Forumi


Povratak   PC Ekspert Forum > Računala > Software > Operativni sustavi
Ime
Lozinka

Odgovori
 
Uređivanje
Staro 17.10.2014., 23:54   #121
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Želiš li reći da je macos većinom pogodan za neke software development primjene [(ultra) high level programming, dizajnerstvo i slično]?


Postoji li u ijednoj firmi server-client-domain mac sustav?
Nije osx nista pogodniji, svaki OS je danas pogodan za programiranje. Sve sto ti treba je uostalom obicni textualni editor. Stvar je valjda osobnih preferenci. No ono sto cu uvijek tvrditi, sa OSX-om ces imati dosta manje problema nego sa winzima. Da ne bi bilo flejma - imho naravno.

Bila je jedna firma u kojoj je bilo cca 100ak macova. Distri Press. No kupljeni od mocnog agrokora i izgaseni. Sto se tice servera, OSX server je uzasan. Jos od 10.6 verzije.

Apple je taj dio odavno zapustio, niti ih vise interesira. Nema tu zelembaca kao kod iToysa. Dakle ako zelis server, bilo koje drugo rjesenje je sigurno bolje od OSX Servera. Ali ama bas bilo koje drugo. Jer nesto losije od tog s*anja jednostavno ne postoji. Dovoljno govori i ocjena na app storeu:

https://itunes.apple.com/us/app/os-x...14547929?mt=12
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 17.10.2014., 23:57   #122
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Citiraj:
Autor Mileni Pregled postova
Preporuka da izgasis spotlight i instaliras alfreda. Toliko jednostavna a toliko mocna stvarcica da glava boli. Ima i alternativa, provjeri ih, pa odaberi sebi sta ti odgovara. Vecini je to alfred, i stvarno cuda radi sa svojim custom workflowsima.

da da, koristim alfreda otkad koristim mac. Samo sam se potajno nadao da će spotlight nadmašiti alfreda, ali ne vidim te funkcionalnosti. Hvale se jedino pretragom filmova, big deal

Imam naime jedan problemčić. Pokušavam osposobiti Continuity, ali nemogu nikako naći na 5s u settings - FaceTime opciju da to osposobim na iphoneu kako bi mogao koristiti pozive i sms na macu, ios8 naravno.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:00   #123
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
SMS tek od 8.1, dakle od ponedjeljka ukoliko ne koristis betu na iPhoneu.
Kojeg maca imas? Koji bluetooth? Da li ti je LMP 0x6? Ukoliko nije, neces to ni imati. Bluetooth 4 moras imati da bi ti to uopce radilo..

Inace, Viber i dalje mozes pokrenuti. Samo uz manji workaround.
Od na viber - view package contents - mac os - pokreni viber od tud. Radit ce sve uredno. Kad sami ne znaju update na vrijeme napraviti, a beta je dostupna jos od lipnja
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:09   #124
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
0x4 2011 mpb. Šteta.
Viber sada radi da, hvala.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:16   #125
zubich
Premium
Moj komp
 
zubich's Avatar
 
Datum registracije: Jun 2006
Lokacija: Zagreb - zapad
Postovi: 130
e trebalo mi je 10 minuta da skužim kako maximizirati prozor ali sviđa mi se više nego stari način... sada su konačno sva 3 gumbića gore ljevo pametno iskorištena.

dizajn je odličan... idem malo kopati da vidim kaj ću još novog otkriti.
__________________

CPU: Intel i7 3770 (be quiet! Dark Rock 3)
MBO: ASRock z68 extreme3 gen3
RAM: 16GB (4x4) DDR3 1600mhz HyperX
GPU: GTX 960 (Gigabyte Windforce OC, 2GB)
SSD: Kingston K3 120GB
SSD: Samsung 850 EVO 512GB
PSU: be quiet! Straight Power 480W
Case: Corsair 330R (2x140 + 120 be quiet! Silent Wings 2)
Monitor: 27" Dell U2715H
Periferija: few custom keyboards and few different mouse
OS: Windows 10


