb i wear level je na 93%. Znaci bez problema bi izdrzao ssd 10 godina.
__________________
“Those who surrender freedom for security will not have, nor do they deserve, either one.”
Bono je offline  
Staro 16.11.2014., 16:47   #506
vava
Premium
Moj komp
 
vava's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Dubrava kod Vrbovca
Postovi: 270
Zamjenio corsair force gt 120gb sa samsungom 840 evo 250gb.
Napravio clone disk sa samsung data migration.
Za sad sve sljaka
Boot time je ostao isti u odnosu na corsaira.
Autocad 2014 mi se mozda malo sporije otvara,ali zanemarivo.
Odvrtio hd tune crta ravna za sada



Sa rapidom



Jedno pitanjce

Rapid ostavit ukljucen ili iskljucit i zasto?
__________________

vava je offline  
Staro 01.12.2014., 20:33   #507
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
Evo sad je prošlo više od mjesec dana otkad je izdan fix za EVO modele. Kakve su vam sada brzine?
The AC je offline  
Staro 01.12.2014., 21:59   #508
Don Kihoty
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: Apr 2011
Lokacija: Sisak
Postovi: 1,373
Nisu više 7mb/s, ali daleko je to od onog što piše "na papiru" kod Samsunga.

Uzeo sam jedan V300 Kingston, i on je po HDTune-u brži za do 90Mb/s od Samsunga,
a jeftiniji 30%, tako da sam se dobrano zayebao sa Samsungom, i naravno, nikad više.

Jednom me nagovorili na Samsung, a želio sam si uzeti HyperX 3K, i eto što
sad moram trpiti.

Don Kihoty je offline  
Staro 01.12.2014., 22:18   #509
hrki
Banned
Moj komp
 
Datum registracije: May 2007
Lokacija: ZG - VŽ - KR
Postovi: 279
Ja ću Samsung prodati i uzeti hyper 3k koji sam imao i zamjenio za ovo
hrki je offline  
Staro 01.12.2014., 23:43   #510
The AC
Premium
Moj komp
 
The AC's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2008
Lokacija: Karlovac
Postovi: 1,119
A reklamirati ga?
The AC je offline  
Oglasni prostor
Oglas
 
Oglas
Zaključane teme



Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na