Macbook Pro 13" (mid 2014)
CPU: Intel i5
RAM: 8GB
SSD: 512GB
OS: OSX Catalina
zubich je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:18   #126
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
minimize, maximize, micanje prozora, šaltanje na druge ekrane - Spectacle
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:24   #127
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
minimize, maximize, micanje prozora, šaltanje na druge ekrane - Spectacle
Probao. No provjeri ovo:
http://www.autumnapps.com/breeze/

Kosta 4$, nema fensi stranicu, no toliko je mocna aplikacija da bih dao i 100$ da moram za istu. Pamti ti globalne shortcuts i lokalne. Npr. ako koristis ctrl+cmd+lijevo da pozicioniras sve aplikacije lijevo i zauzimaju ti 50% ekrana, sve 5, radi kao i ostale aplikacije.

No isti shortcut mozes postaviti i za specificnu aplikaciju. Ako postavis za safari npr. isti shortcut ali da zauzima 70% prostora, bas ce to i napraviti.

Prekrasna mala aplikacija
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:35   #128
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
bacim oko.

Btw:
http://recode.net/2014/10/16/os-x-yo...or-older-macs/

Lik kaze da messages normalno radi i na starijem iz 2011, isto tako rade mu i pozivi, doduše ne uvijek ali izgleda da tu ipak ima nečega i za nas iz 2011.
Jest da je 2011 ali je quad i7, ssd, 8gb rama, 6750m. Zasada nemam potrebu za retinom, ali doći će očigledno vrijeme i za to.. kada vidim u kojem smjeru appleov softver ide mamicu im
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:39   #129
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Moze biti da sam pomijesao loncice, no 100% sam uvjeren da nesto nece raditi. A to nesto je onda sigurno continuity.

Inace, pokusaj se odlogirati u tom slucaju sa iClouda na kompu i na iPhoneu. Pa se ponovno logiraj. Pa onda pokusaj sa ovime (iako pise isto sto sam i ja napisao na zalost):
http://wccftech.com/setup-handoff-on-os-x-yosemite/

Sto se tice retine, imao rmbp13, pa rmbp15, sad na airu. Svidja mi se battery life. Poprilicno. No vracam se na retinu u roku od tjedan dana, a onda CTO Air ide na prodaju. Steta jer je mocan stroj.

No jednom kad se predje na retinu ocito nema nazad. Na zalost. Jer mi trenutacno snaga mbp-a ne treba uopce. A baterija mi dosta znaci. No ocito ne kao prekrasan ekran
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:48   #130
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Kod tebe je slučaj onda drugačiji. Meni je snaga broj jedan i nakon što sam upiknuo i ssd ovaj moj stvarno leti.

Ekran ko ekran, tako i tako mi uglavnom stoji eksterni dell sa strane, što se posla tiče. A retina će doći na red kada smire strasti sa cijenom, jednostavno ne želim dati toliko love samo za retina ekran (uglavnom).. dobro tu je i usb3.0, kao i druge sitne razlike, ali kužimo se. Ne kažem da ne bi volio
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 00:50   #131
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Nisu bas sitne. Flash storage npr. Meni cak i naspram SSD-om odigrao bitnu ulogu.
Treba i meni inace snage, no dok radim web development i kad se ne nazire ni jedan projekt vrijedan cpu snage, odlucio sam malo experimentirati.

I dan, uvijek koristim externi monitor dok mogu. 27 tb display. No glavna preokupacija mi je postala ta retina. Jednostavno kad vec cca 10ak sati zurim u text, igra mi veliku ulogu. Posebno na umor ociju. A i prekrasna je
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 06:15   #132
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,043
Mali off topic, nemojte zamjerit. Vidim dosta se ljudi zali na glavobolju od kad su presli na retinu. Kakva vi iskustva imate?
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 10:22   #133
6Finger
Premium
Moj komp
 
Datum registracije: Aug 2004
Lokacija: Zagreb, trešnjevka
Postovi: 1,166
Edit: molim brisati
6Finger je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 12:43   #134
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor thuNdeR Pregled postova
Mali off topic, nemojte zamjerit. Vidim dosta se ljudi zali na glavobolju od kad su presli na retinu. Kakva vi iskustva imate?
Nemam iskustva s retinom, ali imam iskustva s dva 15" ekrana na laptopu od kojih jedan ima 1280x800 rezu a drugi 1920x1080.

Veća rezolucija je po meni prevelika za toliki ekran. Lijepo je imati veliku radnu površinu ali se istinktivno naginjem bliže ekranu.
Neka rezolucija između te dvije (1440x900?) bi IMHO bila zlatna sredina.

Ovaj HD ekran stvara nekakvu napetost u očima, unatoč oštrom prikazu.
Pretpostavljam da je to razlog zašto se i ekipa žali.

Nije ni čudo da su mi uz HD ekran na laptopu dali i HD 23" monitor za radno mjesto. Očito je ergonomski potrebno...
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 13:58   #135
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Destroyer, ne shvacas kako retina radi. Nije ni priblizno kao FHD na 15 ekranu.
2880x1800 / 2 = 1440x900

To je rezolucija koju ustvari dobijes i gledas na toj retini. 1440x900. Samo uduplana. Duplo vise pixela, bolja slika, itd. Slicno kao i na mobitelima. Mislis da je 2k na LG G3 sve sitno? Ili FHD na 99% danasnjih flagship mobitela?

Duplanje pixela je sve sto rade. Samo je apple iz marketinskih razloga to nazvao retinom.

No osim toga, mozes dobiti na takvom ekranu rezoluciju sve do 1920x1200, uz pomoc softwareskog upscalinga. Da li glava boli od retine? Bas suprotno. Kako ce nekoga glava pocet boljeti radi boljek prikaza na displayu?

Mozete procitati 100 txtova o hiDpi laptopima (nije apple jedini), pogledati 1000 jubito videa, on nece vam nista to znaciti. Najbolje je vidjeti uzivo. Windowsi skaliranje jos nisu do kraja rjesili na zalost, OSX je. Ako imate negdje u blizini shop gdje mozete pogledati rMBP, predlazem da pogledate. Skuzit cete odmah u vezi cega je stvar.

Problem nastane ukoliko radite na takvom stroju kojih dan-dva-tri. Nakon toga nema povratka. Lenovo sa svojim laptopima radi odlicne stvari, imao sam priliku dva razlicita sa hiDpi uredjaja i iznimno kvalitetni laptopi.

Samo naravno, zato ide i visoka cijena kao i kod applea
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 16:13   #136
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Samo malo, ne pričam o retini i njezinom 4-za-1 broju pixela. Govorim o krajnjoj rezoluciji u ovisnosti o dijagonali ekrana i kao takva je za krajnjeg korisnika percepcija čisto subjektivna stvar.

Kao što je meni HD na 15 previše, a 1280x800 malo, tako nekom može drugačije odgovarati.

Retina ekrani su super ali u konačnici interpolacija jednog pixela na četiri u teoriji i praksi donosi pogreške, iz više razloga:

1. pixeli nisu osnosimetrični u svim smjerovima, pravokutnog su oblika. Nije direktno povezano s "problemom" retina displaya ali ima svoju ulogu u "kvarenju" slike kod interpolacije jer se diskrepancija horizontalne i vertikalne dimezije pixela tako povećava. Okreni sliku za 90° skupa s monitorom i otvori neki text. Vidjet ćeš da čitanje teksta s ovakim položajem monitora uzorkuje zamućenje koje ne bih niti definirao tom riječi, ali je sigurno da oko primjeti da nešto ne štima.

2. Četiri pixela za jedan. U teoriji zvuči odlično međutim, da bi se jedan pixel mogao kvalitetno interpolirati trebao bi postojati po jedan pixel u svakom smjeru na matrici (+x, -x, +y, -y i koso), dakle 8 puta više pixela, ne "samo" 4 kao kod retine. Ovo može uzrokovati potencijalne probleme kod prikaza.

Eh sad, ono što sam se nagledao iMaca 27" za kojeg ne znam je li retina, pretpostavljam da nije, mogu reći da je prikaz slike stvarno odličan. Text je oštar i ovo sve gore što sam napisao ne postoji, ekran nema greške. Ali subjektivno mi je ona rezolucija ipak malo previše i tjera me da se približim prema naprijed.

Na retini je moguće da se pojavljuje neki od efekata uzrokovan točkama 1 i 2, a koji se vide u određenim situacijama poput čitanja teksta manjeg fonta ili uočavanju sitnijih detalja.

Pogriješio sam što sam uopće spomenuo ne-retina ekrane u ovom kontekstu, ali tu subjektivnu stranu isto ne treba zaboraviti.
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 16:42   #137
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Subjektivnu stranu nikad ne treba zaboraviti. Po meni je to najvaznija stavka. Jer ono sto odgovara mene ne znaci da ce odgovarati i tebi. Naravno, vrijedi i obrnuto.

Moram priznati da sam jako malo razumio od ovoga sto si napisao za retine i 4x pixela, itd. Shvacam poantu, no iskreno, nije moje podrucje, niti sam se ikad pretjerano zanimao za isto.

Ali, sve sto moras napraviti je vidjeti tu retinu uzivo. iMac kojeg si vidio sigurno nije retina, tek su prekjucer izbacili prvog iMac retinu. Tog kojeg si ti vidio je samo 27 ekran sa 2560x1440 rezolucijom. I da, sve je sitnije, jer rezolucija je velika (unatoc velicini ekrana). Nista drugaciji nisu npr. Dell 27 monitori sa istom rezolucijom koji su poprilicno popularni, posebice kod nas.

Poanta retina ekrana je npr., da 1440x900 obicni ekran ima istu velicinu svih elemenata, kao i retina ekran. Samo ovaj ima dosta, ali bas dosta gusci, cisci i ljepsi prikaz istih.

Posebno to dolazi do izrazaja kad je txt u pitanju. Zato i meni godi toliko. Dosta citam dokumentaciju, dosta programiram. Previse za vlastito dobro (oci), no ok. Sa retinom mi je to puno, ali bas puno lakse. Nema onog crvenila oko ociju kao kod obicnog ekrana, ne peckaju oci i sve to.

Sad, posto znam barem 10ak ljudi sa retnom, ni jedan se nikad nije bunio. A kako pratim stvarno dosta stranih portala, nisam iskreno skuzio da se bilo tko bunio na retinu. Ja jos svoju drzao na 3300x2100 (1650x1050) rezoluciji da smanjim txt kao i UI elemente. I sve savrseno radi. Mogao sam ici i na 1920x1200, no to je vec previse. Presitno sve bude. Ali znam ljude koji cak i tako drze, mada ni sam ne shvacam kako ista procitaju/vide bez napora.

Inace, imam savrsen vid. Za sad. Nemam dioptrije niti bilo kakvih problema. Osim crvenila i podocnjaka
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 18:19   #138
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
Na retini ništa nije manje, već je samo povećan broj pixela na istom prostoru.

Evo jedan živi primjer
ikonica za web ima 64px x 64px
ista takva za retina ekran treba i može npr imati 10x veću rezu, 640px x 640px

Kod retine su stvari samo kristalnije i čišće, a nikako manje za oko. Dakle cijela teza da se na retini stvari teže vide je nemoguća, jer su objekti iste veličine samo su daleko kristalniij. Ako zumirate ikonu ili tipografiju na retini, ona će i dalje imati sharp rubove, a ukoliko zumirate 64x64 ikonicu, biti će mutna, kao i slova na non-retina displayu.


https://www.dropbox.com/s/zha6jshd0a...15.50.png?dl=0

Dakle vid ti se može samo više napatiti na nonretina displayu, nikako obrnuto.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 19:05   #139
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor wnbeeeE Pregled postova
Na retini ništa nije manje, već je samo povećan broj pixela na istom prostoru.

Evo jedan živi primjer
ikonica za web ima 64px x 64px
ista takva za retina ekran treba i može npr imati 10x veću rezu, 640px x 640px

Kod retine su stvari samo kristalnije i čišće, a nikako manje za oko.
Povećan je broj piksela, ali duplo, a ne 10x.

Retina ekran na 15" MBP je 2880x1800 što je točno 2x više od 1440x900.
Kod dizajna za retina ekrane, ikonica od 64x64 mora biti u rezoluciji od 128x128, a ne 640x640.

Na OSX su jednake jer je OSY tome prilagođen, ali mnoge aplikacije nisu.
Probaj Windowse staviti gore pa se javi
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 19:31   #140
wnbeeeE
Premium
 
wnbeeeE's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2009
Lokacija: Pula
Postovi: 599
U pravu si da, pišem 10x a u glavi mislim duplo. To definitivno nemože umanjiti vidljivost, samo povećati.
__________________
Darker than a moonless night and hotter than hell itself, that is coffee.
wnbeeeE je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 21:59   #141
Bubba
E Pluribus UNIX
Moj komp
 
Bubba's Avatar
 
Datum registracije: Oct 2002
Lokacija: M82
Postovi: 6,532
Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
2. Četiri pixela za jedan. U teoriji zvuči odlično međutim, da bi se jedan pixel mogao kvalitetno interpolirati trebao bi postojati po jedan pixel u svakom smjeru na matrici (+x, -x, +y, -y i koso), dakle 8 puta više pixela, ne "samo" 4 kao kod retine. Ovo može uzrokovati potencijalne probleme kod prikaza.
Pa bas zato sto ih nema dovoljno se i zove interpolacija.
__________________
Programer
Rok od dva mjeseca u stvari znači četiri, ali nikako ispod šest.
Bubba je offline   Reply With Quote
Staro 18.10.2014., 22:34   #142
De5tr0yer
Avocado
Moj komp
 
De5tr0yer's Avatar
 
Datum registracije: Aug 2005
Lokacija: Zagreb
Postovi: 7,797
Citiraj:
Autor Bubba Pregled postova
Pa bas zato sto ih nema dovoljno se i zove interpolacija.


Da ih je jabučar odlučio staviti i 8 puta više na istoj površini, postupak bi se i dalje zvao interpolacija jer bi se manja rezolucija skalirala na veću.
Jabučarima nikad dosta.

Negooo, ova rasprava me sad malo syebala skup s tim prokletim iMac-om koji sam gledao i taman potisnuo iz sjećanja pa sam u nedoumici koji sad LCD uzet, morat ću malo u temi s monitorima propitat. Taman sam se mislio uđiberit za jednog U2713HM, a em je 16:9 em ima rezoluciju da sve bude sitno, ko aj-mek...

Tak mi i treba kad tražim belaja gdje ga nema
__________________
Spoiler alert!
De5tr0yer je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2014., 00:51   #143
Mileni
Premium
 
Mileni's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2007
Lokacija: zg
Postovi: 1,554
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Na OSX su jednake jer je OSY tome prilagođen, ali mnoge aplikacije nisu.
Probaj Windowse staviti gore pa se javi
U obje stvari grijesis. U jednoj gotovo u potpunosti, a u drugoj uglavnom.
Prva stvar su aplikacije i OSX. Koristim ih dosta, koristio i isprobao jos vise. Jos nisam naletio ni na jednu koja ne podrzava retinu.

Ukoliko neka i ne podrzava, onda je ta aplikacija ionako stvar proslosti i rijetkima nesto znaci. No iskreno, ne znam ni za jednu. No sigurno postoje. Ali rijetkima nesto znace.

Druga stvar su windowsi. Nisu vise ni winzi losi za ovakav nacin rada. Dapace. No problem kod winza su bas te aplikacije proklete. Velika vecina ih ne podrzava hiDpi ekrane. Do prije pola godine - godinu nije cak ni adobe sa photoshopom i cijelom svojom paletom aplikacija. Vjerovao ili ne. Dok u slucaju OSX-a podrzano je bilo gotovo od samo pocetka.

Zasto je to tako - nemam pojma. Barem kod abobea. I posebno kod adobea. Jer je lako zakljuciti da sigurno vise klijenata imaju kod win strane nego kod osx-a.

No da je osx trenutacno kud i kamo superiorniji kod 'retina' ekrana nego winzi - je. Ovaj dio sumnjam da ce itko osporavati. Trenutacno jedini mac koji nema retina ekran je air, a i on uskoro dolazi sa retinom. iMac 21 ce takodjer uslijediti, a onda slijedi izbacivanje iz ponude svih non-retina ekrana. Ovo ocekujem da ce se dogoditi najkasnije kroz godinu dana.

Citiraj:
Autor De5tr0yer Pregled postova
Tak mi i treba kad tražim belaja gdje ga nema
Ja od kad sam prvi put radio na prvo 2560x1600, a onda i na 2560x1440, ne mogu pogledati u drugi ekran. Mislim, naravno da mogu. No to nije 'to'. Nakon 'retine' cak su mi i takvi ekrani smijesni

P.S.
Ne da mi se trenutacno provjeravati da li je adobe napokon uveo podrsku za hiDpi ekrane. Popio malo pa ne zamjerite, no izguglati to nikome ne bi trebao biti problem ukoliko ga zanima
Mileni je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2014., 02:42   #144
darkydark
N0teb00k n00b
Moj komp
 
darkydark's Avatar
 
Datum registracije: Jan 2005
Lokacija: Zagreb/Koprivnica
Postovi: 2,083
Super je to kaj su retine ostre, ali osobno nisam vidio razliku izmedju full hd i retine na 15". Jednostavno sam precorav za takve stvari. Da osx ima lepo resenu podrsku za high dpi, jer apple skoro pa neda deployat app ak nije sve do zadnjeg izbornika pic pic. Dok win appsi nemaju jos ni podrsku za high dpi i to onda zgleda smesno. Ili su bube ili je jos jace kockasto :-) a samo povecanje dpija u winsima zahebe i neke izbornike od njih samih.

Ono kaj je meni kod maca interesantno je model sa iris pro grafom i thunderboltom, za sad je thuderbolt najbolja solucija za egpu. Ono kaj mi nije interesantno nemres nist dodati. Niz rama, nit diska...

Buraz je imal hp zr2740 sa 1400p rezom i nisam se nikak mogo naviknuti na to, em mi je prevelki ekran i moram vrat vrtit em ak se udaljim ne vidim kak spadab :-)
__________________

i7 9850H, 64GB, 17.3” FHD, RTX Quadro 3000
512GB PM981a, 2x 1TB A2000
W10 Pro


i5 8500T, H310I-IM-B, 32GB, 10GbE X-3
1x 150GB Intel S3520, 3x2TB Crucial MX500, 4x12TB Toshiba MG07ACA12TE
Truenas Scale
File Share, Plex, Jellyfin, Nextcloud, qBittorrent
darkydark je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2014., 09:18   #145
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor 1v@n Pregled postova
Povećan je broj piksela, ali duplo, a ne 10x.

Retina ekran na 15" MBP je 2880x1800 što je točno 2x više od 1440x900.
Kod dizajna za retina ekrane, ikonica od 64x64 mora biti u rezoluciji od 128x128, a ne 640x640.
Duplo, ali po svakoj osi. Broj PIKSELA je povecan 4x, a ne 2x. Sa ~1.25M piksela na ~5M piksela.

Citiraj:
Autor darkydark Pregled postova
Super je to kaj su retine ostre, ali osobno nisam vidio razliku izmedju full hd i retine na 15". Jednostavno sam precorav za takve stvari. Da osx ima lepo resenu podrsku za high dpi, jer apple skoro pa neda deployat app ak nije sve do zadnjeg izbornika pic pic. Dok win appsi nemaju jos ni podrsku za high dpi i to onda zgleda smesno. Ili su bube ili je jos jace kockasto :-) a samo povecanje dpija u winsima zahebe i neke izbornike od njih samih.
Za par godina (po mojoj procjeni max 3g) ce 4K ekrani bit standard. Velicine monitora vjerojatno izmedju 24" i 32". Veličine stvari na ekranu će biti iste kao i sada na npr. 30" monitoru, samo će cijela stvar izgledati puno oštrije i čišće. I to će biti brutalno primjetno kad pogledaš ekrane jedan kraj drugoga.

Sve što trenutno fali je mogućnost OS-a da sve (cijeli UI, tekst, igre...) scalea kako user želi. Oni s malo slabijim vidom će stvari malo povećat, sa malo boljim smanjit. I u oba slučaja će slika, slova, UI elementi & co. biti super oštri. MacOS to sad donekle radi, samo što sve nije popeglano.
__________________
sound powered by B&W/Denon

Zadnje izmijenjeno od: zwer. 19.10.2014. u 09:25.
zwer je offline   Reply With Quote
Staro 19.10.2014., 15:03   #146
thuNdeR
Premium
 
thuNdeR's Avatar
 
Datum registracije: Dec 2005
Lokacija: na sombra
Postovi: 1,043
Decki hvala na pojasnjenju. Sada mi slijedi najveca dvojba: pro ili air. Zivili!
thuNdeR je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 10:51   #147
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,530
da ti izbor bude teži, imaš novi imac
5k retina display 27'' 5120x2880, Radeon R9 290X, 3.5Ghz Intel i5 quad core, 8 Gb RAM, 1 Tb fusion drive, thunderbolt 2... cijena $2,499
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690

Zadnje izmijenjeno od: Roberto. 23.10.2014. u 11:08.
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 11:00   #148
1v@n
The mighty pirate
Moj komp
 
1v@n's Avatar
 
Datum registracije: Sep 2007
Lokacija: London
Postovi: 8,603
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
da ti izbor bude teži, imaš novi mac pro
5k retina display 27'' 5120x2880, Radeon R9 290X, 3.5Ghz Intel i5 quad core, 8 Gb RAM, 1 Tb fusion drive, thunderbolt 2... cijena $2,499
iMac 27"
__________________

CPU: Intel Core i7 8809G
MBO: Intel NUC8i7HVK
RAM: 2x16GB Crucial DDR4 2400
GPU: Radeon™ RX Vega M GH

SSD: 2x Samsung 970 Evo Plus 500 GB M.2
LCD: BENQ PD3200Q
Periferija: Microsoft Sidewinder X6, Logitech Performance MX
OS: Windows 10 Pro x64
1v@n je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 11:09   #149
Roberto
Premium
Moj komp
 
Roberto's Avatar
 
Datum registracije: Feb 2006
Lokacija: Zagreb
Postovi: 2,530
Ups, bulaznim, trebam još kave

Inače, baš sam jako zadovoljan kako Yosemite radi. Vidljivo brže i bolje nego Mavericks na is.tom hardwareu. I stim da nsiam radio čiste instalacije već samo upgrade.
__________________
i5 2500k / asrock p67se / 4x4gb DDR3/ samsung evo 250gb ssd / 2 tb wd hdd / Gigabyte windforce GTX 950 / super flower 650w / CM 690
Roberto je offline   Reply With Quote
Staro 23.10.2014., 11:18   #150
zwer
crnjo
Moj komp
 
zwer's Avatar
 
Datum registracije: Mar 2003
Lokacija: Zagreb
Postovi: 1,893
Citiraj:
Autor Roberto Pregled postova
da ti izbor bude teži, imaš novi imac
5k retina display 27'' 5120x2880, Radeon R9 290X, 3.5Ghz Intel i5 quad core, 8 Gb RAM, 1 Tb fusion drive, thunderbolt 2... cijena $2,499
R9 290X mobile varijanta, da ne bi netko krivo shvatio. To je negdje pola konja desktop verzije, give or take.
__________________
sound powered by B&W/Denon
zwer je offline   Reply With Quote
Odgovori


Uređivanje

Pravila postanja
Vi ne možete otvarati nove teme
Vi ne možete pisati odgovore
Vi ne možete uploadati priloge
Vi ne možete uređivati svoje poruke

BB code je Uključeno
Smajlići su Uključeno
[IMG] kod je Uključeno
HTML je Isključeno

Idi na